Levnější elektřinu na velkoobchodním trhu mají už i Němci, Česko se může stát skanzenem

Na příliš nízké cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 ve Vnitrostátním plánu ČR pro oblast energetiky a klimatu (tzv. NECP, česky NKEP) upozorňuje Česko už nejen Evropská komise, ale i experti z řad průmyslu, finančního sektoru nebo veřejné sféry.

Vládou v loňském roce přijatý cíl 30 % podílu OZE na spotřebě energie do konce desetiletí je nutné zvýšit nejméně na 33 % a v ideálním případě ještě více. Jinak hrozí, že tuzemské podniky budou vyrábět za výrazně vyšší náklady na energie než naši sousedé a Česko se stane nekonkurenceschopné.

SOUVISEJÍCÍ: Češi spotřebovali nejméně elektřiny za 14 let

Na nedávné panelové debatě NECP 2024: Více zelené energie pomůže konkurenceschopnosti Česka se na tom shodli zástupci byznysu i expertních organizací. Debatu organizoval Svaz moderní energetiky ve spolupráci se Solární asociací a Aliancí pro bezemisní budoucnost.

Česko má v současném návrhu jeden z nejnižších podílů zelené energie (30 %) celkově i v elektroenergetice (37 %). Dekarbonizace elektroenergetiky je přitom klíčová nejen jako řešení náhrady končícího uhlí, ale také s možnými přesahy pro snižování emisí v teplárenství nebo dopravě.

Na zelenou elektřinu sází více i státy ze střední a východní Evropy. Například Slovinsko míří k závazku 52,3 % obnovitelné elektřiny, Rumunsko k 55,8 %, Chorvatsko k 73,6 %. Hůře než Česko je na tom pouze Slovensko (23 % OZE v roce 2030 a 29,5 % OZE v elektroenergetice), Maďarsko (29 % OZE celkově a 31 % OZE v elektroenergetice).

Pomalý rozvoj bezemisních zdrojů se na konkurenceschopnosti české ekonomiky projevuje již dnes. Výrazný nárůst instalované kapacity fotovoltaických a větrných elektráren v sousedním Německu způsobil, že Němci měli v loňském roce elektřinu na velkoobchodním trhu levnější o téměř 6 eur za megawatthodinu.

Pokud Česko neučiní žádná aktivní opatření, mohou mít do konce desetiletí čeští spotřebitelé elektřinu dražší dokonce o 25 až 35 eur za MWh. Důvodem je to, že Německo dnes rychle staví větrné a solární zdroje, které nemají náklady na palivo ani na emisí povolenky. Když v Německu svítí slunce a fouká vítr, cena elektřiny tam výrazně klesá. 

„Česku se v reakci na energetickou krizi podařilo restartovat solární vlnu a vrátit nás mezi země s gigawattovými meziročními nárůsty výkonu fotovoltaiky. Pokud se však chceme připravit na dobu bez uhelných zdrojů, musíme výrazně zrychlit. Vyšší ambice si Česko může dovolit, protože do konce desetiletí zde díky evropské podpoře může vzniknout až 15 gigawattů nových solárních a přes dva gigawatty větrných zdrojů. Příležitosti pro vyšší podíl zelené energie nabízí i rozvoj bioplynových stanic a využití pevné biomasy v kogeneraci. Ambiciózní cíle rozvoje obnovitelných zdrojů se odrazí v podílení konkurenceschopnosti českých podniků i zajištění energie pro domácnosti za dostupné a předvídatelné ceny,“ komentuje situaci Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

„Vyšší podíl obnovitelných zdrojů znamená nejen rychlejší snižování emisí skleníkových plynů a znečištění ovzduší, ale také posílení energetické soběstačností firem, obcí i jednotlivých domácností. Efektivní využívání obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny, tepla i dopravu je pro Českou republiku nejrozumnější cesta k zajištění energetické bezpečnosti a nejlepší obrana proti výkyvům cen fosilních paliv a energií. Proto nejde o to vyhovět Evropské komisi, hlavní důvod pro zvýšení cíle pro OZE je náš vlastní zájem,” říká vedoucí energetické sekce Hnutí DUHA Jiří Koželouh.

