Japonsko chce získávat čistý vodík z rafinerií

nemohou fungovat do té doby, než bude k dispozici levný a dostupný zdroj . A samozřejmě infrastruktura, která jej pomůže rozvádět. Právě tímto směrem chce jít Japonsko. Tamní ministerstvo průmyslu aktuálně hledá možnosti produkce vodíku v ropných rafineriích.   

by rádo zavedlo auta na vodík ve velkém do roku 2015. Vodíková auta ovšem vyžadují do svých palivových článků velmi čistý , a to z 99,99%. Ten je velmi drahý a není snadné jej získat.

V ropných rafineriích je vodík vedlejším, de-facto odpadním produktem. Ten je však čistý pouze z 90%. Japonské ministerstvo průmyslu proto aktuálně spustilo iniciativu, kdy chce společně se soukromými firmami vyvinout technologii pro získávání velmi čistého vodíku z rafinerií.

Vývoj technologie je naplánován na tři roky, začne se letos. Ministerstvo do něj investuje v přepočtu přes 60 mil. Kč, polovinu celkových nákladů.

Jednou z prvních automobilek, které už mají auta na vodík k dispozici, je právě japonská Honda. Ta v USA a pronajímá svůj model . Vodíková auta ale vyvíjí také Toyota, jihokorejský Hyundai nebo americká General Motors. První modely hodlají uvést na trh právě kolem roku 2015.

4 Comments on “Japonsko chce získávat čistý vodík z rafinerií”

 1. Elektromobil si muze sam
  Elektromobil si muze sam vyrabet vodik ve chvili kdy je baterie plne nabyta tak presmeruje elektrinu z dobijeni do maleho zarizeni ktere vyprodukuje tech nekolik litru vodiku z vody a behem nekolika minut nadrz naplni.
  Nemusi cekat az nekde udelaji nejakou vodikovou pumpu.
  Ta technologie uz tady je, staci aby ji zacali montovat do aut.

  1. úsměvná
   úsměvná otázka,stejná,jako ta,proč nemají elektromobily v kolech dynama a proč nemají na střeše větrné turbíny :-)),ostatně přístroj na vyvíjení vodíku je velmi jednoduchý,stačí dva plechy,plus a mínus a vodivý roztok např. soli a vody,dát na sedadlo spolujezdce,nastartovat,až zhasne kontrolka dobíjení připojit vyvíječ,odpojit benzín a jedééééém :-))))

Napsat komentář