ČEZ staví druhé největší solární parkoviště v Česku

Druhé největší solární parkoviště vzniká v České zbrojovce ze skupiny Colt CZ Group. Fotovoltaika má výkon 474 kW a vyrobí 486 MWh bezemisní elektřiny ročně.

Nové parkoviště pro auta zaměstnanců České zbrojovky v Uherském Brodě bude zastřešovat fotovoltaická elektrárna. Takzvaný carport bude mít výkon 474 kW a vyrobí pro společnost, která je součástí mezinárodní skupiny Colt CZ Group, celkem 486 MWh elektrické energie, což odpovídá spotřebě přibližně 140 běžných domácností.

Uspoří se tím zároveň 260 tun CO2, což je množství, které ročně pohltí 32 hektarů lesa. Dodavatelem fotovoltaické elektrárny je společnost ČEZ ESCO, přední poskytovatel úsporných a nízkoemisních řešení v energetice. Vlastní solární elektrárna přispěje k cíli skupiny Colt CZ snižovat emise CO2 a navyšovat spotřebu energie z obnovitelných zdrojů. 

Dokončená fotovoltaická elektrárna má 718 solárních panelů a zaparkuje pod ní 179 aut. Do provozu má být uvedena do konce letošního roku.

„Nové parkoviště využijí zejména naši zaměstnanci, a také přijíždějící hosté a obchodní partneři. Při jeho výstavbě jsme se rozhodli postupovat co nejvíce inovativním a zároveň k přírodě šetrným způsobem. Veškerou vyrobenou elektřinu spotřebujeme přímo v uherskobrodském závodě, díky čemuž zvýšíme naši energetickou soběstačnost a zároveň učiníme naši výrobu zase o stupínek ekologičtější, přesně v souladu s naší firemní politikou. Ekologické projekty budeme nadále aktivně rozvíjet,“ říká Jan Zajíc, generální ředitel a předseda správní rady České zbrojovky.

Carport zároveň chrání auta zaměstnanců a návštěvníků před rozmary počasí. V zimě chrání auta před napadaným sněhem, v letních měsících bude vozy naopak stínit od silného slunce, takže se zaměstnanci nebudou po práci vracet do nepříjemně přehřátých vozů.

Jsme rádi, že stále více našich zákazníků se zajímá o vlastní výrobu z fotovoltaických panelů. Solární elektrárna umožňuje firmám nejen šetřit náklady na energie, ale také životní prostředí. Jsme rádi, že právě nás si Colt CZ Group vybral pro výstavbu inovativního projektu solárního carportu, který je druhým největším u nás v Česku. Díky solárním panelům na carportech je daný prostor využit dvakrát, tzn. nejen pro parkování automobilů, ale i pro výrobu elektřiny. Jako bonus jsou zaparkované automobily kryty před nepřízní počasí,“ uvádí generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Největší tuzemská fotovoltaika zastřešující parkoviště se nachází přímo u Jaderné elektrárny Dukovany. Za první rok provozu dokonce překonala původně očekávané množství vyrobené energie, a potvrdila tak, že jde o správný způsob využívání solárních panelů.

Fotovoltaikou zastřešené parkoviště se navíc těší velké oblibě u zaměstnanců, kteří ho přednostně využívají pro parkování svých aut. I přes delší vzdálenost od hlavního vstupu do elektrárny je vždy plně obsazeno jako první. Důvodem je právě ochrana automobilů před přímým sluncem v létě, v zimě před sněhem a námrazou.

Skupina ČEZ připravuje do roku 2030 nové obnovitelné zdroje s hlavním podílem fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu až 6 000 MW. Vzniknou na brownfieldech, na pozemcích bývalých dolů, na znehodnocených průmyslových plochách a na půdách nízkých bonit.

zdroj: tisková zpráva

88 Comments on “ČEZ staví druhé největší solární parkoviště v Česku”

 1. OFF TOPIC: Určitě si pamatujete jak tu běhna básnil o BRICS a o tom jak se dolar třese. No, vypadá to, že Rusové prodali ropu Indům za rupie. Za ekvivalent 30 miliard dolarů. Jenže rupie není volně směnitelná měna, takže Rusové mají pěkně nabitý rupiový účet u banky v Indii, ale nemají za ně co koupit a nesmí je bez souhlasu indické centrální banky směnit. A ta jim ho, z obav o stabilitu měny, nedá.
  Modi prý Putinovi navrhl, že ty prachy má investovat v Indii. 🙂 Dobře je pumpli, Indiáni.
  Lidi v diskuzích navrhují Rusům koupit Bollywood nebo funkční vesmírnou sondu.

