Češi spotřebovali nejméně elektřiny za 14 let

Také loňský rok byl v Česku ve znamení energetických úspor. Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, meziročně se snížila o více než čtyři procenta. Výroba loni klesla o takřka 10 %.

Spotřeba elektřiny klesala ve všech měsících loňského roku. Nejvyšší meziroční pokles nastal v lednu (-7,2 %), nejnižší v říjnu (-1,4 %). Svou celkovou roční netto spotřebu snížily všechny kategorie odběratelů: velkoodběratelé na hladině vysokého napětí o 4,1 %, domácnosti o 4 %, podnikatelé o 3,1 % a velkoodběratelé na hladině velmi vysokého napětí o 1,4 %.

„Spotřeba elektřiny se výrazně snižovala už v roce 2022, v případě domácností dokonce rekordně. Přesto úsporný trend pokračoval i loni, a to v průběhu celého roku a u všech kategorií odběratelů. Kromě přijatých opatření mělo na spotřebu vliv i teplejší počasí, neboť průměrná teplota byla vyšší než v roce 2022 a pohybovala se 1,4°C nad dlouhodobým teplotním normálem,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Loni se v České republice vyrobilo celkem 71 TWh elektřiny, v meziročním srovnání o 9,9 % méně. Přesto Česko zůstalo exportní zemí – přeshraniční saldo, tedy rozdíl mezi exportem a importem, činilo 9,2 TWh. Proti roku 2022, kdy bylo saldo 13,5 TWh, se ovšem jedná o znatelný, takřka třetinový pokles.

Za loňským poklesem výroby elektřiny stála zejména snížená produkce z parních elektráren (-18,4 %), které přesto zůstaly nejvyužívanějším zdrojem. Klesla také výroba z paroplynových (-17,7 %), plynových a spalovacích (-5,4 %) a jaderných (-2 %) elektráren. Naopak větší množství elektrické energie vyprodukovaly v loňském roce elektrárny vodní (+12 %), větrné (+ 9,5 %) a přečerpávací (+7,5 %).

Všechny uvedené statistiky vyplývají ze čtvrtletních zpráv o provozu elektrizační soustavy, z nichž poslední zprávu za loňský rok (4. čtvrtletí 2023) ERÚ aktuálně zveřejnil na svých webových stránkách.

Čtvrtletní zprávy zohledňují předběžné údaje, které jsou v době vydání úřadu k dispozici. Celoroční zprávu o provozu elektrizační soustavy za rok 2023 (s konečnými souhrnnými údaji) vydá ERÚ v prvním pololetí tohoto roku.

Shrnutí roku po jednotlivých čtvrtletích:

První kvartál: Spotřeba elektřiny meziročně poklesla o 5,1 %, nejvíce u domácností (-6,4 %), výroba se snížila o 7,1 %.

Druhý kvartál: Výrazně se snížila výroba elektřiny, a to o 13,1 %. Spotřeba klesla o 5,3 %, nejvíce elektřinou šetřili podnikatelé na hladině nízkého napětí (-9,4 %). Naopak u velkoodběratelů na hladině velmi vysokého napětí spotřeba o 0,9 % vzrostla.

Třetí kvartál: Opět značně poklesla výroba elektřiny (13,2 %). Spotřeba byla nižší o 3,7 %, přičemž největší pokles nastal u domácností (-5,3 %). V kategorii velkoodběru z velmi vysokého napětí došlo k nárůstu o 2,8 %.

Čtvrtý kvartál: Spotřeba elektřiny klesla o 2,4 %, nejvíce u velkoodběru z velmi vysokého napětí (-4 %). V kategorii podnikatelů naopak spotřeba o 0,4 % vzrostla. Výroba se snížila o 7,3 %.

zdroj: tisková zpráva

19 Comments on “Češi spotřebovali nejméně elektřiny za 14 let”

 1. spotreba na kterou dohlednou urady bude jiz jen a jen klesat, vystavba OZE na kterou nedohlednou urady, neb se jedna o male soukrome projekty bit treba i pripojene k siti proste jiz nemaji potrebu mit vetsi spotrebu z verejne site

  za lonskej rok prez 80 tisic novych fotovoltaik s vykonem cca 1GWp, a to jsou ty co jsou pripojene k siti a registrovane, dle castecnych statistik prodeju menicu mimo oficialni instalace to ale vypada ze ani ostrovni instalace nejsou moc pozadu, kdys vezmeme prumer 2 kusu na instalaci (nekdo si dela 3F nekdo si vsytaci s 1F) kde jsou prodeje v CR cca na urovni 100 tisic kusu menicu, tak to mame rekneme dalsich az 30-50 tisic ostrovnich instalaci

