VIDEO: Xenith – 170kg solární auto

Stanfordská univerzita před pár dny představila svůj projekt Xenith. Připomíná trochu malou vesmírnou loď. Aerodynamický tvar a výjimečně nízká hmotnost 170 kg dávají ale vozítku unikátní možnosti.

V soutěži World Solar Challenge napříč Austrálií bude mít Xenith silnou konkurenci. Závodu se účastní přes 30 týmů z celého světa, které usilují o to samé: vyhrát.
foto: stanford.eu

Karoserie elektrického solárního vozítka, která je pouze 10 cm silná, je vyrobena z mixu uhlíkových vláken, titanu a hliníku. Díky tomu je i tak lehká.

Studenti a vědci na Stanfordské univerzitě stavěli solární auto Xenith dva roky. V plné parádě se ukáže na letošním podzimním závodu World Solar Challenge, kde zkusí přejet 3200 km australskou pouští.

Xenith dokáže udržovat konstatní rychlost 88 km/h. Je vybaven speciálně navrženým elektromotore o účinnosti 98 %. Solární články dodala společnost SunPower. Ty jsou pokryty prototypem ohebného skla od společnost Corning, jednoho ze sponzorů projektu.

Dvacetičlenný tým studentů odhaduje, že na stavbu padlo přes 10 000 hodin a pokud by se stavělo v běžném komerčním prostředí, spolklo by určitě kolem půl milionu dolarů.-

Stavba Xenithu probíhala především s tou vizí, že se konečně podaří opět přinést vítěznou trofej ze závodu World Solar Challenge zpět do USA. Americký tým totiž tuhle soutěž nevyhrál od roku 1987.

5 Comments on “VIDEO: Xenith – 170kg solární auto”

  1. Víš, pane Anonyme, ono to
   Víš, pane Anonyme, ono to není jenom hledání chyb z dlouhé chvíle. Když si někdo nedělá svou práci pořádně (a opakovaně – viz další článek o aukci starožitného elektromobilu), dost to vadí. Zvlášť když ta chyba mění celý smysl věty nebo úplně zavádí. Je jasné, že nic nemůže být 100%-ní, nicméně redaktoři a pisálci by měli to co napíšou po sobě překontrolovat před tím, než to pustí do světa. Jestli všechno sedí, dává smysl a nejsou tam chyby nebo nedejbože hrubky. Protože TOHLE je jejich práce a jako takovou ji mají dělat pořádně.
   Vám by se líbilo, kdyby jste si koupil vůz a pak zjistil, že nejde topení, nebo vyhřívání okna… Nu což, zapoměli namontovat nebo zapojit při výrobě kabel, je tam toho… A kdyby jste to šel reklamovat, tak Vás ještě svozí, že proč si stěžujete, vždyť nic není 100%-ní, tak co jste čekal?
   Líbilo by se Vám to? Pochybuju.

 1. Karoseris elektrického
  Karoseris elektrického solárního vozítka, která je pouze 10 cm silná, je vyrobena z mixu uhlíkových vláken, titanu a hliníku. Proto může být tak lehká. Novátorský systém řízení dává řidiči do rukou ovládání předního kola. O dvě zadní kola se stará počítačový systém. = cele to kdyztak predelejte… ona nejenze muze byt tak lehka, ale ona je tak lehka… a navic todle ma dve predni kola a jedno zadni, takze presne naopak nez pisete. Doufam ze vam za psani novinek nikdo neplati

Napsat komentář