Komunitní energetika znovu umožní domácnostem odebírat energie za spotové ceny

Od poloviny letošního roku přinese komunitní energetika v Česku pro výrobce i spotřebitele řadu výhod. Novela umožňuje majitelům solárních panelů sdílet vyrobené přebytky elektřiny komukoliv si vyberou. Příjemcům těchto přebytků se zároveň otevírá možnost si další potřebné energie nakoupit za spotové ceny. Nákupy energií za tržní cenu pro domácnosti vláda na sklonku roku 2022 zakázala, poptávka po této možnosti ale nadále roste. Ceny na burze totiž klesají na minima, na fakturách klasických dodavatelů se to ale neprojevuje.

Na konci loňského roku potěšila vláda svým rozhodnutím většinu majitelů fotovoltaických elektráren. Ale nejen ty. 1. července 2024 vstupuje v platnost zákon, který umožňuje sdílet elektřinu vyrobenou pomocí fotovoltaických elektráren mezi objekty, tzv. LEX OZE II. Elektřinu mezi sebou budou moci sdílet domácnosti, ale i menší a střední podniky, obce nebo také příspěvkové organizace.

SOUVISEJÍCÍ: Sdílení elektřiny až od listopadu, říká návrh vyhlášky o měření

Majitelé elektráren budou mít nově možnost poslat své přebytky dalším spotřebitelům. Navíc, přebytek, který v daném okamžiku spotřebuje někdo jiný, nepřeteče obchodně do sítě a nevystavuje tak výrobce riziku platby za přetok do sítě v okamžicích, kdy je elektřiny v síti přebytek. Tedy kdy je tzv. záporná cena,“ vysvětluje Jan Szabó, energetický expert ze společnosti bezDodavatele. 

Majitelé fotovoltaických elektráren budou mít možnost sdílet svou vyrobenou elektřinu nejen s dalšími osobami, podniky či institucemi, ale například také mezi svými vlastními objekty. Nově si tak například mohou lidé se solárními panely na chalupě, posílat elektřinu do svého bytu ve velkém městě. 

„Důležité je však nezapomínat na to, že elektřinu vyrobenou v konkrétní čtvrthodině, musí ti, kterým je energie sdílena, spotřebovat. Pokud ji nespotřebují, elektřina bude prodána dodavateli. V případě společnosti bezDodavatele však za spotové ceny,“ dodává Szabó. 

Spotové ceny i pro domácnosti bez elektráren se vrací 

Nově budou moci majitelé fotovoltaických elektráren posílat energii až do 10 dalších odběrných míst. Domácnosti nebo jiná odběrná místa, do kterých přebytečná elektřina poputuje, navíc od distributora dostanou zdarma elektroměr s průběhovým měřením.

A právě díky němu budou moci i domácnosti, které na svém objektu nemají například fotovoltaickou elektrárnu, opět odebírat elektřinu za aktuální tržní ceny v případě, že mají smlouvu s dodavatelem, který to umožňuje. 

Od loňského roku je odběr elektřiny za spotové ceny povolen pouze vlastníkům domácích elektráren. Komunitní energetika k nim ale opět otevírá cestu i domácnostem, pro které není elektrárna vhodná, nebo dostupná,“ komentuje Szabó. 

Spotové ceny jsou dlouhodobě výhodné 

Velcí dodavatelé od začátku letošního roku ohlašují zlevňování. Ceny elektřiny na velkoobchodních trzích totiž klesají. Cena plynu dokonce spadla na tříleté minimum. Reálnou aktuální cenu energií bude však většina zákazníků platit až zhruba za rok. Klasičtí dodavatelé totiž fixují své ceny pro zákazníky podle toho, jak je nakoupí většinou šest až osmnáct měsíců předem.

zdroj: tisková zpráva

21 Comments on “Komunitní energetika znovu umožní domácnostem odebírat energie za spotové ceny”

  1. Kolapsy sítí začínají už i v Německu.
    hxxps://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-prilis-mnoho-elektroaut-a-tepelnych-cerpadel-v-nemeckem-oranienburgu-kolabuje-elektricka-sit-40467966

    Šaman a Leodendula na plac a pěkně zazpívat „óóó níííc néééjdéééééééé“ za tři, dva, jedna…

      1. Nová energerika používá nějaké jiné dráty a transformátory než stará ?

        Tady je problém jiný. „Oranienburg extrémně rychle roste.“ Tohle s OZE souvisí jen částečně. Pokud město roste logicky narůstá spotřeba a pokud rezerva na počátku není dostatečná, tak narazíte na limit i když všichni budou topit dřevem a jezdit dieslem. Jen s EV s tepelnými čerpadli na limit narazíte dříve.

        1. Nová energetika používá kratší dráty a netahá je přes celou republiku od elektrárny k spotřebiči. Snaží se ji vyrábět co nejvíc na místě a potom nepotřebuje ani transformátory. Tím ale netvrdím, že by se ta stará měla hned zrušit pouze by měla být víc posilována lokální výrobou.
          Když město roste tak se musí průběžně posilovat energetická infrastruktura a nebo růst zarazit. Totéž platí třeba pro kanalizaci. Tady u nás to taky rostlo, stavěli obchodňáky a připojovali to na původní kanalizaci. Potom stačila pořádná bouřka a lítali nám potkani ze záchodů. Na novou kanalizaci nemělo město peníze. Až po několika letech trápení to zaplatila EU.

  2. Nekdo rika, ze sdileni zdrazi distribuci, zatizi sit a jine nesmysly. A ono to muze byt uplne jinak. Treba kdyz v panelaku bude fungovat komunitni energetika, tak ta elektrina bude proudit po dratech toho panelaku. Distribucni sit ani nevyuzije, ale presto bude nutne platit distribucni poplatek a zrejme i POZE. To je sen vsech distributoru, bez hnuti prstu dostavat zaplaceno. Poplatek bude stejny jako kdyz elektrina putuje z Temelina po rozvodne siti, pak po distribucni siti az do elektromeru. Po ceste se diky ztratam cast elektriny ztrati a presto je poplatek stejny, jako kdyz zakaznik pouzije vyhradne vlastni draty. Takze komunitni energetika vylepsi ziskovost distributoru a jeste odlehci siti a snizi ztraty. No neni to super?

Napsat komentář