Elon Musk málem Tesla Motors prodal Googlu

Výroba revolučního elektromobilu Tesla Model S začala v polovině roku 2012. Jenže ne všechno šlo tehdy jako na drátkách a Elon Musk, zakladatel Tesla Motors, údajně uvažoval o prodeji firmy Googlu.

Elektromobil Tesla Model S u rychlodobíjecí stanice Supercharger
foto: Tesla Motors

I během posledních měsíců se objevilo několik různých zpráv o možném prodeji americké automobilky Tesla Motors společnosti Google, případně Apple. Nic takového se nestalo a ani v nejbližší době nestane. Ale podle všeho se to dost dobře stát mohlo.

Vyplývá to totiž z nové knihy „Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future“ jihoafrického spisovatele a novináře Ashlee Vance. Kniha vychází 19. května, ale už teď je k dispozici několik šťavnatých úryvků.

A právě z nich je možné vyčíst, že během let 2012-2013 procházela Tesla velmi turbulentním obdobím. Koncem roku 2012 a začátkem 2013 byly totiž prodeje elektromobilů Tesla Model S výrazně horší, než Elon Musk a jeho parta čekali.

První verze elektromobilů Model S nebyly tolik vyspělé jako konkurence typu BMW, Mercedes nebo Audi. Tyto informace se dostávaly k lidem, kteří měli auta předobjednaná a ti předobjednávky hromadně rušili.

Elon Musk proto údajně svolal zaměstnance ze všech možných oddělení a řekl jim, že si musí sednout za telefon a začít auta prodávat. „Když ta auta neudáme, jsme v háji,“ řekl doslova. „Takže mě nezajímá co jste dělali předtím. Teď budete prodávat auta.“ A několik vysokých manažerů kvůli tomu dostalo i padáka.

Musk pochopitelně chtěl mít záložní plán. Vzhledem k tomu, že je dobrý kamarád s Larry Pagem, jedním ze spoluzakladatelů Google, obrátil se na něj. Ten souhlasil a právníci obou firem začali pracovat na možnostech prodeje.

Uvažovalo se o ceně $6 mld. + $5 mld v nákladech na rozšíření továrny. Elon by zůstal šéfem automobilky alespoň osm let a Google by nemohl Teslu zavřít dokud by neuvedla na trh Tesla Model 3.

Nic takového ale nakonec nestalo. Tesla Model S se začal prodávat velmi dobře a automobilka chystá také elektrické SUV Model X. Levný elektromobil Model 3 má přijít na trh v roce 2017.

13 Comments on “Elon Musk málem Tesla Motors prodal Googlu”

  1. nadpis ma nevhodne zoradene
   nadpis ma nevhodne zoradene slova.
   ludia so znalostami EN a i. to maju velmi casto rozhadzane a niekedy im robi problem spravne zoradit slova aj v rodnom jazyku, mozno je to tento pripad.

   podobne to je napriklad s vnimanim krasy, ludia co sa niecomu venuju casto a dlho, casom stracaju schopnost posudit co este pekne je a co uz nie a vnimaju inak, to sa stava napriklad aj recenzentom filmov a pod.

   (castym sledovacom porna, ..tiez ich urcite veci prestanu vzrusovat)

 1. Bráno z vlastních 25 let v
  Bráno z vlastních 25 let v podnikání takové chvíle vždycky nastanou. A spíše častěji, jinak by tolik firem nekrachovalo. I já jsem firmu jeden čas málem prodal Holanďanům. A pak v průběhu jednání s nimi přišla nová legislativa – horší než tehdejší samozřejmě, jak je u nás zvykem – a Holanďani se diplomaticky stáhli. Protože jsem byl férový a řekl jim o ní, že za půl roku začne platit.

Napsat komentář