Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila 500 000 GWh čisté bezemisní energie

ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany vyrobil 500 TWh čisté bezemisní energie. Jde o historický milník, kterého ČEZ dosáhl po 38 letech od uvedení elektrárny do provozu.

V rámci elektráren ČEZ jde o historicky nejvyšší výrobu z jednoho zdroje. Díky této bezemisní energii nemuselo být do ovzduší vypuštěno přes 200 milionů tun emisí CO2, které vznikají při spalování fosilních paliv.

Na přelomu července a srpna dodali energetici Jaderné elektrárny Dukovany do přenosové sítě přesně 500 000 gigawatthodin čisté bezemisní elektrické energie, počítáno za celou dobu provozu od roku 1985. Tato energie by při současné spotřebě stačila na pokrytí celkové spotřeby České republiky nejméně na 8 let.

„Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín jsou našimi klíčovými bezemisními zdroji elektrické energie. Od začátku provozu jsme do modernizace a údržby Dukovan investovali desítky miliard korun, které umožní plánovaný bezpečný a spolehlivý provoz k horizontu nejméně 60 let,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Zkušební provoz prvního výrobního bloku začal 3. května 1985. O deset měsíců později energetici spustili druhý výrobní blok a v prosinci téhož roku třetí.  Čtvrtý výrobní blok je v provozu od 19. července 1987. Tempo spouštění čtyř bloků v průběhu tří po sobě jdoucích let je historickým úspěchem českého energetického průmyslu, kterého dodnes dosáhlo jen pár zemí světa.

Podíl jednotlivých bloků na celkové výroba elektřiny od začátku provozu JE Dukovany.

Výroba elektřiny1. blok2. blok3. blok4. blokJE Dukovany celkem
GWh128 917123 572123 179124 467500 135

 „Díky postupným modernizacím se nám od spuštění elektrárny Dukovany podařilo bezpečně zvýšit výkon všech čtyř dukovanských bloků z původních 440 MWe na současných 500 MWe. Stále hledáme možnosti zlepšování i nová technická řešení posilující spolehlivost i bezpečnost provozu. Podmínky pro provoz se stále vyvíjí a my reagujeme tak, abychom splňovali všechny současné i budoucí požadavky,“ vysvětluje ředitel elektrárny Roman Havlín.

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany také aktuálně připojili k síti 1. výrobní blok. Ukončili tak mimořádně náročnou plánovanou odstávku, která začala v červnu letošního roku. Operátoři aktuálně zvyšují výkon bloku při současných testech a kontrolách. V Dukovanech jsou nyní v provozu všechny čtyři výrobní bloky.

Odstávka 1. bloku byla svým rozsahem jednou z nejrozsáhlejších v historii. V jejím průběhu technici zkontrolovali tlakovou nádobu reaktoru a zvládli čištění jednoho z parogenerátorů, což významně přispívá k zajištění životnosti. Na dvou turbínách provedli kontroly, které se provádí po 8 letech provozu, a vyměnili vysokotlaké části jednoho z rotorů. Vyměnili také 78 palivových kazet za čerstvé.

Náročnost prací zvýšil červencový souběh odstávky s 2. výrobním blokem. Energetici využili období nižší spotřeby elektřiny a naplánovali práce na zařízení, která jsou společná pro obě výrobní jednotky. Šlo třeba o výměnu klapek přívodního potrubí surové vody do centrální čerpací stanice nebo potrubí cirkulační chladicí vody.

Další odstávka čeká energetiky v Temelíně v příštím týdnu. V říjnu pak odstávka 4. bloku v JE Dukovany.

zdroj: tisková zpráva

75 Comments on “Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila 500 000 GWh čisté bezemisní energie”

  1. Gratulace do Dukovan. Jestli mame behem cca 10 let odstavit vsechno uhli, tak to musime necim nahradit. Takze opravdu by se melo s tou stavbou novych reaktoru pohnout. Ano, asi to bude drahe, ale je to projekt, ktery prinasi sve energeticke ovoce po dobu 4 generaci. Nyni taky uz nikdo neresi, kolik staly Dukovany nebo Temelin, vsichni jsme radi ze je mame a ze slouzi a slouzit budou jeste nekolik desitek let. Takze ja bych rad videl, kdyby zrychlili ten tendr aby se konecne mohlo zacit kopat do zeme.

    1. U nás se čekalo, co vybere Polsko, protože bez projektové synergie je to pro ČR nereálné hned z několika hledisek. Polsko nepřekvapivě čistě politicky vybralo Westinghouse, takže i nás čeká jejich předražené nevýkonné řešení a před tím bizarní hra na vlastní výběrové řízení.

      Otázkou je, jestli se Polsko nepřecenilo a cenu se jim podaří stáhnout, nebo najdou zdroje k financování, protože co si pamatuji, tak představy o podílech SaHo akciovky se mezi dodavatelem a polským státem poněkud dost lišily… Snad až o čtvrtinu celkové investice.

      1. Já naštěstí nejsem ekonom, mohl byste mi dovysvětlit, proč je AP1000 předražené a nevýkonné řešení – hlavně tedy v porovnání s potenciální konkurencí APR1400 od Korejců (pro Patnow), anebo EPR2 od Francouzů (když Rosatom a Číňani jsou mimo hru)? Četl jsem, že Poláci laškovali i s VOYGR od NuScale, ale ten ještě nikde není.

