LPG neboli propan jako alternativa ve vytápění domu

S nejistou budoucností zemního plynu enormně vzrostl zájem o LPG. Propan ze zásobníku je na Rusku nezávislou alternativou vytápění domu.

Ohrožení dodávek ruského plynu způsobilo výrazný růst poptávky po jeho možné alternativě. Tou je třeba i kapalný propan (LPG) dodávaný do zásobníku. LPG je cenově stabilnější, protože není primárně závislé na Rusku; například společnost Primagas deklaruje, že veškeré dodávky uspokojí z jiných zdrojů. Enormní zájem o záložní řešení ve formě propanového zásobníku způsobil, že na trhu zásobníky dochází. Možnosti zajistit si do zimy záložní zdroj plynu jsou tak značně omezené.

LPG bylo vždy vhodnou alternativou zemního plynu v lokalitách, kde není dostupná distribuční soustava. V Česku překvapivě není takových lokalit úplně málo a čistým propanem ze zásobníku topí dle informací České asociace LPG (ČALPG) asi 10 tisíc domácností. „V loňském roce přitom i v souvislosti s tlakem na výměnu starých kotlů zájem o propanové vytápění výrazně rostl. Data Celní správy dokládají, že spotřeba topného LPG se loni meziročně navýšila o nebývalých 14 %,“ říká Ivan Indráček, výkonný předseda ČALPG, podle kterého pokračoval enormní zájem o propan dodávaný do zásobníku také letos v prvním pololetí. Důvodem je snaha zejména firemních zákazníků zajistit si záložní řešení pro případ výpadku dodávek ruského zemního plynu.

Není plyn jako plyn

LPG je totiž současnou geopolitickou situací dotčeno jen velmi málo. I když stejně jako u jiných zdrojů energie došlo k určitému zdražení, je propan výrazně cenově stabilnější, protože není primárně závislý na Rusku. Velká část tuzemské poptávky je uspokojena LPG získaným při rafinaci ropy v rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Ta je napojena na ropovod Ingolstadt (IKL), který přivádí ropu z ropovodu TAL, jímž proudí tato komodita z italského přístavu Terst. Navíc po dohodě s Bavorskem byla nedávno kapacita ropovodu navýšena. 

SOUVISEJÍCÍ: Levné vytápění: roste zájem o akumulační krby

Pokud jde o další zdroje, LPG do tuzemska v největší míře proudí z Belgie, Nizozemska a Německa. „Evropské terminály nicméně umožňují importovat propan prakticky odkudkoliv, například z USA, Kataru, Norska i dalších zemí, a tím suplovat eventuální přerušení dodávek z Ruska,“ upozorňuje Jiří Karlík, odborník na oblast LPG a generální ředitel společnosti Primagas, který apeluje na ostatní české dodavatele, aby případné dodávky LPG z Ruska, jež pomáhají financovat válku, také ukončili. „V segmentu LPG je odstřihnutí se od Ruska reálné prakticky ihned, a to jsme v reakci na okupaci Ukrajiny také bezprostředně učinili. Existuje dostatečné množství alternativních zdrojů,“ dodává Jiří Karlík.

Nedostatek propanových zásobníků pro záložní zdroje plynu

Podle Ivana Indráčka z ČALPG dostala perspektiva zemního plynu těžkou ránu. Lidé v obavách o dodávky zemního plynu zatím hlavně zjišťují, jaké jsou další možnosti vytápění a co obnáší eventuální přechod na propan. „Rozdíl je pouze v nutnosti instalace plynového zásobníku. Stávající plynový kotel a spotřebiče lze využívat dál, a to s jednoduchou úpravou – přetryskováním – pro spalování jiného typu plynu,“ popisuje Ivan Indráček s tím, že jde o velmi zajímavé nezávislé off-grid řešení využitelné i v odlehlých oblastech a dle situace např. také v kombinací se solárními panely apod.

Jiná je situace u firem, jejichž výrobní proces je na plynu závislý a jsou proto v posledních měsících nuceny předpokládat, že omezení dodávek zemního plynu skutečně nastane. Je zřejmé, že velké podniky s největším odběrem plynu musí v případě LPG narazit na kapacitní limity zásobníků i logistiky dodavatelů. „U běžné firmy s roční spotřebou až 7000 MWh energie většinou není problém nahradit zemní plyn kapalným propanem,“ říká Ivan Indráček, přičemž ale upozorňuje, že dodavatelé LPG již od těchto čistě záložních řešení z kapacitních důvodů ustupují.

