Londýn nakoupí 20 vodíkových autobusů typu doubledecker

Londýnský dopravní podnik Transport for London (TfL) si objednal 20 vodíkových doubledeckerů. Investice má hodnotu 12 milionů liber.

Vodíkové autobusy jsou zatím ve světě ve výrazné menšině proti čistě bateriovým elektrobusům. Mezi nepatrné množství světových měst, kde jezdí, už patří Londýn, ovšem dosud nešlo o doubledeckery, ale běžné nízkopodlažní autobusy.
foto: Wrightbus

Vodíkové autobusy typu doubledecker budou nasazeny na linkách 245, 7 a N7, a budou tak cestující vozit mimo jiné z a na stadion Wembley, případně ze západního Londýna na West End.

O dodání vodíkových autobusů, včetně plnící infrastruktury, se postará společnost Wrightbus. Využije palivové články Ballard a pohonnou jednotku Siemens. Asi £5 mil. z celkových £12 mil. poskytne (ze které chtějí Britové vystoupit).

Sadiq Khan, starosta Londýna, řekl, že město musí hrát roli při čištění toxického londýnského vzduchu a TfL by měla jít příkladem. Nasazení autobusů souvisí také s nedávným zavedením Ultra-nízkoemisní zóny (ULEZ) minulý měsíc.

10 komentářů u “Londýn nakoupí 20 vodíkových autobusů typu doubledecker”

 1. To ale kecají. V Londýně jsem byl před dvěma roky a ty
  To ale kecají. V Londýně jsem byl před dvěma roky a ty doubledeckery jsem tam už viděl v provozu na linkách okolo King’s Cross. S velkými nápisy Hydrogen fuel cell. Ještě jsme si dělali legraci, že se jich tam vždy několik sjede na zastávku a i když nejedou, tak se jim kouří z komínku. Výfuk měly dělaný jako komín na zadním rohu až do úrovně střechy. I fotku bych někde našel. Jinak i v centru mají čistější vzduch, než my ve městech. Autobusy už tehdy byly většinou hybridy a obyčejné byly jen na okrajových linkách. Spíše by se mělo něco dělat u nás.

 2. USA má flotilu 300 elektrobusů, Čína jich má 421
  USA má flotilu 300 elektrobusů, Čína jich má 421 000.
  Zbytku světa bude trvat roky než Čínu doženou

  The U.S. Has a Fleet of 300 Electric Buses. China Has 421,000
  The rest of the world will struggle for years to match China’s rapid embrace of electric transit.
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-05-15/in-shift-to-electric-bus-it-s-china-ahead-of-u-s-421-000-to-300

Napsat komentář