        1. Našel jsem, že nabídka KHNP byla 3,2 miliardy USD/GW výkonu, zatímco Westinghouse 4,7 miliardy USD/GW.
          Samozřejmě si uvědomuji, že nemusí jít o čísla jednoduše přímo srvonatelná, na druhou stranu pokud chtějí Poláci o 50% dražší řešení a to prohlásí za vítěze, měli by mít jasno o modelu financování a to pokud chápu správně, nemají.

          Slovy klasika „To já bych doved taky takhle dědit“…

    2. Než by se JE postavila za 10 let, tak bude Evropa minimálně 6 měsíců v roce mít výrobu elektřiny jen na stávající JE+soláry+vítr+vodní+přečerpávačky+baterie, budou i nějaké přebytky. Kdyby náhodou nějaká energie chyběla, tak lze pustit plynové elektrárny. Sítě se posilují, hlavně ty dálkové, 220kV se přestavuje na 400kV, staví se nová propojení, podmořské kabely, … JE se v EU finančně nevyplatí, protože OZE dostávají dotace. Vláda chce JE, protože se chce zalíbit američanům. Stačí, aby se vyměnila vláda a může být vše jinak. V USA rozestavěnou JE V.C. Summer ani nedostavěli, protože neměla šanci konkurovat OZE+plynu. Podobně by pravděpodobně dopadla JE, pokud by se u nás začala stavět.

  2. visper napsal:15. 8. 2023 (11:21)
    „A hádejte kdo je na té lipské burze hlavní marketmaker?“

    Nevím. Kdo?

    Leodendula napsal:15. 8. 2023 (11:59)
    „Kretinsky a Tykac vyvazi vetsinu vyrobe elektriny. CEZ neni az takovy vyvozce. A vlada ma udelat co? Mame svobodne podnikani, nemame vsemocneho vladce ktery vse zaridi. Zijete v sociku? Tam ridila mocna Ksc spolu s KGB.“

    Protože soukromí minoritní akcionáři ČEZu řvou, tak vláda raději neudělá nic. Zřejmě se bojí hromadných žalob za ušlý zisk. Dobrá…

    OK, pokud je tedy situace taková jaká je, že zisk je nade vše a každý sám za sebe, pak ať ČEZ moc nepočítá s nějakou podporou daňových poplatníků při jejich velkolepých plánech na dostavbu Dukovan, Temelína apod.

    Zřejmě jedinou obranou proti nataženým cenám elektřiny našich monopolních výrobců a dodavatelů je vlastní FVE (někde možná i větrné elektrárny).

  3. Článek je o Dukovanech….. Jeden můj dlouholetý známý se před lety dostal do finančních problémů, tak se rozhodl, že prodá svůj dům. Ale do nájmu ani kdyby ho mučili.
    Jeho plán byl tento: Prodám barák v hezkém městě, poplatím dluhy a koupím barák někde jinde….A vyšlo mu tu!!
    Musel se stěhovat cca 250km, ale je spokojen. Obec upravená a každý občan navíc dostává pravidelně na zobání jodové tablety – nekecám ukazoval mi je…

    Všechno je prostě super, akorát nechápu proč mají v Dukovanech tak levné nemovitosti…😃

  4. Od té doby co mám vlastní elektrárnu tak moje žhavé odhodlání pro JE tak nějak pomalu, ale jistě uvadá. Ne že bych byl proti nim, to ne. Jen si říkám, že by to bez nich šlo taky. Ani bych JE nechtěl zrovna teď rušit. Teď jsou na řadě tepelné (resp. pekelné) elektrárny a budování zdrojů s nulovou energetickou bilancí a obnovitelné. Pak se uvidí.

    Ale nemyslím si, že bych byl nějaká výjimka. Když máte vlastní elektrárnu tak prostě vidíte, že by to šlo i bez JE, tak očekávám, že se veřejné mínění postupně otočí, asi tak jako to moje.

    Dávám tomu rok, maximálně dva.

    1. Předpokládám, že máte rodinný dům, že ? Koukal by jste se na to stejně kdyby jste bydlel v paneláku, který má střechu o ploše 2 rodinných domů, ale bytů je tam 20,30,40? Co průmysl? Zrušíme výrobu na 2 či 3 směny, protože vyrábět půjde jen pár hodin kolem poledne?

      FVE za dost velké peníze může zařídit soběstačnost RD na X měsíců v roce. Ale to rozhodně není většina spotřeby ČR, takže nějaké velké elektrárny budou stále potřeba.

      1. Zmíněné „byste“ nemohu brát moc v potaz. Já jsem prostě v nějakém konkrétním stavu a ten beru v potaz. Ano, mám dům a opět platí, že nejsem žádná výjimka.

        Ale spíš to berte jako předpověď postavenou na nějakém předpokladu. Nakonec stejně i ty paneláky budou mít FV panely na střechách.

        Proběhne to stejně jako se zateplením. Nejdřív všichni hořekovali nad cenou zateplení, pak začali hořekovat nad cenou tepla a až viděli sousední panelák a jak jim to jde, začali hořekovat nad sebou samými, že už to dávno nemají, případně začali hledat viníka.

