Lidl po rychlonabíječkách mění osvětlení, ušetří 10 GWh ročně

Lidl se snaží, a to se musí ocenit. Nedávno začal instalovat rychlonabíjecí stanice pro elektromobily, teď mění osvětlení za šetrnější.

Lidl nejen v nových prodejnách, ale také v těch stávajících, začíná svítit LED zdroji.
foto: Lidl

Společnost Lidl masivně investuje do účinnějšího a zároveň šetrného osvětlení. Ve svých prodejnách začíná svítit LED zdroji. Ty jsou instalovány nejen v nových prodejnách, ale postupně zaváděny také v těch stávajících. Vyměnit ve všech prodejnách zastaralé zářivky za LED technologii se stihne během dvou let.

Díky tomuto kroku ušetří Lidl 10 180 MWh energie ročně, což odpovídá roční spotřebě 4070 domácností. K tomu razantně sníží množství produkovaných emisí CO2, a to o 4560 tun za rok. Další výhodou je delší životnost LED osvětlení a možnost dalšího šetření energie za pomoci automatického řízení.

Za tímto účelem jsou v zázemí prodejen instalována pohybová čidla. „Jako společensky odpovědná firma považujeme za přirozené chovat se k životnímu prostředí co nejšetrněji,“ vysvětluje mluvčí společnosti Zuzana Holá. LED technologii používá Lidl uvnitř prodejen i na parkovišti.

Výměna osvětlení se plánuje také v logistických centrech v Cerhovicích a Měříně. Ve dvou dalších logistických centrech, která jsou otevřená v Brandýse nad Labem a Olomouci, se již svítí ekologicky.

Ze strany Lidlu jde přitom o další z mnoha kroků směrem k lepšímu životnímu prostředí. V nových prodejnách využívá přírodní chladiva nebo odpadní teplo z odváděného vzduchu. I díky tomu získal Lidl koncem loňského roku po auditu řízení spotřeby energie pro všechny své prodejny, logistická centra i centrálu certifikát ISO 50001.

V neposlední řadě odebírá Lidl část elektrické energie vyrobené z obnovitelných zdrojů. V návaznosti na to podporuje také rozvoj elektromobility v České republice a v minulém roce začal instalovat rychlonabíjecí stanice pro elektromobily u svých prodejen.

tisková zpráva

44 Comments on “Lidl po rychlonabíječkách mění osvětlení, ušetří 10 GWh ročně”

  1. Je dobře, že s tím začíná větší organizace. Snad to
    Je dobře, že s tím začíná větší organizace. Snad to začne být trendy a přidají se dalši, třeba i s fotovoltaikou na střechy a dnes velmi aktuálními spořiči vody(-70 % úspora vody). A ještě dotaz zda někdo neví, kdy bude rychlonabíjení u hradeckého Lidlu? Už snad měl být.

  2. Pouzivam LED svetla v dome minimalne 12 let. Ze zacatku jsem
    Pouzivam LED svetla v dome minimalne 12 let. Ze zacatku jsem jen zkousel jaky jsou a nejvetsi problem byl se soucasnym pouzivanim obycejnych zarivek. Zarivky se starterem posilaji do site vysokonapetove impulsy, ktere vetsinu LED svetel zlikviduji. Tak pozor na kombinaci. Po odstraneni vsech klasickych zarivek uz neni problem se zivotnosti. Nase ctvrt je bohuzel nejak nestastne pripojena na transformator a napeti znacne kolisa. Nekolikrat jsme meli hodne rodilne napeti ve fazich. Odesly LCD monitory, elektronicka cerpadla u topeni, kamerovy system atd. LED svetlum to zrejme nevadi.

    1. Nemělo by to vadit ničemu, co má před sebou předřazenou
      Nemělo by to vadit ničemu, co má před sebou předřazenou elektroniku dimenzovanou na dostatečný rozsah napětí. Vadit to může hlavně vícefázovým spotřebičům. Lze to i relativně levně řešit za cenu o něco zvýšené spotřeby.