  1. Rusové si kupují práci. Na obnově Mariupolu a dalších doněckých měst pracují kromě Uzbeků a Číňanů také stovky tisíc Indů. Na produktovodech do Číny jich pracuje skoro 300 tisíc. Celkově pro ruský stát pracuje podle odhadů 2-3 miliony Indů a tento počet každý měsíc rychle roste. Evidentně má Indie svým spojencům co nabídnout.

    1. Inteligence Rusů a předevšímn Bělorusů prý dost převyšuje inteligenci Čechů.
     Podle mě je inteligence „kavkazské“ rasy dost podobná s těžko měřitelnými odchylkami a rozdíli jsou spíše dané metodikou měření.
     Příliv zástupců negroidní rasy se nicméně v západní části Eurasie nevyhnutelně na státních průměrech začne projevovat.

        1. Já jsem skeptik u všech informací. Zdroje, od kterých informace přijímám implicitně jako důvěryhodné, bych spočítal na prstech jedné ruky.

         „Pochybuji, tedy jsem.“

       1. jj, před více než 200 lety černoši na Haiti pozabíjeli bělochy do posledního bílého dítěte, zůstali jen černoši. Výsledek je IQ 70, obrovská kriminalita, zmar.
        Dominikánská republika má IQ 85, tamní jsou schopní se postarat o turisty. Nicméně nějaké vědce nebo bohatou společnost tam nečekejte.

        1. Ale než je pozabíjeli tak to byla nejlépe prosperující kolonie v Americe. Patřilo to Francouzům a byli na tom o dost lépe než druhá část ostrova která patřila Španělům.
         Potom se černoši „osvobodili“ a od té doby tam měli 32 převratů. Byl jsem v Santo Domingu ale nenašel jsem odvahu tu hranici překročit. Stačily mě ty mračna komárů co se z Haiti valily.

        2. Ono to nebude tak jednoduché a určitě má vliv kromě genetiky taky kulturní prostředí a vzdělávací systém a výchovné metody (už od kojeneckého věku) ….
         Důkazem může být nesoulad s v průměru nejvyšší IQ ,,žluté“ rasy v jihovýchodní Asii a zároveň nijak oslnivé výsledky střední a jižní Ameriky, jejíž původní obyvatelstvo má geneticky nejblíž právě k Asiatům… Ani nepomůže argument s Černochy, kterých je tam až na Karibik a Brasílii poskrovnu…
         Hodně divný je zrovna v dnešní době argument, který míchá do kupy rasu, IQ a násilí… Nevěřím že černé gangy na Haiti mají na svědomí několik set obětí denně, jako bílé gangy v uniformách na Ukrajině…

        3. to Drvoštěp:
         nemyslím si, že by obyvatelé Jižní Ameriky byli šikmoocí a obecně obyvatelé jihovýchodní Asie (Čína, Korea, Japonsko) mají o něco málo vyšší IQ než běloši, ale zase mají jiné rozdělení IQ – jsou více stejní, mají méně hloupých i méně chytrých. Ve výsledku pak v populaci mají nejvíce chytrých (IQ nad 120) běloši.

