Senát dal zelenou nové vlně obnovitelných zdrojů

Senátoři schválili novelu zákona nazývanou Lex OZE 1, která přinese přelomové změny vedoucí k rozvoji solární i větrné energetiky v Česku.

Novela schválená v Senátu dne 11.1.2023 usnadní výstavbu obnovitelných zdrojů energie, například instalaci malých elektráren, u kterých zvyšuje limit bez nutnosti získat stavební povolení a licenci od Energetického úřadu z 10 kW na 50 kW. Tento krok je důležitý zejména pro domácnosti a bytové domy. Zvýšení hranice pro stavební povolení pak pomůže tisíce firmám, které nyní čekají na instalaci vlastních zdrojů energie.

Pozitivní je také zařazení instalací o výkonu nad 1 MW mezi stavby veřejného zájmu, což přímo podpoří restart budování velkých zemních fotovoltaických instalací a nových větrných elektráren. Rozšíření novely podporovaly oborové organizace Svaz moderní energetiky, Solární asociace a Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ.

SOUVISEJÍCÍ: Solární elektrárny: kolik umí vyrobit elektřiny?

„Senátem dnes schválená novela energetického zákona přinese zrychlení přípravy nových projektů obnovitelných zdrojů. Zejména zařazení velkých instalací mezi stavby veřejného zájmu dává Česku klíčový nástroj pro ukončení závislosti na ruském fosilním plynu a zároveň otevírá dveře pro nejlevnější řešení dekarbonizace české energetiky. Senát dnes hlasoval pro jeden z nejzásadnějších impulsů pro restart rozvoje solárních a větrných elektráren v Česku,“ komentuje výsledky hlasování Senátu programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

„Jednodušší podmínky usnadní například rozšíření střešních solárních elektráren i na bytové domy. Také jejich obyvatelé konečně budou moci snadněji využívat vlastní vyrobenou elektřinu a chránit se tím před vysokými cenami energie,“ dodává Martin Sedlák. „Česko rozhodně potřebuje ve výstavbě nových OZE výrazně zrychlit,“ říká výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

„Podle dat Solární asociace se loni v Česku postavilo 289 MWp solárních elektráren, což je sice výrazně víc, než v roce 2021, ale stále na obyvatele skoro pětkrát méně, než v Polsku či Rakousku. Poslední roky jsme zaspali, proto nyní potřebujeme nastartovat rychlejší rozvoj a pomoc českým domácnostem a průmyslu v boji proti drahé energii,“ dodává Krčmář. 

„Vítáme každý krok vedoucí k jednodušší výstavbě obnovitelných zdrojů. Zejména v době vysokých cen energií je každé zrychlení rozvoje čisté energetiky velmi potřebné. Rozhodnutí Senátu nás těší o to víc, že jde o návrh, který měl širokou podporu napříč politickým spektrem. Kromě urychlení výstavby obnovitelných zdrojů nás ale čeká ještě hodně práce na schválení novel týkajících se akumulace energie a agregace flexibility, které jsou pro rozvoj čisté energetiky nezbytné. Doufáme, že i tyto novely budou mít mezi politiky širokou podporu a budou schváleny co nejdříve,“ dodává k dnešnímu úspěchu ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jan Fousek.

„Zákonodárce konečně přikročil od slov k činům a dnes Senátem schválený zákon představuje první zásadní krok pro usnadnění povolování obnovitelných zdrojů energie. Je důležité, aby na tento krok navazovalo zavádění dalších nezbytných prvků moderní energetiky. Tím mám na mysli zejména občanská energetická společenství nebo akumulaci přebytků energie z obnovitelných zdrojů jako nástroj řízení rovnováhy v soustavě. Pro zajištění bezpečnosti produkce energií v ČR bude také významné, aby na základě výzvy senátorů vláda a Energetický regulační úřad urychleně reagovali a zajistili dostatečnou podporu pro farmáře provozující bioplynové stanice,“ komentuje výsledek hlasování Pavel Doucha, partner právní kanceláře Doucha Šikola advokáti. 

ZDROJ: TISKOVÁ ZPRÁVA

10 Comments on “Senát dal zelenou nové vlně obnovitelných zdrojů”

  1. Energetická krize, jež loni zachvátila Evropu, není způsobena válkou na Ukrajině – ta zafungovala jen jako spouštěč problému. Skutečnou příčinou je nedostatek spolehlivých elektráren, schopných vyrábět energii za každého počasí.:::::::: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-zapomente-na-trh-s-elektrinou-energetiku-budou-ridit-vlady-nebo-brusel-223575#dop_ab_variant=0&dop

                1. Takže stačí postavit 220 větrníků a je to jako 2 bloky JE Temelín. Postavit ty větrníky je levnější a rychlejší.

                2. Největší eolická farma Hornsea2 udává při 165 vrtulích výkon 1,3GW…Při počtu 220 turbín by byla její roční výroba skoro 18000 GWh, tedy ještě o něco více než to vychází pro tuhle čínskou bestii…Fór je v tom, že každá jedna angličanka má výkon ,,jen“8 MW, číňanka těch 18 MW….
                  ZKRÁTKA porovnání nevychází a podle anglické metodiky výpočtu by na výkon Temelína mělo stačit jen zhruba 100 čínských vrtulí… Vypadá to, že Číňani udávají REÁLNÝ odhad výroby (a bude tedy potřeba těch 220 kousků na Temelín) , zatímco Angláni se chlubí nominálním (teoretickým a neuskutečnitelným po celých 365/24) výkonem …
                  Snad jsem to nezvojtil s kalkulačkou.😃

Napsat komentář