    2. Stačí nahlásit distributorovy, kterej proměří zda je
      Stačí nahlásit distributorovy, kterej proměří zda je fakt problém v síti a jestli by byl, udělá stavební změnu…

      To je problém dneška, když je fakt problém tak lidi sedí a nic neřeknou, ale jinak ke vyjadřují ke každýmu prdu 🙁

  3. Nevíte někdo, zda Lidl plánuje výstavbu dalších
    Nevíte někdo, zda Lidl plánuje výstavbu dalších nabíječek v ČR?

    Vyjma již 6 postavených lokalit:

    – Praha, ul. K Barrandovu
    – Brno, ul. Pod Nemocnicí
    – Ostrava, ul. Sjízdná
    – Průhonice, ul. Uhříněveská
    – Pardubice, ul. Palackého
    – Hradec Králové, ul. Víta Nejedlého

    1. Poslední vyjádření byla těchto 6 pilotně a pak se po
      Poslední vyjádření byla těchto 6 pilotně a pak se po nějaké době zkušeností s nimi uvidí, zda je budou dávat ke všem přestavěným konceptům. Což by byla pecka, protože by se první rychlonabíječka objevila konečně i na Opavsku, konkrétně v Hlučíně, kde přestavba probíhá (no, přestavba – komplet demolice starého a na jeho místě se staví nový barák).

      1. Paráda, to je skvělá zpráva, že se Lidl nezastavil pouze
        Paráda, to je skvělá zpráva, že se Lidl nezastavil pouze u avizovaného seznamu 6 stanic pro tento rok. Doufám, že přibudou v brzké době z jeho strany i další lokality.

        Mimochodem teď se rozjíždí čez s kauflandem a kromě Kuřimi dneska zprovoznil i Hodonín

      1. Tak s tou Kromerizi jste me hodne potesil, tam bych
        Tak s tou Kromerizi jste me hodne potesil, tam bych (rychlo)nabku potreboval jiz delsi dobu. Naposled jsem tam nabijel 2x po sobe „nouzove“ ze zasuvky.
        Tak snad to Lidl dodrzi a v co nejblizsi dobe se tam objevi nabka. Moc dekuji za info 🙂

  4. A proč nemají střechy osazené fotovoltikou ??? Slunce
    A proč nemají střechy osazené fotovoltikou ??? Slunce svítí zhruba tak, jaká je otevírací doba…. A pak by se mohli chlubit úsporami.

    Já měnil žárovky v baráku za LED asi v roce 2012 a článek o tom nevyšel ani v okresních novinách …

    Maj hoši trochu spoždění, kydž hotovo budou hlásit tak v 2020…..:-))

      1. Vypadá to, podle interních zpráv, že bude FVE na každé
        Vypadá to, podle interních zpráv, že bude FVE na každé střeše a je součástí dotačního balíku pro podnikatele, díky němuž mají i rychlonabíječky pouze v režimu pracovní doby (tedy podle podmínek dotace pro firmu, její zaměstnance a její zákazníky). Zda se čeká na dohotovení všech přestaveb a pak se pojede naráz nebo to visí na veřejné soutěži, kterou musíte povinně udělat, je otázkou.

    1. To máte těžké. Prodávají především potraviny a ty
      To máte těžké. Prodávají především potraviny a ty vystaveny přímému slunci a vysoké teplotě rychle odcházejí. Nehledě na množství chlazeného a mraženého zboží. Možná jste si všimnul, že i v místech, kde řetězce přebraly socialistické samoobsluhy s obrovskými výklady, jako první tyto výklady zalepily fóliemi s reklamou, při přestavbě zazdili. Jak třeba Albert, tak Tesco, tak moravský Hruška. Dalším problémem je hloubka prodejny vzhledem k ploše oken, dále od nich stejně svítit musíte, když uličky máte s regály od 160 cm výše. Dalo by se to řešit světlovody ze střech, ale to je hodně nákladné a jakmile se setmí nebo po ránu (prodejny jedou obvykle 7-212 hod.), to světlovod stejně neutáhne a musel by mít opět elektrické světlo. Řešil jsem to v několika kancelářích i skladech z experty z VŠB na měření hladiny světla a dosáhnout už jen norem pro práci v kanclu nebo skladu bez umělého světla je dost oříšek. Protože Bezpečnost a cohrana zdraví při práci. Ani mně se to nelíbilo, ale musel jsem kapitulovat.

