Energie pro města: bezplatný návod na komunální energetiku na míru

Jak se mohou obce lépe připravit na energetické krize nebo vysoké ceny energií? Cestou k tomu, čelit jim efektivně, je komunální řešení energetiky.

Krizím ohledně vysokých cen za energie mohou obce čelit komunálním řešením vlastní energetiky. Odborníci expertní skupiny Frank Bold proto představili bezplatný nástroj Energie pro města, díky kterému si větší města i menší obce naplánují a následně zrealizují projekt fotovoltaické elektrárny.

Současný stav místní energetiky si obce a města zmapují prostřednictvím krátkého dotazníku. Jeho výsledkem je vyhodnocení a přehledný krokoměr, který vysvětlí, v jakém bodě se konkrétní obec nachází a kudy se má vydat dál. Díky tomu se mohou velká města i menší obce stát energeticky soběstačnějšími a odolnějšími.

Současný stav místní energetiky si obce a města zmapují prostřednictvím krátkého dotazníku. Jeho výsledkem je vyhodnocení a přehledný krokoměr, který vysvětlí, v jakém bodě se konkrétní obec nachází a kudy se má vydat dál. Nástroj je k dispozici zdarma.

Vyplnění dotazníku, který pomůže zhodnotit stav energetiky v obci, zabere asi čtvrt hodiny. Otázky v něm se dělí do 4 hlavních oblastí: Technická a institucionální připravenost, Ekonomická připravenost, Právní dokumenty, povolovací řízení, zasmluvnění a Zapojování komunity (občanů). Po zodpovězení všech otázek získají zájemci základní doporučení pro každou kategorii otázek.

„Základní ideou bylo obcím poskytnout jednoduchý online nástroj, který jim bez většího úsilí poskytne informace o možném rozvoji místní energetiky. Mimo obecná doporučení jsme chtěli, aby obce získali i konkrétnější návod, který jim pomůže v praxi. Mám proto radost, že vznikl krokoměr projektu obecní fotovoltaické elektrárny, který podrobněji shrnuje celý proces od prvních úvah a analýz až do chvíle zprovoznění této elektrárny,” říká Jan Bakule, právník a odborník na energetiku z expertní skupiny Frank Bold.

Hlavní částí závěrečného vyhodnocení je přehledný krokoměr, který obec či město provede procesem příprav i realizace solární elektrárny. Jednotlivé kroky jsou za sebou chronologicky seřazeny tak, aby bylo jasné, jak má proces pokračovat. Podle zadaných odpovědí krokoměr každé obci ukáže, v jakém bodě se konkrétní projekt nachází a co je pro jeho dokončení ještě třeba splnit. Součástí krokoměru jsou také vysvětlivky pro snadné pochopení.

Rozvoj komunální energetiky přináší každé obci především větší kontrolu nad jejími výdaji za elektřinu, možnost úspor a ve výsledku také účast na rozvoji obnovitelných zdrojů v ČR. Převezmou-li obce větší zodpovědnost za řízení své energetiky, získají cestu k větší soběstačnosti a nezávislosti. 

„Krokoměr realizace fotovoltaické elektrárny vytváří přehledný plán a sleduje vývoj chystaného projektu. Města vede k cíli krok za krokem,“ dodává Václav Stašek, tajemník města Aše.

„Nástroj má cenu zlata především pro obce, které se v tématu komunální energetiky teprve začínají pohybovat. Kromě mnoha zásadních informací pro orientaci v této oblasti ale nabízí jim i obcím, které už mají projekt rozpracovaný, přehledný „jízdní řád“ pro realizaci fotovoltaické elektrárny,” uvádí Michal Vychroň, starosta obce Prosetín.

Expertní skupina Frank Bold je certifikovaná B Corporation kombinující byznys přístup s odpovědností vůči společnosti. Jedním ze zásadních témat skupiny je aktivní řešení přechodu na nízkoemisní energetiku.

Aby byl co nejhladší, zpracovávají odborníci Frank Bold expertní materiály pro vznik legislativy, předkládají návrhy na zlepšení předpisů a stáli u vzniku Unike komunitní energetiky. Mimo to Frank Bold  provozuje bezplatnou právní poradnu, expertně zajišťuje fungování Rekonstrukce státu, zabývá se tématem korporátní odpovědnosti v EU a poskytuje také komerční služby.

zdroj: tisková zpráva

23 Comments on “Energie pro města: bezplatný návod na komunální energetiku na míru”

  1. Topíte? Ptám se, protože jsem se ráno stavoval u kamaráda v jeho super hyper eko zateplené stavebnici z lepidla a třísek, a překvapil mě, že už prý týden topí. Tepelným čerpadlem a jeho zbrusu nová FVE, když jsem tam ráno byl, dávala přesně nula nula prd. Takže topil elektřinou z uhlí.
    Žiju přesně ve 236 metrů větší nadmořské výšce a ráno bylo v nejchladnější části obytných prostor 21,8 °C.
    Topná sezóna přece nemohla ještě začít, je moc příjemný a krásně teplý podzim. Tak přemýšlím, kde udělali soudruzi s eko boudami chybu.