        Stejně jako když se staví rodinný dům. Lidi si normálně staví taková sídla, pak tam žijí dva. No když ale postaví o jednu místnost méně nebo nepostaví sklep na brambory, které stejně kupují v Lidlu, tak to stavení je stejně drahé, barák není dražší, jen je postaven efektivněji a nejsou v něm nesmysly, které nikdo ve skutečnosti nepotřebuje. Nebo třeba garáž. Pak v ním mají jen staré krámy. Když nebudou mít kam dát staré krámy, tak je rovnou vyhodí, že?

        Ale proč tohle píšu? Je to proto, že nastane změna uvažování, která bude tlačena realitou cen a ta bolí ze všeho nejvíc. Třeba ten směšný argument: „takhle jsem to dělal celý život, tak proč to nyní mám měnit …“ .

        A pak ještě jedna věc, prostě vláda v Česku není prozíravá. Je to důsledek té skutečnosti že volíme takového politika, který nám naslibuje víc. Nemáme žádné sebevědomí, schází nám vlastní rozum, o nějaké zdravé odvaze sníme od doby, kdy umřel Masaryk, neumíme si spočítat základní věci a v bláhové naději, že to pak nějak ukřičíme, volíme zkrátka ty politiky, kteří slíbí to, co chce slyšet většina. A většina moc chytrá není. Většina je prostě pouze většina. Takže tady máme populisty, kteří jdou na ruku tomu, kdo víc křičí, případně kdo víc maže zevnitř.

        Takže když to neudělá vláda, musím to udělat sám, pokud tedy mohu. A ano, já mám zrovna takovou výchozí situaci, že mohu ale opět říkám, nejsem výjimka. Také o tom musím napsat sám, protože to za mě nikdo neudělá. Protože nakonec nejde o ty situace, kdy to takhle dělat nelze, ale o ty situace, kdy to takhle dělat lze. A já tvrdím, že většina baráčníků, říkám optimisticky za rok až dva, už názor změní.

        1. To není otázka nějaké postoje, ale fyziky. Na střechu paneláku prostě nedopadá tolik světla aby to utáhlo celý panelák. Takže i panelák olepený FVE bude soběstačný možná v létě kolem poledne když půlka lidí bude v práci a druhá na dovolené. FVE na bytových domech maximálně sníží celkové náklady, ale pořád bude potřebovat energii z venku. A v bytových domech u nás bydlí lehce přes 50% obyvatel. Takže i při maximálním rozvoji FVE bude více než polovina obyvatel potřebovat energii zvenku, tedy z nějakých větších, spolehlivých elektráren.

          Průmysl tak je problém o řád výše.

          1. Pane můj příspěvek není o fyzice, já nemám ambici řešit problémy průmyslu ani věci, které spadají pod OPBH nebo jejich následníky.

            Já prostě jen píšu o vlastní zkušenosti.

            – vyřeším svoji část
            – pomůžu ostatním, ale nebudu řešit jejich problémy
            – mě to funguje
            – jinde to funguje
            – ostatním to také bude fungovat

            Takže to jsou postoje.

            A dovolím si jednu uštěpačnou poznámku: je směšné když vesnice diktuje městu, ale tak hluboko jsme, spíše ale „jste“, prostě klesli.

              1. Přes zimu je málo slunce, a proto je často volná (prázdná) baterie. Co je ale paradox a mě to nenapadlo dokud jsem to neviděl, pokud se týká nákladů na elektřinu a jejich snižování, je zima podobně efektivní jako léto. V zimě se několikrát týdně, kvůli počasí, vyskytují velmi nízké ceny na spotu, neříkám záporné, to jen občas, pak společně stou troškou ze slunce náklady srazím asi o polovinu oproti stavu, kdy jsem elektrárnu neměl. Samozřejmě, v hlavní roli v zimě nejsou FV panely, ale baterie.

                Připomínám, že nemám ambice řešit národohospodářské otázky. Řeším sebe v prostředí, které solárním elektrárnám není příliš nakloněno a musím sám za sebe říci, že mít vlastní solární elektrárnu je mnohem lepší než ji nemít.

                Když se ještě vrátím k té zimě, skutečně stojí za úvahu mít třeba jen to nejnutnější minimum panelů a větší baterii.

                A ještě jedno upozornění. Když po tom všem vám roční náklady klesnou u domku na 25000kč a to elektrikou i topím, pak začnete řešit i „drobnosti“ jako paušál za jističe, kdybych je snížil z 25A na 16A, pak by to nevadilo, protože elektrárna posílí ty potřebné ampéry ve špičce. Nějakou tisícovkou dolu to taky pomůže.

                1. Děkuji Vám za odpověď. Možná by se mohlo za určitých okolností vyplatit, pořídit si jenom čtyřkvadrantový elektroměr a baterky s invertorem, ale bez FV panelů…?

                2. To se vyplatí jen v případě, že cena cyklu opotřebení baterky je nižší než rozdíl ceny elektřiny v maximu a minimu krát kapacita baterky. Já vyhlížím kdy se konečně začnou válet v příkopech ty vyjeté baterky z EV jak to lidi předpovídali a pořád nic!

                3. Redukce jistice je v Cezku zradna. Za rezervaci jsme za kazdou A zaplatily 550kc. Kdyz to snizite, tak vam nic nevrati a kdyz za rok budete chtit zase 25A, taz za 9 musite znovu zaplatit. Po roce vam ta puvodni vyssi rezervace propada. Maji to moc dobre zarizene.

