Energetická krize vyvolává rekordní zájem o tepelná čerpadla

Energetická krize vyvolává v tuzemsku dosud nevídaný zájem o tepelná čerpadla. Do jejich dynamicky rostoucích prodejů se promítají silné obavy z nedostatku plynu a rostoucích cen, v důsledku čehož se majitelé nemovitostí snaží dosáhnout co největší energetické soběstačnosti.

Již vloni Ministerstvo průmyslu a obchodu zaznamenalo 25% nárůst prodejů tepelných čerpadel oproti roku 2020: na český trh jich bylo dodáno přes 30 000 kusů. Je velmi pravděpodobné, že letos padne nový rekord. Asociace pro využití tepelných čerpadel odhaduje až 50% nárůst prodejů – tedy přes 45 000 kusů. Ještě výraznějšímu překonání loňského rekordu zatím brání aktuální nedostatek komponent pro jejich výrobu a kritická situace v celosvětové dopravě.

Řada výrobců a dodavatelů, kteří jsou z valné většiny sdruženi právě v Asociaci pro využití tepelných čerpadel, proto již plánuje významné rozšíření svých vlastních výrobních kapacit. Budou tak moci rychleji a efektivněji uspokojit obrovský nárůst poptávky po obnovitelných zdrojích tepla. Komora obnovitelných zdrojů energie totiž předpovídá, že do roku 2027 přejde na čisté vytápění až 500 tis. domácností: z toho nejméně polovina bude využívat tepelná čerpadla. 

SOUVISEJÍCÍ: Vídeň staví obří tepelné čerpadlo, jedno z největších v Evropě

Obliba tepelných čerpadel, jež jsou (zvláště ve spojení s fotovoltaikou) jedním z nejčistších a nejúspornějších zdrojů vytápění a chlazení, neustále stoupá. Aktuálně je jich v Česku instalováno kolem 160 000 kusů. Kvůli zvyšujícímu se tlaku na přechod k ekologickému vytápění a překotně rostoucí ceně plynu však poptávka vzrostla natolik, že jí trh nestíhá vyhovět a dodací lhůty se o měsíce prodlužují. Firmy působící v ČR proto začaly výrazněji investovat do zvyšování svých vlastních výrobních kapacit, aby se tato nepříznivá situace co nejrychleji vyřešila,“ konstatuje Petr Horký, nový ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel.

Své kapacity plánuje rozšířit řada členů Asociace pro využití tepelných čerpadel – jediné tuzemské profesní organizace v oboru, která sdružuje většinu významných dovozců a výrobců tepelných čerpadel. Jedná se například o společnosti NIBE, Stiebel Eltron, Acond, AIT, AC Heating, Daikin, Mitsubishi Electric, Bosch Termotechnika a jiné. Z nečlenů pak rozšiřuje kapacitu své výroby v České republice – konkrétně na Plzeňsku – například firma Panasonic, která ji zvýšila mezi lety 2019 až 2022 čtyřnásobně.“  

„Obnovitelné zdroje mohou do pěti let v Česku nahradit 10 až 20 procent ruského plynu. Kromě nejméně 250 tis. nových tepelných čerpadel v domácnostech očekáváme, že soustavy vysokokapacitních tepelných čerpadel postupně vytlačí plynové vytápění v administrativních a komerčních budovách,“ dodává Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

zdroj: tisková zpráva

59 Comments on “Energetická krize vyvolává rekordní zájem o tepelná čerpadla”

  1. Mám TČ od roku 2005 a normální kamna na dřevo. Za tu dobu: byla jedna porucha TČ (oprava 2 dny). Jednou nešel v zimě proud, asi 12h. Jednou se přerušily 2 fáze na kabelu s elektrikou, oprava trvala 3dny do prvního nahození 3fází.

    Ve všech případech jsem bez problémů zajistil teplo kamnama a ve všech případech byl dostatek teplé vody na dobu výpadku, protože u TČ má zásobník na teplou vodu 400l.

    Ve všech případech jsem zjistil, že nejvážnější problém je, že se vám bez elektriky rozteče lednice a je nepříjemné když v noci nejde svítit ale to s vytápěním nijak nesouvisí.

    Ročně platím elektriku kolem 25000kč. Teď to bude asi víc. Je v tom i teplo, elektrika komplet: 7-8MWh/rok.

    TČ včetně vrtu a ostatních souvisejících věcí stálo 600000kč.

    Dotaci mi nedali, ikdyž jí slibovali, protože to jsou svině a jako správný svině čekali na úplatek a já jim nasral..

    Reálně se mi tedy TČ začalo vyplácet asi po 12ti letech, což byla taky předpokládaná doba.