Vzhledem k velkému zájmu jsou totiž projektanti, instalační společnosti i výrobci zásobníků nyní výrazně zahlceni. „Za letošní první pololetí evidujeme meziročně o třetinu více firemních zákazníků a přibližně z poloviny jde o nějakou formu záložního zdroje plynu.  Na trhu proto docházejí plynové zásobníky,“ popisuje Jiří Karlík z Primagasu a dodává: „Vyhovět tak v současnosti lze zejména zákazníkům, kteří nepoptávají zásobníky nějakým způsobem atypické, tj. například podzemní nebo velkokapacitní, popř. si zajistí vlastní zásobník. U menších provozoven, ale i soukromých rekreačních objektů může jako záložní řešení posloužit též velké 33kg LPG láhve. Velké průmyslové firmy do zimy již zřejmě záložní zdroj propanu, který by suploval jejich celkovou spotřebu zemního plynu, pořídit nestihnou.“

LPG ze zásobníku se typicky uplatňuje ve stavebnictví (např. betonárky, obalovny asfaltu), v zemědělství (sušičky obilí, vytápění při chovu drůbeže apod.) nebo v potravinářství (např. pivovary, palírny, cukrovary nebo pražírny kávy). Za zmínku dále stojí lakovny, sklárny, ale i segment HORECA (topení, TUV i vaření v restauracích a hotelech) či vytápění jakýchkoliv provozoven nebo institucí (školy, úřady, domovy důchodců atd.).

zdroj: tisková zpráva

18 Comments on “LPG neboli propan jako alternativa ve vytápění domu”

      1. Kdysi v hlubokem socialismu bylo bezne vytapet jen kuchyn a zbytek domu byl vicemene bez vytapeni. Pamatuji si, ze kdyz jsem byl u babicky ktera bydlela v Podkrkonosi, tak v loznici se netopilo. Snad tam i mrzlo. Ale pod duchnou se spalo paradne. Tak dobre jsem se nikde v modernich vytapenych pokojich nikdy nevyspal. Nikdo si nestezoval a o russkem plynu nikdo ani nevedel. Mozna by nebylo marne redukovat teplotu v bytech na nizsi hodnoty a budeme dokonce zdravejsi. Trenyrkova teplota je zabijak imunity a rekl bych i mozkovych bunek, coz nam tady par exemplaru dokazuje. V lete si ma clovek uzit prirodniho tepla a v zime se ma zase vyporadat se zimou. Umele vytvareni „tepelnho komfortu“ v zime je problematicke pro zdravi.

  1. Jak by to fungovalo třeba u baráku? Pokud to správně chápu, tak klasický zemní plyn lze tímto LPG nahradit. Akorát ten LPG nebudu brát z trubek ze sítě, ale z nádrže, kterou budu mít u baráku na pozemku (nebo v zemi?). A tu nádrž mi jednou za čas přijdou naplnit. Kolik by asi musela být, aby se tam vešla zimní spotřeba cca. 1200 m3 i s nějakou rezervou? A náklady na vybudování, na plnění a cena za kubík LPG?

    1. ale ja osobnebych takto vytapet barak nechtel, prijde me to jen skok z blata do louze, naklady na prizeni takoveho systemu a pak rocni naklady, z toho vesmes delaj zase jen zavyslost na dovozu energie do daneho baraku ktery se behem cca 15 let zase bude jevit jako nevyhodnej

      mnohem lepsim resenim pokud na to clovek ma, je poridit si vetsi fotovoltaiku, akmulacni nadrze na vodu do otopneho systemu a pripadne provest rekonstrukci podlah a udelat podlahove vytapeni, takove vytapeni mu muze zajiztit ze rocne sice neco za elektriku utrati navic v topne sezone, ale budou to radove nizsi sumy nez u jinych reseni ktere se spolehaji na dovoz energie ktera se proste musi platit a ktera bude pravdepodobne porad drazsi a drazsi

        1. Jako proc by mel nekdo dostat slehu pri stourani v elektrice. Clovek si ani nedovede predstavit, co vsemozneho muzou kutilove zpusobit. Nevim kolik lidi umre rocne na zasah el. proudem, ale bude to par pripadu. U domaciho precerpavani LPG bych videl pro nejaka pochybeni take dost sanci. A kdyz je ta nadrz blizko baraku, tak by ta uspora mohla byt hodne draze vykoupena.

              1. Ale on nepsal nic o tom, že je kutil, ne? Jsem to pochopil, že by si dal před barák, do firmy postavit ten zásobník a z toho by bral LPG a jako bonus třeba i tankován í do auta. Proč ne?

                Jen je otázka vstupních investic a ceny LPG pro použití na topení, místo ruského plynu. Jestli by se to vůbec vyplatilo. Je možné, že plyn zas půjde dolů…

                1. Zminka o kutilech je jisty indic toho, ze takove domaci precerpavani bude zakazane prave z duvodu aby se predeslo pozarum a explozim. Treba u verejnych LPG plnicek pro auta je prisne zakazane plnit lahve na camping apod. Pokud by to chtel delat legalne, tak by to musel nechat vybavit jako plnicku do auta. To kvuli par usetrenym korunam zrejme neni vhodne.
                  Take je otazkou, zda je ten plyn identicky s auto LPG. Existuji ruzne mixy propan butanu a v zime je butan v aute celkem na prd. V domacim zasobniku to nemusi byt takovy problem, ale auto s butanem ve vetsim mrazu nepojede. Leda ze by melo vyhrivanou nadrz. Butan ma bod varu nekde kolem -0,5 °C. Isobutan nekde kolem -11 a propan kolem -47. Ale kde jsou ceske rucicky, tam je vse mozne. I s ohnostrojem.

Napsat komentář