        4. Já se nehádám, že nejsou rozdíly IQ podle ras…. Na druhou stranu určitě nebudou tak velké, jak říká statistika… Je prokázáno, že kdo už někdy dělal IQ test má lepší výsledky než jiný bez zkušenosti. A naše západní civilizace je testováním všeho druhu posedlá, vždyť i školství vypadá jako příprava na IQ test…
         Když pak africký nebo indický venkovan poprvé vidí takový – pro nás povědomý test, je v evidentní nevýhodě a ztrácí body…
         Kdyby došlo v porodnici k záměně afrického mimina za evropské (😃), tak běloušek vychovaný v rovníkové Africe bude mít horší výsledky než jeho sourozenci vychovaný v Evropě…S černouškem v Evropě to bude obráceně – k lepšímu….
         Je zbytečné dělat mezi lidmi ještě větší rozdíly než sou – ani politickokorektní lži, ale ani qvazirasistická argumentace není poctivá a prospěšná..

        5. Obecně černoši měli nevýhodu v tom, že žili v prostředí, které nekladlo nároky na inteligenci – neměli zimu, takže si nemuseli dělat obydlí na zimu a zásoby na zimu. U lidí žijící v nehostinných podmínkách tak došlo ke genetické selekci, kdy část hloupých nepředala své geny dál. Ohledně hození dětí do jiného prostředí doporučuji výsledky Minnesota Transracial Adoption Study, kdy byli děti vychovávané u bělošských adoptivních rodičů z vyšší střední třídy, kteří měli vysoké příjmy i vzdělání a byli natolik antirasisticky zaměřeni, aby do své rodiny adoptovali černé dítě.
         https://cs.wikipedia.org/wiki/Minnesota_Transracial_Adoption_Study

        6. pro J.J. Ale to je asi nejspíš pravda…
         Problém je, že ty rozdíly IQ jsou nereálně vysoké. Metoda je nepřesná – nevědecká….
         Jako máme vážně věřit, když je průměrné IQ 70, bude (baj voko) 25%
         obyvatel středně až těžce mentálně retardovaných?? …Rasista rád uvěří, já ne…
         Ještě jeden příklad:
         Přijede výzkumník zjišťovat vhodnost černé rasy pro plavecký sport…Veme dítě ze subsaharské vesnice, co v životě nevidělo ani potok… Pro srovnání vybere české dítě, které prošlo školním plaveckým kurzem a rodiče s ním chodí pravidelně plavat…
         Výzkumník veme stopky, děti skočí do olympijského bazénu – a to černé se utopí….
         Hotovo…Je potvrzeno že černá rasa není vhodná k plaveckým sportům😉
         Doufám že mi rozumíš…..

        7. IQ test je navržen tak aby hodnotil jenom inteligenci. Nikoliv vzdělání a zkušenosti.

        8. Pro Visper…. Teoreticky ano, ale v praxi je k tomu daleko …. Ty jseš možná taky dvoucifernej zazobanec 😁

        9. Nevim jake IQ testy pouzivaji v rozvojovych zemich, ale jak se pamatuji na ty evropske, tak ty jsou site na miru lidem, kteri se cely zivot pohybuji v technizovanem svete. Treba ten test s mnoha kolecky kde se ma urcit jakym smerem se toci posledni kolecko v retezci je pro lidi zijici mimo nas pretechnizovany svet trochu nevhodny. Kdyz vidime cely zivot jezdit auta, tak intuitivne vidime navaznost dalsich kolecek. A s dalsimi testy to bude podobne. Mozna kdyby sme dostali nejaky IQ test od nich, tak bysme meli naopak nizsi IQ nez oni. A ze nektere ulohy v testech jsou na hlavu padly vime vsichni.

        10. pro Leodendula… Ano vidím to podobně…..
         Stačí se podívat na ,,hračky“, které kupují ženské miminům a batolatům. Skoro na každé je napsáno, že přispívá k mentálnímu rozvoji a podobně…. Samozřejmě že nedokáží zvýšit IQ, ale připraví dítě na život v naší techno kultuře..
         Neříkám že je to špatně, ale pokud se aplikují ,,naše“ IQ testy dětem které neprošly takovou přípravkou, musí být výsledky negativně ovlivněné…
         Vždyť jsou maminy které si pokládají na pupek reproduktor s Mozartem, aby měly chytré dítě 😃

   1. V moskve postavili novou sochu masovemu vrahovi, ktery po vrsr zalozil bolsevickou ČEKU a je autorem nejtemnejsiho obdobi lidstva. Felix Edmundovič Dzeržinskij mel puvodne sochu pred sidlem kgb, kterou lide nadsene v roce 1991 znicili. Ted se muzikum vraci socha i temne obdobi zpet. cccp se obnovuje aby jeho pad byl jeste vetsi.