                4. Na zrovna nedávno jsem na to u ČEZu ptal a zaplacené A jističe vám platí 4 roky po snížení. Ptal jsem na sloučení 2 odběrných míst do jednoho (což jde).

                5. @Jimmy. 4 roky je uz lepsi nez 1 rok. Ted je otazka, kolik by stala vymena hlavniho jistice 25->16A a pozdeji zase na 25A. To bude asi stat tolik, kolik se za 4 roky usetri na pausalu.
                  Ja bych 2 elektromery neslucoval. Na jednom muzete mit nejlacinejsi pausal, treba vikendovy d61d a odber za spotove ceny. Pak muzete odebirat vzdy tu levnejsi elektrinu. A jste pojisteny proti vysokym cenam na spotu, protoze mate ten druhy tarif.

                6. „Na jednom muzete mit nejlacinejsi pausal, treba vikendovy d61d a odber za spotove ceny. Pak muzete odebirat vzdy tu levnejsi elektrinu.“

                  Jak si tohle představujete ? Hned za hlavním jističem 3F přepínač a budu tam chodit cvakat dle toho co mě vyjde na kalkulačce?

                  Zapojení okruhů už teď jen zhruba odpovídá odběrným místům (prostě je to trochu promíchané). Odběrné místo mě stojí cca 3000 kč ročně co při celkovém účtu za elektřinu cca 25000 Kč (z cehož ještě 6-7000 Kč dostanu prolaceno za zařízení co u mě běží) je prostě zbytečně velká částka. Dříve ty 2 odběrná místa měla nějaký význam, teď nemají a ještě hodně dlouho nebudou mít.

                7. @Jimmy. Chodit prepinat bylo vcera. Dnes jde vse elegantne na dalku. A kdyz zapojite IoT, tak i automaticky. spotove ceny jsou po 13h k dispozici pro pristi den. Tak je dostatecne dlouho predem jasne, kdy a kde je vyhodnejsi cena.

                8. Ale pochopte že se bavíme o drátech zapojených do 2 různých odběrných míst. Tedy ty zásuvky a světla jsou na různých fyzických místech.
                  Mám si tedy pořídit 2 pračky (do každého patra jednu) abych zapínal zrovna tu co bude prát levněji ? Nebo si mám přetahat prodlužovačky mezi patry a přepínat dle potřeby atd ? Nebo mám prát jen v patře a jen když bude výhodná cena (to bude žena nadšená). To je prostě nepraktická hloupost co navrhujete.

                9. @Jimmy. Kdyz planujete sloucit 2 odberna mista do jednoho, tak musi byt oba objekty vzajeme propojene. Mate li 2 ruzne elektromery, pak staci 2 stykace, jeden u kazdeho elektromeru a vzdy sepnout jen ten, ktery bude privadet tu levnejsi elektrinu do obou objektu. Na tom neni nic zazracne komplikovaneho.

                10. To bych chtěl vidět jak by se na to tvářil elektrikář že vlastně ty 2 odběrná místa propojím dohromady. A ještě veselejší by to mohlo být v případě poruchy kdy by se to opravdu fyzicky seplo obojí najednou.
                  A když to všechno podstoupím ušetřím tím víc než 15%? To odběrné místo navíc mě při současných cenách stojí něco nad 10% celkových nákladů na elektřinu.

                11. @Jimmy. Psal jste o slouceni 2 OM do jednoho. Bral jsem to jako ze o tom uvazujete. Pokud byste ty okruhy vzajeme nepropojil, tak by asi ten jeden okruh byl bez elektriny. Netusim co mate v planu, ale slouceni je logicky spojene s jednim okruhem pro oba objekty.
                  Jinak ani spojeni obou stykacu neudela zadny zkrat. Pokud jsou oba elektromery ne moc daleko od sebe, tak maji uplne stejne napeti. Pokud to nezapoji nejaky trouba a faze si budou odpovidat, tak se nic zavratneho nestane. Mozna muze vypadnout nejaky chranic, ktery by byl hned za elektromerem. Ale to by nedavalo smysl. Nejpravdepodobneji by se prikon rozdelil na kazdy elektromer 50:50. Ale takova porucha se da inteligentne odchytit.

                12. Ano, chci 2 OM sloučit do jednoho. Vy jste ten kdo navrhoval 2 OM zachovat a na jednom si zřídit jiný tarif. A já se s ptám jako to realizovat aby to k něčemu bylo dobré ?

                  Jasně, stávající jističe/hodiny jsou od sebe 1/4 metru. Takže napětí na nich bude stejné. Ale napadá mě, že se asi elektrikářům nebude líbit, že když si schodí jeden jistič, tak vše může být stále pod proudem. Takže předpokládám, že taková nebezpečná blbost bude zakázaná. Z podobného důvodu je zakázané propojovat městský a domácí vodovod.

