Konec uhelné energetiky v Evropě se blíží

Velcí hráči na evropském energetickém trhu končí s investicemi do uhelných elektráren. Konec uhlí již oznámili dva z pěti největších producentů skleníkových plynů v Evropě, další míří podobnou cestou.

Zatímco evropské země se těžby a spalování uhlí zbavují, české ministerstvo životního prostředí vydalo aktuálně kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA) k prodloužení těžby uhlí v dole Bílina do roku 2035.
foto: stevepb, licence Pixabay

S výrobou elektřiny z uhlí se hodlá v příštích letech rozloučit velká část evropských států. Z patnáctky starých členů EU konečné datum ukončení uhelné energetiky zatím neoznámily pouze Španělsko a Řecko a dosud o něm nerozhodla rovněž ani jedna z postkomunistických zemí. I tam se ale v řadě zemí rozjíždí společenská debata, jak se k uhlí postavit.

Podle dat celoevropské monitorovací agentury Europe Beyond Coal se v roce 2016 na emisích skleníkových plynů v Evropě nejvíce podílel německý koncern RWE, a to 17 %. Následoval Energetický průmyslový holding se sídlem v České republice a polská PGE Group shodně s 9 %.

Po nich byla s pěti procenty skupina UNIPER, která vznikla odštěpením uhelných elektráren z koncernu E. ON, a sídlí také v Německu. Český ČEZ na pátém místě se na evropských energetických emisích podílel 4 %.

RWE oznámila, že se v budoucnu zaměří už jen na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a nebude investovat do uhlí. Zároveň zrušila velký projekt hnědouhelné elektrárny v Niederaussemu. V posledních šesti letech společnost snížila emise oxidu uhličitého zhruba o 60 milionů tun, což odpovídá poklesu o 34 %.

Také EPH provoz některých svých uhelných elektráren postupně utlumuje. Jde například o zařízení Eggborough ve Velké Británii nebo Buschhaus v Německu.

Holding kromě toho zahájil poslední fázi konverze uhelné elektrárny Lynemouth ve Velké Británii na elektrárnu spalující biomasu s kapacitou kolem 395 MW a investoval do paroplynových elektráren Langage a South Humber Bank rovněž ve Velké Británii.

Elektrárny ze skupiny EPH ve Velké Británii, Německu a Itálii tak v posledních několika letech snížily emise o 19 procent a do obnovitelných zdrojů holding za poslední dva roky investoval téměř 700 milionů eur.

Mezi lety 2015 a 2017 snížily elektrárny EPH přímé emise skleníkových plynů o 12 %, ale v roce 2017 byly 16 milionů tun, což představuje nárůst o 1,6 milionu tun ve srovnání s rokem 2016.

Třetí v pořadí největších producentů skleníkových plynů v Evropě, polský energetický gigant PGE Group, sice má uhlí stále jako jednu z variant svých dlouhodobých strategických plánů, zároveň ale mezi priority řadí za podmínky ekonomické smysluplnosti celého projektu i výstavbu první jaderné elektrárny v Polsku, nebo budování větrného parku o kapacitě 1 GW na pobřeží Baltského moře. Cílem skupiny je vyrábět přibližně 25 % elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2030.

Koncern UNIPER od roku 2015 snížil emise o více než 60 milionů tun ročně, což představuje pokles přibližně o 64 %. Společnost odstavila starší neekonomické elektrárny a začala více využívat plyn.

V loňském roce skupina dosáhla snížení přímých emisí uhlíku ze spalování fosilních paliv o 19 % v porovnání s rokem 2016. V létě příštího roku uvede UNIPER do provozu poslední technologicky pokročilou uhelnou elektrárnu Datteln 4 s výkonem 1,1 GW a poté investice do uhlí zcela zastaví.

Česká skupina ČEZ hodlá v následujících letech odstavit v uhelných elektrárnách výkon 3 GW. Jako první přestane vyrábět v příštím roce elektrárna Prunéřov 1, odstavení čeká i Elektrárnu Mělník 3 a jeden ze dvou bloků elektrárny Mělník 2.

