Konec vodíkových aut? V Norsku vybuchla vodíková čerpací stanice

Norské město Sandvika ležící jen 15 km od Osla zažilo v pondělí odpoledne nepříjemný incident. Místní vodíková čerpací stanice Uno-X Hydrogen vybuchla.

Toyota Mirai je dnes jedním ze dvou sériově vyráběných a běžně prodávaných aut na vodík.
foto: Toyota

Společnost provozující tuto a dalších 10 vodíkových čerpacích stanic po celém Norsku jejich provoz přerušila. Stejně tak byl přerušen prodej vodíkových aut značek Toyota (Mirai) a Hyundai. Oběti ani zranění nejsou hlášeny.

Vodíková čerpací stanice byla spuštěna v listopadu 2016. Šlo o první z nové generaci vodíkových čerpaček od společnosti Nel. Firma dodává své stanice do devíti zemí.

Toyota i Hyundai současným majitelům vodíkového auta Mirai zapůjčí náhradní vozidla, protože nebudou mít kde dočerpat palivo. Exploze byla natolik silná, že aktivovala airbagy okolních vozidel. Příčina výbuchu zatím není známa. Velmi pravděpodobně ale šlo o vybuchující vodík…

Vodík tak jako alternativa k bateriovým elektromobilům potvrzuje svou nebezpečnost. Jedna věc jsou hořící baterie, úplně jiná vybuchující čerpací stanice, případně dokonce i vozidla.

Otázkou je, jak budou jediní dva prodejci vodíkových aut – Toyota a Hyundai – na situaci reagovat. Opustí technologii vodíkového pohonu, případně celou záležitost přejdou s tím, že šlo o nárazové selhání?

49 komentářů u “Konec vodíkových aut? V Norsku vybuchla vodíková čerpací stanice”

 1. koukam, ze mistni intelektualni elity na cele s panem horcikem
  koukam, ze mistni intelektualni elity na cele s panem horcikem maji ve sve svate valce za elektromobilni zijtrky pocit vyhrane bitvy. uz se to blizi, ropaci jsou prevalcovani, vodikum bouchla stanice, zijtra jezdime vsichni pouze na baterky. pokud to tady ctu, tak snad jediny komentar je ve smyslu, vodik bych uplne nezavrhoval. jinak same elektromobilni ehm, plky. zvlast ocenuji umelecke dilo s cervene preskrtnutou toyotou mirai. to se povedlo. panove, to co tu predvadite je daleko za hranici vyvazene diskuse. spis bych to nazval sektarstvi. nikdy jsem tady vodik neobhajoval. osobni doprava se mi porad nezda byt to prave pro tuto technologii, ale propanajana, trosku urovne do toho, prosim. navic diskutujete na servru s nazem hybrid.cz. ne s nazvem zijtravsichnibudemejezditnabaterky.cz

  1. To, že je současné podobě vodík jak ekonomicky tak
   To, že je současné podobě vodík jak ekonomicky tak bezpečnostně nesmysl snad každý chápe, (zitra jezdime vsichni pouze na baterky) to je taky nesmysl a nevšiml jsem si, že by to až na vyjímky tady někdo tvrdil.Zkuste si přečíst názor jedné provinční univerzity https://oenergetice.cz/akumulace-energie/li-ion-baterie-se-dle-vedcu-stanou-10-let-nejlevnejsi-moznosti-akumulace-elektriny/

    1. vodíková technologije :))))) už tě napadlo že ten
     vodíková technologije :))))) už tě napadlo že ten maličkatý výbuch byl uměle vyvolán účelově aby autodebilky mohli říct pojištovnám že to opravdu nejde a nemuseli ten dotační průser cálovat ze svýho?? :))))))))))))))

 2. Som za akúkolvek rozumnú náhradu spalovákov ale skladovať
  Som za akúkolvek rozumnú náhradu spalovákov ale skladovať vodík v plynnom stave pod extremne vysokým tlakom je totálna zhovadilosť. Nechápem prečo idú na to takouto cestou. Skladovanie hocičoho pod tlakom je potenciálne riziko vždy.
  Pritom Nissan už vyvinul palivový článok na methanol, ktorý sa dá vyrábať aj z CO2 Dovolím si tvrdiť, že by to bolo miliónkrát bezpečnejšie ako 55 kubíkov vodíka natlakovaného na 700Bar pod zadkom. Taký nezmysel si človek s minimálnym pudom sebazáchovy nemôže kúpiť.

  http://www.osel.cz/8684-jak-z-oxidu-uhliciteho-vykouzlit-metanol.html

  https://serenergy.com/next-generation-of-methanol-fuel-cell-vehicles-sees-the-light-of-day/

 3. nie je to koniec – akurát vymontujú nádrž, generátor a
  nie je to koniec – akurát vymontujú nádrž, generátor a niekam naskladajú baterky +HW. tak, ako vybrali spaľovací motor a nádrž.
  v ’68om som videl v priestore trakčnej batérie „jašterky“ motor jawa250 + dynamo. nemalo to takú akceleráciu, ale to smrdelo a rachotilo – pubertiaci na poobednej a nočnej mali zábavu.

 4. No.1 Kukova hláška na Hybridu všech dob: (z
  No.1 Kukova hláška na Hybridu všech dob: (z 26.10.2018)

  Uvažuji, že si to vytisku a pověsím na zeď v garáži.

