Nissan a NASA vyvíjejí společně robotická auta

Automobilka Nissan a americký vesmírný úřad uzavřeli pětileté partnerství. Jejich inženýři budou pracovat na vývoji robotických aut, která se dokážou samostatně pohybovat po městě, ale třeba i po Marsu.

Robotický autonomní elektromobil Nissan Leaf
foto: Nissan

Carlos Ghosn, šéf automobilky, před časem slíbil, že Nissan nabídne robotická auta do roku 2020. Později jsme si mohli prohlédnout elektromobil Nissan Leaf jakožto robotické auto na videu. Nissan už také testuje robotická auta v reálném provozu.

Robotické vozy vyvíjené ve spolupráci s NASA budou taktéž elektromobily Nissan Leaf. Šéfovat celému projektu bude Maarten Sierhuis, ředitel výzkumného centra Nissanu v Silicon Valley, který shodou okolností 10 let pracoval v NASA. Ostatně, samotné výzkumné centrum je jen kousek od NASA Ames Research Center.

NASA má s roboty obrovské zkušenosti. Ač planetární vozítka na Marsu nejsou zcela robotická, už jen fakt, že inženýři dokážou ovládat stovky milionů kilometrů vzdálené stroje je neuvěřitelný výkon. NASA chce ale vysílat roboty i do vzdálenějších koutů vesmíru, kde už budou muset být plně autonomní.

Nissan naproti tomu úspěšně testuje auta, která se dokážou samostatně pohybovat v městském provozu. To je zas obrovský kus práce na jejich straně, a tak by spolupráce obou společností měla přinést velmi zajímavé výsledky.

One Comment on “Nissan a NASA vyvíjejí společně robotická auta”

Napsat komentář