V loňském roce se bezemisní zdroje společnosti ČEZ podílely na celkové produkci elektřiny zhruba 53 %. Na počátku devadesátých let byl jejich podíl sotva čtvrtinový. Od té doby společnost investovala do ekologizace svých uhelných zdrojů přes 100 miliard korun.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce má Česko jako jeden z mála států závazný plán snižování emisí skleníkových plynů. Aktuální státní energetické koncepce předpokládá, že se podíl uhlí na výrobě elektřiny do roku 2040 sníží ze současných asi 45 na zhruba 15 %.

Je ale pravděpodobné, že snížení bude ještě vyšší. Nově zřízená uhelná komise by měla vládě předložit svá doporučení v tomto směru do konce roku 2020.

tisková zpráva

46 Comments on “Konec uhelné energetiky v Evropě se blíží”

  1. off
    Takže vrchní popíráč klimatického oteplování

    off

    Takže vrchní popíráč klimatického oteplování Donald Trump nabídl pomoc Putinovy při hašení požáru Sibiřských lesů, které hoří v důsledu globálního oteplování a tvoří pětinu plic naší planety… Zajímavé.

    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/sibir-rusko-les-pozar-tajga-raseniliste-donald-trump-vladimir-putin_1908011223_och

    1. Donald Trump nepopírá globální oteplování, popírá jen,
      Donald Trump nepopírá globální oteplování, popírá jen, že je způsobeno lidskou činností a oxidem uhličitým. Což jsou skutečně pouze neprokázané teorie na kterých se hezky vydělává. Třeba taková Čína jakožto největší znečištovatel oceánů na tom vydělává nejvíc.

        1. Líp v čem? Kdyby vyhráli demokraté, tak by zemřelo
          Líp v čem? Kdyby vyhráli demokraté, tak by zemřelo dalších statisíce lidí na blízkém východě. A konečně je tu někdo, kdo si došlápne na Čínu. Vždyť ekonomicky likvidují i nás, na stejné zboží mají několikanásobně vyšší clo. Obchodní válku nezačal Trump, začala ji Čína už před 30 lety.

    2. Trump je hlupák a profesionální lhář. Cokoliv na to téma
      Trump je hlupák a profesionální lhář. Cokoliv na to téma prohlásil je irelevantní. Jednak tomu nerozumí, druhak při jiné příležitosti prohlásil pravý opak.
      A Putin na něj má nejspíše kompro, proto mu ten trouba leze do zadku.

      1. Trump je génius, jak jinak by dokázal vyhrát volby navzdory
        Trump je génius, jak jinak by dokázal vyhrát volby navzdory všem médiím a s menším množství financí než Hillary Clinton? Navíc podniká v několika oborech a ve všech se mu daří. Uzavírá nové obchodní dohody výhodné pro obě strany, snížil daně, snaží se chránit hranice a bojovat proti drogové mafii. Trump pro Rusko nic neudělal, maximálně zvýšil sankce, tak nevím jak leze Putinovi do zadku. Žádné kompro neexistuje, američtí demokraté v čele s Hillary si zaplatily vytvoření falešného kompra aby vyhráli volby. Musíte si uvědomit, že 90% médií v americe včetně sociálních sítí jsou na straně demokratů a podle toho tak vypadají zprávy. Mimochodem, nechápu jak někdo může věřit iluzi stále stejného globálního klimatu. To se neustále mění včetně složení atmosféry. Hladina byla i 20x vyšší než teď.

        1. – Navzdory médiím? Myslíte ty tisíce hodin „free
          – Navzdory médiím? Myslíte ty tisíce hodin „free coverage“? A kolik peněz pro Trumpa šlo mimo systém a PACů sympatizujících s GOP?
          – Podniká tak „úspěšně“, že je to 6-násobný bankrotář. Ani 3 roky po tom, co to po něm zvykové právo v USA požadovalo, nezveřejnil svá daňová přiznání, takže reálný stav jeho majetku je neznámý.
          – Daně snížil korporacím a nejbohatším lidem, ostatním daně neklesly nebo naopak vzrostly. A důsledkem je nulový efekt na ekonomiku a 200 miliard USD/rok sekyra v rozpočtu navíc. Takže se aktuálně během konjunktury generují rekordní rozpočtové deficity.
          – Uzavírá „nové“ obchodní dohody tím stylem, že jednostranně vypoví ty existující a následně uzavře obchodní dohodu prakticky stejnou (viz NAFTA).
          – Odkdy se bojuje proti drogové mafii tím, že se žadatelé o azyl, včetně malých dětí, zavírají do koncentráků? A víte, že největší drogoví dealeři jsou v USA farmaceutické koncerny? (doporučuji si něco načíst o opioid crisis)
          – Trump nezvýšil sankce vůči Rusku, to udělal Kongres o své vůli (a proti Trumpově). Trump je zavadl až potom, co mu (Republikánské) vedení Sněmovny i Senátu začalo dost drsně vyhrožovat.
          – A moc nežerte ten Breitbart.
          – Já mám USA rád, proto přeji USA po volbách v roce 2020 nového prezidenta, ideálně někoho z dvojice Sanders-Warren. Pak mají nadějí, že někdo po Trumpovi uklidí ten jeho bordel, co nadělal a posunou USA směrem k normálním civilizovaným zemím.