          2. Panelák přece nemusí být energeticky soběstačný. A ten rodinný domek bude mít pravděpodobně přetoky, takže v létě bude posílat do sítě jednou tolik než spotřebuje. Už nyní například v Německu v pravé poledne soláry vyrobí více něž 50% energie, kterou Německo spotřebuje. Nizozemsko ještě více. A to mají němci podle svých budovatelských plánů mít výkon FVE 6x vyšší než dnes.
            https://app.electricitymaps.com/zone/DE
            A to mají střechy v Německu a Holansku ještě velký potencionál pro další panely.
            V jižních státech – Španělsko, Itálie, … svítí tolik, že jim panely dají dobrý výkon i v zimě. Tam jim v budoucnu bude stačit FVE+přečerpávačky+baterie+trochu větru a kdyby bylo potřeba, tak budou mít v záloze plynovky.
            U nás bude situace v budoucnu trochu jiná. 7 měsíců v roce pojede OZE+přečerpávačky+baterie. Zbytek pokud bude v Německu hodně foukat, tak se bude brát od nich, pokud ne tak se bude pálit plyn, do budoucna možná vodík.
            Jsme v EU, takže se JE nevyplatí.

            1. Moderni stridace maji moznost dalkoveho snizovani vykonu 0%, 30%, 60% a 100%. Funguje to pres HDO. Distributor ma moznost ridit vykon. Maji dalsi funkcni zero export. Tak vyroba se spotrebuje, zadny pretoky nejsou. A do tretice je funkce power deration, teda omezeni vykonu 0-100%. Takze ne nutne musi byt distribucni sit pretizena a vse se da resit. Zatim to neni nutne. Ja mam zero export a v pohode.

              1. Vždycky když slyším, že nějaké OZE zdroje musí přestat vyrábět, protože síť nereaguje dostatečně rychle a hlavně se nikam nedá pořádně skladovat na solární zimu…. Lituju těch ztrát…U mě v ostrovním systému je to asi z tohoto hlediska úplně nejhorší: dokud nebude dostupná technologie pro výrobu energetického media ze sezóních přebytků- v létě mi FVE až moc času nevyrábí na 100% ale často ani na 10% – není spotřeba a už není kam ukládat….

                Ale na druhou stranu mě napadlo, že když panel nevyrábí, neprobíhá fotoelektrický jev, tak by se měla výrazně prodlužovat jeho životnost…
                Nebo snad zásadní degradace panelu probíhá už tím, že je vystaven slunci, i kdyby ani nebyl nikam připojen?… Nikde jsem nenašel nikoho kdo by se tomuto nějak odborněji věnoval, i když je fakt že jsem tomu zas tolik času nedal.

                1. Take me to zajima zda se setri nebo nici. Je fakt, ze panely ktere vyrabi proud jsou chladnejsi nez ty ktere se jen opaluji a nedavaji zadny proud. Energie odvedena po dratech neprispiva k ohrevu, zakon o zachovani energie. Mnozi lide si naopak mysli, ze vyroba panel jeste vic zahriva. To je omyl.
                  V lete mam 1/3 panelu odpojenych a mereni teploty to vzdy potvrzuje.

              1. Když už jsme u těch odkazů. Tady je odkaz kolik FVE vyrobí podle umístění v mapě, natočení panelů horizontálně a vertikálně.
                https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
                1kWp FVE v Praze
                při úhlu 15 stupnů a směřování na jih vyrobí za rok 1014.12 kWh, v prosinci 29kWh.
                při úhlu 90 stupnů a směřování na jih vyrobí za rok 760.09 kWh, v prosinci 40kWh. Takže i umístění panelů na zeď bude mít zajímavou výrobu. Samozřejmě paneláku nesmí stínit jiný panelák.

          3. Tyto úvahy jsou celkem zajímavé. Na střechu našeho osmipodlažního paneláku se dvěma vchody by se vešla FVE o výkonu 50 kWp, a to s velkou rezervou. Potenciál roční výroby FVE: cca 50 MWh. Roční výroba na jeden byt v průměru: 1,042 MWh. To není špatné, že? Je to, samozřejmě, jen teoretické číslo, protože s nabízenou baterkou 50 kWh na celý panelák by bylo nutné vyrobené přebytky v létě posílat buď do sítě, nebo jimi ohřívat TUV. Ale i tak to dává slušnou představu o tom, jak lze FVE využít i na střechách panelových domů.

            V bytě 3+1, ve kterém bydlím s rodinou, máme roční spotřebu 1,7 MWh. Zmíněných 1,042 MWh tedy dává (teoretickou) možnost úspory slušných 61 %. U malých bytů 1+1 to pokryje celou roční spotřebu.

              1. Ano. A výhledově můžeme vzít v úvahu také účinnost FV panelů, která se pomalu, ale průběžně, zvyšuje. Před 10 lety to bylo kolem 15 %, teď je běžných 21 – 22 %. Třeba se už brzy dočkáme tandemových panelů křemík + perovskit, které mají účinnost cca 30 % (ale zatím krátkou životnost).

      2. Pro Jimmy… Z tvého komentáře čumí neznalost a hlavně řádové podhodnocení potenciálu fotovoltaiky.
        Souhlas s Dřevníkem: kdo začne vyrábět vlastní energii, pochopí souvislosti energetiky, které přesahují sebezásobování a odprodej přebytků….
        Zamyslel ses někdy nad tím, proč má většina ,,fotovoltaiků“ tyto podobné názory?? Myslíš si snad, že toužíme po energetickém kolapsu, kterého se tak bojíš??… Nejhorší strach pramení z neznalosti 😱😉

        1. *Z jeho prispevku mluvi zavist. Kdyz my v panelaku FVE nemuzeme mit, tak vy domkari take ne. Je pravda, ze FVE usetri domkarum nemale prachy, ale take je pravda, ze v domku je spotreba vyssi nez v panelakovem kurniku. Tech par tisic za elektrinu je brnkacka. V domku to jsou desitky tisic a nikdo nam nebude diktovat co nam homus panelacus povoli a co nepovoli.

