Immortus – solární auto, které může jezdit donekonečna

Solární auta jsou skvělá – pokud jste univerzitní student v Austrálii. Nová firma EVX Ventures chce nabídnout běžně použitelné solární auto jako skládačku pro boháče.

Koncept solárního auta – elektromobilu jménem Immortus australského start-upu EVX Ventures
foto: EVX Ventures

Australská firma EVX Ventures aktuálně představila koncept solárního auta trefně pojmenovaného „Immortus“ (něco ve smyslu „nesmrtelný“). Díky své extrémně nízké hmotnosti, aerodynamice a zabudovaným solárním panelům by totiž při slunečné počasí mohlo dokázat jezdit takřka neustále.

Elektromobil Immortus je tak vybaven 7 m2 . Ty buďto napájejí 10kWh li-ion fosfátovou baterii, anebo přímo dva stejnosměrné elektromotory po 20 kW na zadní nápravě do rychlosti 60 km/h. Celková hmotnost auta činí 550 kg!

Projekt staví na zkušenostech australského týmu Aurora, který se několik let účastil právě soutěží solárních aut po celém světě. Max. rychlost vozu je 150 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne během sedmi sekund. Tvůrci se dušují, že vůz se bude ovládat podobně jako velmi dobře vyladěné sportovní auto.

Díky extrémně nízké hmotnost a skvělé aerodynamice by měl být dojezd na plně nabitou baterii asi 400 km. Pokud ale bude svítit slunce, můžete jezdit od rána do večera bez jakéhokoliv omezení.

Zajímavý je přístup týmu k výrobě. Nechtějí totiž auto začít masově vyrábět a dokonce sériově. „Nesnažíme se být Tesla Motors,“ řekl Barry Nguyen, šéf a spoluzakladatel EVX Ventures. Místo toho se chystají prodávat své návrhy zájemcům, kteří si pak vůz nechají postavit individuálně.

Proto je auto navrženo jako jednoduchá skládačka. Využívá dostupné komponenty vyrobené z , které propojuje s pomocí uzlů vyrobených 3D tiskem.

Cena jedné stavebnice by se měla pohybovat kolem nemalých $370 000, v přepočtu přes 7,5 milionu korun. V současné době firma hledá investora, který by jí pomohl posunout celý projekt do další fáze.

EVX Venture

7 Comments on “Immortus – solární auto, které může jezdit donekonečna”

  1. 7,5 milionu Příliš mnoho
    7,5 milionu Příliš mnoho pro koncového zákazníka .

    Solární panel by měl být běžnou součástí elektromobilů, nebo alespoň za příplatek .Alternativa k stahovací střeše, nebo panoramatické prosklené . Palubní systém i když auto stojí odebírá malý proud (centrál, alarm …). Také by FV panel mohl napájet interiérový ventilátor .
    Když odstavíte elektromobil na parkovišti a po několika dnech se vrátíte dojezd bude v pohodě.
    Na trhu jsou například malé Solární FV nabíječky 12V autobaterii – (udržovací nabíječky autobaterií) které prodlužují životnost olověných akumulátorů.Zamezuje eliminuje https://cs.wikipedia.org/wiki/Sulfatace

    38,90 %: Padly dva nové světové rekordy v účinnosti fotovoltaických panelů
    http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/2015080204/38-90-padly-dva-nove-svetove-rekordy-v-ucinnosti-fotovoltaickych-panelu#.VdCd8LbyM_s

  2. Nápad to není nový, i
    Nápad to není nový, i když koncept je to zajímavý. Sedm metrů čverečních nedá víc jak 2,5 kW, pokud se použije to nejkvalitnější, co se dá sehnat, ale obávám se, že to s tou plochou trochu přehnali. To auto by muselo být velmi velké. Jinak i kdyby to bylo nominálních 1,5 kW, to by šlo, na dojezd dobré a na dobití také. Všechno má ale nějaké ale.
    Pokud se auto nechá stát na slunci, tak se tak rozpálí, že může dojít k poškození článků, a také klesá účinnost, pokud se nebudou dostatečně chladit.
    Je to zajímavá rovnice. Chlazení znamená spotřebu energie, účinnost je někde kolem 25% v lepším případě. Kolik energie je potřeba k uchlazení článků a kolik jí potom může jít do baterie?
    Bude to chtít speciální materiály, které odráží nevyužitelnou infračervenou a dobrou izolaci interiéru a ještě to všechno vtěsnat do nízké hmotnosti. No, pokus je to dobrý, jaká bude realizace, to už si netroufám říci, musí mít špičkové odborníky. Tohle bude dosti náročná záležitost.

  3. Pokrýt kapotu auta
    Pokrýt kapotu auta solárními články zase není tak úplná blbost. Pokud by z toho šlo dostat cca 500-1000W pak za 8 hodin pracovní doby to máme 4-8kWh, což je dojezd cca 30-60km. A to na dojetí domů většině lidí stačí. Předpokladem jsou samozřejmě další pokroky v FVE technologii, zvýšení účinnosti, snížení ceny, atd.

Napsat komentář