          Ohledně globálního klimatu bojujete se „slaměnými panáky“, které jste si sám postavil. Nikdo netvrdí, že klima se statický jev. Zkuste odpovědět na otázku jestli má smysl způsobit jako lidstvo klimatickou změnu, aby jsme jako lidstvo museli následně řešit její důsledky. Historické zkušenosti s klimatickou změnou implikují hlad a z něj vyplývající pandemie, války, masové migrace, zhroucení civilizací, …
          Fakt nestojí za to se do klimatu nesrat? Hlavně, když přechod ne čistší/čisté technologie v nejhorším případě nestojí nic, i když se ignorují ony nepříjemné efekty antropogenní změny klimatu.

          1. Neměl byste tolik sledovat CNN, skoro vše co jste napsal je
            Neměl byste tolik sledovat CNN, skoro vše co jste napsal je lež nebo polopravda. Ale samozřejmě, že pokud jste takto vychýlený do leva (neomarxista) tak chcete Sanderse nebo indiánku Warren. Ale to se Vám nesplní, nominovaná bude Kamala Harris a doufám, že proti Trumpovi prohraje.

            1. Co kdybyste zkusil argumentovat místo „ad hominem“ útoků?
              Co kdybyste zkusil argumentovat místo „ad hominem“ útoků? Díval jsem se na definici a neomarxista nejsem. Souhlasím jen s jejich názorem, že je třeba, aby stát přísně hlídal monopoly a zneužívání tržního postavení. Ale to už věděl Adam Smith a prosazoval Republikán Teddy Roosvelt.
              V českých poměrech (a poměrech EU) jsem středový volič, tj. v poměrech USA levé křídlo Demokratů. Republikány bych klidně podporoval, ale to by se museli vrátit k inteligentním vůdcům od blbečků, náboženských fanatiků a korporátních poskoků, zpátky směrem k Lincolnovi, Roosveltovi nebo Eisenhoverovi.
              A abych se vrátil k tématu článku, jak moc se Doníkovi daří záchrana uhelné energetiky?

              1. Doníkovy podnikatelské úspěchy :D:D:D
                – Donald Trump se

                Doníkovy podnikatelské úspěchy :D:D:D

                – Donald Trump se vydává za znalého a chytrého obchodníka. Za svou kariéru šestkrát zbankrotoval a přišel o miliardy dolarů.[17]
                – Trump se o sobě nechává slyšet, že se vypracoval sám, avšak jeho otec, Fred Trump, mu mezi 3 a 58 lety věku dal nebo půjčil celkem 413 milionů dolarů.[18][19][20]
                – Kdyby Donald Trump tyto půjčené nebo darované peníze vložil do bezpečných, nízkorizikových investic, měl by nyní 2 mld. dolarů.[21]
                -V období 1985–1994 ztratil Trump svými podnikatelskými rozhodnutími 1,17 miliardy dolarů.[22] Trump se konkrétně k tomuto vyjádřil ve tweetu, který lze interpretovat jako přiznání k daňovým únikům.[23]

                V letech 1991, 1992, 2004 a 2009 vyhlásil bankrot. První dva bankroty byly v souvislosti s jeho nemovitostmi: Trump Taj Mahal a Trump Plaza Hotel. S odstupem času sám tvrdil, že tehdy, kdy nechal postavit ona luxusní kasína, příliš zpyšněl.[24] V roce 1994 se jeho osobní dluh vyšplhal na 900 milionů a obchodní dluh 3,5 mld. USD. Tehdy musel prodat část svých firem a nemovitostí a vzdát se svého podílu v dalších společnostech. K finančnímu zotavení mu pomohly mj. výhodné smlouvy u nemovitostí za možnost zobrazit na nich nápis „TRUMP“. Bankroty z let 2004 a 2009 byly opět spojeny s jeho nemovitostmi, mezi jinými Trump Taj Mahal a Trump Hotels & Casino Resorts.