  firmy taky nezahalej a haly a strechy kancelarskych budov se taky slusne plnili fotovoltaikama, kde to bylo casto i vice nez 100kWp (tyhle jsou samozrejme v tech cca 80 tisicich)

  letos se ceka podobny ci o neco vetsi zajem, odhady jsou az 100 tisic novych fotovoltaickych instalaci s vykonem prez 2GWp, to ve finale bude znamenat ze ze site jiz lidi nebudou odebirat dalsich treba 4-5TWh, proste proto ze jim to doda jajich fotovoltaika, a to cislo se bude stale zvysovat

  od pristiho roku kazda nove postavena komercni budova bude muset mit v EU fotovoltaiku, od roku 2029 kazdej nove postavenej rodinnej dum, takze tam kde beznej barak mel prumernej odber treba 8MWh rocne, tak bude mit pak treba jen 1-3MWh rocne, u kancelarskych budov jeste lepsi score, tam jsou ty cisla ve prospech toho ze vetsina ma nejvetsi odbery prave v dobe kdy sviti, tedy prez den, a zkusenosti z nekterych takovych budov kde to provozuji treba i 10 let jsou takove, ze z verejne site klesa v takovych objektech spotreba i o 95% v rocni spotrebe, kdy u rodinnych domu je to jen o 50-60%

  k tomu zaroven lidi zacinaj setrit, a setrit na elektrine je relativne snadne, stal evice spotrebicu je uspornejsich, proste vsechno jde proti velkym energetikam a mozna jiz v pristim desetileti budou velke energetiky vyslovene potreba jen kvuli zbytkum prumyslu, kvuli doprave a kvuli zimnim mesicum

   1. CR vesmes zadnej vetsi prumysl nepotrebuje, je to sptane placene, zamestnava to doslova minoritu zamestnancu do cca 50 tisic, na danich ten stredni a tezsi prumysl predstavuje asi 5%, takze jeste min nez treba zemedelstvi a casto je nesmyslne dotovan….kdyby zedne naden skoncila vetsina tech stredne prumyslovych podniku v CR, tak do roka a do dne CR nepozna doslova nic a ani media by po tom nestekli

    viz aktualni krach Liberty, to melo zkrachovat davno, davno predtim nez do toho stat za Babise nahrnul miliardy z penez danovych poplatniku, a to kvuli par tisicum lidi co si do par mesicu najdou jinou praci

    1. ČR nepotřebuje nic. Jídlo budeme vozit z Ukrajiny a jižní Ameriky, léky a oblečení z Číny, chemikálie a hutní produkty z Ruska, ropu z Azerbajdžánu.
     Vyvážet budeme naše studenty humanitních studií, pravdu a lásku.

     Je opavdu fascinující sledovat, jak jsou někteří Češi mimo. Nic není problém – finance, zákony, materiál, výroba…. a pak zjistíš, že Rusko hodí na Avdějevku za jediný den víc bomb a trhaviny, než kolik by dokázala vyrobit ČR za rok. Protože už nic nedělá a nic neumí.

     1. Můžete přesvědčit lidi, aby nakupovali dražší potraviny, oblečení, boty i ty hutní produkty vyrobené v ČR, pak se sem nebude muset tolik věcí dovážet.

      Spousta lidí brečí, že tu je samý import a proč to neděláme sami a pak v marketu raději koupí brambory z Egypta a česnek z Číny, protože cena.

      A porovnání Ruska se 140mil. obytel a po najetí na válečnou ekonomiku s výrobou zbraní v ČR je hodně silný argument.

    2. @ Maman: Co tady trapne klickujes, troubo? Reagoval jsem na Tve „zbytky prumyslu“ . Ted uz to delis na velky prumysl, maly prumysl, pidi a mini prumysl? Netahej sem Babise a Liberty, troubo. Mame I prumysl potravinarsky, drevozpracujici, chemicky a jine. Za tim vsim se ma podle Tebe zavrit voda, deme.nte?

