LPG láhve místo zemního plynu: alternativa pro přitápění i vaření

Pokud plynem jen přitápíte nebo vaříte, místo zásobníku lze využít výrazně levnější LPG láhve.

Ohrožení dodávek zemního plynu z Ruska způsobilo na trhu paliv cenový šok. Výrazně zdražuje nejen zemní plyn, ale vlivem rostoucí poptávky a paniky i pevná paliva, například dřevo, uhlí nebo pelety. V důsledku plynové krize hledá mnoho lidí i firem alternativu k zemnímu plynu. V posledních měsících proto roste poptávka po LPG, a to ve formě čistého propanu dodávaného do zásobníku. Pro odběratele s nižší spotřebou plynu – typicky pro vaření, přitápění či ohřev vody – ale jde o zbytečně nákladné řešení. V tomto segmentu proto ožil zájem o klasické propan-butanové láhve. Pravidelný závoz s výměnou prázdných láhví za plné dodavatel zajistí. C

Propanové zásobníky využívají domácnosti i firmy

Domácnosti i firmy, které jsou na zemním plynu závislé, mnohdy zvažují přechod na LPG, respektive čistý propan. To obnáší zejména instalaci plynového zásobníku, který je dle potřeby – u domácností zpravidla jednou do roka – nutné doplnit autocisternou. Stávající plynový kotel a spotřebiče lze přitom využívat dál, pouze je nutné vyměnit trysky hořáků.

Propan ze zásobníku může suplovat zemní plyn nejen u domácností, ale též u firem. Podniky s velkým odběrem plynu zde samozřejmě narážejí na kapacitní limity zásobníků i logistiky dodavatelů. U běžné firmy s roční spotřebou až 7 000 MWh energie však lze obecně zemní plyn kapalným propanem nahradit. S rostoucí poptávkou ale velkokapacitní zásobníky nyní na trhu docházejí.

Namísto zásobníku závoz plynovými láhvemi

Na druhou stranu, pro malé odběratele, kteří plyn využívají výhradně pro ohřev vody nebo vaření, většinou instalace propanového zásobníku nedává smysl. „Vedle poptávek po instalaci zásobníku na kapalný propan zaznamenáváme také zvýšený zájem ze strany zákazníků, pro které není plyn dominantním zdrojem energie. I v takovém případě lze přejít na LPG nebo čistý propan, a to distribuovaný v tlakových láhvích,“ říká Jiří Karlík, odborník na oblast LPG a generální ředitel společnosti Primagas.

V případě pravidelného odběru nemusí zákazník pro plyn nikam jezdit a dodavatel mu bez jakýchkoliv poplatků za pronájem láhví nebo za dopravu dodává LPG na jeho adresu. „Takové řešení má smysl při spotřebě do 6,5 MWh energie ročně, což odpovídá vypotřebování asi čtyř desetikilogramových nebo více než jedné 33kilogramové LPG láhve měsíčně,“ upřesňuje Jiří Karlík s tím, že pokud by šlo pouze o záložní zdroj, tedy pojistku pro případ nedostatku zemního plynu, bude zákazník platit nájem za láhve, typicky 1 až 2 Kč denně dle typu láhve a lokality.

Na rozdíl od přechodu na velký plynový zásobník jde v případě LPG láhví o relativně jednoduchý a rychlý zásah. Není třeba řešit projekt, stavební povolení a podobně. Jedinou investicí zůstává jednoduché a málo nákladné přetryskování spotřebičů pro jiný plyn a napojení plynové láhve. Větší 33kg láhve musejí být vždy umístěny vně budovy, upevněny v prostoru pro ně určeném a je nutné u nich zajistit revizi plynového zařízení.