                Mnohé projekty jeho podnikání skončily neúspěchem, nebo již byly zrušeny – např. Trump Airlines, Trump University, Trump Magazine, Trump Vodka, Trump Steaks, Trump Mortgage. Projekt Trump University (2004-2011) se v roce 2013 a v březnu 2016 dostal do zájmu médií, když státní návladní Eric Schneiderman zahájil vyšetřování, které skončilo žalobou, říkající, že se škola „angažovala ve specifických podvodných, klamavých a nezákonných činnostech“.[25] Nejednalo se o univerzitu (název musel být později změněn), ale spíše o program velmi drahých motivačních kurzů s pochybným prospěchem pro jejich účastníky.

                1. Je celkem důvodné podezření, že Doník vlastní akorát
                  Je celkem důvodné podezření, že Doník vlastní akorát tak svou holou řiť a celý jeho impérium vlastní někdo úplně jinej, včetně tý jeho řitě :))))

                2. Za 50 let práce se nějaké neúspěchy určitě najdou.
                  Za 50 let práce se nějaké neúspěchy určitě najdou. Důležité je, že se vždy dokázal vrátit a uspět. Jako nejhorší projekt bych viděl Trump university, to se nechal inspirovat od podvodníků Clintonů a jejich Clinton university. Měl byste si ovšem přečíst i jeho úspěchy. Jako třeba pořádání Miss Universe, reality show The Apprentice……… zkuste nějaký dokument před rokem 2015 kdy byl ještě miláček ameriky. Po kandidatuře se z něj stal okamžitě rasista, homofob, xenofob, sexista a daleko horší člověk jak Hitler.

                3. „nějaké neúspěchy určitě najdou“
                  Lol, tedle voranžovej

                  „nějaké neúspěchy určitě najdou“
                  Lol, tedle voranžovej kkot co proskakuje Putinovou zadelí by moh svejma neúspěchama akorát tak tapetovat dálnice. :))))

              2. Rozhodně se mu podařilo zachránit ocelářský průmysl
                Rozhodně se mu podařilo zachránit ocelářský průmysl díky zavedením cel. Tuším, že se znovuotevřelo 6 oceláren a některé se staví úplně nové. A k takové ocelárně potřebujete uhlí – koks aby se to finančně vyplatilo. Takže se těží, na tom není nic špatného. V současné době a to už platilo od dob Clintona jsou demokraté naprosto stejní co se týče podpory korporací bank a zbrojního průmyslu jako republikáni. Liší se hlavně v ideologii a dále v tom, že demokraté mají navrch v mediální prezentaci. Přes 90% médií podporuje demokraty, sociální sítě a google to samé. O univerzitách ani nemluvě. O koncentrácích na hranicích hovořila jistá extrémistka Alexandra Ocasio Cortez a je to jen hloupá propaganda. Obrázky dětí v klecích jsou pořízeny za vlády Obamy, jeho administrativa nechala ty klece postavit. Obama nechal deportovat 3 miliony ilegálů a nikdo neřekl ani popel. Naprostá většina žen, které chtějí překonat hranici do USA jsou po cestě znásilněny. Děti se kradou s úmyslem snáze překonat hranici – proto je nutné rodiny oddělit a zjistit jak to vlastně je. Neomarxista nejste ale určitě volíte neomarxisty Piráty, že?

                1. 1.část odpovědi: Děkuji, že jste tu prokázal svou
                  1.část odpovědi: Děkuji, že jste tu prokázal svou ignoranci. Trump zachránil tak leda velký prd, zato znevýhodnil všechny strojírenské podniky v USA, protože jim zdražil vstupní surovinu. Ale to nic. V USA je celkem 9 velkých oceláren vyrábějících ocel redukcí železné rudy koksem. Žádná neubyla, žádná nepřibyla. Dále je v USA více než 100 oceláren provozujících sekundární metalurgii, kdy se ocel vyrábí z železného šrotu v elektrických indukčních nebo obloukových pecích. Těch si může přibývat libovolné množství, spotřeba koksu nestoupne.
                  Spotřeba koksu v USA je okolo 10 milionů tun za rok, tj. spotřebuje se na to cca 12-15 milionů tun uhlí. Mezi lety 2017 a 2018 klesla produkce uhlí v USA o 18 milionů tun na cca 680 milionů. Takže ne nepomohl, spotřeba uhlí jde dolů, uhelné elektrárny, hlavní odběratel uhlí v USA, se zavírají rekordním tempem.