    S rostoucí cenou elektrické energie a plynu se TČ vyplatí rychleji. (stejně tak i se vyplatí i uhlí, jestli vám ho nezakážou). Pokud nechcete, aby vám inflace jen tak požírala prachy a nejste úplná socka bez prostředků a máte kde, pak je ideální situace pro zainvestování do fotovoltaiky.

    1. TČ začalo vyplácet asi po 12ti letech s to topil občas 7-8MWh/25000kč rok víc spíš asi na dřevo a navíc za : starý ceny 3Kč/kWh Bohemka Picořík…. 😀 😀 😀 tak a ted je cena 15Kč/kWh a vypadá to na 20Kč/kWh 2023 … Takže soudluhu, co to tady meleš za melancholický schízy*ole 😀 😀 😀 TČ je ted totální úchylovina bez solárka na střeše

      https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/1kwh-czk-2-roky

        1. 12 let je 12 let si to spočítej, každopádně samotný TČ dnes při 15Kč/kWh topení už neřeší, je to ekonom katastrofa a pak máš to ho*no 😉 😀 Máš to vypsaný v dalších příspěvkách : Připrav si prostě další 1,5 mega na kombinaci solarko+termosolarko+nádrž . Asi tak 😀

          1. Pořád nechápu co je špatné na návratnosti 12 let. Byly to roky 2005 až 2017. A co je na tom špatně? Číslovka 12? Mohl bys bez těch buzerantskejch smajlíků napsat co je špatně?

            Já si přece už nic pořizovat nemusím, vždyť TČ už mám. Ty nerozumíš textu?

            Fotovoltaiku si pořídím, až jí budu chtít, ale stejně TČ už pořizovat nebudu, to přece mám.

            Sedíš si na vedení?

            1. 1) Návratnost se nepočítá jako vložené náklady mínus úspora, ale jako vložené náklady, jejich alternativní zhodnocení po uvedené době minus úspora.
              A obávám se, že vám vychází návratnost nikdy.

              2) O výhodnosti investice nevypovídá srovnání s předchozím stavem, ale srovnání s řešením, které je dokonalým substitutem a které bylo možné se stejnými investičními prostředky alternativně realizovat.
              A i zde jste těžce minul ideální stav.

              Takže jste investoval do nevýhodného řešení s nedosažitelnou návratnosti.

  2. osobne bych si k domu tepelne cerpadlo taky nedal, z jednoducheho duvodu, dum si navrhuju ve spolupraci s mim kolegou ktery je architekt a ve spolupraci s kolegou ktery se zameruje na vyuzivani a distribuci zdroju a zatepleni objektu, a jednoznacne nejlepsim a nejsobestacnejsim resenim nam vyslo u dane konstrukce domu drevostavby s kamennym a betonovym podlozim resit vytapeni domu akumulaci v podlaze a ohrevem vody pro dany system 4 zpusoby, prvnim zpusobem je akumulacni nadrz 1000l na kazdych 100m podlahove plochy, druhym zpusobem je primej ohrev fotovoltaikou, tedy kdy dany string neni spojen z menicem kde by se vyrabela elektrina pro spotrebice, ale vyrabi se elektrina jen pro danou akumulacni nadrz, coz je nejlevnejsi mozna fotovoltaika co muze existovat, tretim zpusobem je fotovoltaika hlavni, kde primarne se z danych panelu uspokojuje elektricka poprtvaka domu, nasledne se uklada do baterii, jako treti v rade je prihrev v dane akumulacni nadrzi, v mem pripade dve nadrze po 3 patronach, kde 2 respektive 4 patrony jsou naprimo prez jednoduchy menic pro ohrev vody na dany string cca 3kWp s vyzsim napetim okolo 240V, a 1 respektive 2 patrony jsou naopak jako zaloha z prebitku ze zbylych stringu, a ctvrtym je pak zalozni peletkovy kotel a krb, jak kotel tak krb s napojenim jak na ohrev vody do otopneho systemu dvou akumulacnich nadrzi, tak na system ohrevu vzduchu pro ventilaci domu, na dany system je napojena i klimatizace, takto by celej ten seystem vysel nejlevneji a zaroven s nejvetsi moznou mirou samostatnosti na dovozu energii

    ja si ale dum teprve navrhuju a driv nez za 5-6 let ho stejne nezacnem stavet

    1. To je teda pěkná blbost. 1000 litrů na 100 metrů čtvrečních je zaprvé strašlivě naddimenzováno a zadruhé to nemáš v poměru vůči rozloze střechy nikdy v topné sezóně šanci natopit.

      A krb na pelety, to už je naprostý úlet.

      Hlavně v tomle tvém vysněném domě nezapomeň na pokoj pro servisáka, protože u vás bude v podstatě bydlet.

