EU má velký plán rozvoje elektrizačních soustav, bude stát přes půl bilionu eur

Evropská komise navrhuje akční plán, který zajistí, aby elektrizační soustavy fungovaly efektivněji a byly rychleji a dostatečně rozšiřovány.

Komise již zavedla podpůrný právní rámec pro rozvoj elektrizačních soustav v celé Evropě. Díky plné integraci trhů EU síť modernizované infrastruktury zajistí, že občané a podniky budou mít k dispozici levnější a čistší energie.

Očekává se, že spotřeba elektrické energie v EU se do roku 2030 zvýší přibližně o 60 %. Bude nutné přizpůsobit sítě digitalizovanějšímu, decentralizovanějšímu a flexibilnějšímu systému, který budou tvořit miliony střešních solárních panelů, tepelná čerpadla a místní energetické komunity sdílející své zdroje.

Dále bude podle Evropské komise nutné reagovat na daleko větší příliv mořských obnovitelných zdrojů energie, větší počet elektrických vozidel k nabíjení a rostoucí potřeby výroby vodíku. Vzhledem k tomu, že přes 40 % naší distribuční soustavy je starší 40 let a že je do roku 2030 nutné zdvojnásobit přeshraniční přenosovou kapacitu, je potřeba provést investice v hodnotě 584 miliard eur.

Akční plán vedoucí k odstranění chybějících článků v přechodu na čistou energii

Cílem akčního plánu je řešit hlavní výzvy spojené s rozšiřováním, digitalizací a lepším využíváním elektrických přenosových a distribučních soustav EU. Uvádí konkrétní a individuálně uzpůsobená opatření, která pomohou uvolnit potřebné investice, aby mohly evropské elektrizační soustavy fungovat na plný výkon.

Opatření se zaměřují na provádění a rychlou realizaci, abychom dosáhli včas hmatatelných výsledků při plnění našich cílů pro rok 2030:

  • urychlení realizace projektů společného zájmu a příprava nových projektů prostřednictvím politického řízení, posíleného monitorování a navýšení počtu návrhů
  • zlepšení dlouhodobého plánování soustav s cílem začlenit do energetického systému více obnovitelných zdrojů energie, včetně vodíku, a reagovat na rostoucí poptávku po elektrifikaci tím, že bude koordinována práce provozovatelů soustav i vnitrostátních regulačních orgánů
  • zavedení regulačních pobídek prostřednictvím pokynů k preventivním investicím zaměřeným na budoucnost a k přeshraničnímu sdílení nákladů na projekty na moři
  • motivace k lepšímu využívání sítí prostřednictvím větší transparentnosti a zlepšením síťových sazeb v zájmu inteligentnějších sítí, účinnosti a inovativních technologií a řešení; za tímto účelem se bude podporovat spolupráce mezi provozovateli soustav a vydávání doporučení ze strany Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER)
  • zlepšení přístupu k financování projektů rozvoje soustav zvýšením viditelnosti možností financování z programů EU, zejména ve prospěch inteligentních sítí a modernizace distribučních soustav
  • podnět ke zrychlení povolovacích postupů pro zavádění sítí poskytováním technické podpory orgánům a vypracováním pokynů pro lepší zapojení zúčastněných stran a komunit
  • zlepšení dodavatelských řetězců sítí a jejich zabezpečení, mimo jiné harmonizací požadavků na průmyslovou výrobu pro připojení výrobních a odběrných zařízení.

Evropská unie má jednu z nejrozsáhlejších a nejodolnějších sítí na světě, která dodává elektřinu milionům občanů. Naše dobře propojené trhy s energií se ukázaly být důležitým aktivem pro zajištění stabilních dodávek během energetické krize.

EU zavedla právní rámec na podporu zavádění elektrizačních soustav prostřednictvím revidovaného nařízení TEN-E, revidované směrnice o obnovitelných zdrojích energie a návrhů aktu o průmyslu pro čisté nulové emise a reformovaného uspořádání trhu s elektřinou.

