Ruský plyn může nahradit i geotermální energie

Komora OZE společně s vědci představili novou studii, jak nahradit část ruského plynu ve vytápění a chlazení.

Geotermální energie je plnohodnotným zdrojem schopným již v současné době a za současných technologických i legislativních podmínek během pěti let nahrazovat zemní plyn a uhlí využívané v malých soustavách dálkového vytápění a chlazení. Může se tak stát významným a někde dokonce dominantním zdrojem tepla a chladu pro komerční využití v teplárenství, průmyslu, veřejném sektoru a developerských projektech.

Z pohledu nejrychleji naplnitelného tržního potenciálu je zcela jednoznačně nejperspektivnější technologie mělké geotermální energie využívající soustavy vrtů a vysokoteplotních čerpadel. Z pohledu technického potenciálu existují ještě větší možnosti využívání hluboké GTE. 

SOUVISEJÍCÍ: Pod Vídní je obří zdroj tepla pro statisíce domácností, město ho chce využít

Takové jsou hlavní závěry dnes zveřejněné studie ​​Země má energie na rozdávání – proč ji využíváme tak málo a jak to změnit?. Studie shrnuje geotermální potenciál a rámcové podmínky jeho využití v ČR a rozpracovává čtyři možnosti pětiletého rozvoje sektoru do roku 2027. Autoři zároveň představili pět akčních bodů (viz níže).

Studie se zaměřuje na tzv. komerční využití geotermální energie a nezabývá se jejím využíváním pro individuální potřeby jednotlivých domácností. „Toto je další podklad pro projekt předsedy vlády Petra Fialy, jak se do pěti let zbavit závislosti na ruském plynu, o němž hovořil premiér ve svém nominačním projevu před dvěma měsíci. Již několik měsíců spolupracujeme se státní správou na zjednodušování povolovacích procesů obnovitelných zdrojů energie,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE

Komora OZE nedávno představila předpověď pětileté energetické proměny Česka. Zástupci předpověděli, že pokud se vládě Petra Fialy podaří nastartovat pětiletý projekt, jak se zbavit dovozu energií z Ruska, tak do pěti let klesne spotřeba ruského plynu v ČR o 10 až 20 %. Zároveň:

  • nejméně půl milionu domácností přejde na vytápění obnovitelnými zdroji.
  • Vznikne nejméně 200 tisíc střešních mikroelektráren, které za rok vyrobí 1,2 milionu megawatthodin elektřiny.
  • Ostatní nově vybudované obnovitelné zdroje ročně vyrobí elektřinu v objemu 1,4 milionu megawatthodin. To odpovídá spotřebě domácností v Olomouckém a Zlínském kraji.
  • Nové či upravené bioplynové a biometanové stanice nahradí až desetinu spotřeby zemního plynu.
  • Soustavy vysokokapacitních tepelných čerpadel postupně vytlačí plynové vytápění administrativních a komerčních budov a provozovatelé soustav dálkového vytápění budou přednostně přecházet na obnovitelné zdroje.

„Geotermální energie je dostatek, stát však musí systematickou a cílenou podporou umožnit její rychlejší a masivnější využívání tak, aby odpovídala potřebám teplárenského sektoru a komerčním aplikacím s cílem v maximální možné míře využít jako náhradu za zemní plyn a uhlí právě tuto široce dostupnou, vysoce efektivní, čistou, stabilní, bezpečnou a především na jakýchkoliv externích vlivech nezávislou energii, uvedl Antonín Tym, člen předsednictva  České geotermální asociace, který přípravu studie vedl.

„Významným aspektem mělké geotermální energie je pak také schopnost zároveň generovat chlad, jehož potřeba neustále roste a podle některých odhadů již v roce 2050 by měla spotřebovaná energie na chlazení převýšit spotřebu energie na vytápění,” dodal Tym.

„Geotermální energie je plnohodnotným zdroje schopným již v současné době a za současných technologických i legislativních podmínek nahrazovat v poměrně velkém rozsahu fosilní zdroje využívané pro vytápění v České republice. S ohledem na zcela mimořádnou situaci a energetickou krizi je však třeba rozvoj tohoto sektoru významně akcelerovat tak, aby byl schopen pokrýt plánovaný útlum uhelných a zejména neplánovaný útlum plynových zdrojů v sektoru teplárenství, a to v mnohem kratší době a výrazně větším rozsahu instalovaného výkonu. Takto zásadní transformace však musí být podle našeho názoru koordinována na úrovni státu,” uvedl Radek Červín, předseda Asociace pro využívání tepelných čerpadel.