„Český průmysl potřebuje nízkoemisní ekonomiku a potřebuje ji co nejdříve, jen tak může být do budoucna konkurenceschopný. Základem pro nás jako pro výrobce stavebních materiálů jsou dlouhodobě levné dodávky energie s co nejnižší emisní stoupou. Máme své vlastní cíle v oblasti udržitelnosti a ochrany klimatu. Za poslední tři roky jsme snížili produkce emisí CO2 o 17 %. Obnovitelné zdroje jsou dnes schopny vyrobit elektřinu levně a ekologicky, zvyšování jejich podílu v energetickém mixu je pro naši výrobu do budoucna zásadní,“ říká generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek.

zdroj: tisková zpráva

54 Comments on “Levnější elektřinu na velkoobchodním trhu mají už i Němci, Česko se může stát skanzenem”

    1. Protoze mame ty slavne fazove transformatory na hranicich s Nemeckem. A kdyz se CEZ rozhodne, ze je elektrina v Nemecku nejak podezrele levna, tak nam ji sem nepusti a my musime platit jak CEZ piska. Obcanum se ty transformatory prodaly jako ochrana site pred nepratelskou elektrinou z Nemecka, ktera nam pry zere draty. A lid cesky jasal jak sme to tem Germanum natreli.

      1. Tak asi nejrychlejší způsob jak srovnat naše ceny s DE, je zalobovat a nechat schválit zákon o odstavení těch DC „trafáků“ na hranicích. Technicky to bude zadarmo, protože pro případ poruchy se určitě dají překlenout. A ještě si snížíme ztráty v síti. Když pak v DE zafouká, ČEPS bude muset odstavovat i naše zdroje a prodávat nám tu nesmyslně levnou elektřinu ze západu.

      1. Děkuji za vysvětlení, o tom se v článku nic nepíše.

        Tak se tedy nabízí otázka, jestli by nestálo za to tu přenosovou kapacitu vedení vvn s Německem posílit..?

        Jinak od doby, kdy z nás ČEZ dřel kůži za živa s odůvodněním, že ceny jsou otázkou trhu, a že nelze okrádat minoritní akcionáře, jsem dost alergický na masírky typu, že by jim daňový poplatník měl něco garantovat nebo zadotovat. Ať si to, frajeři, zacálují ze svého. To se týká nejen OZE, ale i našich obou JE.

  1. Prý tuhle zimní sezónu bylo jen 7 dní, kdy dávala FVE smysl společně s tepelným čerpadlem. Mám to od bobana, co přišel dělat údržbu bazénů a dali jsme řeč o FVE k výhřevu. Mají s bratrem vedle sebe dvě řadovky. Bazénář minulé léto vyhodil starý kotel na pevná paliva a zainvestoval do FVE, tepelného čerpadla a rozvodů. Jeho bratr jen vyměnil stejný starý kotel za nový kombinovaný dřevo/pelety a přidal dvě nádrže na akumulaci do vody.
    Říkal, že je tenhle rok fakt špatná sezóna, že když běželo TČ na FVE, bylo stejně takové teplo, že bratr v kotli netopil. A když byla zima, bylo zataženo a nebo i lilo, FVE nedávala nic a TČ jelo ze sítě. Že prý v půlce prosince propálil víc peněz, než bratr protopí za celou sezónu.
    Fakt to je tuhle zimu tak špatné? Já si jen všiml, že pořád chčije a vydatnost pramenů je že větší snad nepamatujeme.

    1. Měsíce listopad, prosinec a leden FVE ani nepokryje spotřebu běžné elektřiny a ohřev TUV. Na topení nezbyde nic a navíc když svítí slunce tak v nových barácích netřeba topit z důvodu solárních zisků. Od únoru již FVE může dávat slušný výkon, takže FVE+TČ se hodí na třetí třetinu topné sezóny – od poloviny února do poloviny dubna.

