Ruský miliardář Prochorov začne svůj hybrid prodávat do konce roku

Michail Prochorov je ruský miliardář, podnikatel a oligarcha. Jeden z nejbohatších lidí na světě a třetí nejbohatší Rus investuje nejen do sportovních týmů. Loni se rozhodl v Rusku prorazit s hybridními auty. Do konce roku 2012 začne svůj vyrábět.

Plynový hybrid Jo-mobil bude k dispozici v několika verzích
foto: Jo-mobil

Stále platí premisa, že plynový hybrid Jo-mobil se začne prodávat za cenu nižší než 10 000 dolarů (pod 200 000 Kč). Cílem je nabídnout i mladým Rusům cenově dostupné a zároveň šetrné auto.

Je však otázka, jak budou Rusové na takovou nabídku reagovat. Ať už mladí nebo staří. Všichni totiž mají přístup k extrémně levnému benzínu. Litr tam stojí kolem 17 Kč, jde o nejlevnější ceny benzínu v Evropě.

Během prvního roku chce Prochorov ve své továrně poblíž Petrohradu vyrobit až 45 000 aut. A během následujícího roku pak výrobu zdvojnásobit.

Rusko je dnes jedním z nejrychleji rostoucích automobilových trhů v Evropě. V roce 2012 se tam má prodat až 2,8 milionu osobních a užitkových vozů.

Před vypuknutím ekonomické krize mělo Rusko našlápnuto stát se největším automobilovým trhem v Evropě. V roce 2009 se však prodeje propadly o polovinu.

Z aktuálního oživení těží kromě dalších automobilek také česká Škoda Auto.

Napsat komentář