       1. A to víte, že ruští ministři požadovali po Putinovi zrušení časových pásem? „Dělá nám to velké problémy když máme u nás rozdíly až 9 hodin. Třeba jedeme na konferenci a ona byla už včera. Nebo bude až zítra“. Putin se zamyslel a říká „Asi máte pravdu, musíme s tím něco udělat. Já jsem vyjadřoval soustrast Prigožinově rodině a to letadlo ještě nevzlétlo“. 😉

        1. Upřímně řešeno, považuji časová pásma a letní čas za zbytečné nesmysly. Zavedl bych jeden celoplanetární čas.

        2. Já už to mám dávno. Na hodinkách mám 9:23 UTC. Ale ostatní s tím mají problém tak to pro ně musím přepočítávat.

        3. Ja bych zase po putinovi zadal zruseni rublu pro cele rusacko. Prece jenom je jednotna mena pro ruzne kultury, narody, nabozenstvi hole zlo. Aspon to tak rikaji dezolati o EURu pro celou EU. A ze rusacko je mnohem vic ruznorode nez EU je bez diskuse holy fakt.

 2. „V zimě chrání auta před napadaným sněhem, v letních měsících bude vozy naopak stínit od silného slunce, takže se zaměstnanci nebudou po práci vracet do nepříjemně přehřátých vozů.“

  Ovšem na druhou stranu na podzim, v zimě a na jaře budou sedat do vymrzlých vozidel, které v našich zeměpisných šířkách nebude 8 měsíců v roce sluníčko příjemně zahřívat. A rozdíl vozidla stojícícho ve stínu a na slunci může být i 15 stupňů. Raději bych na jaře sedal do auta, kde je 20 stupňů, než 5.

      1. management a bohatsi delnici, ja teda nevim, jeden rodinny prislusnik dela v cemsi jako Vitesco, maj tam 10 AC wallboxu a kdys jsem tam byl na navsteve, tak vsechny wallboxy obsazene a vedle jeste stalo nekolik dalsich EV, a vetsina jich byla starsich a zrejme koupenych jako ojeta, aneb nejak neverim ze by management takove firmy jezdil v 1 generaci Leafu nebo Peugeotu iOn, takze kdo to tam teda nabijel?

       1. Firmy davaji zamestnancum benefity a kolikrat to jsou ptakoviny. Kdyby zamestnancum nabizeli nabijeni AC zdarma, tak by kazdy behem pracovni doby dobil mozna za 75kc. Lidi by mohli jezdit do prace zadarmo a EV by bylo razem zazracne auto. Ale bohuzel to se v CR nikdy plosne nestane. Cest vyjimkam.

        1. 1) Nikdy nic není zadarmo.
         2) Auto na jaždění do práce může být i impotentní elektromobil, pokud to bude laciné druhé auto k jinému univerzálně použitelnému autu. Auto do práce musí být pro většinu lidí v maximální cenové kategorii 50-100 tisíc Kč.

      1. Mýlíš se. I já jsem byl za komunistů dělňas. Denně jsem jezdil autobusem 20 km do práce a běhal 2 km na zastávku za každého počasí. Auto jsem měl ale nenapadlo mě s ním jezdit do práce. Benzin za 4 Kčs byl pro nás drahý. Když jsem se poprvé dostal na Západ tak jsem byl udiven kolik tam jezdí aut a říkal jsem si, že to u nás nikdy nebude. Omyl. Dnes má Praha na obyvatele 2x víc aut než Vídeň nebo Berlín. Takže ano, pěkně jsme se po revoluci rozežrali.

        1. Nejhorší je to, že se rozežrali i ti co nic neumí. Jedna moudrá žena řekla, že konec světa nastane až se poddaní budou vozit v kočárech. Jistě bude mít pravdu.