          1. Vlastním dům půvoďně postavený jako činžovní dům (roku 1908) jedním z mých předků. Dům je s výjimkou zdobené historické fasády do ulice zaizolovaný na úroveň cca pasivního domu. Mám dostatek peněz abych volné části domu nemusel pronajímat (takže z toho menšího činžovního domu je dost velký rodinný dům). Takže opravdu nepotřebuji nic závidět. Ale zároveň nejsem slepý a vidím spoustu různě velkých paneláků v okolí. Nedávno jsem byl u případu kdy v jednom vchodě paneláku hasiči odpojili hlavní jističe. Jeden vchod měl přívod 3x150A. Ten panelák má 5 vchodů, tedy má připojení 3x750A. Máte pocit, že tohle by šlo nahradit FVE ? Ta střecha nad tím vchodem bude mít cca 150-200 m2. Tedy celkem do 1000 m2.

                1. Bohužel pro jaderné štípačky – pro svou drahotu nejsou představitelné jako špičkové zdroje (dorovnávání poklesu OZE). Když se postaví nové bloky, budou muset jet furt a stejně budou násobně dražší než OZE..
                  OZE a JE výhledově nebudou moci rentabilně spolupracovat, jsou to dva kohouti na jednom hnoji…
                  A protože OZE jedou 👍 a JE stagnujou, máme tu takové hysterické reakce jako např. od XBlba…
                  Švýcarský hodinkáři se taky snaží udržet zuby nechty, ale dlouho jim to už nevydrží. Jsou za zenitem podobně jako JE….

                2. Ano, FVE na střeše paneláku může snížit účty za elektřinu, a to dost výrazně. Bohužel to u nás v baráku zatím krachuje na konzervatismu a ignoraci některých lidí. Až si jednou vytáhnou hlavu ze zadku, tak už zas třeba nebudou dotace…

                  Jaderné elektrárny jsou sice stabilní zdroj, ale na vykrytí výkyvů odběrů v síti se nehodí. Stabilně jedou furt. Jaderný reaktor není kotel na uhlí nebo na plyn.

                  Na vykrytí propadů OZE se hodí a aktuálně používají: vodní elektrárny (přečerpávací i ty normální), paroplynové elektrárny a do jisté míry i tepelné elektrárny na uhlí. Elektrické akumulátory se pro tento účel moc nehodí, protože k tomu mají relativně malou kapacitu. S gravitačními bateriemi je to podobné. V budoucnu se snad uchytí zelený vodík nebo „zelený“ čpavek. Ale tady nelze ignorovat skutečnost, že zpátky získáte jen cca 30 – 50 % energie, kterou předtím OZE vyrobily. Takže nejspíš to dopadne tak, že se do Evropy jednou bude dovážet čpavek odněkud z rovníkové Afriky. Energetické ztráty sice budou velké, ale výroba levná.

                1. Každá elektroinstalace, FVE nevyjímaje, představuje určité riziko požáru. Ale když se udělá pořádně a pravidelně se na ní provádějí revize, je toto riziko malé a lze se proti němu pojistit.

                  Jinak FV panely ani baterky LiFePO4 nejsou žádná hořlavina. To si spousta lidí neuvědomuje. Nejsou lithiovky jako lithiovky.

                2. Riziko požáru mě nijak neomezuje. Omezuje mě střecha z křehkých eternitových šablon. A udělat novou střechu za půl milionu, na ní dát za dalších půl milionu FVE abych ušetřil 20 000 Kč ročně za elektřinu mě nedává ekonomický smysl. Jo, taky bych mohl za dalších půl milionu či ještě víc předělat celé topení na elektřinu (tepelné čerpadlo) abych ušetřil další pár desítek tisíc ročně, ale ani to mě stále nedává ekonomický smysl. Pokud najdu vhodně velké (úzké) panely, které se vejdou mezi pochozí lávku a hranu střechy, mám v plánu si menší FVE postavit, ale bude to spíše hobby, než něco ekonomicky obhajitelného.

                3. @Jimmy. Pred par lety mnoho lidi tvrdilo, ze se tepelna izolace domu nevyplati. Uspory jsou pry oproti investici male a jen idioti do toho cpou prachy. A dnes se ta pozice idiotu zasadne obratila. Troufnu si rict, ze i cena elektriny bude casem stoupat a i instalace na vasi strese bude smysluplna. Mate stesti, ze instalace FVE je rychlejsi a snadnejsi nez zatepleni a tak muzete zavcas zareagovat. Ale kdyz budete vahat a poridite FVE az pozdeji, tak vam behem vaseho zbytku zivota neudela tolik uzitku, jako by mohla udelat pri vcasne instalaci. Tak to neodsouvejte moc dlouho.

    2. Pocitam, ze nemate velku rodinu a casto ani necestujete. Taktiez chodite do blizkeho obchodu, kde vam tovar dovezie niekto iny a cez zimu radsej nepozerate na to, ze energia vam nejde z vasej elektrarne ale zo siete.