Náhrada fosilních paliv 

Potenciál geotermální energetiky se v Česku pohybuje na úrovni evropského průměru. To v praxi znamená, že je dostatečný, aby z významné části nahradil fosilní paliva využívaná pro vytápění, resp. chlazení, a představuje tak velkou příležitost pro český energetický sektor.

Na druhou stranu existuje celá řada bariér, administrativních, legislativních i technických, jež je třeba v co nejkratší době vyřešit, aby bylo možné tento potenciál reálně využít a zvýšit soběstačnost české energetiky a urychlit její dekarbonizaci. Některé změny lze přitom udělat velmi rychle, jiné budou vyžadovat změnu zákonů, ale začít se musí prakticky hned.

Nejprogresivnější scénář, nazvaný strategický, předpokládá, že i s využitím zahraničních zkušeností si státní správa dobře uvědomí roli, kterou může geotermální energie zaujmout v náhradě fosilních paliv v teplárenství. Pro jeho naplnění autoři identifikovali 5 klíčových úkolů. Stát by podle studie měl: 

  • legislativně na zákonné úrovni definovat v rámci obecné definice výstavbu obnovitelných zdrojů jako veřejný zájem, 
  • prohlásit geotermální zdroje za strategické zdroje pro oblast teplárenství a ve spolupráci s průmyslem masivně podpořit rozvoj těchto zdrojů tak, aby došlo k maximálnímu využití tržního potenciálu zejm. mělké a střední geotermie. 
  • zrychlit přípravu a přijetí potřebné legislativy a finančních pobídek pro komerční projekty mělké a střední geotermie (investiční a provozní podpora tepla z GTE),
  • stanovit závazné cíle podílu GTE na dodávkách tepla do r. 2030, podobně jako např. v Německu
  • vytvořit stabilní systém podpory výzkumu a vývoje a pilotní projekty v oblasti střední a hlubinné geotermie s cílem rutinně využívat tyto zdroje jako strategické zdroje např. pro vytápění velkých aglomerací či pro komerční odběratele. 

Stabilně rostoucí poptávka následně povede k navyšování kapacit vrtných souprav, zrychlení a zkvalitnění realizací díky rostoucímu know-how a podpůrnému servisu a ČR se stane jedním z evropských lídrů v oblasti využívání mělké GTE a také střední GTE zejm. v hloubkách nad 500 metrů. Dosažené výsledky shrnuje tabulka:

Rozvojový scénář strategický (horizont + 5 let)
Instalovaný výkon za 1 rokpřes 100 MW
Počet km vrtůpřes 1000 km
Běžná hloubka vrtů500+ m, pilotně do 1000 m
Počet vrtných soupravvíce než 100 ks

Studii vytvořil autorský kolektiv složený z vědců – geologů, expertů Geotermální asociace, Asociace pro využívání tepelných čerpadel, České geologické služby, Geofyzikálního ústavu AV ČR a Komory obnovitelných zdrojů energie. 

Autoři její návrh v pondělí diskutovali se zástupci státní správy, samospráv a dnes představili novinářům. Studie je jedním z výstupů projektu analyzujícího potenciál geotermální energie v ČR. V rámci tohoto projektu vznikly především mapy potenciálu geotermální energie. Zpracování stovek hlubinných vrtů, modelování podzemních podmínek a příprava dalších podkladů trvaly 3 roky. Projekt podpořila Technologická agentura ČR v rámci programu THÉTA celkovou částkou Kč 6,6 milionu Kč. Autoři studii dokončí během června s využitím připomínek, které získali při jednáních.

