Téměř 80 % Čechů v uplynulé sezóně šetřilo na energiích – a budou dál

V Česku začala topná sezóna. Zatímco v minulém roce byla touto dobou energetická krize na svém vrcholu, letos se situace alespoň trochu stabilizovala.

I tak bude ale přes čtyři pětiny Čechů topit stejně jako vloni, kdy na energiích šetřilo 77 % spotřebitelů. Energetická situace je totiž stále nepředvídatelná. Přehlednost situace spotřebitelům nyní navíc zkomplikuje ukončení vládního stropu cen energií. Čtyřicet procent Čechů přitom uvedlo, že o jeho plánovaném zrušení neví.

V loňské sezóně, kdy ceny energií kvůli energetické krizi dosáhly svého historického maxima, vědomě energie šetřilo téměř 77 % Čechů. Svým úsporným chováním stejné procento z nich ušetřilo do 20 % spotřeby energií oproti roku 2021.

Téměř pětině respondentů se podařilo ušetřit dokonce přes 20 % energie, vychází to z průzkumu společnosti epet, mapujícího náladu a očekávání spotřebitelů v období topné sezóny. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.  

Podobně tomu bude i letos. Přes osmdesát procent Čechů neplánuje tuto sezónu své chování měnit a topit bude stejně úsporně jako minulý rok.

Situace, která na trhu s energiemi panovala na začátku energetické krize v loňském roce, přiměla Čechy šetřit elektřinou i plynem. Jde o dlouhodobější trend, který snižuje náklady na energie u domácností a firem,“ komentuje výsledky Petr Švec, generální ředitel společnosti epet. Přes 15 % Čechů se plánuje uskromnit ještě více než v minulé sezóně.  Jen 2 % respondentů si letos plánují oproti loňsku přitopit.

Více než polovina Čechů se bojí zrušení vládního stropu cen energií

Ačkoli vláda o zrušení vládního stropu na ceny energií diskutuje už delší dobu, čtyřicet procent Čechů dosud informaci o tom, že má ke zrušení dojít ke 31. 12. 2023, nezaznamenalo. Následku ukončení cenového stropu energií se obává více než polovina tuzemských spotřebitelů. 

Ukončení vládního stropu se dotkne především těch, kteří mají sjednanou cenu nad hranicí stropu i v roce 2024. Tito odběratelé by měli začít aktivně jednat se svými dodavateli. Většina z nich plánuje ceny s koncem stropu snížit. Zároveň ale nedoporučujeme sjednávat delší než roční nebo dvouletou fixaci, jelikož očekáváme, že se situace na trhu s energiemi následujících letech bude dále stabilizovat a ceny budou klesat,říká Roman Šmíd ze společnosti epet.

Dalším zásahem do rodinných rozpočtů bude pro mnoho odběratelů zrušení povinnosti opět platit poplatky na podporované zdroje energií (zkráceně POZE).

Očekávání Čechů k vývoji cen energií

Jak se bude energetický trh v budoucnu vyvíjet, je stále těžko předvídatelné i pro energetické experty. Přes polovinu českých odběratelů však očekává, že ceny dále porostou. V pokles cen věří jen přes pětinu Čechů. Čtvrtina pak očekává, že ceny energií v nejbližší době zůstanou stejné.

Jak velkou částku v rodinném rozpočtu představují výdaje na energie?

Průzkum rovněž ukázal, že zálohy na energie představují u více než čtyřiceti procent domácností 20 – 40 % procent rodinného rozpočtu. U téměř 7 % českých domácností si zálohy na energie žádají 40 – 60 % peněz, se kterými měsíčně hospodaří.

Plánují Češi měnit dodavatele? Způsoby, kterými se Češi snaží s vysokými cenami energií vypořádat, zahrnují i změnu dodavatele. V tomto ohledu jsou však Češi konzervativní. Aktuálně o tom uvažuje pouze 17 % českých spotřebitelů.

Jako hlavní důvod 90 % z nich uvádí nevýhodnou nabídku stávajícího dodavatele v porovnání s výhodnějšími nabídkami konkurenčních společností. I přes to, že si o svém dodavateli Češi myslí, že je drahý, často jej neplánují měnit.

zdroj: tisková zpráva

28 Comments on “Téměř 80 % Čechů v uplynulé sezóně šetřilo na energiích – a budou dál”

  1. Teď jsem mluvil s člověkem, co si v létě pořídil novou FVE s tepelným čerpadlem. Je z toho dost nešťastný. Říkal že stejně jako já ještě nezatopil, ale FVE už teď bude dávat kulový a že všechny výpočty návratnosti jsou úplně mimo, že pro tohle kombo počítají s počasím, které u nás už několik let nebylo.
    Docela zajímavé…

      1. Myslíš asi „bez topení bychom měli 22“. Topit na 25 je mimochodem pěkná hloupost a důchodci jako jsi ty to může pěkně zkrátit život.
        Dneska večer zapálím krb k vínku a pohodě a v pondělí předpokládám zahájení topné sezóny.