Nezávislost na distribuční síti i na RuskuObecně představuje propan velmi zajímavé nezávislé off-grid řešení využitelné i v odlehlých oblastech a dle situace kupříkladu také v kombinaci se solárními panely. „Jde jednak o nezávislost na plynových rozvodech a přípojkách, ale i nezávislost na Rusku. Dodávky LPG nejsou ohroženy geopolitickou situací,“ upozorňuje Jiří Karlík. „V případě různých menších objektů – chaty, chalupy nebo trvale umístěné mobilheimy – může být řešením i malý jednotunový zásobník na propan. Ten lze i v hůře dostupných lokalitách obsloužit malou autocisternou s pohonem všech kol,“ dodává Jiří Karlík.

zdroj: tisková zpráva, foto: Primagas

34 Comments on “LPG láhve místo zemního plynu: alternativa pro přitápění i vaření”

  1. 1. 10kg flašku si dokážu představit na vaření. Ale teplou vodu bych tím nahřívat nechtěl. Vždyť to je každý týden měnit flašku.
    To už bych si raději koupil el. boiler a měl bych klid. To samé bych udělal s vařením, pokud bych chtěl utéci od zemního plynu. Indukce je co do komfortu srovnatelná s plynem.

    Velký LPG zásobník je blbost. Každej, kdo to měl, tak to ruší. Je to nejdražší topení pro dům. Stačí se jen podívat na nabídky primagas. Raději ani na netu nezmiňují na kolik vyjde si ten zásobník pořídit a kolik stojí plnění.

    1. Tak treba v jiznich statech Evropy i severni Afriky ma skoro kazdy RD venku 33kg lahev s PB a vari na tom i pripravuji TUV. Znam jednoho u nas, ten si pritapi z 5kg lahve uz roky obyvak. Tu lahev ma v obyvaku. Zatim jeste nevyletel do vzduchu a neotravil se. Ja mam plynovy grill a zatim zadna nehoda, ale mam to na terase. Jako nouzovka na dotapeni to nemusi byt spatne. Ale kontrola tesnosti je dulezita. Plynova karma na PB se bezne da koupit. Jo a pojizne stanky na burty atd. maji take vse na PB.

      1. Tak ono to bude také dané možnostmi v dané lokalitě. My nebydlíme v africe a než se drbat s flaškama na plyn, tak to prostě raději předelám na elektriku.

        Já mám také doma kamna pohoda na 10kg flašku. Dřív jsem si s tím přitápěl, ještě když jsem v jedné místnosti měl akumulačky. Po instalaci normálních radiátorů jsem pohody dal do garáže a tam je občas používám na topení.

        1. Pochopil jsem clanek jako docasnou moznost preklenout obdobi draheho zemniho plynu a take pokud by ho bylo nedostatek. Porad lepsi vymenit 1-2x za sezonu lahev, nez klepat kosu. Nikomu nepreju aby k tomu doslo, ale jako nouzovka urcite dobre. Porad nejlepsi ale je vlastni FVE. I v zime da elektrinu na zahrati a uvareni. Neni to vzdy na prijemny komfort, ale v nouzi urcite nejlepsi.

    2. Nechal jsem si zpracovat projekty na 7 druhů vytápění.
      Bezkonkurenčně nejhůře vyšla kombinace tepelná čerpadla s FVE a bateriemi, následovaná tepelným čerpadlem a přímotopy.
      LPG od Primagasu byl pěkně uprostřed seznamu. Vycházel dvakrát tak draho než pelety a šestkrát tak draho než palivové dřevo.

          1. Já tedy nevím. Pokusné ostrovní VFE s baterka jsem měl. Ono to funguje pěkně na domu. V létě to vyrobí tolik elektriky, že to člověk nemá šanci spotřebovat. Idelání třeba pokud má člověk doma klimatizaci. Ale tak od března do listopadu. Jak začne inverze tak to vyrobí sotva 1/10.
            A to je zdrovna doba, kdy je potřeba topit. Takže pokud si někdo naivně myslí, že solár je schopný 100% nahradit ostatní zdroje na vytápění, tak bych doporučil se vrátit ze snu do reality.

            Já osobně chci do domě v budoucni nahradit starý kotel na uhlí kombinací dvou ovládaných kotlů a aku nádrže. Jeden na peletky a druhý zplynovací na dřevo. Až vyhoří kotel na dřevo, tak se automaticky zapne kotel na peletky.