S rozvojem využívání energie Země pomůže nová webová aplikace
Tým vědců před měsícem dokončil výzkum lokalit vhodných pro rozvoj geotermální energie v ČR a představil unikátní webovou mapovou aplikaci www.geology.cz/teplozeme. Ta pomůže samosprávám a investorům určit oblasti vhodné pro využití geotermální energie, její potenciál v daném místě a možná rizika střetů zájmů.

zdroj: tisková zpráva

41 Comments on “Ruský plyn může nahradit i geotermální energie”

  1. S tou nahradou by som suhlasil, ale neviem ci na to mame podmienky. Geotermal ma obrovsky a nevyuzity potencial. Je to energia stabilna (kedze je jadrova), dobre sa reguluje, dobre sa predikuje, nie je nebezpecna a ma dlhu zivotnost. Nevyhody su, ze je asi drahsia (treba robit velmi hlboke vrty), je otazne ci sa da realne pouzivat v prostredi CZ a SK (predsa, nie sme Island) a neviem ci tam predsa len neboli nejake problemy s bezpecnostou ohladne toho, ze tie vrty mohli vyvolavat zemetrasenia (tusim Svajciarom sa nejake take podarilo).

    Tiez je ale otazne, ci dokaze nahradit vsetko. Dal by som jej tak 10-20% do energetickeho mixu vsetkych energii (to je vyroba el. energie, tepla, priemysel a doprava).

  2. ::::Zástupci předpověděli, že pokud se vládě Petra Fialy podaří nastartovat pětiletý projekt, jak se zbavit dovozu energií z Ruska, tak do pěti let klesne spotřeba ruského plynu v ČR o 10 až 20 %. :::Tohle až si přečtou v Kremlu, tak tam nastanou hromadné sebevraždy.A ty vize, kolik vznikne nových eko-zdrojů?Obávám se, že pokud se rychle nesníží ceny energií atd., tak na podzim budou mít lidé úplně jiné priority, než investovat statisíce do nových, hlavně tepelných zdrojů, spíš budou shánět staré „Petry“, a „petky“ místo drahého dřeva a uhlí.

    1. Geotermální energii lze využít v podstatě všude.
      Úplně jiná otázka je, zda se to vyplatí, protože tahle sranda s dvoukilometrovým vrtem vyjde na miliardy.

      Tento článek je typický zelený dotační scam. Dočteme se o počtu vzorně učesaných chlupů na bradě strojníka vrtné soupravy, ale odhadované náklady řešení, se samozřejmě nedopatřením do obsahu jaksi už nevešly.

      1. No nevie ci uplne vsade. Ono dost zalezi od geologickych podmienok. Co sa tyka SK tak tu sa planuje geotermal za 120mil Eur o vykone asi 20MW a vrty by mali ist do hlbky 3km ale tazko povedat ako to bude realne. Naozaj velka vyhoda tohto zdroja ze je jadrovy a defacto sa reguluje este lepsie nez klasicka JE a je velmi stabilny. Problem vsak bude v nizkom vykone. Nebude asi schopny nahradit plyn, iba tak jeho cast.

        1. Když se na to podívám optikou mé rodiny, generace mých praprarodičů byla bohatá, generace mých prarodičů chudá, generace mého táty také chudá, ovšem moje generace je až na výjimky celkem bohatá.
          Takže čistě pragmaticky, nám se vyplatilo se narodit. A jde to i bez zelených scamů 🙂

        1. Ze ste lenivy je vas problem. Napisal som to tu:

          hybrid.cz /v-je-temelin-se-chysta-misto-pro-male-modularni-reaktory/comment-page-1/#comment-293446

          Citujem: „JE je jediny zdroj energie, ktory ma schopnost ich nahradit a to na velmi dlhy cas. Geotermal je v podstate taktiez iba JE zdroj aj ked z reaktora nad ktorym nemame kontrolu.“

          Tu som popisoval, ze vedla JE zdrojov maju potencial aj geotermalne, ktore su tiez jadrove pricom FVE a veterniky maju vela problemov hlave so stabilitou a spolahlivostou a nemalo by sa do nich tolko investovat. Ze vy neviete citat a chapat za to bohuzial ja nemozem. A ak ste niecomu nerozumel, existuje vzdy moznost sa pytat.

          Teraz mi teda prelinkujte zasa vy kde pisem, ze geotermal nie je mozne pouzit a nebudem vas pokladat za klamara. Som fakt zvedavy co najdete, kedze sa o tuto temu zaujimam uz od detstva.

          1. Aha tak to se opravdu bavíme každý o jiném tvém komentáři. Mluvím o tom, kde jsi napsal ,,geotermal nelze v CZ a SK využít.“ Před pár týdny, tak seš teď už asi chytřejší a to nám přeju 👍
            A ještě tě poučím: pořád píšeš, že geotermika je jaderný zdroj. Jenže rozpad radioaktivních prvků vytváří jen část tepla. Mnohem (?) větším zdrojem jsou slapové síly, tedy gravitační interakce mezi Zemí, Sluncem a Měsícem 😍

            1. No neviem ci sa bavime o inom komentari (lebo ste mi ho sem nepastol) alebo ako vravim proste len neviete citat s porozumenim, prip. si mylite moje komentare s niekym inym.

