Vědci omylem objevili baterii s extrémní životností

Doktorandce Mya Le Thai z Kalifornské univerzity se podařilo vyvinout baterii s neuvěřitelnou životností. Dlouhověkost baterie získala především díky elektrolytu ve formě speciálního gelu.

Mya Le Thai s vzorkem speciálního gelu.
foto: Kalifornská univerzita

Klasické lithium-iontové baterie trpí (mimo jiné) krátkou životností. Kapacita baterie po několika tisících vybití padá o desítky procent. Krátká životnost neomezuje jen použití baterií, ale přináší také další náklady za následnou recyklaci nebo likvidaci „mrtvé“ baterie.

Studenka pátého ročníku doktorandského studia Mya Le Thai možná objevila řešení problémů se životností baterií. Kvůli vývoji bezpečnějších baterií chtěla Le Thai vyměnit v klasických elektrochemických bateriích tekutý elektrolyt za gelový.

Tekutý elektrolyt současných baterií totiž může vést v případě zkratu k prudkému ohřátí a následné explozi nebo vyhoření baterie. Gel však nebyl jedinou specialitou baterie.

Elektrody testované baterie byly vytvořený ze zlatých nanodrátků potažených oxidem manganu. Nanodrátky zvětšují účinnou plocha elektrod a zvyšují tak kapacitu baterie.

Problém s nanodrátky je však ten, že při nabíjení jsou díky svým nepatrným rozměrům nestabilní – to může vést až k vyhoření baterie (po zkratu) nebo k rychlé degradaci kapacity baterie. Avšak použití gelu vytvořilo kolem nanodrátků ochranný obal.

Vědci ke svému překvapení zjistili, že baterie s nanodrátky mají nejen mnohem větší kapacitu než li-ion baterie, ale mají také řádově větší životnost.

Během tří měsíců baterie prošla 200 000 nabitím a vybitím, aniž by ztratila něco ze své kapacity. Na druhou stranu klasické baterie již po 5000 až 7000 (podle kvality baterie) cyklech degradují na kapacitě tak, že je nelze použít.

“Potažená nonodrátková elektroda drží mnohem lépe tvar, čímž je celá baterie mnohem stabilnější. Náš výzkum potvrdil, že baterie na bázi nanotechnologií mohou mít velmi dlouhou životnost a mohou se stát realitou,” prohlásila Thai.

Problém však je, že vědci zatím neznají fyzikální mechanismus, jak symbióza gelu a nanodrátků funguje. “Bylo to šílené, těch cyklů bylo v řádech desítek tisíc, ale s baterií se vůbec nic nestalo. Její kapacita zůstala stejná,“ řekl vedoucí týmu Reginald Penner. „Vůbec nevíme, jak je to možné.“

Ač výzkum vypadá slibně, není vůbec jisté, zda se “gelová nanobaterie” někdy dočká uvedení na trh. Vytvořit baterií úžasných vlastností v laboratoři a vyrábět baterií průmyslově po tisícových kusech jsou naprosto zcela jiné dimenze.

Jen získat certifikace na baterii je otázka roků a milionů dolarů. Případní výrobci nové baterie musí například při certifikaci dokázat stabilitu baterie při nejrůznějších podmínkách (teplotách, fyzické namáhaní, atd.), bezpečnost pro lidi a přírodu a mnoho dalšího.

29 Comments on “Vědci omylem objevili baterii s extrémní životností”

  1. spekulativne bych si tak
    spekulativne bych si tak nejak zaspekuloval ze ten skutecnej prevrat v baterkach v budoucnu vubec nebude nijak souviset s nejakym lithiem, zlatem a podobnyma koncepcema ukladani elektriny jake si predstavuje dnes, ale v necem uplne jinem co mame nekde „pod nosem“ a cele lidstvo na to jen bez uzitku cumi 🙂 ostatne jak dlouho nam trvalo nez jsme skrotili ohen, jak dlouho nam trvalo nez jsme prisli na to ze muzeme vyuzit elektrinu, jsme lidstvo a mezi nama par jedincu co proste tak nejak neco vymyslej a za par let pak zjisti ze je to prevrat jako „svina“ 🙂

    1. myslis, ziskat teplo inak
      myslis, ziskat teplo inak nez horenim ?
      ziskat akceleraciu inak nez ? ..(v konecnom dosledku) premenou tepla alebo spadu(prudenia) na pohyb(medzi tym ulozeny ako chemicka zlucenina) ?

      efektivita.

      tak elektriny vyrabame dost, mozeme stlacat vzduch a jazdit na … stlaceny vzduch 😀

      pod nosom mame vela cukru, a vyrabame z neho vela alkoholu, ale to je pripad brazilie..
      ozaj,
      ako to tam teraz vyzera ? stale jazdia na alkohol co si sami vyrabaju ?

  2. toho tu uz bolo.
    a tie

    toho tu uz bolo.
    a tie spomenute byrokraticke a financne prekazky su priehladne az hroza.

    dajte mi zloženie a postup, ja si ich vyrobím sam,
    ak sa zrovna neukaze ze to nestoji za to (naklady na watt)

    mna by zaujimalo kde skoncil biobutanol s geneticky upravenych baterii rozkladajucich odpad a povedzme.. umelo pestovane riasy
    z ktorych sa vyraba palivo.
    lebo toto su skutocne zdroje, resp. slnko a zem.
    (predpokladam ze energiu vakua vyuzivat v tomto tisicroci nebudeme(bola labolatorne preukazana – zlata ploska a zlata gulicka))

      1. michio kaku ci ako sa vola
        michio kaku ci ako sa vola ten aziat s ucesom alberta, sa tvaril ze je to energia. skratka mu to musim verit (hoci sa mi to tiez nezdalo ked to v tv zahlodal).

        mne osobne neseti quatova gulasovina co varia a podla mna len nieco zle chapu, no ale musim im to tiez verit (pochybnost mam lebo viem aky bol jej pociatok a dovod pomenovania, az neskor sa to zvrhlo, a potom druha rana, ked si zacali privlastnovat zasluhy v polovodicovej elektronike, to som uz neprekusol (nieco obdobne ked niekde pomenuvaju brauna americanom, alebo vianoce privlastnene krestanstvom))

        cele to je na macku, jedina cesta bude je a bola vyuzivat premenu koncentrovanej energie vyvolanim horenia, nic ine som zatial nevidel.

  3. Jestli je to pravda, tak
    Jestli je to pravda, tak možná že bude třeba přestavět Gigafactory. 🙂

    Samozřejmě, pokud je tomu tak tak, je to velmi dobré z hlediska EV, ale i dalších možností aplikací, například by se to mohlo celkem hodit pro energetiku.

    Teď je jen otázka jak to zlato nahradit nečím o trochu levnějším.

    1. Podle všeho se změna
      Podle všeho se změna týká ‚jen‘ elektrolytu a materiálu katody, takže si dovoluji odhadnout, že zbytek zůstane stejný. Pokud to má při nabíjení nižší vnitřní odpor, bude se to méně zahřívat, takže by články mohli mít následně větší průměr a zvýšila by se jejich objemová kapacita… a nebo zrychlí nabíjení.

    1. Neboj už to pár let
      Neboj už to pár let nebudeš muset číst, protože nic světoborného se nenajde a pokrok je starý 25 let. Viz poslední studie, baterky nebudou podstatně lepší v dohledné době:
      insideevs.com/radically-better-batteries-unlikely-anytime-soon/

      Můžeme s tím (500mil) nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak všechno co se s tím dá dělat:) .

Napsat komentář