Ke splnění cíle stanoveného v plánu REPowerEU týkajícího se ukončení dovozu ruských fosilních paliv a nedávno dohodnutého cíle EU získávat do roku 2030 minimálně 42,5 % energie z obnovitelných zdrojů s tím, že ambicí je dosáhnout 45 %, potřebuje EU modernizovat svou elektrizační soustavu a posílit energetickou infrastrukturu.

Akční plán EU pro zavádění elektrizačních soustav byl oznámen v evropském akčním plánu pro evropské odvětví větrné energie, který Komise předložila minulý měsíc. Navazuje také na první fórum na vysoké úrovni o elektrizačních soustavách, které v září pořádala Evropská síť provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav (ENTSO-E) pod záštitou Evropské komise. 

Dnešní akční plán je představen spolu s výběrem hlavních projektů přeshraniční energetické infrastruktury pro první unijní seznam projektů společného a recipročního zájmu, které pomohou uvést energetickou infrastrukturu EU do souladu s jejími cíli v oblasti klimatu. Je rovněž doprovázen Paktem o angažovanosti, který má zajistit široké zapojení zúčastněných stran do rozvoje sítí.

zdroj: tisková zpráva

49 Comments on “EU má velký plán rozvoje elektrizačních soustav, bude stát přes půl bilionu eur”

  1. Já jen nechápu jednu věc. Do roku má spotřeba spoupnout i 60%. Ok – predikce, řekněme že jo. Otázka je jaké množství větrníků a solárních panelů je vůbec možné instalovat? Jaká je teoretická, ale prakticky dosažitelná kapacita? Prostě jenom tímhle růstem spotřeby se vyčerpá ještě volná kapacita alternativních zdrojů. A jestli tedy má být čím ten příkon krmit, pak to znamená, že zavírat se nebude vůbec nic a ještě budeme rádi že alespoň tak. O tom kapitáni průmyslu neuvažují, že i tyto přírodní zdroje mají svou kapacitu? No a o solární elektrárně na sahaře mi prosim nefantazírujte.

    1. Když se zaměříme jen na FVE, máš to: střechy, fasády, zakrytí parkovišť a postupně zastřešení liniových staveb (železnice, dálnice)…A to vynechám agrovoltaiku, ke které mám osobně určité výhrady….
      Podtrženo, sečteno: jen fotovoltaika potenciálem násobně překračuje naše potřeby…

      1. Já myslím, že když se zaměříte na to slovo „prakticky“ tak se dostanete do podobné situace jako s biomasou. Sice můžete dát fw panel na kdejakou psí boudu, ale náklady spojené s distribucí elektřiny prostě neumožní mít připojené do sítě vše co uvádíte. Stejně jako pálení kravských prdů je záslužná činnost, ale nemůžete běhat za kdejakou krávou a postavit jen pro ní bioplynovou stanici. Já se domnívám, že pokud se týká množství prakticky použitelné kapacity na navyšování výroby z větru a slunce je ještě dost jen tam, kde nezačali nebo začali pozdě, ale i tito opozdilci se brzy dostanou do situace, kdy na tom budou jako v západní evropě. Ale západní evropa má prostě skluz ve výstavbě, ale to není skluz zaviněný pomalým stavěním, ale ostatními okolnostmi, prostě příroda není nafukovací, lidi taky nevyměníte.

        1. pro E.D…. Jak správně píšeš ,,příroda není nafukovací“ proto je žádoucí zůstat s OZE instalacemi pokud možno už na lidmi užívaném prostoru, dát tomu prostoru sekundární (energetické) využití…
          Nechápu kde vidíš problém v připojování decentralizovaných OZE zdrojů k síti. Naopak je to jednodušší než připojovat konvenční velké elektrárny.🌞👍

          1. Jednodušší je jedna malá solární elektrárna až po výši kapacity vedení a ostatní infrastruktury. Pak se to musí celé překopat a navýšit.

            A problém je v tom, že cena mědi na trafa a vedení dráty, sloupy, jejich správa, nebude vyvážena přínosy.

            Jinak: příliš vysoký poměr infrastruktury k produkci.

            Ještě jinak: musíte to zahustit, ne rozmělnit. Snadno to uděláte u megapole, ale domeček v lukách bude mít problém.