              Geotermal sa vyuzit da ale ako pisem ma svoje nevyhody. Momentalne sa neda vyuzit siroko, lebo na SK aj CZ nemame vhodne geologicke podmienky a preto sa musi kopat hlbsie (6 a viac km) co je momentalne velmi naklade. Nahradit geotermalom JE a fosilne zdroje je teda nezmysel, mozu byt iba malym zlomkom povedzme tych 10% energetickeho mixu. Rovnako zivotnost vrtov je obmezena. Momentalne by sa do toho malo investovat namiesto FVE a veternickov aby sa technologia zlacnila a bola dobre pouzitelna na SK aj CZ. Cize vyuzitelny sice je, ale nepomoze nam v nasledujucej dekade ci dvoch. Keby sa investovalo do JE, tak mozme jednoducho vytvorit nove zdroje, ktore maju potencial nahradit vseobecnu energiu. Ale to nemozme, lebo hlupe zelene mozocky si povedali, ze JE je nepriatel.

              Poucovat ma nemusite ale rad by som videl zdroj, podla ktoreho tvrdite, ze gravitacne sily su omnoho vyssie nez jadrove, chemicky rozpad prvkov a pod? Hlavne teda pokial ide o interakcie so Slnkom a Mesiacom. Moje zdroje tvrdia nieco ine: „About 2,900 kilometers (1,800 miles) below the Earth’s crust, or surface, is the hottest part of our planet: the core. A small portion of the core’s heat comes from the friction and gravitational pull formed when Earth was created more than 4 billion years ago. However, the vast majority of Earth’s heat is constantly generated by the decay of radioactive isotopes, such as potassium-40 and thorium-232.“ Ano to zle thorium, ktore nechceme pouzivat.

              1. Jsem si SKORO jistý, že autor blábolu o nepoužitelnosti geotermální energie v CZ a SK jsi ty, ale určitě to nebudu hledat… Pokud jde o zdroj informací o ohřevu magmatu slapovými silami, budou to asi nějaké tv dokumenty. Nevím jistě který zdroj má větší vliv (rozpady prvků, nebo tření) , proto jsem použil (?)….
                Opět zelený hlupáci a chytrej X-Men…. Když tě tu někdo upozornil, že horniny BOHATÉ na uran jsou už prakticky vytěženy, ignoroval si to…Jseš sice blbec, ale nezmar. 👍😁

                1. Klasika. Som si SKORO isty, nejake tv dokumenty, nejake nieco niekde mozno. Proste relativista. To sa potom diskutuje sudruh, ze?

                  „Když tě tu někdo upozornil, že horniny BOHATÉ na uran jsou už prakticky vytěženy“
                  To ma upozornil kto a kde, nech ho mozem vyviest z omylu? Inak inteligentnejsi clovek, ktory cital moje prispevky pochopil o com som pisal. Vam je uplne zbytocne nieco vysvetlovat, lebo ste lenivy si nieco pohladat na internete. Podla mna ste moje prispevky ani necital, lebo mozno kazde 2.-3. slovo a co to ste si domyslel. Ale to je u zelenych mozockov uplne normalne, ze si vymyslaju a nedomyslaju.

                  Pokial by ste ale mal zaujem dam vam klucove slova o ktorych som dost pisal: U238, Thorium232, FBR reaktor, ADS reaktor, reaktory 4. generacie. Vsetko veci, ktore sme uz mali mat.