        Jinak tvůj příspěvěk je křišťálově čistá ukázka impotence FVE. Vyrábí, když není potřeba, takže co s tím… no zatopíme si z 22 na 25. Proč? Protože je pěkně a funguje to. A můžu hádat, kolik vyrábí teď, když začínají teploty klesat a zítra večer může být i nula a v papírových boudách jako je ta tvoje bude hned kosa? Odhaduji – nulu. Je to řešení na píču.

                1. To by mohl. To mají v tom Českém soběstačném domě. Kotel na peletky se Stirlingovym motorem a generátorem. Nevíš jaký jim to dává výkon?

                2. pro Visper… To netuším, ale je to v podstatě i jedno…. Pokud nechtěj topit pánubohu do oken, tak jsou omezeny vlastní potřebou tepla, respektive kvalitou tep. izolací….
                  A to je trochu paradox, protože když kogeneruješ elektřinu z výroby tepla, tak tě přestávají nějak extra zajímat tepelné ztráty bytu/domu…
                  A když máš palivo prakticky zadara, někdy tě napadne že by ty ztráty mohly být klidně vyšší 😁
                  Účinnost Stirlingu se udává až 40%, to znamená vyšší než u motorů s vnitřním spalováním….

              1. Ano, elektřinu kupuji. Taky proč ne. Těch pár kWh denně nemá smysl vůbec řešit.
                Co se týká tvé investice, tak je ti doufám jasné, a tuto diskuzi jsme už vedli, že když energetické společnosti vehementně doporučují a podporují stavby domácích FVE, že vás na „virtuálních baterkách“ oškubou jako slepici?

                Ano blížím se stavu, kdy potřebu tepla budu mít zdarma. Dokonce bych ani nemusel kácet, jen odpadu z prořezů zahrady, sadu a nejbližšího lesního porostu je tolik, že tím můžu topit dva až tři měsíce.

        1. Je docela divne, ze pises o nejakem virtualnim sousedovi, kteremu FVE uz ted nic nedava a tvym dalsim zvastem, ze FVE dava ted kdyz to neni potreba. proste si tu svou realitu upravis dle potreby. Jinak moje TC se zapina rucne, automatiku jsem vyradil z provozu. A kdyz jsem na zahrade a zapomenu, tak topi a topi a topi. Kdybych to musel vse brat ze site, tak bych si daval safra pozor kdy to musim vypnout. Dal bych tam mozna i casovac aby se to samo vyplo. Ale takhle me to neboli. Diky slunicku. A kdyz mame moc teplo, poustim neco na zimni zahradu a je to. A muj papirak neni papirak, ale masivni cihla a beton. Podlahove topeni ma mozna vetsi akumulaci nez ty tvoje nadrze na vodu.

            1. Abych nemachroval tak přiznávám, že elektřinou jenom přitápím. Hlavní topení mám plynem a stojí mě to dnes 100 litrů ročně. Ty máš dřevo z vlastního lesa, jsi na tom lépe. Ale jenom v případě, že to zvládáš sám. Pokud si najmeš Drvoštěpa tak ten asi za 8 tisíc měsíčně dělat nebude.

                1. Vytápím 4 podlaží, celkem skoro 400 m2. K tomu ještě 3 karmy. Spotřebuju na to 50 MWh plynu.

                2. @visper Takže to máš cca 300 Kč/m2/rok. Já to mám v tržních cenách cca 80 Kč/m2/rok, reálně cca 40Kč a příští rok až zpracuji tu hromadu odpadu to bude někde kolem 10-15 Kč.

                  Myslím že ses trefil, za tu těžbu jsem místnímu Drvoštěpovi dal co si pamatuji 8 tisíc (a taky jsem je započetl do té reálné ceny).

                3. No jo, každej nemá les. A kdybych měl tak bych to neuměl využít. Takže mi nezbývá než to našetřit na elektřině a benzinu.

