Materiál jménem grafen, supertenká forma uhlíku, objevená v roce 2004, je už pěkných pár let příslibem velkých změn v oblasti high-tech průmyslu. Jedním z možných využití mohou být superkondenzátory neboli ultrakapacitory.
foto: Skeleton Technologies
Superkondenzátory svého času protlačoval i Elon Musk. Jenže od té doby se výrazně zajímavějšího rozvoje a především praktických aplikací dočkaly lithium-baterie, což je spolu s jejich stále klesající cenou postavilo do role průmyslového standardu.
foto: Skeleton Tech.
Hlavní výhodou superkondenzátorů proti bateriím je jejich schopnost ultra-rychlého nabití a vybití a delší životnost, k tomu i nízká hmotnost. Nevýhodou je nízká kapacita. To se ale postupně mění díky technologii grafenových superkondenzátorů německé společnosti Skeleton Technologies.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
VIDEO: superkondenzátory – grafen jako řešení
Tato firma při výrobě superkondenzátorů využívá patentovaného materiálu založeného na grafenu. Ve srovnání se současnou konkurencí nabízejí až pětinásobnou hustotu výkonou a dvojnásobnou energetickou hustotu.
foto: Skeleton Tech.
Už dnes se její superkondenzátory SkelCap, SkelMod a SkelRack využívají v mnoha různých typech aplikací od hybridních nákladních aut, autobusů, větrných turbín přes vesmírné satelity až po UPS či řízení rozvodné sítě.
„Nejdůležitějším faktorem výkonu superkondenzátoru je karbonová elektroda, ve které se ukládá energie,“ vysvětluje Taavi Madiberk, šéf Skeleton Technologies. Hlavní výhoda technologie Skeleton spočívá podle něj v tom, že grafenový karbon je syntetizován uměle z kovových karbidů. (chemici nám to možná vysvětlí lidskou řečí?)
foto: Flying Whales
Nedávno Skeleton Technologies uzavřeli dohodu o spolupráci na nové generaci nákladních vzducholodí s francouzskou společností Flying Whales. Za trh s největším potenciálem ale Madiberk a jeho parta považují obnovitelné zdroje energie.
Firmě se aktuálně daří získávat další peníze na rozvoj svého byznysu. Celkově už si zajistila €26,7 milionu, mimo jiné i díky grantu evropské komise. Takovéhle firmy se ale podporovat bezesporu vyplatí.
Ty grafy mají v nějaké
Ty grafy mají v nějaké exponenciální škále nebo co
Off
1. Dojmy z jízdy
Off
1. Dojmy z jízdy sériovým předváděcím Boltem u dýlera. Motor je pocitově lehce hlučnější než u i3, které řidič má.
Zase „uff“. Z ceho jsi
Zase „uff“. Z ceho jsi takovy unaveny Kuku?
i3 jen tak něco
i3 jen tak něco technologicky nepřekoná..
.. silný motor je krásně ukrytý vzadu.
U všech těch videí z jeho
U všech těch videí z jeho výroby jsem se kochal. Škoda, že Němci rozjížděj vývoj pořádnejch elektroaut až teď. Kdyby začali zároveň s Teslou před 10 ti lety mohlo to vypadat na trhu už hodně jinak.
Je to technologický
Je to technologický skvost.. hliníkový rám.. kompozitní materiál.. výměnný akumulátor.. je to vymyšlený.. myslelo se i na váhu.. super je i motor, zrychlení, pohon zadní nápravy. Je to auto pro radost. Při výrobě je vidět jak jsou Němci daleko.
Jede už od roku 2013 a dá se odhadnout, že jich dnes jezdí po světě více jak 70t.
kdyb dali od začátku
kdyb dali od začátku velkou baterku lidi by jim utrhali ruce, ale stejně myslím že jelikož továrna v NDR má kapacitu maximálně 30 000 ročně tak s nějakým navyšováním výroby moc nepočítali.