                2. Pro XMen … Pořád ti uniká, že stejně jako si ty stěžuješ na neaktivitu ve vývoji a výstavbě jaderných zdrojů, mohl bych si já stěžovat na pomalost rozvoje OZE. Kde jsou evropské továrny na FV panely a akumulátory?? Proč jsou střechy prakticky nevyužité??.Atd.
                  Problém vás atomčiků je, že se bojíte, že lokální energetika udělá velké centrální zdroje nadbytečné. A máte pravdu…To třeba mě centrální zdroje nechávají v klidu, ale už nechci žádné další evakuace a vysídlení vinou úniku radioaktivních sraček…A jak víš, haváriím se NELZE zcela vyhnout. Už jdi doprdele otravo🖕🏾

                3. @Drevostep: ale tam sa ziadna aktivita neda vyvinut. Vyskum FVE robi snad kazda univerzita a kazde dalsie zvysovanie ucinnosti je tazsie a tazsie (resp. drahsie) a to aj v laboratornych podmienkach. Uplne hyper uspech bude ked raz presiahnu 30% ale to nebude v tejto dekade (mozno len v labaku). Ani perovskit ich nezachrani. Rovnako veterniky, tam nie je do coho investovat. Naproti tomu dnesne jadro je na urovni doby ked najlepsie FVE mali tak 5% ucinnost.

                  Nie nebojim sa, ze centralne systemy budu ohrozene decentralnymi, lebo nebudu, pretoze nemozu. Skor sa bojim, ze kvoli zelenym hlupakom bud neurobime nic alebo pojdeme cestou, ktora bude znamenat totalnu nestabilitu energie s riesenim ze ju treba setrit (cize energia na pridel). Energiu ale setrit netreba. Energie je je vela.

                  Btw. asi vas nepotesim, ale byt mi idu pripajat na centralny system vykurovaia, lebo nic konkurencie schopnejsie okrem plynu nie je a nepotesim vas, geotermalny zdroj to nie je. Bude sa pouzivat stiepka, cize drahocenny biomaterial a tie emisie toxickych plynov a pevnych castic budu tiez zaujimave.

                  Havarii sa samozrejme vyhnut neda. Rovnako sem moze spadnut asteroid a poslat nad za dinosaurami. A zaujimave co budeme robit s tym jadrovym odpadom co mame, kedze je to defacto palivo. Takze teda nemusime sa bat moznej jadrovej katastrofy, ktora moze niekedy vzniknut ale mozme sa bat nedostatku a nestabilnej energie navzdy. Gratulujem, to je vyhra.

                4. Pro XMen… Jasně na OZE a akumulaci energie už není co zlepšovat…A tady už zase není co řešit 😃… Hele čím se takový chytrý hlupák jako ty živí?? Mám svůj tip, ale jestli je to tajemství, taky se neposeru 😁

              2. Myslíte, že když těm vědcům co vymýšlejí reaktory dáte víc peněz tak to vymyslí rychleji? Obávám se, že o moc ne. Pravý vědec co opravdu něco umí to nedělá pro peníze.
                Ale Hitler to dokázal. Když si něco usmyslel a vědci mu řekli, že to nejde tak jich nechal pár zastřelit pro vlastizradu a ti ostatní to vymysleli i když to nešlo. Strach o život je nejsilnější motivace.

                1. Nie to nemyslim a nikde to nepisem, tak si to nevymyslajte. Cas sme uz zameskali a preslapovanim na mieste ho zameskavame viac a viac. Stratili sme tak 3 dekady vyvoja. Dnes sa uz mali stavat reaktory 4. generacie, mnozive reaktory a vyhladovo podkriticke.

                1. Hmm zaujimave. Pretoze oba pripady su jasny dovod toho, ze sa do jadra neinvestovalo a bud sa pouzivaly stare reaktory (Fukusima) alebo reaktory typu lahsia cesta (Cernobyl). Takze dakujem za tie priklady ako to dopadne ked sa veci robia nebezpecne. Btw. pri priehradach zahynulo ovela viac ludi nez pri nehodach JE. Treba robit veci dobre a rozvijat ich. Vo Fukusime stacilo mat zalozny zdroj nad hladinou potencialnej tsunami a nestalo by sa nic. Reaktory typu cernobyl boli vytvorene z dvoch dovodov a to lacnejsie palivo (neobohateny uran) a vyroba atomoviek.