                4. Jenomže jednotkou energie jsou jouly a watthodiny. Koruny jsou nic neříkající číslo, protože každý nemůže mít vlastní lesy a musí uvažovat tržní ceny. Takže něco pro techniky: jaká je podlahová plocha domu, kolik energie se ročně spotřebuje na topení a TUV, roční spotřeba elektřiny. Popřípadě kolik kilo či kubíků se spálí dřeva a kolik pelet, z toho by se taky dala odvodit nějaká energie.
                  A jako bonus by tady jistě zajímalo všechny množství spálených ropných paliv.

                5. @lih To je sice pěkné, počítat spotřebu na celkové MWh, ovšem na konci stejně jde o ty peníze, že…
                  A z porovnání nákladů na m2, protože o to jde pouze a jedině a je to jediná univerzální srovnávací metoda, vychází, že Visperovo suprdupr elektro-plyn řešení mu za dvacet let zbytečně propálí rekreační víkendový srub v horách, který by za to mohl mít.

                  Mimochodem, já bych tedy protopil čtvrt mega ročně 😂

                6. Tak co bys mi poradil když nemám les? Pro 50 MWh bych potřeboval 10 tun pelet, to bych si finančně proti plynu nepomohl.

                7. Automat na štěpku. S tím by si zredukoval náklady o 80%.

                8. Pri takovych nakladech na topeni bych doporucil zimni pobyt nekde na jihu. Recko, Spanelsko,… Vubec nejlepsi proti globalnimu oteplovani by bylo prestehovat nase duchodce natrvalo nekan na jih. Seniori potrebuji nejvic tepla a produkuji emise.

                9. Takže jako obvykle mlžení na podporu kultu pálení, protože kdyby padla konkrétní čísla a bilance, tak by byla zřejmá ta energetická katastrofa. Ale to je ve spalovacím světě běžné. O podporu svojí pravdy se běžně snaží i novináři, př:
                  //www.autosalon.tv/novinky/archiv/kolik-zere-nejrychlejsi-auto-planety-klidne-i-hodne-pres-100-litru
                  Nevím co si představují pod pojmem efektivita, ale úvaha o 200koňovém autě je úplně scestná. Když se ale chce, tak se dají vymyslet kritéria, kde se zdá, že ta účinnost spalování není zase tak špatná. Každopádně míchat špičku dostupného výkonu a efektivitu využití benzínu k pohybu, to už chce dost fantazie…

                  Vyjdu-li z údajů vispera, kterého 50MWh stojí 100 000kč, pak nákladům čtvrt mega odpovídá spotřeba 125MWh na plochu 650m2 ? To ta 70cm stěna moc nefunguje, 192kWh/m2 ročně, to je sotva D třída, jak to dostalo povolení když od ledna 2022 už musela být alespoň B třída:
                  //www.nejremeslnici.cz/blog/kazda-novostavba-musi-mit-penb/

                  Každopádně už jsme to řešili, dřevo je přírodní akumulace energie a je ho málo na to aby se s ním plýtvalo lokálním pálením, když existují technické prostředky jak pomocí dřeva získat více než dvojnásobek energie.: kogenerační teplárny jako protiváha poklesu výroby FVE a tepelná čerpadla fungující z vyrobené elektřiny. To že se dřevo od nepaměti pálilo na ohništi či v kotli neznamená, že to tak na věky zůstane obzvláště, když se teď řeší jak nahradit fosílie při zachování plýtvání přemnožené civilizace… Dále viz diskuse zde:
                  //www.hybrid.cz/elektromobil-toyota-bz4x-v-evrope-dojezd-516-km-cena-od-12-mil-kc/comment-page-1/#comment-293757
                  //www.hybrid.cz/ministerstvo-prumyslu-a-obchodu-da-4-mld-kc-na-podporu-fotovoltaiky/comment-page-1/#comment-292420

                10. @lih Je to pokud si pamatuji správně 90MWh, ve vazbě na 650m2 to asi je, ale přesně nevím, co se do toho započítává, protože celková plocha je 900m2, je možný, že na tom průkazu se započítává něco vic. Navíc upozorňuji, že v tom je i TUV pro čtyři koupelny.

                  Ostatní výkřiky jsem nepochopil, tak nechávám bez reakce.

                  @Visper: Zjednodušeně – štěpka je o půlku levnější než polena, která jsou o půlku levnější než pelety.