          1. Když se střídá teplo a zima, nic neřeším, protože klasicky stavěný dům s velkou hmotou má obrovskou akumulační schopnost sám o sobě a týden chladnějšího počasí není důvod k zahájení topné sezóny, i kdyby teploty v noci klesly k nule. Až teprve začne dominovat chladné počasí kontinuálně i přes den, začnu topit. Odhaduji to na začátek až polovinu října.

            Zatímco v papundeklové krabici se liší den a noc v interiéru o několik stupňů, u nás se teploměr ani nehne a začíná v podstatě rovnoměrně klesat s příchodem podzimu a zimy po desetinách stupně. V říjnu předpokládám, že pojede kotel na maximální výkon čtyři hodiny a natopí vodu na dva až tři dny.

              1. To je právě omyl a rozdíl mezi zateplením (teplota vzduchu) a teplotou masy. Ten dům totiž tu cílovou teplotu pořád má, i přes celou zimu. S pomalu rostoucí průměrnou venkovní teplotou se jen snižuje frekvence topení. Jakmile se vyrovná dlouhodobá venkovní teplota a cílová teploty, vytápění skončí.

                Stejným způsobem dům reaguje na opačný extrém – teplotní výkyv ve stylu 3 dny 40 stupňů vedra není naprosto žádný problém.

                Masivní dům vyhlazuje teplotní křivku změny teploty.

                1. Prave ze nemate pravdu. Cim vetsi akumulace, tim horsi efektivita. Vas dum topi i kdyz tam nikdo neni. Papirak se po odcodu snizi na treba 17 stupnu a pred prichodem zase ohreje na pozadovanou teplotu. Zadna velka akumulace, jde to rychle. Kdyz je venku tepleji, neni treba topit. Vas akumulovany dum topi i kdyz neni treba. Experimenty to potvrdily, akumulace je dobra mozna pri stale pritomnosti osob. Vzdy zalezi na mnoha okolnostech. Treba kdo jede v zime 14 dni pryc, pro nej je akumulace hodne draha sranda.

                2. Ja kazu vodu a piju vino. Man RD s podlahovym topenim, vim co akumulace usetri a kde zase vyhazuje prachy. Vecer si k posezeni jen tak narychlo nepritopim. A kdyz je tepla podlaha a venku je pekne, mame otevrene dvere na zimni zahradu a na terasu. Vidim jak ty kilowatthodiny z podlahy odchazi dvermi. Na druhou stranu topim v zime 5-7 h denne s TČ a FVE a teplo vydrzi do druheho dne. Kazda mince ma 2 strany.

                3. V domě je samozřejmě teplo i když v něm nikdo není. Jestli to je nebo není ztráta, je diskutabilní a bude to hodně záviset na způsobu užívání nemovitosti.
                  My v něm bydlíme stále, takže tento rozdíl bude zanedbatelný, a rozhodně menší, než úspory z vyrovnání teplotní křivky, které jsou teď opravdu značné.
                  Že dům „topí z akumulace“, i když jsme na nákupu, nás tak nějak netrápí.

                1. To znamena pozvolne uvolnovani energie. Sud s vodou a delta 40 Kelvinu obsahuje ca. 9kWh. RD s potrebou pritapet v teto dobe odhadem 1kW * 12h = 12kWh. Dva sudy to spolehlive zvladnou. Regulovat lze nejakym prehozem. Samozrejme ciste akademicka diskuse.

                1. Viděl jsem video podobně upravené jeskyně a 7/24 tam běželi 4 vysoušeče vzduchu aby tam bylo „sucho“. To taky není žádná výhra.

                2. To je možné. Záleží na podloží a celkové geologické situaci. Ta kterou jsem navštívil byla v pískovci, z větší části vydlabaná a naprosto suchá.

                3. Ja byl v solnem dole v hloubce kolem 1200m. Teplota +55°C a vlhkost 5%. To byla naprosta pohoda, suchy teply vzduch je prijemny. Nevim jak by telo bralo dlouhodoby pobyt. Kdyz bydlet pod zemi, tak v solnem dole. Prostoru tam bylo vic nez ve svatovitskem chramu. Dobyvala se tam draslikova sul. To je beta zaric, ale nic nebezpecneho. Kdyby mel nekdo moznost sfarat dolu, vrele doporucuji.
                  Zato v uhelnem dole v 1200m byla teplota pouhych 28°C, ale vlhkost 99-100%. Takove podminky, no hruza. Tam hrozi akutni kolaps. V tom useku byl pohyb osob jen vyjimecne povolen.

    1. Ve videu ukazuji moznost montaze na vibracni desku. Tak prave tam bych ocekaval problem s baterkou. Ale zrejme ty vibrace baterkam neskodi. Mam vibracni desku a postupem casu se utrhaly superpevne srouby ktere spojuji motor s deskou. Tak znam silu tech vibraci. Kdyz baterky toto zvladaji, tak klobouk dolu.

Napsat komentář