      1. zadnej krb na pelety, kotel na peletky a k tomu krb

        z mnoha projektu kde ten clovek navrhoval otopnou sosutavu, tedy realny data z baraku po cele CR mu vychazi pro moji lokalitu idelani prave 1000l na 100 metru plochy, kde akumulace v takovych nadrzich dokaze drzet energii cca 3-5 dni, a diky vesmes 3 zdrojum ktere do toho vytapeni prizpivaj je to s obcasnym prihrevem, kdy dnes ty nadrze umoznuji ze kazdy ten system ohriva jinou cast vody v dane nadrzi, takze se to krasne cykluje a doplnuje

        a vesmes je to fuk, ty si do baraku postav vytapeni jak chces ty a nas tady s tim neotravuj

    2. Hele, Šamane, seš jediný, u koho neopravuji pravopis, respektuji Tvůj problém. Co však ale nemíním respektovat je plácání hovadin. Nejspíše to vyšlo z toho, že jsi chtěl napsat kupu textu v co nejmenším čase – ale práce kvapná, ho.no platná, to jistě znáš. Uvádíš 4 způsoby vytápění domu. Ovšem hned první věta je ten hovadismus – kubíková akumulační nádrž, že je prvním způsobem vytápění? Není, protože samotná akumulační nádrž plná studené vody Ti nic nevytopí, pravda? Takže teprve až druhý způsob – tj. přímý ohřev fotovoltaikou je vlastně prvním způsobem ohřevu té vody v akumulaci a tudíž prvním způsobem vytápění domu. A mohl bych pokračovat, nemám však tolik času. Takže – příště méně ale lépe.

      1. No mě to moc vtipný nepřijde. Protože jestli má třetinovou spotřebu proti mně a tepelný čerpadlo COP 3 (což v tomhle regionu u vzduch voda silně pochybuju), tak je v tom podle nového ceníku ČEZu jen za proud nejmíň za 100 tisíc. Ovšem i s tím servisem a nižším COP to může být klidně za 200 i víc.

        V čem to bude pálit netuším, ale přijde mi to jako rozumná volba.

              1. Ty, Skopčáku zase plácáš totální kraviny ohledně technicky slabé. Mnohem více jsem ochoten věřit tomuhle cápkovi z diskuse pod testem ID.5 na auto.cz, než Tobě. Cituji respondenta „Moik“:
                Mám ID.4 po Tesle 3. Souhlasím s testem. Jsem vlastně překvapený jak vyváženě a nekonfliktně je napsaný. Souhlasím s kritikou ovládání i když pro mě to po Tesle byla úleva, odhlučněním – i to byla úleva i komfortem jízdy – no i to byla úleva. Překvapením je i můj průměr 16,5 s denním dojíždění po dalnici 131kmh. Konec citace. Takže tak asi k tomu, co sem stále dokola o technicky slabé bliješ.

                1. Mam Teslu 3 z roku 2019. Od te doby doznala radu vylepseni. Pan z reportaze by mel porovnavat dnesni Teslu 3. Kazdy kdo prestoupi ze starsiho modelu do noveho, musi citit zlepseni. Jinak by nova auta nedavaly smysl. Chapu vasi snahu spustit pomluvu. Nastesti hykani osla nikdo nebere vazne a Tesla 3/Y jsou jedny z nejlepe prodavanych aut v ruznych statech.

    1. Právě naopak Anonyme.

      Nevýhodou TČ je vyšší pořizovací hodnota a výhodou je úspora elektřiny. Takže zatímco pořizovací náklady zůstaly, tak úspora elektřiny je zvýrazněna. Plyn zdražil a nezlevní ani výhledově a pak už zbývá jen mazut, pevná paliva a prasečí prdy – 3x fuj.

      Budoucnost je v elekřině.

      1. úspora elektřiny po zdražení ze 3 na 15Kč/kWh se vypaří a budoucnost pak věští vysoké měsíční zálohy i tak. Bez solárka s baterkou je a nejspíš i bude blbost už, protože je to stále a dokola boj mezi fosilem a elektrikářem a v zájmu ropáka není mít levnou elektřtinu 😉

        1. Myslím, že jsi vedle. 80% spotřeby elektřiny (v domácnosti) je v zimě. Ta to fotovoltaika nestačí (v ČR). To hlavní ti musí obstarat jiný zdroj. Fotovoltaika je dobrý doplněk, má slušnou návratnost, ale jako hlavní zdroj to nejde. Ano, zlepší to bilanci TČ, ale TČ je podmínkou, jinak budeš muset pálit parkety.

          1. Podle mně je podstatná lokalita…Ve městě vypadá vytápění dřevem jako blbost a TČ jako dobrá volba, na venkově to může být naopak.(možnost samovýroby paliva, 0+kč za transport, prostor na skladování)… A když se to doplní o kogeneraci el.en., je to volba pro blízkou budoucnost.