      Odporucam vsetkym „samostatnym“. Spravte si experiment na 1 rok a odpojte sa od verejnej siete. Proste vypnite istic a neberte zo siete energiu. A potom mi povedzte svoje skusenosti a ako stale nepotrebujete JE. Urcite privitam takych, ktory maju napr. male deti. Rovnako nesmiete pouzit, svoj spalovak.
      Ale ani to vam nebude stacit, lebo niekto vam ten tovar do obchodu musel priniest, ked ste si ho tam kupil a niekto ho musel vyrobit. To nebola energia z vasej elektrarne.

      1. Ano, tenhle experiment provádím 15let, ještě to není 100%, ale už jsem hodně blízko …. Jo ty mě vlastně nevěříš Kalamáre 😁…
        Ale to nevadí, protože ostrovní systémy nejsou cíl … Cílem je síť výrobce=spotřebitel=úložiště + zdroje které v době nedostatku vyrábějí ze sezóních přebytků…

    1. Já bych třeba JE hned tak stopku nedával. Podle mě by současné JE měly dojet až do konce svojí životnosti. Do žádné další výstavby JE už bych ale nešel. Jejich výstavba strašně dlouho trvá, je to černá díra na peníze a s jaderným odpadem z nich se tu bude potýkat ještě mnoho generací po nás. Podle mě by bylo lepší investovat do úložišť energie a stavět soláry a větrníky. Do budoucna si myslím, že bude tlak na to, aby se co nejvíc omezily rozvody elektřiny – aby zkrátka místo výroby a místo spotřeby byly co nejblíže u sebe (což JE taky vůbec nenahrává). Věřím totiž taky, že ve vzdálenější budoucnosti budeme mít k dispozici téměř neomezené množství energie, kdy limitováni budeme už pouze v jejím přenosu, nikoliv v jejím získání.

      1. No podla mna su to uz take zastarale nazory, co sa ucili niekde na ZS. Hlavne to co sa pouziva teraz v JE su reaktory 2. generacie. Bezpecnostne su OK ale ekonomicky a ekologicky az tak nie. Robia sa nove zdroje s reaktormi 3. resp. 3,5. generacie kde je bezpecnost na uplne inej urovni. V kazdom pripade ale ide o staru technologiu, ktore dokaze spracovat iba mizive % jadroveho paliva (VVER tusim 5%?). Dalsie generacie mali priniest technologie, kde by sme vedeli vyuzit 60% paliva a to nie je vsetko. Treba si uvedomit, ze to co povazujeme za jadrovy odpad je vlastne jadrove palivo pre dalsie generacie reaktorov, cize len energia zo stiepenia by nam vystacila kludne na 1000 rokov (za predpokladu, ze budeme obyvat iba Zem a nebude nas 50 miliard). Cela tato problematika je zlozita a neda sa vysvetlit v jednom prispevku. Suma sumarum je ale ciel vyuzit vsetko mozne palivo a teda ako jadrovy odpad produkovat nieco co sa dokaze rozlozit za 300-400 rokov (cize rychlejsie nez plasty) a to mozme uskladnit pod zem, pricom toxicita takeho odpadu klesa velmi rychlo. Pri JE sme skoncili na pol ceste a zameskali asi 30 rokov vyvoja. To preco, sa treba spytat zelenacov (hlavne v DE). Najvacsi rozvoj bohuzial robili Rusi, Cina a India. Tam pocitam, ze Indovia prejdu na thorium a maju na dlhu dobu po problemoch s energiami.

        Pokial cakate na fuziu, tak ta je ovela komplikovanejsia. Nedockate sa jej. To je technologia az dalsieho storocia ale samozrejme treba ju rozvijat.

        1. Palivo, ktere se v nekolika cykles vycuca a bude „malo toxicke“ tezko bude vyrabet levnou elektrinu. Vase uvaha bude podobna, jako kdyz nekdo vypocita energii obsazenou ve vystupu z parni turbiny v nizkotlake a nizkoteplotni pare. Vypoctove obsahuje hodne energie, ale elektrinu v prumyslovem meritku z toho neziskate. Proto ta odpadni para putuje do chladicich vezi aby pri kondenzaci vzniknul aspon podtlak a prinesl nejake procento navic.

          1. Zjavne ste vystudoval aj jadrovu fyziku, ze? Ako ze vycucat palivo na 5% tak tych 95% je nepouzitelnych? Tak ho radsej zahrabme pod zem, ved tam prezije cca 7 mld. rokov a nebudeme mat s neho nic. Alebo pouzivat ako palivo U-238, ktoreho je nejakych 98% medzi uranmi (v JE sa pouziva U-235, ktoreho je tusim 0.7%) a to nehovorim o thoriu, ktoreho je nasobne viac nez uranu. My ako civilizacia vyuzivame iba uplne maly zlomok energie, ktoru mame na Zemi (a nepotrebujeme pri tom Slnko). Energia ktora je predikovatelna, koncentrovana a pri spravnom sposobe pouzitia bezpecna a spolahliva.

            Nie, my sme este ani nezacali pouzivat jadrove zdroje, lebo su tu stale iste skupiny, ktore tomu brania. Tej energie mame na tisicrocia.