            1. Kecate, nebo bydlite v nejakem extremne spatnem regionu. Behem zmineneho obdobi je hodne dnu s malo nebo dokonce zadnou oblacnosti. V unoru jsou dny kdy FVE ma skoro nejvyssi vykon z celeho roku. Prave v unoru jsou hodne mrazive dny diky chybejici oblacnosti. Vsechno teplo vyzari v noci do vesmiru. Ale pres den sviti slunicko plny kule. Kdo ma FVE a TČ a podlahovku topi pres den zadarmo a v noci nemusi topit, protoze setrvacnost podlahovky to preklene. Od unora je FVE uz docela na koni. Je pravda, ze musim kolikrat stahnout snih z panelu. No co, ranni rozcvicka a pak uz jen usmev na tvari. Netvrdim ze zimni spotrebu pokryju 100% z FVE, ale znacnou cast ano. Nezapisuji si nejake cisla, ale vidim denni vyrobu na displeji a to je rozhodujici.

            2. Přesně takto to mám. Je to levné, ekologické a vysoce komfortní. V kombinaci s akumulačními nádržemi je to naprosto luxusní řešení – kotel na dřevo jede vždy na maximum s největší účinností (výrobce uvádí 92%) a nedehtuje ani u ne zcela ideálně suchého dřeva.
              Protože tady na horách je už chladno, zatopil jsem v sobotu, 3x jsem přiložil a z to vody topí ještě teď. Na peletový kotel zatím nedošlo.

              Koupil jsem si naddimenzovaný kotel, protože stačí přiložit párkrát a při topení do vody ho není nutné dusit.

                1. Psal jsem, že práce se dřevem mě baví.
                  Mám 2x 50kW.

                2. A neni to malo pro vas zamecek? Pro „trenyrkovou teplotu“.

                3. Není. Původně byl uvažován poloviční výkon a menší akumulace.
                  Ale jsem lenoch a je lepší jeden den 3x nacpat kotel a natopit vodu na tři až čtyři dny, než tam chodit 3x denně přikládat po troškách.

            3. Není nutné fungovat celoročně ostrovně. Důležité je, že FVE + TČ představuje lokální zdroj energie, který je minimálně závislý na vnější dodávce a cenách energií. Navíc palivo, které se nespálí lokálně, může být spáleno v centrální kogenerační elektrárně, čímž se z něj ve výsledku může dostat dvojnásobek energie. Nějaký principiální náznak je tady:
              https://www.hybrid.cz/elektromobil-toyota-bz4x-v-evrope-dojezd-516-km-cena-od-12-mil-kc/comment-page-1/#comment-293776

            1. Samořejmě. Ceny paliv nadále porostou, přičemž se budou nadále rozevírat nůžky mezi dřevem a uhlím na jedné straně a elektřinou na straně druhé.

              Energetika je jako zaoceánský parník. Jak se vydáte jedním směrem, trvá věčnost směr změnit. Inteligentnější část populace ví roky, že narazíme, a také že bez ohledu na to, jak teď zoufale budeme otáčet kormidlem, se to nedá změnit. EU 10.1.2007 nastavila kurs na ledovec a myslet si, že ho změníme pár metrů před nárazem, je směšné, stejně jako neproduktivní plácání a svíjení se říšských politiků typu Fialy.

              Že opustím město jsem se rozhodl před pěti až šesti lety. Že si vybuduji na ervopské energetice nezávislý systém jsem se rozhodl taktéž dávno. Dneska mám laciné nafty, že bych se v ní mohl koupat a topení na vlastní dřevo. To vše doslova za pár korun.

              Zatímco většina místních posměváčků teď bude přemýšlet, jestli doma topit na 18 nebo 19 stupňů.

              Užijte si to, soudruzi.