                2. Fakta jsou bohužel proti Vám. Nové ocelárny se
                  Fakta jsou bohužel proti Vám. Nové ocelárny se otevírají, ekonomice se daří, nezaměstnanost klesá. A koho zajímá ,že spotřeba uhlí klesá? To má být špatně? To i na levičáských stanicích jako je CNN nebo MSNBC uznávají, že ekonomika je na tom skvěle.

                3. Dobrý vtipálek se nám tu vyskytnul. Tolik uhýbání, aby
                  Dobrý vtipálek se nám tu vyskytnul. Tolik uhýbání, aby nemusel přiznat, že prostě neměl pravdu. Z toho ho žádný TV kanál v USA nevyseká.

                4. Že vás to baví, hádat se o Trumpovi. Mě přijde kapku
                  Že vás to baví, hádat se o Trumpovi. Mě přijde kapku dementní figurka, ale zase se mu musí nechat, že se pouští do věcí na který by měl málokdo koule (cla s Čínou). Na to, jestli to Ameriku pozvedne nebo potopí, si podle mého názoru budeme muset pár let počkat.

                5. 2. část odpovědi: Co si mám myslet o místech, kde
                  2. část odpovědi: Co si mám myslet o místech, kde zavřete lidi do klecí a neumožníte jim asi se umýt a vyspat aspoň na matracích? Všechny děti jste jim pro jistotu sebrali, protože co kdyby byly nějaké ukradené, že? Děti mají své vlastní klece a máte takový bordel v papírech, že jich velký kus ani neumíte vrátit rodičům. A umírají vám tam na triviální infekce.
                  BTW. Já nevěděl, že M.Pence byl vice president už za Obamy, když se producíroval před klecemi plnými lidí.
                  Otec mé tety byl mezi 1943-1945 v USA jako válečný zajatec, byl odvedenec Wehrmachtu, tehdy se k němu chovali líp. A abych nezapomněl, tohle nejsou nelegální migranti, to jsou žadatelé o azyl.

                6. Jo, za hranicemi EU je přípraveno asi 300 milionů
                  Jo, za hranicemi EU je přípraveno asi 300 milionů žadatelů o azyl, to je teď moderní, ale nemusíme se bát na nás připadá pouhé 2 miliony.

                7. S žadateli o azyl je to jednoduché. Dá se jim slušně
                  S žadateli o azyl je to jednoduché. Dá se jim slušně říct NE. Hlavně pokud jsou to ekonomičtí migranti, na ty se azyl nevztahuje.
                  To by šlo i v USA, jenže to by Trumpík musel jmenoval dostatek soudců pro azylové soudy, což doteď odmítá udělat.

                8. Jednoduché? Je potřeba je ubytovat, dát jim najíst a
                  Jednoduché? Je potřeba je ubytovat, dát jim najíst a napít. Pak začít zkoumat žádost o azyl. V takové situaci se uplatní pravidla, že majitelé domů a bytů budou muset vyhradit jednu místnost pro azylanty. To bude fajn, konečně se seznámíme s bohatou mimoevropskou kulturou.

                9. A kde těch 300 milionů uprchlíků je? U vás v kuchyni?
                  A kde těch 300 milionů uprchlíků je? U vás v kuchyni? Nějak se mi nechce věřit, že by aktuálně o něco žádala čtvrtina obyvatel Afriky.

                10. Dle stále platného evropského i českého práva nebude
                  Dle stále platného evropského i českého práva nebude azyl udělen, pokud žadatel před vstupem na území ČR přichází z bezpečné třetí země.

                  Takže vykopnout všechny.