      2. Pro Schuma…. Úplný souhlas….. Ale pozor! … XBlb zase mystifikuje – názor který si právě napsal se v komentářích opakuje většinově (statistiky si nedělám, tak že subjektyvně)….
        Hodně lidí tu píše i proatom příspěvky.
        Naopak názor schvalující odstávku jaderných štípaček před ukončením životnosti jsem tu neviděl možná nikdy a jestli, tak už je to řada let… Tak si tu asi těžko bude někdo dávat atomfiltr 😁 do rozvaděče.
        Vypadá to že XBlb chodí prudit i na přísný eko weby a už se mu to v kebuli pomotalo 🤪😃

        1. Drbostep asi mysli nazor, ktory v prispevkoch pise on, preto sa mu zda ze je vacsinovy (a statistiku ani nepozna a v podstate ani nerozumie tomu co som pisal). Hlavne ide, este s jeho spoludiskutujucim, o rovnaky nazor, kedze nemaju dost informacii resp. si ich odmietaju nastudovat. Ci je vacsina tych alebo inych prispevkov je jedno. Dolezite je kde je pravda a preto by toto mali rozhodovat odbornici a nie zeleni komunisti. Verit mi nemusite. Staci, ze si daco nastudujete. Je toho celkom dost ale clovek s minimalnou inteligenciou to vie pochopit (dotycny dvaja ocividne nie). Cely problem bude v tom, ze su to pani (alebo damy) drziaci tvrdu zelenu liniu, takze akykolvek rozumny pristup u nich nie je mozny, lebo to apriori odmietaju. Skusal som u nich pouzit argumenty ale vzdy to skoncilo iba urazkami a proti-argumentami typu „ved ja mam kogeneraciu takze uz som vyriesil celosvetovy problem s energiou“. Preto aj tie urazky, kedze vobec nechapu o com vlastne tocia.

          A preto sem chodi po tych rokoch tak malo ludi, lebo nikto nema o tie ich kecy taky zaujem a ani sa im nedivim.

      3. Do budoucna nebude tlak místo výroby a místo spotřeby byly co nejblíže u sebe, právě naopak. Proto se také staví kapacitnější propojení. Zafouká vítr v Dánsku a přitom nebude foukat ve Velké Británii, tak se kabelem energie dodá, podobně naopak když bude foukat ve Velké Británii a nebude foukat v Dánsku. Ze severních států půjdou přebytky z větru, z jižních přebytky solárů.

        1. EU jde hlavně o to, aby se přestalo s hraním si na vlastních národních (elektro)energetických písečcích a pořádně se propojily trhy. Pekelně se to osvědčilo ve spoustě jiných oborů, tak není důvod, aby to nešlo i v elektrobyznysu.
          A upřímně, jenom idiotům vadí představa toho, že by Česko mohlo kupovat elektřinu za směšné ceny, když na Baltu nebo Severním moři bude foukat nebo když budou mít přebytky solární výroby na jih o nás.

            1. Porad dokola se v Cezku rika, ze lipska burza diktuje nasi cenu elektriny. Ale nikdo uz nerika, kdo rozhoduje o nasi cene elektriny, kdyz je ta prazska cena vyssi nez ta lipska. Za nasi cenu si zodpovidame sami. Ono to totiz s tim Lipskem je nesmyslne tvrzeni, protoze v Lipsku se prodavaji jen prebytky, ktere se v Cezku uz nedaji vyuzit. Ze se jedna jen o prebytky je jasne, protoze kdyby se tam prodalo vic, tak bysme logicky museli v Cezku elektrinu vypinat aby nedoslo k blackoutu. Oni ti dezolati kteri se porad snazi rozbit evropsky energeticky trh si s logikou nikdy nerozumeli, ale je to ani nijak netrapi. Vzdy se najde dostatek pulmozku, kteri s nimi souhlasi.

              1. Takže za ty vysoké ceny elektřiny u nás může výhradně monopolní ČEZ a Fialova vláda, která jim neumí šlápnout na krk..?

                Dříve jsem jásal z každé investiční a modernizační akce, kterou ČEZ provedl (se svojí naivní vizí levné elektřiny a národní energetické soběstačnosti). Teď už je mi to tak nějak jedno, protože tento monopol se snaží prodávat co nejdráž. Starosti běžných českých lidí a podniků, nějaké české národní zájmy, jsou jim u pr….

                Já sice chápu, že musí prodávat se ziskem, ale ten zisk by měl být přiměřený. Cenový šok, který jsme zažili loni, by se už neměl nikdy opakovat.

                1. A hádejte kdo je na té lipské burze hlavní marketmaker?

                2. Kretinsky a Tykac vyvazi vetsinu vyrobe elektriny. CEZ neni az takovy vyvozce. A vlada ma udelat co? Mame svobodne podnikani, nemame vsemocneho vladce ktery vse zaridi. Zijete v sociku? Tam ridila mocna Ksc spolu s KGB.

          1. Drbostep: Presne o tomto som pisal v prispevku vyssie. Tento pan vobec netusi o com pise aj ked sa to tu roky rozoberalo ake su problemy. Proste totalna ignoracia. Je potrebne si davat pozor na to aby sa takyto ludia nedostali do politiky, kde mozu narobit vela skody pricom nebudu niest ziadnu zodpovednost.

Napsat komentář