              1. Je fakt usmevne, kdyz tvrdite ze jste se uz davno rozhodnul pro system vytapeni a styl hospodareni a zaroven tvrdite, ze jste si nechal vypracovat projekty na FVE a TČ, protoze do doby nez jste zjistil jak nevyhodne by to bylo, jste byl udajne zcela nezaujat.
                Ve skutecnosti mate stare kamna na drevo, stipete drevo na spalku na dvorku a sedite u kamen a porad prikladate. Tak at vam nenavlhne.

          1. Stále opakuji, není možné aby tohle udělali všichni! Zkuste si svou zabranou plochu podělit počtem obyvatel! Kolik by tak asi zbylo na nějaké normální lesy a zemědělství. Nebo máte taky všechny vlastní potraviny? Takže věřím tomu, že vám v tuto chvíli vychází pálení dřeva a bazén nafty ekonomicky nejlépe, ale co to globálně řeší a komu to pomůže?

            Včera jsem zastihl část pořadu Cestování červí dírou s MF, asi to bude tenhle díl:
            https://zoom.iprima.cz/porady/cestovani-cervi-dirou-s-morganem-freemanem/je-chudoba-v-genech
            Padl tam zajímavý pojem „tragédie obecní pastviny“ Vysvětlení je tady:
            https://zdrojeapandemie.tul.cz/index.php/cs/klasicka-dilemata/52-tragedie-obecni-pastviny

            Také se ale stane, že maximalizace zisku jednotlivce zničí všechny včetně toho nejvíce ziskuchtivého…

            Také tam zmínili obvyklost, že v každé společnosti vzniknou nějací nejbohatší, kteří pro svoje bohatství ožebračují ostatní. Částečná obrana proti tomuto chování je ostuda. Když se veřejně ukáže kdo za to může, že se ostatní mají tak špatně…

            Několik procent plochy pokryté FV panely a topení tepelnými čerpadly, může pokrýt veškeré energetické potřeby. Bude-li ale větší množství jednotlivců, kteří skoupí pozemky a zasadí dřevo na vlastní topení, tak už nezbude dost pro ostatní a nakonec padnou na hubu všichni…

                1. Základním principem evoluce člověka je adaptace. Ta ho vynesla na vrchol.
                  Já se adaptuji na podmínky zhoršení dostupnosti základních potřeb, zatímco většina tady žije v představách, že jim má společnost něco garantovat.

                  Pokud to nechápeš na tak názorném příkladu, že já po přijetí opatření topím jako dřív a dokonce levněji něž dřív, zatímco nejméně polovina místních elektromobilních borců tence kaká, jen si otevře denní zprávy s prognózami na další roky, tak ti není pomoci.

                  Slabé kusy vyhynou. Přírozený výběr nelze přečůrat, i když se vrací v nečekané podobě. Prostě kdo bude topit na šestnáct, si partnerku těžko udrží.

                2. Řešení s dřevokotli a akumulační nádrží je momentálně pro jednotlivce výhodné, jenomže kdyby to tak udělalo větší než malé množství lidí, tak dojde k odlesnění a nepomůžou žádné ploty a soukromý lesík vám pod vlivem zimy vyplení taky. A co pak v zimě, prostě sázka na blbého koně…
                  https://www.tydenikhrot.cz/clanek/spor-o-vyuzivani-dreva-jako-obnovitelneho-zdroje-biomasa
                  Stačí se podívat na konstantní proužek spotřeby biomasy a je zřejmé, že zde spotřebu moc navyšovat nejde.
                  https://ourworldindata.org/grapher/global-energy-substitution?country=~OWID_WRL
                  Takže kdo to nakonec vyhraje? Ten kdo spoléhá na nekonečnou dostupnost fosílií a nedostatkovou biomasu na topení?
                  A nebo ten, který si uždíbne nějakou tisícinku energie, která tady neustále proudí ze slunce pomocí FVE, TČ, EV…?
                  Podle statistiky zde:
                  https://www.worldometers.info/cz/
                  je energie dopadající ze slunce 6266x větší než energetická spotřeba, tak je z čeho brát.

                  Pozor na to, aby se to momentální levněji pořádně neprodražilo!

Napsat komentář