                11. Pane, to co píšete prostě není pravda. Srovnávat
                  Pane, to co píšete prostě není pravda. Srovnávat koncentráky, kde se se umístovali lidi proti jejich vůli a zabíjeli s detenčním centrem pro migranty je absurdní. Migranti se mají kde umýt, dostávají lékařskou péči, oblečení, jídlo. A ano, někdy lidé bohužel umřou, pokud tam přijdou na smrt nemocní, tak z těch statísíců jich pár zemře. Tomu jde předejít jedině tak, že se postaví hlídaná bariéra a do USA se bude moci dostat pouze legálně. A ne, člověk který překročí nelegálně hranice někde v poušti není žadatel o azyl, ale zločinec. Já sice chápu, že máte dobré sluníčkovské úmysly, ale pokud necháte všude otevřené hranice, tak nenastane všude blahobyt ale naprostá zkáza a konec moderní civilizace. O politice se nemá smysl dohadovat 🙂 Pokud chcete veřit tomu, že Trump je horší jak Hitler, tak si tomu věřte.

                12. Aspoň je mi jasné, že ujíždíte na Fox News. Odtamtud
                  Aspoň je mi jasné, že ujíždíte na Fox News. Odtamtud totiž pochází neschopnost rozlišit koncentrační a vyhlazovací tábory. Vyhlazovacími tábory smutně proslulo nacistické Německo a Sovětský Svaz, koncentrační tábory měl v historii leckdo, včetně USA (na Američany japonského původu), je to britský vynález z Búrské války. Tu bariéru Doník sliboval už v roce 2016 a sliboval, že bude krásná. V druhé polovině roku 2019 jsme pořád ve fázi „skutek utek“. Já ho nepovažuju za horšího Hitlera, já ho považuju za starší ekvivalent Kardashianek.

                13. Překážky socialistů, kteří bránili zdi, přestože
                  Překážky socialistů, kteří bránili zdi, přestože jejich guru Obama sám stavěl, jsou všem dobře známé a nikdo Trumpa neviní z nesplnění slibu.

                14. Tohle je dost hloupý argument. Trump přece má být
                  Tohle je dost hloupý argument. Trump přece má být úspěšný podnikatel a zkušený developer, který měl 2 roky Kongres, který mu schválil libovolný návrh rozpočtu. Jaktože teda ta zeď nepřibývá závratným tempem? Přece nechcete říct, že i ten „socialista“ Obama ho v tomto směru trumfne?

      1. Historie napovídá, že jsou dvě možnosti jak to dopadne –
        Historie napovídá, že jsou dvě možnosti jak to dopadne – komise vygeneruje předem zadaný výsledek nebo se její členové tak strašně zhádají mezi sebou. Jakýkoliv výstup a jeho implementaci první post-babišovská vláda bez váhání odstřelí.
        Takhle je to v české kotlině zvykem. Tak je obvyklé, že technický a společenský pokrok přichází do Čech od jihu či západu přes Německo/Rakousko. Nyní je ten pokrok realizován třeba tak, že z EU přišly nové BREFy (de facto emisní limity) pro velkou energetiku, které nutí provozovatele uhelných elektráren a velkých uhelných tepláren do velkých investic pokud ty své zdroje chtějí provozovat dále. V důsledku toho se v ČR bude zavírat něco okolo 1.5-2 GW uhelných elektráren, kde se ta rekonstrukce už nevyplatí. Pikantní je, že tyhle elektrárny měly jít pryč už někdy před 15 lety, kdy byl dokončen a odladěn Temelín. Takhle zbytečně proletělo komínem cca 250 milionů tun uhlí, aby se objem exportu z ČR zvýšit o cca 0.1-0.2%.

      1. Ono stačí říct, že Rupert Murdoch je z Austrálie a má
        Ono stačí říct, že Rupert Murdoch je z Austrálie a má tam podobně odporný mediální vliv je v UK (Sky network) a USA (Fox), když se to spojí s tím, že země dlouhodobě ztrácí výrobní průmysl a nad vodou je drží těžba nerostných surovin a politická pravice se těžaři ochotně nechává korumpovat, …
        O to zajímavější je vývoj v Austrálii okolo produkce elektřiny, protože výstavba FVE a VtE tam trhá rekordy, v zemi jsou na to super podmínky (a super ceny) a peníze jsou hlasitější než lži politiků a mediální realita.