  Citace:

  “ Při požáru vodíkovýho auta k němu nikdo nepáchne ani zlatý prase. Jen se budou dívat z nějakýho bunkru jak se škvaříš a pak rozprskneš po vokolí.
  Maximálně za tebou pošlou robota s cedulkou “sorry”. :))) “

  ***

  Bylo to k článku: Vodíkové auto Hyundai Nexo: výjimečná bezpečnost i díky autonomnímu brzdění

 5. Vodík je každopádně bulšit zkorumpovaných ropáckých
  Vodík je každopádně bulšit zkorumpovaných ropáckých korytáků jak nadále vydírat vysávat a dojit poddaný lid páč doma ze zdi si ten krám nenatankuješ ;)))))))))))

  http://www.hybrid.cz/elon-musk-palivove-clanky-jsou-kravina

  http://www.hybrid.cz/sef-volkswagenu-auta-na-vodik-nejsou-ekonomicky-schudna

  https://kcc-hho.webnode.cz/vodikomobil/

  1. Ano, ten z 80 % dokáže zlikvidovat nežádoucí účinky
   Ano, ten z 80 % dokáže zlikvidovat nežádoucí účinky elektromagnetického záření. To musí být povinnost užívat pro každého, jinak nás tu 5G povraždí, což je také cílem 5G. Ne náhodou jsou tyto frekvence už velmi blízko bojovým 6G frekvencím.:

   „5G: How Terahertz Waves Tear Apart DNA“

 6. Před půl rokem jsem tu trochu sejčkoval a bohužel se to
  Před půl rokem jsem tu trochu sejčkoval a bohužel se to stalo pravdou…

  „Po, 2018-10-29 00:50
  V budoucnu bude zřejmě velmi vážené zaměstnání na vodíkový čerpačce. V odborný hantýrce se tomu bude důvěrně přezdívat „čekání na výbuch“.“

  http://kiwww.hybrid.cz/vodikove-auto-hyundai-nexo-vyjimecna-bezpecnost-i-diky-autonomnimu-brzdeni#comment-160431

  1. blbost! korupčně umělá debilní ztrátová a zbytečně
   blbost! korupčně umělá debilní ztrátová a zbytečně nebezpečná vodíková technologije si o nehodu doslova říká 😉 A to je řeč jen o technologickém selhání prozatímních pár kousků…

   https://youtu.be/vZ_PiRVHiVg?t=108

   …počkej teprve až se na pořad dne dostane úmyslná sabotáž a hned pak térrorist 😉 700 bar extrémního snadno dostupnýho výbušnýho zařízení ještě k tomu na kolečkách… ;)))

   AT ŽIJE HHO LIKVIDÁTOR DÍZLRAKA !!

   https://www.youtube.com/watch?v=vZ_PiRVHiVg

   https://kcc-hho.webnode.cz/diesel-jed/hho/

       1. Dobře se učil u Robespierra: „V roce 1793 se Robespierre,
        Dobře se učil u Robespierra: „V roce 1793 se Robespierre, lidem zvaný Neúplatný, stal vůdčí postavou Výboru pro veřejné blaho a získal si velkou popularitu mezi lidem jako nekompromisní stoupenec revolučního teroru, nutného k potření roajalistického odboje doma i k vítězství Francie nad cizími interventy včetně římskoněmeckého císaře. V čele Výboru rozpoutal hrůzovládu, která zahrnovala mj. masové vraždění politických oponentů. Boj se postupně rozpoutal i mezi jednotlivými frakcemi jakobínů a Robespierre se obrátil také proti svým bývalým nejbližším spolupracovníkům Georgesu Dantonovi a Jacquesu-Reném Hébertovi. Po popravě kordeliérů, Hébertistů a zběsilých se chopil se svými stoupenci absolutní moci a vytvořil triumvirát se Saint-Justem a Couthonem.“ Tedy až na to poslední, toho se asi ale musel celý život bát jako čert kříže, dá-li se to o bolševikovi říci: „Nakonec se však jím rozpoutaný teror obrátil i proti samému Robespierrovi – poté, co ztratil podporu veřejnosti, byl po thermidorském převratu v jakobínské straně 27. července roku 1794 zatčen a o den později spolu se svými stoupenci a bratrem Augustinem popraven gilotinou na pařížském náměstí Revoluce (dnešní Place de la Concorde).“

        1. Ale prdlajz na východě je v tom tradice po staletí. Třeba
         Ale prdlajz na východě je v tom tradice po staletí. Třeba v Osmanský říší každej novej sultán po nástupu vykynožil jakoukoliv mocenskou konkurenci a příbuzenstvo. Na to nemusel studovat západní historii, protože to maj v krvi. Takhle to tam dělali od pradávna ať je to bankovní lupič Džugašvili nabo Saddám Husajn, kterej si to klidně natočil i na tv kamery.
         https://youtu.be/kLUktJbp2Ug
         Stejný show teď předvádí teď ten novej tureckej diktátor Erdogan nebo ten novej saudskej princ co rozporcoval toho saudskýho novináře.

        2. Aneb jak říkají sluníčkáři, tradice, zvyky a
         Aneb jak říkají sluníčkáři, tradice, zvyky a multikulturní obohacení. Žádný terorismus.

        3. Jseš toho plnej jako ten fóbik Balda. Za chvíli začneš
         Jseš toho plnej jako ten fóbik Balda. Za chvíli začneš kácet stromy na kolejiště a pohazovat tam diletantsky fingovaný ISIS pamflety, protože ti bude chybět, že to tu nikdo nepáchá. Radši hoď svoji motorovou pilu do rybníka ať tě to neláká 😀

        4. To nepůjde, dostal jsem ji na narozky a stále zahálí.
         To nepůjde, dostal jsem ji na narozky a stále zahálí. Elektrickou akumulátorovou Ryobi samozřejmě. Na ostravský masakr motorovou pilou se už těším 🙂

Napsat komentář