OT: Vetrne elektrarny s kite
OT: Vetrne elektrarny s kite draky.
http://www.kitepowersolutions.com/
Vypada to nadejne, investuji do toho EON, Schlumberger a Shell Technology Ventures. Nejvetsi potencial to ma offshore i ve vodach kde nelze umistit konvencni VE kvuli velke hloubce more. Kvuli letovemu provozu je max. povolena vyska 450 m. I tak v te vysce je vitr o dost stalejsi a silnejsi nez u zeme.
Jéžiš zase malůvky,
Jéžiš zase malůvky, spousta superlativů, budoucnost je zářivá, všechno bude skvělé… Až budou mít konkrétní výsledky tak se budu zajímat.
Kdyby to řekl každej,
Kdyby to řekl každej, ještě bychom pojídali listí a bydleli na stromech. Je dobře, že se bádá, je dobře, že se o tom mluví/píše, někdo se přidá či vnese zajímavou myšlenku, někdo si jen rád počte a třeba si i nějakou zajímavou myšlenku odnese.
Ale ti co něco skutečně
Ale ti co něco skutečně dokáží co změní svět nekreslí malůvky nedělají 3d rendery apod. blbosti, ty co změní svět dělají přímo prototyp zařízení, který pak ukazují…
Spisovatelů co napsali hodně zajímavých myšlenek se řadí do fantysy nebo scifi…
A těm lidem na stromech, tam zůstali právě ti co kecali a skutečně nedělali, aby změnili svět…
P.S. jak dlouho čteš hybrid? kolik „převratných technologí“, které prý změní svět bylo? Kolik „převratných řešení“ velcí hráči udělali, aby změnili svět a jsou okolo tebe? Vždy musel přijít někdo malej a ten svět změnit, „google vs MS“ nebo „Tesla vs klasické automobilky“ apod.
Ti co maluji a prezentuji to
Ti co maluji a prezentuji to delaji vetsinou z povinosti, protoze dostali nejakej grant na „vyzkum“ a jsou pak povini ten vyzkum verejne prezentovat.
Jak napsal kolega nize, ti co neco opravdu dokazali to delali z pocatku vetsinou v tichosti.
Nevím s čím máte
Nevím s čím máte problém?
a) to každej neříká
b) vás nikdo nenutí co máte číst a co ne
c) odnášejte si co chcete a kam chcete
Třeba o báječnech autech na vodík co z nich teče jen čistá voda se takhle nadšeně píše už přes 1/2 století a lidé jsou už tech 50 let plni nadšení ;D
+ bambilionech záračnej motorů, baterek, materiálů, léků, objevů atd atd. Je toho fůra, ale když to zkonfrontujete po roce či 5 letech kde nic tu nic. Z toho neustálýho nadšení a mediální masáže už by jeden jed i to listí. 🙂
třeba zde 🙂
Slováci se chlubí zázračným „studeným“ motorem
http://auto.idnes.cz/motor-rtu-efone-0il-/automoto.aspx?c=A121228_121857_automoto_vok
Btw kajty se navrhují i pro úsporu pohonu nákladních lodí. Hezké, ale zatim to nevypadá, že by obchodní flotily zuřivě přestavovali na pohon kajtama a to je taky důležitý sledovat jaká je reálná implementace těch nápadů a jaký mají reálný přínos. Ďábel je v detailech. Viz třeba teď ty superkondenzátory. Teprve v diskuzi se člověk dozví že na to dávat je do auta zatím nemaj a proč na to nemaj.
Heslo dne: Nadšení se meze nekladou 😉
Kde je EEstor z roku 2008 a
Kde je EEstor z roku 2008 a jeho „svatý grál technologie baterií“ ??? viz článek hybrid*cz/clanky/eestor-prichazi-energeticka-revoluce … po 8 letech ani vidu ani slechu … zdech snad onen americký pes nebo sen snad? 🙂
Asi jak píše Michelin.
+1
+1
Grafen, další věc o
Grafen, další věc o který se víc píše než se jí prodává pokud se vůbec prodává. Kde to vázne?