        2. pro Visper… A co mi je po tom, že jsi byl předlistopadový dělňas?… Takových zrádců dělnické třídy (😉) znám dost…
         V podstatě je na zradě, podvodu a okradení bližního založena celá polistopadová současnost..
         Pro Schuma: A kdo ti brání nežrat, čuně rozežraný?! 🐷😁

        3. Pro Visper… Příspěvek 13:42 měla být sebekritika?😃

        4. Drvoštěpe, já „zrádce dělnické třídy“ se tě ptám kdo ti ten mozek tak strašně vymyl? To byli rodiče? Nebo VUML?

        5. zato komousi a podobny nemehla a totalni kreteni jako je drvostep, tak ti delnickou tridu nikdy nezradili a nezradi! Zadnou kapitalistickou rozezranost a vozeni si prdele v zapadnich karach nikdy nedopustili, to fakt ne! Ozebracili vsechny a bylo vymalovano. Na zradě, podvodu a okradení bližního, a hlavne nekonecne zavisti je založena celá drvostepova osobnost, a doufam ze ho ta zavist brzo kompletne rozezere zevnitr a prestane tady vopruzovat se svejma komouskejma kecama.

        6. @visper: zavist a nenavist, to je ten mozkomor co drvostepovi vyzralo mozek. Na takove je primarne cilena kremelska propaganda, ktera do te lebecni prazdnoty instaluje dalkove ovladani z kremlu. Drvostep je proste takovy zombik s instalovanym primitivnim programem kremelske nenavisti vuci vsemu.

        7. Pro Visper … Mám to od otce…
         Byl předrevoluční dělňas, zkorumpovaný zahraničním průmyslovým podnikem (uplatili ho Švýcaři) a během krátkého období zaprodal desítky svých kolegů a samozřejmě napomohl rozkrádání celého státu.. Možná něco jako ty 😜
         Jak se říká: ,,Doma není nikdo prorokem „… Ani Fotr 😃😆

        8. pro hlupáka pituru… samozřejmě že komunisti zradili dělnickou třídu a nikdy jsem nepsal opak…. Příště míň bouchej do kláves a víc mysli debile.🤪

        9. Drvoštěpe, já rozděluji lidi na dobré a špatné. Nikdy ne na chudé a bohaté. Vypracoval jsem se sám z nuly, nikdo mi nic nedal. Tajemství úspěchu je tisíce let staré heslo „Přej a bude ti přáno“ to opravdu funguje. Závistivý člověk bude celý život chudý, žádný rozumný šéf ho do kolektivu nevezme protože ví, že by je rozhádal. Dnes se lidí nemají hůř ale vadí jim, že soused se má líp. Dokud se toho nezbaví tak šťastní nebudou.

        10. pro Visper …. To tvoje ,,nikdo mi nic nedal“ je lež – osud ti dopřál být ve správném čase na správném místě…
         A zároveň také prověřil tvoji morální pevnost – v téhle zkoušce si neobstál….Nezapomeň – byl jsem u toho a vím jak to bylo 😉

        11. Na to, že mě neznáš máš dost bujnou fantazii. Ještě jednou opakuji, nikdo mi nic nedal, nic jsem neukradl ani nezprivatizoval. Úspěchu jsem dosáhl slušným jednáním a uměl jsem trochu víc než konkurence. Něco jsem našetřil protože žiju skromně. Ale je zbytečné tě přesvědčovat. Pro tebe je hajzl každý kdo má víc než ty.

        12. Pro Visper … Zajímavé – já mám o tobě ,,fantazii“ zatímco ty mě ,,spravedlivě“ dehonestuješ (poslední tvoje věta)…
         O nic nejde – internet je anonymní (relativně) … tak prozraď zdroj příjmů takového borce jako jsi ty a kterému nikdo nic nedal….
         Chápu že nemáš jediný příjem, ale třeba 40% odsud, 30% od támhle, 12% jsem si vyběhal za tohle..Atd ..
         Nebo se snad stydíš?😉

        13. Ještě toto mě udivilo: ++Nezapomeň – byl jsem u toho a vím jak to bylo++
         Buďto máš nějaké halucinace nebo si mě s někým pleteš. Kde a kdy jsi byl u čeho?