      1. vsechny jejich prodejny keter nejsou v nejake puvodni
        vsechny jejich prodejny keter nejsou v nejake puvodni zastavbe, jsou jednopartove, tedy ve strese by klidne mohli mit svetlovody, na prumerne velkou prodejnu Lidlu by pohodlne stacilo 15-20 beznych svetlovodu, tedy metoda kde se svetlo da regulovat a rozhodne to zivotnost vetsi nez kdejake LED panely

        mam byt osvetleny pouze zapustenymi LED panely (panelak a snizeny strop) a prozatim zivotnost rekneme 90%, dve svetla z 20 jsem jiz musel nechat menit, zaruka 3 roky a jiz poblikava dalsi, respektive na jednom okruhu se zacina pri zapnuti oproti ostatnim spozdovat, a to jsem nesel do zadnych levnych svetel, u baraku ktery si zatim jen navrhuju pouziji 100% svetlovody, a to bude 2 patrovej

      2. Tak můj prapraděda používat už v předminulém století
        Tak můj prapraděda používat už v předminulém století na rozptyl přímého slunce přetření skla štětkou s vápnem, ale prý už dnes existuje i mnoho dalších modernějších metod 🙂

        A Lidl je skutečně jednopatráč s velmi nevyužitou střechou.

        1. Znám, oblíbená metoda u skleníků, dále taky rohože a
          Znám, oblíbená metoda u skleníků, dále taky rohože a síťovina, ovšem to se mnou neřešte, to pošlete Lidlu rovnou. Jen si myslím, že ta štětka s vápnem dnes neprojde. Ty zahrádkářské kolonie s podobně ošetřenými skleníky vypadají velmi odpudivě. Co udělali popisují tady http://www.mistoprodeje.cz/clanky/tiskove-zpravy/v-ostrave-vyroste-prodejna-nove-generace/, ale dalo se toho udělat daleko daleko více.

          Kdyby jenom Lidl. Penny, Kaufland, Tesco, Globus, Ikea, Hornbach….. Miliony kWh spotřebovaných pro běžný denní provoz (světlo, chlazení, pečení, klima, pokladní a IT systémy…..) a miliony metrů čtverečních nevyužité střešní plochy. Ty krabice jsou mimořádně nehospodárné, byť třeba OC Nová Karolina v Ostravě se pyšní zelenými tituly, ale výroba energií nebo jen ohřev vody žádný. Trochu se chlubí tady https://vytapeni.tzb-info.cz/9691-forum-nova-karolina-ostrava-z-pohledu-vytapeni-a-chlazeni jak zmákli maximu za minimum a pak tady http://retailnews.cz/aktualne/oc-forum-nova-karolina-slavi-pate-narozeniny/ v posledních odstavcích.

          1. neblázněte, copak chcete aby nám zkrachoval náš milovaný
            neblázněte, copak chcete aby nám zkrachoval náš milovaný čez co 30% elektřiny vyváží za hubičku, každý FVE panel na střeše Lidl. Penny, Kaufland, Tesco, Globus, Ikea, Hornbach je malý hřebíček do rakve čezu a spol…

                1. Tak u nás platíš FVE i když nechceš, a tím myslím ty
                  Tak u nás platíš FVE i když nechceš, a tím myslím ty fakt krásné ceny, těm co to nainstalovali včas, tedy určitě ne kamadádům politiků, ty nemají informace dříáv jak ostatní 😉

                2. A k tomu ještě ročně dotujeme uhelnou energetiku 51
                  A k tomu ještě ročně dotujeme uhelnou energetiku 51 miliardama Kč. Co je horší, kromě toho že oboje je špatně?

                  Uhelný byznys: skryté dotace a nesplacené dluhy
                  https://energetika.tzb-info.cz/energeticka-politika/14235-uhelny-byznys-skryte-dotace-a-nesplacene-dluhy

                  „Podle studie Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (COŽP) způsobují uhelné elektrárny v České republice celkové škody ve výši 51 miliard korun ročně. V uvedené částce jsou zahrnuty dopady emisí vybraných znečišťujících látek a skleníkových plynů z elektrárenských provozů v rámci celého životního cyklu.“

                1. Fakt? Že v tabulce v noviách co jsem viděl jsme byli
                  Fakt? Že v tabulce v noviách co jsem viděl jsme byli uprostřed…

          2. No fakt je , že kdyby šli dál, tak ty střechy sou
            No fakt je , že kdyby šli dál, tak ty střechy sou ideálmí na panely a pokrijou čast energie chlaďáky a tak. Ale to sou i OCéčka, hlavně ty co sou na krajích měst.
            Když se to neudělá v globálu po celé čr a hned, tak si fakt počkáme… smutný je, že dnes to není problém, co se týče financí a firma montážní, která to sfoukne v krátkém čase. No, možná ta legislativa nebo jak se tomu říká, to povolení od státu.
            Eště jen dodám, jak ti solární baroni kdysi dávno neměli problém vyšvihnout na zemědělské půdě a v chráněné oblasti lány panelů, to je opravdu sranda, mohli to dát rovnou na ty střechy průmyslových a administrativních budov.

Napsat komentář