      1. „navíc když svítí slunce tak v nových barácích netřeba topit z důvodu solárních zisků“

        To je podle mě trefa hřebíčku na hlavičku.

        Jestli se hodí od poloviny února nevím, to je aasi rok od roku jiné. Ale těm sedmi dnům i věřím, protože když se teď podívám z okna, tak pro FVE je to slabota a přitom my třeba netopíme druhý den. Až zase zítra.

      1. 50 kWp má málokdo. Většinou lidi mají 10 kWp, takže si ty Vaše hodnoty vydělte 150 a získáte vyrobenou energii v průměru za jeden den. Pak máte:
        10/2023 21,7kWh
        11/2023 10,18 kWh
        12/2023 6,3 kWh
        01/2024 11,4 kWh
        02/2024 12,5 kWh
        V 10/2023 se ještě topit nemuselo. Zbytek měsíců na topení nezbyde nic v případě 10 kWp. Nicméně do budoucna budou asi výkonnější FVE z důvodu vyšší účinnosti panelů.

        1. Kdyz sectu ty mesicni hodnoty od 13G, vydelim 5 pro FVE 10kW a vynasobim cenou za elektrinu 6,5kc/kWh, tak me vyjde uspora za techto 5 nejhorsich mesicu v roce 12.000 kc. Chapu, pro zacharovou42 a jeste par podobnych to je zanedbatelna castka, ale pro me je to naopak docela zajimava uspora. No a 13G se muze radovat za rovnych 60.000 kc. Palec nahoru.

          1. Mě by spíš zajímalo, než kumulativní součty výroby a nějaké abstraktní úspory, kolik dní se potkávala výroba s potřebou topit. On tvrdil, že 7, což mi přijde pekelně málo. Když se podívám na čísla nahoře, tak mi to pro pohon TČ přijde strašně málo, jen plivnutí do moře. Teda pokud 10kWp nevytápí jen garáž.

            1. V jednom clanku pisete, ze se pri trosce slunicka nemusi vubec topit a ted zase, ze to vytopi jen garaz. S vami je teda prdel. Abyste nerikal ze vam to nikdo nerekl, tak davejte bacha. U nas doma topime kazdy den od konce zari az do zmrzlych muzu. Jen provozni doba TČ je variabilni. Nekdy 1h jindy 5-6h behem 24h. Podlahovka ma velkou setrvacnost a teplo se da prenaset klidne i nekolik dni. Tak se ridim vic slunickem a urodou z FVE nez venkovni teplotou. Samozrejme jen v rozmezi 3-7 dnu. Podle podminek. Uspora energie je uz diky TČ velka a s pomoci FVE je jeste uspora elektriny. K vytapeni RD potrebujeme v dnesni dobe legracne malo penez. Kde jini breci ze je to sezere, ja mam relativni klid. A to jeste nabijim 2 EV. Oproti drive kdyz sme jeste nemeli EV ani FVE mame ted mnohem mensi spotrebu elektriny a pritom je teplota o neco vyssi nez drive. S FVE, TČ a FVE jsem velmi spokojen. Mozna jeste rozsirim o nejaky ten kW v panelech. Ceny jsou ted uplne nizke, tak se to nabizi. Vas boban je asi nejaky spatny kamarad kdyz vam lze.

          2. Ano je to za 5 měsíců 12000, pokud se mu podaří všechnu elektřinu spotřebovat a nic neposílá do sítě, což může být v 10/2023 problém. Zbývajících 7 měsíců ale doma bude spotřeba zhruba 10 kWh denně, takže celková úspora bez přetoků může být nějakých 25 tis Kč za rok. Za přetoky dostane pár korun. FVE stojí přes 400 tis. Kč. Návratnost nic moc. S dotacemi a rozumnou spotřebou to už ale jde.