        14. Pro Visper… Tvoje svědomí musí být černé jak uhel – protože jsem samozřejmě nemluvil o tobě…
         Ne, opravdu jsem nebyl u tvé špíny, ale OBECNĚ vás mám prokouklý všechny 😆😁
         Dodatečně bych znovu poprosil o náčrt tvých příjmů – jen pro lepší pochopení… Děkuji

        15. pro Visper… Ještě toto mě udivilo 🙉😃

         Ty tvoje metafyzický žvásty, jak závistivý člověk bude vždycky chudej…
         Jako třeba že otroci záviděli svým mučitelům, že nejsou na jejich fleku??..
         Asi jim to měli přát, že 😂
         Ty jsi blbej jak ,,BEJVALEJ“ dělňas 😁

        16. Drvoštěpe, pořád jsi mě neřekl kdo jsem. Docela mě zajímá za koho mě považuješ. Jenom ti poradím abys s těma marxistickejma ideály byl opatrnější, to se může obrátit proti tobě. Hodně lidí je na tom hůř než ty. Ty máš domeček se soláry takže jsi pro ně taky hajzl. Pravý marxista nesmí mít nic, ani auto.

        17. Pro Visper….
         Kdo jsem já (profesně) víš už dávno.
         Žádal jsem obecné informace o tobě, a najednou ti mám já říct, kdo jsi..😮😃😆…. Ale ano Úhoří mistře 🐟
         Marxistickým ideálem si ucpi libovolný otvor, …Kaze 😉

        18. Ty jsi nežádal informace o mně. Klidně bych ti je sdělil, nemám co skrývat ale teď už si trhni. Ty aniž bys věděl kdo jsem jsi mě napadal, že jsem „zrádce dělnické třidy“, kradu, lžu a jsem neofašista. Úžasné! Ale proč? O dělňasích začal psát runner42. Já jsem mu jenom odpověděl, že pro ně přijede vyhřátý autobus. Po mých příjmech je ti hovno. Já se tě taky neptám kolik pokácíš stromů a kolik máš za jeden. Tak se měj, už nebudu odpovídat.

        19. pro Visper …. Rekapitulace:
         Despektivně jsi psal o ,,dělnické rozežranosti“ (psal jsi ,,oni“ ne ,,my“)..

         Když jsem tě upozornil na tvoje hulvátství, dal jsi k dobru svoje ,,bývalé dělňáctví“ a následně ses mě přímo zeptal kdo mi ,,vymyl mozek“…

         Bez vytáček jsem ti odpověděl (na dost osobní dotaz – považ) a na oplátku požádal o několik osobních informací tebe. Konkrétně mi šlo o strukturu tvých příjmů – obecně, žádná citlivá čísla jsem nežádal.

         Po vzájemné a vřelé výměně komplimentů, jsem zopakoval svoji žádost o informaci (ještě pořád si mi ji dlužil – i za moji odpověď na tvoji urážlivou a osobní otázku).

         Následně jsi se trapně a ublíženecky vykrucoval ve stylu ,,chtěl jsem říct, ale teď už neřeknu“.😃

         No tak teda už NIC NEŘIKEJ frajere 😁😆

      1. Jedná se o oficiální údaj, stanovený podle vyhlášky, můžeš si to dohledat.
       To samozřejmě neznamená, že já jsem celou dobu topil. Akumulace tepla ve vodě a v hlavně v samotném domě umožnila na jaře celé dny netopit.
       Jenomže to se netýká vozidel a ani některých obydlí.

   1. Nevím o jediném klientovi z řad výrobních podniků, kde by parkoviště bylo zastíněno budovou. Pravděpodobně nějaký predpis brání umístění zaměstnaneckého parkoviště do bezprostřední blízkosti budov.
    Ano, přibližně třetinu zimy (v podstatě jen prosinec) zapadá slunce kolem 16. hodiny. Ale ve většině výrobních podniků jedoucích na jednu směnu se pracuje „ve dne“, protože jsou nižší náklady. A to i v zimě. Tedy odjakživa se končí kolem třetí.