  2. No vida. Ja to tem lidem vysvetluju furt. Ten
    No vida. Ja to tem lidem vysvetluju furt. Ten superhyperekologickej spalovaci motor co si dnes koupite bude za deset let (tedy jeste ctyri roky pred prumernym starim aut v CR, ovsem pouze pokud se toho nektere dnesni auto dozije) hulit podstatne vice nez dnes kdy je novej.
    Zatimco elektroautum budou ty propagovane vyfuky v uhelnych elektrarnach uz jen vyhasinat…

    1. Ono to z toho článku i tak trochu vyznívá. Uhelná
      Ono to z toho článku i tak trochu vyznívá. Uhelná energetika má v EU významný podíl už jen v Německu, Řecku, Bulharsku, Nizozemí, Polsku a ČR. Celkově bylo loni v EU z uhlí 19% elektřiny.
      Německo, Nizozemí a ČR už začali hrát s uhelnými elektrárnami „vybíjenou“. Řecko a Bulharsko jsou malé ryby. Polsko je problém.
      Mezi 2010-2018 klesla výroba z uhlí v EU za 818 TWh na 624 TWh, tj. asi o „tři Česka“. A letos teprve „ryje držkou v zemi“.
      můj zdroj

        1. Uhlí je v SZ Čechách i v MS kraji ještě na mnoho desítek
          Uhlí je v SZ Čechách i v MS kraji ještě na mnoho desítek let těžby. Okolo Ostravy je hlavní problém s nerentabilitou těžby (a Bakala vydojil OKD do sucha). V SZ Čechách už byly v roce 1991 byly stanoveny společensky akceptovatelné limity těžby. Těžaři se fakticky rozhodli, že budou dělat, jako že limity nejsou a vesele těžili co šlo. A teď, po 28 letech, sranda končí, protože už se blíží čáře.
          Asi spoléhali na to, že si posunutí limitů vyvzdorují (klasické strašení tmou a zimou). Povedlo se to však jen na lomu Bílina. Tam nejspíše díky kombinaci faktorů – nemusí se bourat žádná vesnice, patří to státnímu ČEZu, ČEZ má hned u lomu úplně novou uhelnou elektrárnu, bílinské uhlí se použitelné i v teplárnách a lokálních topeništích.

          1. Na Slovensku sa tazi uhlie len v Novakoch a jeho tazba je
            Na Slovensku sa tazi uhlie len v Novakoch a jeho tazba je silno dotovana. Tych do 10% elektriny, co sa na Slovensku vyrobi z uhlia by bolo efektivnejsie kupit zo zahranicia, ale politicky tlak na zamestnanost poslednych bannikov ma zatial vecsiu vahu.
            Navyse po sprevadzkovani budovanych blokov JE bude SK vyvazat elektrinu podobne ako dnes CZ.

            1. Když u nás před pár lety krachovala OKD, tak se ukázalo,
              Když u nás před pár lety krachovala OKD, tak se ukázalo, že už nemá 100 tisíc zaměstnanců jako v roce 1990, ale 14 tisíc. Z toho třetina může jít do předčasného důchodu a pobírat moc pěknou rentu, druhá třetina jsou agenturní zaměstnanci, hlavně z Polska, na ty každý kašle a poslední třetina jsou hlavně kvalifikovaní – elektrikáři, montéři, obsluha těžké mechanizace, apod., po kterých je v regionu veliká poptávka jinde.
              Sice stát nakonec OKD převzal za odepsání dluhu na daních, ale už vyloženě běží v útlumovém režimu a do 10 let vytěží zbytky z toho, co je otevřené a pak konec a rekultivace.

  3. nj co byste taky čekali když z tajícího sibiřskýho
    nj co byste taky čekali když z tajícího sibiřskýho permafrostu chčije zemáku čím dál víc 😉 a ještě teprve bude ;(

    https://www.youtube.com/watch?v=SkitNc-349U

    PS: nespálený zemák je 3x agresivnější skleníkový plyn než CO2 😉

    https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2884454-zahranicni-vybor-americkeho-senatu-je-pro-sankce-za-nord-stream-2

    v Rusku je přiznaných asi 70 BILIJONU m2 objevenýho zemáku … tj 70.000.000.000.000 m2 zemního plynu

    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ruske-zasoby-ropy-a-zemniho-plynu.A130712_165016_eko-zahranicni_neh

    ČR ročně spotřebuje ročně jen asi 8 MILIJARD m2 zemáku 😉

Napsat komentář