  3. že jo, poslední dobou se píšou samý chytáky na blbce zdá se 🙂 příkladem nejčastější Tepelné čerpadlo vzduch/voda :
    roční spotřeba baráku cca 15MWh komplet
    2021 bohemka 3Kč/kWh*15.000kWh = 45.000 Kč každý rok
    11.2021 čezák D56d 5,5Kč/kWh*15.000kWh = 82.000 Kč každý rok
    07.2022 čezák D56d 10Kč/kWh*15.000kWh = 150.000 Kč každý rok
    08.2022 čezák D56d 12Kč/kWh*15.000kWh = 180.000 Kč každý rok
    10.2022 15Kč/kWh*15.000kWh = 225.000 Kč každý rok
    01.2023 20Kč/kWh*15.000kWh = 300.000 Kč každý rok… 😉 tezlatrejtrsbtc

        1. super video, a staci vypichnout hned prvni otazku a odpoved co tam padne

          pro koho je „pro koho je tedy tohle tim resenim, pro koho je to vyhodne“ a ukaze na fotovoltaiku na strese domu, a odpoved, „pri soucasnych cenach energii, bych klidne rekl ze pro kazdeho majitele rodinneho domu“

          a ja bych sklidem dodal ze dnes i pro kazdeho vlastnika bytove jednotky a pro kazde SVJ a druzstvo kde na to maji idelani plochu na strese a pripadne fasade daneho domu

          tecka 😀

    1. no pokud je firma seriozni, tak k tepelnemu cerpadlu zaroven doporuci fotovoltaiku s baterii dimenzovanou na minimalne 48 hodinovy provoz, a pokud je zakaznik dement, tak veri nesmyslnym kalkulacim

      ja myslim ze je to winwin pro vsechny, tyhle dementi co veri nesmyslnym kalkulacim se ochudi a firma kde umej prodavat nalesteny hrnce za statisice si vydela, v prirode taky vyhrava silnejsi, ja se postavil na stranu toho aktualne nejsilnejsiho, CEZu, jejich akcie jsem koupil jiz pred lety, a co ty?

    2. 15MWh máme s elektrokotlem. Elektřina 4,20 po krachu BE fixována na 3 roky. Současná roční platba 89000kč. TČ na cestě a počítám, že spadneme na 5-7MWh, takže 30-40tis ročně. Soláry na střechu si namontuju časem taky – pak nebudu muset na jaře a na podzim sosat od Čezu ani jeden elektron a v létě se zadarmo schladíme…
      Apropo cena čerpadla 240tis a z toho 100tis dotace, takže mě to bude stát 140tis. Návratnost při současných cenách 3-5let.
      Proč si teda myslíš že jsem blbec pane Inženýre???

      1. Protože se nejedná o investici na tři roky.
        Za dva a půl roku tě čeká kilowatta v lepším případě za 12 Kč, roční servis TČ za dvacku, k tomu deset rozpuštění investice a jsi na 100+. Ovšem při pohledu na stávající dlouhodobé kontrakty v energetice to může být klidně 300+.

          1. nejlepší by nebylo ted :
            TČ za 500k
            +baterka za 300k
            +solárko za 500k – 200k = 1.100Kč a budeš mít minimální paušály 😉
            ještě lepší by bylo na jaře :
            podzemní nerez tepelná nádrž za = 1.000k i s výkopem a izolací komplet
            +termosolárko na střechu za 200k na celoroční vlastní topení + přiohřev užitkovky
            +solárko na střechu za 400k-200k dotace to abys měl vlastní eletryku
            = 1.400k a seš fpohodě pokud máš barák s pěknou střechou ovšem 😉

            https://video.aktualne.cz/dvtv/suvarsky-poptavka-po-fotovoltaice-je-brutalni-ze-vyresi-ucty/r~833e5d4a239311ed82b7ac1f6b220ee8/

        1. no víš něžere populistický reklamní články až tak moc a vidí to v praxi, TČ se solárkem je sice hezky drahá věc za 500k + 500k – 200k dotace, ale samotný vytápění leckdy neřeší, nestačí na to prostě 😉

          https://video.aktualne.cz/dvtv/suvarsky-poptavka-po-fotovoltaice-je-brutalni-ze-vyresi-ucty/r~833e5d4a239311ed82b7ac1f6b220ee8/

          leda když bys do baráku přikoupil ještě za 500k vyrovnávací baterku anebo za 1.500k neboli megaapůl elektromobil ovšem s V2G by vyrovnával přebytky který ale zatím není dostupný 😉

      1. Tak znovu – TČ vzduch voda zn. Vaillant Arotherm monoblok 9kW po odečtení dotace 140tis. To stojí pomalu automat na uhlí. Cena uhlí za poslední rok +120%. Cena dřeva totéž, s tím, že za pár let ho bude extrémní nedostatek, protože všechno s kůrovcem míří do Číny. Jaké tedy máte řešení vy experti?

Napsat komentář