Tady si někdo plete výkon
Tady si někdo plete výkon s energetickou hustotou. Jak už uvedl diskutér pode mnou, energetická hustota je naprosto tragická a nedosahuje ani úrovně nejlevnějších jednorázových tužkových baterií.
Jooo, tak si tam ty
Jooo, tak si tam ty tužkové baterie dej, do toho elektromobilu, ja si tam dam radej 10x vetsi objemem kondenzatory, co ale budu moci opakovane nabijet a nebudou degradovat jako lionky…
Ale kazdy soudruh podle sve chuti…
Ok dám si do auta baterky,
Ok dám si do auta baterky, podle svého uvážení, dáme dobíjení jednou za 50 km a dáme soutěž, co vydrží dýl jo? Jo a rozpočet na to bude určovat cena levnějšího energetického řetězce ;o)
Jak moc degradujou ty
Jak moc degradujou ty li-onky? Zrovna jsem vykuchal 7 až 9 let starý z notebooku a zajímalo by mě co od nich můžu očekávat a jak dlouho?
Nejde o Lionky z notebooku –
Nejde o Lionky z notebooku – ty jsou po zacházení v notebooku a věku pár let vhodné tak na tréning hodu do dálky
To není pravda. Většinou
To není pravda. Většinou odejde jeden článek, protože baterie v notebooku nemají balancéry a ten způsobí, že celá baterie v podstatě nefunguje. Ostatní články jsou ale v pohodě.
Co jsem zatím kuchal (HP a
Co jsem zatím kuchal (HP a Lenovo), tak ke každému článku šly také extra vodiče (takové ty tenké, na folii) do desky s elektronikou…
Ano, ale to je většinou
Ano, ale to je většinou jen měření napětí. Nejedná se o aktivní balancer článků, to by bylo do spotřební elektroniky typu notebooku příliš drahé. Případně je to odporový balancer typu maření energie příliš nabitého článku.
aj ten sa da „opravit“, mam
aj ten sa da „opravit“, mam odskusane.
balancer tam je ale po paroch.
Přes mrazák?
Přes mrazák?
teraz som ich po 4 mesiacoch
teraz som ich po 4 mesiacoch na prazdno skontroloval a vsetky opravene maju od 4 do 4,04 V t.j. to co ukazovali po oprave.
uplne mrtve som urobil nabijatelne miernym sokom,
a potom vstky nabijatelne ale niecim nenormalne som opatrne velmi dlho nabijal s postupnym pridavanim prudu tak aby sa nezahriali.
postupne som vratil zivot kazdej.
ale li pol takto „opravit nejdu“ asi maju inu chemiu.
U polymerních baterií se
U polymerních baterií se mám dojem po naprostém vybití rozbije právě ta polymerní struktura a dojde k prudké degradaci.
vsetky co sli opravit maju
vsetky co sli opravit maju oznacenie LGDAS31865 a pochadzaju z DELL notebookov. ten dokaze drzat baterie sam o sebe velmi dlho aj po oznameni ze „uz je cas na vymenu“.
polymerove umreli sposobom ze neslo dosiahnut napatie, zo zvedavosti som teda jednu taku rozobral a zacala prskat a horiet (myslel som ze je vybita), neslo to uhasit tk som ju hodil von oknom na travnik .. v tej panike.
Lithium při kontaktu se
Lithium při kontaktu se vzdušnou vlhkostí hoří. Zřejmě se tam někde vysráželo.
Nabít se dá většinou i
Nabít se dá většinou i úplně vybitý nebo naopak přebitý článek. Jenže po pár cyklech stejně půjde do kopru nemluvě o riziku, že při takovém nabíjení nebo následném použití blafne.
