Jaderná fúze? Dřív, než si myslíte - díky Lockheed Skunkworks

Jan Horčík - 19 Únor 2013

Skunkworks (Skunčí dílna) je oficiální přezdívka vývojových laboratoří společnosti Lockheed Martin. Vznikla tam speciální letadla jako U-2, Blackbird nebo F-22. V současné době tam vědci pracují na . Celou věc pojali "po svém". A slibují, že roku 2030 budou mít hotovo.Solve for X - Charles Chase Skunkworks

Charles Chase ze Skunkworks vysvětluje jejich přístup k vývoje jaderné fúze
foto: Youtube/Google

Na speciální sérii konferenci "Solve for X", které pořádá společnost ve spolupráci s , TED, nadací X Prize a dalšími partnery, aktuálně vystoupil Charles Chase ze Skunkworks.

Na videu je vidět, že Chase je zjevně poněkud nervózní, když má prezentovat výsledky nejspíš až dosud tajného výzkumu jaderné fůze v dílnách Skunkworks. A zároveň nadšený, že se o potenciálně zcela revoluční výsledky tamní práce může pochlubit se zbytkem světa.

Jaderná fůze je něco, co vědci slibují už od 50. let a pořád kde nic tu nic. Vždycky slýcháme jen frázi "do 20 let". Chase v tomhle není jiný, jen to časové rozmezí trochu zkrátil. Navíc ale nabídnul poměrně zajímavý pohled na to, jak Skunkworks k vývoji jaderné fúze přistupují.

Jdou totiž zcela opačným směrem než obrovské a nesmírně nákladné infrastrukturní projekty typu ITER (vzniká ve Francii, hotov má být někdy kolem roku 2027).

Cílem Skunkworks je zmenšit jaderný fúzní reaktor zhruba na velikost turbíny dopravního letadla - tak, aby bylo možné podobné reaktory zhruba o výkonu 100 MW běžně vyrábět v továrně a přepravovat na tahači.

Pokud by se něco takového podařilo, znamenalo by to zásadní převrat pro mnoho oblastí lidského života - nejen pro oblast energetiky, která by se definitivně mohla zbavit centralizace (např. každé město by mohlo mít vlastní elektrárnu), ale také pro oblast dopravy (elektromobily) a např. i vesmírných letů (cesta na Mars za měsíc).

Youtube
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

100 MW ?, tak to by mohl být podobný princip jako Polywell, na kterém pracuje myslím DARPA. Principem je udržení fúzní reakce pomocí elektrostatických polí. Stačí si vygooglit polywell.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Riadena fuzia funguje zhruba od 60.-70. rokov minuleho storocia. Cely problem je ten, ze sa z nej nepodarilo doteraz ziskat viac energie, ako sa do procesu vlozilo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Japoncům se před cca 3 lety zadařilo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ecatenergy .sk, ecat .com, nastesti nemusime cekat do roku 2030, muzeme objednavat uz dnes, decentralizace muze zacit co nevidet

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Prej rozbije atom niklu zahřátým vodíkem a vznikne měď a teplo. Že to ty lidi furt baví.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

... také výroba zlata, ovšem mechanickou cestou. Řekni jak to deláš. Rozbíjím atom olova. A daří se vám to? Nedaří. Víte, ono záleží na tom jak se do toho třískne. Ale já na to jednou přijdu.

Dobrý den, ono to dává smysl, tam nejde o to rozbít nikl, ale dotovat nikl protonem (čili vodíkem). Vzniklá permutace je měď. Smysl to dává. Jenomže jestli nemají prototyp a je to zase vaření z vody, tak to může skončit opět jako slepá ulička. Ostatně, sedmnáct je bez tří dvacet, což mi připomíná jednu Werichovu a Horníčkovu forbínu o nekonečnu... :-)

---

hariprasad


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station