 2. to víte kWhodina za 5,5de a tak prostí češi už to berou jako tréning na rok 2025 kdy skončí levné fixace a začne tvrdší realita za 7Kč 😉 Až na ty borce samozřejmě, co si dojdou do kanclu ČEŽu požádají bábu za pultem o lejstro na změnu elektroměru za 5klacků na SPOTOVÉ ÚČTOVÁNÍ ELEKTŘTINY bába se samozřejmě bude kroutit že neví a blábláblá (přijdou samozřejmě o kšeft to když kWh nakupují za 2Kč a prodávají s 200% marží za 6 😉 nenechat se odbejt !!
  Pak pošlou k vám do baráku pikolíky – odbornou posudkovou komisi jesi máte dost velkou skříň na ten nový elektroměr lupnou frťana a plácnou štempl podle zákona co taky jinýho můžou dělat 😀 😀 😀 A pak už jedete za ceny na BURZE 3x levnější a někdy dokonce i zadára to když točí baltský větrníky (až na výjimky) 😀 😀 😀 😀 PLATÍ TA ČERVENÁ !! do €300 je to stále levnější !!! 😀 😀

 3. to víte kWhodina za 5,5de a tak prostí češi už to berou jako tréning na rok 2025 kdy skončí levné fixace a začne tvrdší realita za 7Kč 😉 Až na ty borce samozřejmě, co si dojdou do kanclu ČEŽu požádají bábu za pultem o lejstro na změnu elektroměru za 5klacků na SPOTOVÉ ÚČTOVÁNÍ ELEKTŘTINY bába se samozřejmě bude kroutit že neví a blábláblá (přijdou samozřejmě o kšeft to když kWh nakupují za 2Kč a prodávají s 200% marží za 6 😉 nenechat se odbejt!

  https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/1kWh-czk-30-let

  Pak pošlou k vám do baráku pikolíky – odbornou posudkovou komisi jesi máte dost velkou skříň na ten nový elektroměr lupnou frťana a plácnou štempl podle zákona co taky jinýho můžou dělat :D:D:D A pak už jedete za ceny na BURZE 3x levnější a někdy dokonce i zadára to když točí baltský větrníky (až na výjimky) :D:D:D:D PLATÍ TA ČERVENÁ !! do €300 je to stále levnější !!! :D:D

  https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/vnitrodenni-trh?date=2024-02-22

  1. @Koudelka
   MND nyní 4,12/kWh s DPH s fixací do března 2026
   Opak je pravdou, pomalu končí drahé fixace a začínají levné, takže nevím kde berete těch 7Kč v 2025.
   Možná pro někoho, kdo se o to aktivně nezajímá a neřeší to.

   A když už píšete o spotovém trhu pro běžné spotřebitele, tak pošlete správný graf s denníma cenama a ne s vnitrodenníma
   https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2024-02-22

   A trochu zapomínáte (možná záměrně) i na to, že velcí hráčí nakupují EE dlouho a průběžně i rok předem, kdy byla cena výše.
   Takže nemají všechno nakoupeno za 2Kč.

   A taková maličkost, spotový trh rozhodně není vhodný pro každého.
   Musíte řídit spotřebu a doufat, že se něco nestane a nebude EE za 300EUR/MWh.

   A těch 900 tisíc zákazníků zkrachovalé Bohemia Energy si jistě dobře pamatují, jaké to je, být u hodně levné společnosti bez spolehlivého zajištění dodávek.

  1. Zrejme myslite hospodarska recese, protoze v CR je recese vetsinou mysleno trochu jinak. Nejvetsi pokles byl u domacnosti. Tam se nejaka recese moc neprojevuje. Spis teple pocasi a vysoke ceny. Hodne lidi zrusilo elektrokotle a instalovali tepelna cerpadla, ktera snizi spotrebu minimalne na 1/3. Kdo ma FVE, ten snizi spotrebu radikalne. Vyssi spotreba na VVN ukazuje neco jineho nez recesi. Podnikatele na NN proste take zacali setrit, protoze ty ceny jsou nesmyslne vysoke. Na burze atakuji historicka minima a dodavatele vydelavaji rekordni zisky. Mozna koupili dopredu za draho a ted vsichni platime za ustrasene terminove nakupy. Ale to jen nahrava jeste vetsim investicim do OZE. Kdyz se vezme cena panelu, tak ten panel se amortizuje za jeden jedinny rok.
   Priklad:panel 550W cena 3000-3500kc. Panel vyprodukuje za rok 500-600kW. Pri cene 6kc/kWh je navratnost astronomicky rychla. Bohuzel instalace jsou predrazene a tak je navratnost cele FVE o neco delsi. Ale porad to je hodne vyhodne.

Napsat komentář