   1. To nevím. Oboje má svoje výhody i nevýhody, já jen poukazuji na existenci druhé strany mince. A v případě energií může být ta druhá strana dost podstatná. Zastínit si auto abych ho většinu roku pak vytápěl, je prostě typický produkt progresivistického „myšlení“,,,
    Jiná situace je v jižních zemích a jiná v ČR. Tady většinu roku topíme a zbavit se tepla ze slunce, abych místo toho vyrobil elektřinu, nemusí být vůbec energeticky efektivní a tedy ekologické.

    1. Ale vždyť je to evidentní blbost…
     V době kdy je silné slunce vysoko, nás přehřátý interiér obtěžuje – a takových dní je spousta…
     Naopak když je slabé zimní slunce nízko, se přidá sichravé období, nízká oblačnost… ANO… Jsou zimní dny kdy nás od slunce vyhřáté auto potěší – překvapí… Ale to jen výjimečně…
     Kdyby ses věnoval fotovoltaice, možná by sis více všímal jak funguje počasí a roční cykly 😉

        1. pro Runnču… A proč nemáme skleníky BEZ STŘECHY??😉😁

        2. Ze stejneho duvodu jako FVE. Uz i na vesnicich lide instaluji FVE. Slunicko nam dava energii zadarmo a kdo ji vyuzije, ma z toho vyhody.

        3. Dr.Voštěp: Nerozumím kam tvůj dotaz směřuje. Skleník má střechu, aby neutíkalo teplo. Po většinu roku využíváme vyhřívání skleníku sluncem pro zvyšování teploty a komfortu rostlin.
         Pro vozidla platí naprosto to samé. Kromě nejvyššího léta je v našich zeměpisných šířkách vyhřívání interiéru sluncem velmi žádoucí.

         Leodendulo, nikdo nezpochybňuje, že FVE vyrábějí elektřinu. To ale nestačí. Je potřeba se ptát i kdy, kolik, za jaké náklady a pro co. A zatímco skleník je při správném hospodaření vysoce zisková záležitost, FVE je až na výjimky záležitost vysoce ztrátová.

        4. @lavrov42. Kdyz jsem nekdy v unoru psal, ze diky FVE bude cena elektriny na spotu od brezna nebo kvetna 75Eur/MWh, tak si odpovedel, ze v te dobe uz domacnosti zadnou elektrinu nepotrebuji. A pak si psal nesmysly, ze uz v breznu nemusis topit … Jojo, lez ma lavrovske geny.

        5. Nechápu souvislost. Vozidlo a dům mají naprosto odlišnou tepelnou dynamiku. Třeba teď, když by se ochladilo pod 13, ještě týden nebudu topit, protože masa domu je vyhřátá na 23 stupňů a to vydrží strašně dlouho.

         Nevím o tom, že bych psal, že v březnu netopím. Pokud si pamatuji, psal jsem že nemusím topit i několk dní za sebou, protože jaro bylo velmi příznivé pro nárazové natopení vody a pak několik dní se netopilo.

        6. Vetsina normalnich lidi topi prubezne, protoze ma kotel primereny k domu. Jen par jedincu ma kotel z nejake fabriky a topi neefektivne. Proto je FVE ve spojeni s TČ jasna volba a k tomu jeste EV.

        7. Většina normálních ví, že s výkonem kotle roste účinnost. Použít výkonný kotel na maximální výkon a natopit vodu na tři dny je mnohem lepší, než ho dusit při redukovaném výkonu, nebo si pořídit malý kotel, který nebude ve špičkách dostačovat.

         Koukám, že ti už nějak otrnulo. Minulý rok stažená řiť z topení v režimu DPI a pán už zase rozdává moudra 😀

        8. @lavrov42. Poustet kotel na 1/3 casu je fajn, vzdy dle potreby. To rikam take u fosilnich elektraren. Kdyz sviti slunicko, vyrabi FVE a kdyz moc nesviti, nastoupi fosilni elektrarna. Tak nejak to myslis?

Napsat komentář