Nesouhlasím s Vámi, ale
Nesouhlasím s Vámi, ale tohle internetová diskuse, elektronického periodika, tudíž mi nestojí za to se tu dohadovat a plýtvat a časem a argumenty, chte-li používejte, já bych je nepoužil
To možná platilo v
To možná platilo v dřevních dobách a kdoví jestli u li-ionek vůbec někdy. Zhruba před rokem jsem vykuchal asi 100 vyřazených notebookových baterií, co mi někdo daroval. Všechny jsem je rozdělal na články, přeměřil, podvybité vyhodil a ostatní nabil a pak testoval kapacitu procesorovou vybíječkou a vše co mělo pod 1Ah taky vyhodil. Z 99% platilo, že v rámci jednoho packu měly všechny stejné parametry. Když byly podvybité, tak všechny. Když měly kapacitu 00nic, tak taky všechny a když měly slušnou kapacitu, tak taky všechny +- stejnou.
Mimochodem podruhé už bych to nedělal, naprostá ztráta času. Výsledek je krabice asi 50 článků každý pes jiná ves, které jsou dobré možná tak do LED svítilen.
Po vykuchání jim
Po vykuchání jim orientačně změřím napětí, většinou je u jednoho až dvou článků výrazně nižší, ty vyřadím, zbytek použiji v nějakých svých elektronických udělátkách.
V druhé půlce odkazovaného článku jsou linky s detailnějším popisem téhož:
http://www.xpari.cz/2016/09/esp-8266-od-wemos.html
Já nevím, v rychlosti jsem
Já nevím, v rychlosti jsem na to koukal a nic extra v tom nevidím. Ano asi mají vyšší specifickou hustotu výkonu než konkurence, ale jaksi se tady zapomíná dodat, že jestli je na stávající technologie SC něco opravdu dobrého (a tudíž naprosto dostatečného), pak právě tento parametr.
Jinými slovy specifická hustota energie, tedy to co nás zajímá pro praktické použití v mobilních aplikacích je pořád stále stejná a pohybuje se kolem 7Wh/kg a 10Wh/l na úrovni článku a někde kolem 3Wh/kg a 3Wh/l na úrovni modulu.
Tudíž jednoduchým propočtem dostáváme přesně 1kWh energie do objemu Tesla model S/X krabice. Asi netřeba dodávat že aktuálně tato krabice pojme 100kWh v lithiových akumulátorech.
A ta energie je navíc
A ta energie je navíc ještě dost problematicky využitelná pro pohon, protože s vybíjením klesá napětí kondenzátoru lineárně do nuly. To by za ním musel být ještě nějaký boost měnič ze vstupním rozsahem od skoro 0V do max nabíjecího napětí, co by z toho teprve udělal použitelný zdroj energie.
Přesně tak… Akorát se
Přesně tak… Akorát se běžně nechodí se SC až do nuly, ale do 1/2 nabíjecího napětí (tedy se využívá 75% dostupné energie v SC). I přesto je ten měnič nutný.
Jen tak mimochodem ten měnič musí být dimenzován(schopný krátkodobě přenést) špičkový výkon těch SC, jinak logicky nevyužijete tu jejich největší přednost. No a pak si k už tak drahé legraci jako jsou dnes SC připočtěte cca 100USD/kW výkonu toho měniče.
To vypadá, že to už
To vypadá, že to už regulerně vyrábí a prodávají.
I s nižší kapacitou na cenu a hmotnost je to výhodnější než akumulátory.
Taky jsem koukal. Na jejich
Taky jsem koukal. Na jejich eShopu se to dá koupit, byť ne kusovka (zhruba od 10 kusů). Mají taky testovací sadu za necelých 500 USD, kde je od každého typu kousek.
Vaporware dalších 10ti let.
Vaporware dalších 10ti let.
Nebuď směšný, tohle
Nebuď směšný, tohle normálně koupíš v e-krámě.
Balanční náramek si taky
Balanční náramek si taky normálně koupíš na krámě jenom tu balanc k tomu zapoměli přibalit 😀
Kez by to nebyla jenom dalsi
Kez by to nebyla jenom dalsi z jiz mnoha cest do budoucna ve svete ukladani energie. O kterych sice uz roky slychame, ale kde nic tu nic.