Hřebčín Albertovec má novou fotovoltaiku o výkonu 818 kW od ČEZ

ČEZ postavil solární elektrárnu v Hřebčíně Albertovec na Opavsku. Fotovoltaika o výkonu 818 KW vyrobí ročně asi 860 MWh elektřiny.

„Myslím, že i naši koníčci, kdyby uměli mluvit, by ocenili, že jim bude zádíčka vyhřívat čistá energie ze slunce,“ usmívá se majitel hřebčína Josef Hájek, který s nápadem instalovat elektrárnu na místě starých zbořených objektů přišel. 

„Když jsme přemýšleli o využití brownfieldu, který vznikl po demolici nepotřebných objektů, fotovoltaika se logicky nabízela,“ říká Josef Hájek, velký fanoušek obnovitelných zdrojů.

SOUVISEJÍCÍ: ČEZ staví druhé největší solární parkoviště v Česku

„Naší prioritou je, aby se u nás koně měli dobře. I proto jsme pro ně vybudovali nadstandardně velké boxy, teď jim navíc můžeme vlastně zadarmo zařídit i tepelnou pohodu a ušetřené peníze vložíme do dalšího zvelebení areálu,“ dodává majitel hřebčína i nové fotovoltaické elektrárny. Z té na provoz areálu využije jen necelou desetinu výroby, většinu dodá do veřejné sítě.

Projekt vznikl v režii společnosti ČEZ ESCO, která zajistila vše od zpracování studie proveditelnosti a přípravy projektové dokumentace až po zajištění potřebných povolení a samotnou instalaci. 

„Mám radost, že o zelené zdroje má zájem stále větší počet firem napříč všem obory podnikání. Už nejde jen o velké průmyslové podniky, které energii samy přirozeně spotřebují, aktivní začínají být i menší společnosti, které mají pro vybudování fotovoltaických elektráren vhodné pozemky. Právě hřebčín v Albertovci je skvělým příkladem, jak na fotovoltaiku využít brownfieldy, které by jinak ležely ladem. Myslím, že se nám v ČEZ ESCO podařilo elektrárnu zakomponovat tak, aby nenarušovala zdejší krásnou krajinu, a dát dobrý příklad i dalším firmám nebo obcím, které mají vhodné pozemky, ale zatím s jejich využitím pro fotovoltaiku váhají. Každá další postavená fotovoltaická elektrárna pomůže v transformaci energetiky a přispěje ke zlepšení životního prostředí,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Skupina ČEZ v rámci svého cíle naplnit závazky Pařížské dohody oznámila strategii Čistá Energie Zítřka. Mezi ambiciózní cíle strategie patří plán vybudovat do roku 2030 dalších 6000 MW obnovitelných zdrojů, skončit s využíváním uhlí v teplárenství a výrobu elektřiny z uhlí omezit na minimum.

Do roku 2040 chce být ČEZ klimaticky neutrální. ČEZ ESCO si dále klade za cíl dekarbonizaci českého průmyslu, obcí a veřejné správy. Mimo jiné dodávkami zelené elektřiny a instalacemi fotovoltaických elektráren přímo pro zákazníky.

Mezi poslední významné zakázky v sektoru fotovoltaik patří například stavba elektrárny zastřešující parkoviště (takzvaný carport) v České zbrojovce ze skupiny Colt CZ Group nebo dokončení největší střešní fotovoltaické elektrárny v centru Prahy na střeše Kongresového centra. ČEZ ESCO je také významným dodavatelem energetických úspor se zárukou (EPC). Projekty energetických úspor loni ušetřily městům, obcím a veřejné správě přes 300 milionů korun.

Hřebčín Albertovec navazuje vybudováním fotovoltaické elektrárny na odkaz bývalých majitelů, kteří se snažili region rozvíjet v souladu s přírodou Tradice chovu koní tady začala už v roce 1818 díky knížeti Lichnovskému a rozvinula se v 50. letech minulého století, kdy se do Albertovce přesunul Státní hřebčín Houstoň zaměřený na chov jezdeckých koní. V roce 2005 převzala areál rodina Hájkových, kompletně ho zrekonstruovala a vytvořila pro koně výjimečné podmínky. Některé z nich pak uspěli i v prestižních dostizích včetně Velké pardubické.

zdroj: tisková zpráva

23 Comments on “Hřebčín Albertovec má novou fotovoltaiku o výkonu 818 kW od ČEZ”

  1. Soukromým zájemcům o FVE s bateriovým úložištěm, která přispívá k vyrovnávání zátěže sítě, dělají problémy a sami postaví něco, co pouze síť deformuje. Bateriové úložiště s kapacitou na celodenní výrobu by mělo být při stavbě takovéto FVE povinné! Hlavně pro ČEZ.
    FVE ano, bez baterie NE. Nemáte se čím chlubit, pánové.

                1. Třívoltová baterka 😀 A není to zbytečně moc? 😀 😀 😀

        1. Špatně nastavená pravidla trhu vedou ke špatným investicím, to je bohužel přesně případ našeho energetického trhu. Začalo to solárním tunelem, teď je to takový bateriový tunel, protože investice do bakterií jsou ty nejméně efektivní. Baterie jsou drahé a mají relativně krátkou životnost, v porovnání s např. Solárními panely. v situaci naší en. soustavy jsou mnohem efektivnější způsoby vyrovnání výroby a spotřeby. Bohužel stát je ve vleku en. lobby a těm jde logicky jen o vlastní zisk, společenská zodpovědnost nula. Ani odborná veřejnost většinově moc nechápe souvislosti a tak chybí tlak na vládu i z této strany. Je to prostě selhání celé společnosti a proto žijeme v energetickém skanzenu.

          1. Pred tydnem jsem mluvil s jednim Nemcem. Sam si vse namontoval, prisel elektrikar, pripojil to do site a pan majitel to nahlasil online na Bundesnetzagentur. Nahlasil to svemu distributorovi a ten mu dal jine hodiny a smlouvu. Zadnou firmu ktera to prodrazi 2x tam nepotrebujou a vse funguje lip nez u nas. Zijeme administrativne porad v Rakousku-Uhersku.

            1. Trh s baterkama je pokriveny velkou poptavkou. Porad se tvrdi, ze Lifepo4 jsou levnejsi nez Li-ion. Ale na te uvedene strance (mivvyenergy.cz) to je obracene. LiFePO4 jsou podle Ah stejne drahe ale maji diky nizsimu napeti mensi obsah energie. Asi to bude trvat jeste par let nez bude dostatecna vyrobni kapacita a pak se plne vytvori konkurencni prostredi.

Napsat komentář