            1. Nechal jsem si nacenit 10kWp FVE a s 10kWh baterií, prací, revizí, montážním materiálem vychází na 200 000kč s 15% dph.
              Rozdíl do 400 000kč značný, ale z něčeho ty solární fimy a jejich obchoďáci žít musí 😉
              A k tomu jdou samozřejmně čerpat dotace.
              Cena elektřiny pro 10MWh spotřebu je kolem 5kč/kwh, takže když se Vám bude dařit pokrýt 2/3 spotřeby, tak návratnost si dopočtěte sám.

                1. Komplet 10kWp bez dph a poplatků 130 000kč s 10kWh baterkou, 3F hybrid nabíječkou, kabeláží a 22ks 440W panely.
                  S dph 12% to tedy může být i pod 200tis. kč.

            2. Ohrejete li v bojleru denne 200 litru z 10 stupnu na 60, spotrebujete kolem 12kWh. U nas je bojler porad v permanenci a je to nejvetsi zrout. Kde mate pracku, susicku, vareni, lednicku, mrazak a spoustu dalsich malych uzirku? Hele, ja koukam jak si vsechno upravujete dle potreby a nic z toho neodpovida realite. A pozor nezapomenout, EV je take dobry jedlik. Ted muzete zase argumentovat, ze FVE nepokreje spotrebu a vzapeti tvrdite, ze prevaznou cast roku neni uplatneni pro vyrobenou elektrinu. Nejste vy nejakej agent s plynem, ktery bubnuje na poplach a siri hoaxy?

                1. Moje zena nema rada mycku. Pouziva ji tak jednou za mesic a vse meje pod tekouci vodou. No nejsem z toho nadseny ale to je tak vsechno co muzu delat.
                  I za vodu se mi protaci panenky.

                1. Bojler jsem nenapojil na TC. Porad jeste mame jednoduchy bojler se spiralou. Ve sklepe neni zase tak dobre umisteni aby se vse dalo propojit. Co me na bojleru nejvic vadi je, ze se tepla voda rozpina a tlak stoupa a pretlakovy ventil odpousti vodu. Obzvlast kdyz se cely bojler vycucne a zahriva se od nizkych teplot. Idealni by byl bojler 1000l. Ale to bych kolem neho neprosel. A expazka na pitnou TUV musi byt prutocna aby se v ni netvorily bakterie. A na ni take neni misto. Tak draha voda utika do kanalu.

      1. Menic stoji podle velikosti uz od 2000kc a par kabelu. Malou FVE si snad umi kazdy domaci kutil smontovat sam. Jeden konec se strci do 230V zasuvky a MC4 konektory z panelu do menice jsou blbovzdorne upravene a kdo dokoncil aspon 6. tridu zakladni skoly, tak to nemuze pokazit. Zavesit obraz snad umi take kazdy a zaveseni panelu na nejake zabradli ci jinou konstrukci je podobne a tak to zvladne take kazdy.
        U vetsich FVE je zapotrebi aspon dokonceni 7. tridy. Jo a maloobchodni ceny panelu jsou o neco vyssi. Presto se i domaci mala FVE samodoma udelana zaplati do 2 let.

        1. Ty panely se na střechu jen tak volně položí, konektory na kabely nacvakáte kombinačkama, zemnění, jištění, přepěťová ochrana se sama zjeví zdarma doma, rozvodné skříně máte náhodou na vhodných místech a je tam dost volného místa, revize se napíše sama. Zapomněl jsem na něco ?

          Panely samotné jsou opravdu jen malá část nákladů.

        2. Aktuálně to vychází u mé instalace 10kWp na necelých 25% jen za FVE panely.
          3F hybridní nabíječka MPPT 10kW 30% z ceny
          Baterka 10kWh 20% z ceny
          Zbytek práce, kabely, jističe, revize, kotvení … A to je to dost ekonomické řešení co počítá i s vlastní prací a nákupem od výrobce.

        1. Psal jsem 10-30%.
          Klidně mohou být těch 10% při náročnější instalaci.
          U mně to tak cca bylo, panely 10kWp – nestandardní konstrukce, 17,4kW aku, nové pásy do země na uzemnění, nový hlavní rozvaděč, výkop pro kabely z vedlejšího objektu, přepětovky na obou stranách atd atd.
          Ano, není to úplně typická instalace.

