Japonsko vyvíjí levné palivové články

Japonský Národní institut pro pokročilou průmyslovou vědu a technologie (AIST) pracuje na vývoji velkokapacitních, ale přitom levných . Ty pracují s prvky lithia, mědi a kyslíku. Vedle jde o další slibnou technologii pro uchovávání energie.   

Nový japonský vyrábí energii za pomoci koroze mědi. Měděná katoda je vložena do tekutého organického elektrolytu, ve které je pak kovové lithium využito jako anoda.

Měděná elektroda je oxidována kyslíkem ve vzduchu, takže vzniká oxid měďný. Při vybíjení atomy lithia z anody dodávají elektrony a přeměňují se na ionty lithia. Ty pak procházejí pevným elektrolytem zpět do tekutého elektrolytu.

Na katodě dodané elektrony redukují molekuly oxidu měďného na atomy mědi, které se srážejí na elektrodě. Po vybití se měď znovu oxiduje skrze korozní reakci. Kyslík je elektrochemicky redukován a měď funguje jako katalyzátor pro jeho redukci.

Bohužel, stránky AIST už neobsahují žádné podrobnosti o tom kde by měly nové palivové články najít uplatnění a jaké jsou jejich další parametry, případně jak daleko je vůbec tento .

AIST

Napsat komentář