            1. Potencionál FVE je obrovský. V Německu mají v přepočtu na obyvatele 4x tolik instalovaného výkonu a přitom mají ještě volné plochy.
              Navíc do budoucna věřím, že se budou dělat FVE fasády, dalším faktorem je zvyšující se účinnost solárních panelů, kdy se zvyšuje účinnost zhruba o 0,5% ročně. V roce 2010 byla běžná účinnost 15%, nyní je zhruba 21,5%, ale už jsou i panely s účinností 24%. Prostě člověk, který si instaloval panely v roce 2010, tak je v roce 2040 vymění a z účinnosti 15%, bude mít 30%, tzn. jednou takový výkon na stejnou plochu. Samozřejmě účinnost se nemusí zvyšovat o 0,5% ročně, může být víc i méně, ale zatím to tak je.

    2. To je predikce lidí naprosto vytržených z reality.
      Fakta hovoří jasně – s pokračující deindustrializací spotřeba elektřiny klesá o cca 3-5% ročně, Českou republiku nevyjímaje. Pokles navíc stimuluje i omezení přímého nákupu ruských energetických surovin promítající se do růstu cen energií, což se následně promítá do další deindustrializace i omezení spotřeby domácností.

  2. Krasny obrazok novodobeho lesa. Naco stromy ked mame vrtulky a panelky. A nejaka podna erozia? Koho to zaujima. Siroko daleko ziadny strom. To sa bude pekne darit globalnemu oteplovaniu, ked si odstranime, to co klimu reguluje. A to prehrievane panelov namiesto odrazu. No mame svetle a teple zajtrajsky.

    1. Tak to chce opravdu velké úsilí vygenerovat další nesmysly.

      Takže teplo generující atomové reaktory jsou v pohodě, ale panely omezující přehřívání povrchu jsou špatné. Když proti něčemu bojuju, tak se alespoň trochu informuju aby nebylo na první pohled zřejmý, že šířím kraviny.
      https://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/1007-albedo

      Chudáci Číňani ti se tam uvaří 🙂
      https://www.linkedin.com/pulse/china-has-provided-green-energy-almost-every-home-dmytro-akhtyrskyi
      A nebo nás spíše převálcují levnými výrobky z levné energie.

      Působí tráva s panelem nějak méně protierozně?
      https://protieroznipasy.vumop.cz/data/protierozni_pasy_metodika.pdf
      Bylo by lepší na té ploše intenzivně pěstovat energetické plodiny se zlomkovou účinností?

          1. V pohodě, tak prosím zaplánovat i dotažení vodovodu a plynu ke mně, a taky optika by se hodila. Určitě se na těch deset kiláků peníze najdou když jich je tolik na každou kravinu a když už v tom budeš tak to samé taky pro Drvoštěpa.
            Zdroje jsou že? Akorát teda nevím jak to vezmou lidí až jim o půlku zvedneš daně.

                1. No vidíš to. Takže za to co jsi proti jiným ušetřil si můžeš zaplatit těch 10 km vedení.

                2. Já? Proč já bych měl něco platit, když fotovoltaisté chtějí posilování sítí od nefotovoltaistů. Když krást, tak přece všichni, ne?

                3. Na co potrebujes opticke vlakno kdyz mas udajne Skylink od Muska.

                4. Ty nebudeš platit za fotovoltaisty ale za atomčíky. To bude bohužel dražší.

                5. K cemu ti je mala latence kdyz zijes mentalne v minulem stoleti?

                6. Já prý žiju v minulém století, ale ty jezdíš elektromobilem s chemickou baterkou a topíš elektřinou z uhlí 🙂
                  Když bych ti vysvětloval na co potřebuji vysokou spolehlivost, široké pásmo a nízkou latenci připojení, tak to stejně nepochopíš a budeš na mě koukat jako „expert na multimédia a digitální technologie“ co přišel na pohovor, když jsem se ho zeptal, jestli teda ví, co je paritní bit.

                1. Vrchní soudce je lid. A jak sem píšu posledních pět let, kurz evropského Green Scamu nevyhnutelně směřuje k šibenicím. Koneckonců, jen lhář může popírat, že za těch pět let se lid má mnohem hůře a nasranost roste s druhou mocninou cen energií.