    1. 1kWp reálně vyrobí v podmínkách ČR 800kWh za rok, ne 1000 – 1250 kWh. 1000 kwh za rok by vyrobil v případě ideálního sklonu 35 stupňů na jih bez jakéhokoliv zastínění. Realita ale je, že panely nebývají jen a jih, ale i východ západ a nemají sklon 35 stupňů, ale třeba jen 15 na plochých střechách a v okolí jsou často věci, které stíní – jiné budovy, stromy, …
      U 10 kWp FVE musíte kromě panelů za 40 tis. Kč započítat střídač za 50 tisíc Kč. 10 kWh baterku za 100 tisíc Kč, montážní materiál, jističe, kabely, práci, úpravu rozvaděče, zisk instalační firmy a jste na 400 tis Kč, což je 10x tolik než stojí panely.

      1. Zaprve pisu o male FVE kde zadnou baterku nepotrebujete, protoze vsechnu elektrinu hned spotrebujete a zadruhe ty vase vypocty jsou pritazene za vlasy. Vubec se nedivim ze v Cezku jsou platy 1/3 jako u zapadnich sousedu. V Nemecku si muzete koupit malou FVE na balkon i u Lidlu, vse v jedne krabici a date to legalne na balkon. V CR jen s posouzenim jisteho 2xjirka a stejne to nebude fungovat.
        Hlavne vymyslete proc neco nejde.

          1. Nemate az takovou pravdu. Ostrovni elektrarnu muzete provozovat uplne legalne. Nebo kdyz to chcete extra levne, klidne muzete pouzit panely s tzv. Green bost menicem na ohrev teple vody v bojleru. K panelum potrebujete jen ten boost menic ktery nedava sinusovku, ale trapezovku s variabilni stridou a ma to MPPT. Bojleru to nevadi a je to za par korun. A mate vetsinu doby TUV skoro zadarmo.

              1. Ja v puvodnim prispevku o navratnosti panelu netrval na sitove FVE. Ja jsem jen konstatoval, ze navratnost panelu je astronomicky rychla. Jsou i takovy kutilove, kteri si koupi par 400VDC kondensatoru a 4 mosfety plus arduino a Green boost si udelaji doma. A za rok to maji splacene.
                Vsechny ty udajne komplikace a prekazky tam pridal nekdo jiny…

                1. To i tepelné čerpadlo si kutil udělá za 50tis. kč, letadlo UL se dá postavit za 100tis. kč
                  Ale k čemu tady míchat ceny kutilů, když si minimálně 95% lidí ty věci koupí hotové. Bych chtěl vidět ty kutily Němce co si budou vše vyrábět a jestli jich je na procenta více než u nás.

                2. @Kurz. V Nemecku jsou Balkonkraftwerke s vykonem do 600W uplne legalni a maji zastrcku, ktera se pripoji do obycejne zasuvky. Omezeni 600W je proto, ze jistic 16A snese jeste 18,5A a nevypadne. Uvazuje se o navyseni, ale zatim vic nejde. 600W pro byt je docela slusny vykon, protoze az tolik se v byte nespotrebuje. A dokonce je v DE povolene aby se elektromer mohl tocit nazpatek. Teda pokud jeste nekdo ma takovy namontovanej.
                  U vetsich FVE na RD je situace jina, tam vam to muze namontovat kdokoliv a zprovozni obycejny elektrikar, ktery ma zivnost na domaci instalaci elektro. Obdoba ceske vyhlasky 50. Nemaji tam prime dotace, ale vse pro FVE je osvobozene od DPH. Panely, menice, baterky, drzaky dokonce i sroubky potrebne pro montaz. A prihlaseni k napajeni do site je jednodussi nez v CR. Rakousko-Uhersko preziva v CR dodnes a byrokradi maji svou vahu. A samozrejme honosne certifikaty a tituly pro vysoce kvalifikovane firmy, ktere to casto montuji uplne blbe. At zije uredni siml.

Napsat komentář