                11. pro Runnču…. Ona ta štěpka má taky dost nevýhod: Potřebuje velké skladovací prostory, prorůstá plísní a může tak poškodit zdraví lidem co s ní pracujou, dokonce může dojít i k samovznícení….
                  Štěpka se doporučuje zpracovat do 14dní (!) od výroby…
                  Se štěpkou osobně moc zkušeností nemám, ale asi to nebude zrovna pohoda džez…Jediné rozumné řešení vidím vyrobit z ní pelety, ale to zase snižuje energetickou bilanci (aby se to vůbec energeticky rentovalo). Tak že jsme zase u těch FV panelů a využití letních přebytků elektřiny k výrobě energetického media na zimní období – pelet…
                  Mimochodem už si pokročil v přípravě té linky na pelety cos o ní psal?… Nebo teď topíš jen polenama a odpad (špičky, větve) vyhazuješ??

                12. @Drvoštěp: Ano už to mám v provozu tento rok jsme naplnili zásobník 30m3 pelet.
                  As štěpka – Přiznám se že o tom ještě nevím vše, ale u suché štěpky to určitě neplatí a navíc u automatu je to stejně jedno, tam je dopravník a jak vypadá palivo ti je jedno.
                  V Kanadě jsem viděl, jak štěpku podomácku suší – měli tam takový veliký válcový zásobník asi pletivo-tkanina a byl tam malý ventilátor na spínač venkovní vlhkosti a když byla nízká vlhkost tak to na chvilku seplo a profoulo ten zásobník, škoda že jsem netušil že to budu někdy řešit mohl jsem se přiučit.
                  Teď budeme dělat prořezy, nechám to přemrznout a příští léto budu řešit, jestli to nepředělat na štěpku a nezbavit se toho mezikroku s peletami

                13. OK, takže 90MWh, to je třída C, což je pro novostavbu smutné

                  Já zase nechápu proč to vychloubání svou obrovskou energetickou spotřebou a zabranou plochou, což je možné jenom proto, že to tak dělá málokdo.
                  Zatímco možnosti využívání biomasy jsou omezené, což názorně ukazuje graf zde:
                  https://ourworldindata.org/energy-production-consumption
                  tak potenciál výroby technologií na zachytávání OZE je v kontextu aktuální spotřeby prakticky neomezený. Takže pokud nechceme snížit svou spotřebu na úroveň roku, kdy biomasa stačila, tak je nutné stavět technologie na zachytávání OZE.
                  Těch co si teď skupují lesy se všemi těžebními, zpracovatelskými a spalovacími technologiemi moc není, spíše naopak:
                  https://youtu.be/LwAtChaQx48?t=96
                  Zatímco kus lesa se všemi těžebními, zpracovatelskými a spalovacími technologiemi může mít málokdo, tak FVE + TČ může mít skoro každý.
                  Tomu odpovídají desetitisíce instalací, letos ten roční přírůstek bude ještě mnohem větší:
                  https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/25042-tepelna-cerpadla-prodeje-v-roce-2022-scenare-do-2040-a-ne-dostatek-elektriny
                  https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/pocet-fotovoltaickych-elektraren-zapojenych-do-site-se-od-zacatku-roku-2022-vice-nez-zdvojnasobil–mpo-pracuje-na-zjednoduseni-jejich-povolovani–275690/

            2. TC mam od roku 2008. To jsem mel 3 panely na bazenovou cisticku. Topeni reguluji rucne, protoze zadna elektronika to neudela podle me predstavy. Hned po instalaci TC jsem regulaci vyradil z provozu. Podlahove topeni ma takovou setrvacnost, ze se muze kalkulovat s pocasim 2-3 dny dopredu. Elektronika umi hloupe reagovat na aktualni teplotu a mozna nejak zohlednit i trend. Ale nikdy to nefunguje dobre. Dvakrat denne cvaknout vypinacem neni zase takova drina. Kdyz to vezmu behem celeho roku, tak to bude 200x zapnout a 200x vypnout. Kdyz zapinam svetlo v ruznych mistnostech, tak se nadru s vypinacem mnohem vic. 8kc/kWh jsem nikdy neplatil, zaprve byl strop a ted uz platim 4,8kc/kWh v NT celych 20h denne. Za tu cenu jede cela domacnost a 4h je o 0,5kc/kWh drazsi. Ten tarif na TC se vyplati, protoze to funguje na vse. No a kdyz topim podle vykonu FVE, tak to je dvojnasobna uspora.
              Automatika je sice hezka vec, ale treba s Teslou jezdim asi 90% rucne a jen 10% s Autopilotem. Jsem proste manualne nevytizeny, tak aspon trocha sportu prijde vhod.

Napsat komentář