                2. Aha, takže Sibyla. A kolik let dáváš bolševikovi? Rok nebo dva, kdy lid prohlédne, že byl pomýlený a ty jej jako prorok povedeš do země zaslíbené?

                3. Nemám co bych dodal, naprosto každý se může na ceny energií, kupní sílu obyvatelstva, HDP v PPP, úroveň úspor a inflaci před pěti lety a dnes podívat sám.

                4. super logika, jako vždy od tebe 😂 příčinou smrti osla je, že žil, ne že jste mu zakázali žrát 👍

                5. pro Runnču…. Zajímavé že evropský gríndýl ekonomiku dusí, ale čínský ,,gríndýl“ ekonomiku žene vpřed.🤔
                  Nebude problém jinde?? Co kdyby se v Evropě před pěti lety zavedla povinnost nosit zelenou kšiltovku – nebyla by potom ONA příčinou všech problémů??…
                  Rozdíl mezi korelací a kauzalitou?

                6. Žádný Čínský Greendeal neexistuje, to je jen jejich chytrá rétorika a evropské cherry-picking při srovnávací argumentaci.
                  Například ta energetika – Čína opravdu vyřazuje staré dosloužilé uhelné elektrárny a opravdu buduje rozsáhlé fotovoltaiky. Jak by neopomněl zdůraznit evropský fanatik. Co ovšem neřekne, že vedle toho buduje nové uhelné elektrárny, ropné elektrárny, jaderné elektrárny, plynové elektrárny. V podstatě všechno, co vyrábí elektřinu, protože ji potřebuje opravdu hodně. A bude jí mít hodně a bude levná. Hodně levná.
                  Evropský greenscam naproti tomu reguluje, omezuje, uzavírá a buduje občasné zdroje, takže elektřiny bude málo a bude drahá. Hodně drahá.

                7. pro Runnču… No tak čínský ,,gríndýl“ samozřejmě neexistuje. Proto ho máš v uvozovkách.
                  Ovšem že existují ambiciózní čínské plány na ,,ozelenění“ jejich průmyslu, dopravy, energetiky a životního prostředí obecně snad popírat nebudeš…

                  Když dva dělají totéž není to totéž.
                  Problém není v pokrokových přístupech, ale v neschopnosti evropských rozežraných a přitom zkostnatělých elit… Další a možná ten zásadní problém je podřízená až vazalská nesvéprávnost těch samých panáků vzhledem k USA hegemonii….🤑💀😱

                8. Je jedno, jestli to nazývají Greendeal, nebo závazek strany, ale do OZE a EV investují nejvíce na světě.
                  //youtu.be/joz3ZwVvZpU?t=3006
                  Když se plánuje centrálně, tak aby se měli všichni lépe bez ohledu na jednotlivce, kteří nechápou co se děje, a chtějí zachovat staré pořádky, tak pak se nezbytná transformace energetiky provádí snadněji.

                  //youtu.be/PYU0MiNCDZc?t=483

                  Jdou na to ale strategicky a logicky, což se tady nedaří.

              1. O vedení sever-jih se v Německu (jen) mluví snad 15 roků…
                Je to můj ©️ nápad, možná je to blbost.😃
                Ale proč nevyužijou středové pruhy dálnic? Jsou v majetku státu tak by nemuseli řešit žádné námitky, uzly mají ve velkých městech, tak že ideál….
                Nemyslím samozřejmě dráty nadzemního vedení, ale izolovaný podzemní kanál…

                1. Podzemni kabel ma mnohem vetsi ztraty. Draty v kabelu vytvori obrovsky kondensator ktery je nutne porad nabijet a vybijet. Jedine DC kabel by to zachranil. Ale porad jeste by to bylo drazsi. Kdyz uz DC prenos, tak minimalne 750km, lepe pres 1000 km.

                2. pro Jimmy… To by mě ani nenapadlo to jenom zahrabat do země jako čokl kost…. Proto píšu ,,izolovaný (pochůzný) kanál“… Možná by mohl být problém s malou šířkou středového pruhu, ale s šikovně navrženým pažením by se dalo mírně zasáhnout pod rychlý jízdní pruh…
                  Inženýring ze základky 😁

Napsat komentář