            2. Drvostepe trosku brzdi, slapove sily jako hlavni zdroj energie zemskeho jadra? Dokazes si to vubec predstavit? Slapove sily zpusobuji morsky priliv a odliv a tato energie posunu morskych vod se prirozene v urcite mire premenuje na tepelnou energii morske vody. Ta je sice take geotermalni, ale o te se tady nikdo nebavi 🙂

              1. Pro pituru (z tobě známých důvodů vždy jen s malým ((a měkkým 😁)))…
                Jenže mi se nebavíme o mělkém oceánu H2O, ale o hlubokém oceánu roztavených hornin 😉… Když navíc uvážíš, že ta rádaby tekutá masa nemá moc možností slapovou energii přeměnit na potenciální/kinetickou, co jiného ji asi zbývá, než se zahřát??…A nezapomeň že Měsíc byl kdysi mnohem blíže a slapová masáž byla násobně energetická … Opravdu mám já brzdit a nebo ty studovat??
                Hele nejsem vědátor, ale tohle mi nepřijde moc složité pochopit…

                1. tak jsem se pro jistotu mrkl na net a pochopitelne jsi vedle jak ta jedle. wiki: Slapová síla je efekt gravitační síly a jejím důsledkem jsou např. příliv a odliv.

                  hele, zkus si gravitaci roztocit vnitrek treba vajicka – nevareneho 🙂 to proste nejde neb je v pevne skorapce, neco jako zemska kura. slapovy jev se projevi jen na otevrenem mori. Na otevrenem malem mori je slapovy jev zanedbatelny – treba bulharsko. a v uzavrene nadobe bude nula. v zemskem jadru bude nula. pokud mas jiny nazor, prosim podporit odbornou literaturou, rad se vzdelam, dik

                2. Slapové síly na moři jsou jasné. Zkuste si tipnout jak moc to hýbe povrchem Země tady ve střední Evropě.

                3. vispere, fakt hodne stupidni prispevek 🙂 co je na tom jasneho nam prozradis?

                4. Pituru: a co takhle slapové síly způsobené rotací kolem slunce? To s tím vejcem nevím jak by se slapovými silami souviselo. Leda, že byste ho zmáčknul :-))

                5. Pro pituru…Ten dokument s největší pravděpodobností ani nebyl v češtině, tak že vůbec nemá cenu hledat výraz ,,slapový jev“ na české Wikipedii. Nejde o to, jak se síly které míchají magma jmenujou, ale jaký mají efekt…
                  Hele třeba jsem něco špatně pochopil, ale určitě jsem si to nevymyslel…Taky by mě zajímalo jak to přesně je, ale nebudu ztrácet čas hledáním … To si nemůže dovolit dělník, ale nějaké netáhlo – prostě někdo jako ty 😉
                  Příklad s vajíčkem jsem nepochopil jak souvisí… Ale ano, pokud ho roztočíš dost rychle ( třeba na soustruhu a nebo ještě rychleji) myslím že se trochu zahřeje 😃…Opět nepočítej s tím, že ti svůj názor doložím odbornou literaturou 😁

                6. Pro pituru …jó a ten Visperův dotaz mi určitě nepřijde stupidní…

                7. No když se to zdá piturovi stupidní tak vám prozradím, že každý den se vám barák zvedne a znovu klesne o 30 cm vlivem slapových sil. Můžete přemýšlet nad tím jak se to dá měřit.

                8. Pro Visper…no jasně 😉…On si to ten pituru představuje jako malej Jarda… Třeba ta jeho zemská skořápka, která podle něj vše uvnitř drží pevně na svém místě. Jako kdyby nikdy neslyšel o litosférických deskách, kontinentálnímu driftu atd..

                9. Ako to fakt riesite? Ste nemali fyziku na ZS? Gravitacna sila je zo vsetkych elementarnych sil najslabsia a jej intenzita klesa stvorcom vzdialenosti. Slnko nie je cierna diela s hmotnostou miliardy slnk. Mesiac aj ked je blizko, ma len velmi slaby gravitacny vplyv na Zem. Su to uplne zanedbatelne sily vzhladom na hmotnost hornin (tazsie nez voda).

                  Jedine Mesiac sa da pouzivat pri prilive/odlive, pretoze je to stabilny zdroj energie. Problem tohto zdroja je ze ho potrebujete vyuzivat pri pobrezi (delty riek a pod) inak ho vyuzijete tazko. To skor morske prudy.

                10. Pro XMen…Hele chytráku – ty přece nejsi narozdíl ode mne líný hledat na netu informace.😉 Tak mi zjisti roční množství potenciální/kinetické energie, která se projeví globálně jako příliv/ odliv…Pak se můžeme bavit dál o slapových silách.

                11. Preco mne davate ulohu? Vyhladajte si to sam a potom si pridajte nejaky zdroj k geotermalnej energii vy slapova sila.

Napsat komentář