Elon Musk: je levnější investovat do elektromobilů, než do podmořských měst

, šéf automobilky Tesla Motors a vesmírné společnosti , aktuálně vystoupil na klimatické konferenci COP21 v Paříži.

Elon Musk šéf Tesla Motors, SpaceX a prezident SolarCity na klimatické konferenci COP21 v Paříži
foto: COP21

Elon Musk na pařížské klimatické konferenci dlouze mluvil mimo jiné o klimatických změnách, jejich přičinách, uhlíkovém cyklu a pochopitelně svých nejoblíbenějších tématech: přechodu na elektrickou dopravu.

Musk mimo jiné řekl, že pokud nebudeme na probíhající klimatické změn reagovat, následky mohou být ničivější, než všechny války v historii dohromady. Prezident SolarCity také zmínil, že je třeba uspíšit nástup solární energetiky.

Nakonec zmínil, že se v současné době „vycházíme z fosilní éry“, ale jak to půjde rychle je jen na nás. Navíc podle něj bude výrazně jednodušší zvýšit výrobu ze solárních elektráren než se popasovat s podmořskými městy.

4 Comments on “Elon Musk: je levnější investovat do elektromobilů, než do podmořských měst”

      1. to je samozrejme nezmysel, a
        to je samozrejme nezmysel, a uhlik s tym nic nema.
        sme na konci poslednej doby ladovej, ktora stale este len konci,
        zem ma dlhe etapy bez ladovcovych ciapok na poloch.

        teplo rozhodne bude, ale to neznamena ze sa nepresunieme,
        nehovoriac o pravidelnych vacsich naklonoch a vyrovnaniach zemskej osi.

        more siahalo az sem, neraz bola tato cast kde teraz sme pod oceanom,
        to len naivny clovek si predstavuje ze bez jeho pricinenia sa nedeje nic a vsetko bolo a bude take ake si on predstavuje.

        este vzdy mozeme vymriet a nahradit nas moze vyrazne vhodnejsia skupina alebo jeden zivocich.

        aj clovek je len druh zvierata, to nerado pocuje mnoho ludi.

        1. No on je lepší o něco
          No on je lepší o něco přece jen přístup opatrný, na druhou stranu to nesmí být totální neakce, i kdyby se nakonec ukázalo že CO2 není hlavním hybatelem, kterým je jistě slunce, mimochodem možná nastane brzy malá doba ledová, tak fosilní paliva způsobují vážné problémy, zejména kapalná, tato je třeba nahradit co nejdříve, aby ustal tok peněz do nestabilních regionů, tím sice nedojde k přímému odstranění problému, ale jejich schopnost ohrozit svět výrazně klesne.

          Je otáza jak bude reagovat celý systém na tání ledovců, jak se změní rozložení srážek etc. nesmíme zapomínat na to že jsme výrazně změnili rozložení lesů na planetě to může mít vážné dopady na to jak bude oteplení působit. Odlesnění totiž ohrožuje vodní zdroje, viz Brazílie, to by mohlo v kombinaci s rostoucí teplotou způsobit závažné problémy.

          Ano moře u nás bylo, ale to jen protože tato část evropy ještě tou dobou nebyla zformována, k tomu docházelo později v historii.

          Spíše by stálo zato zjistit co způsobovalo v minulosti, zhruba 1000 let zpátky, vyšší srážky v oblasti blízkého východu. Znalost těchto mechanizmů by nám mohla pomoci predikovat vývoj srážek a případné neúrody, také by byla vhodná pro naše pochopení formování velkých říší starověku. Nedávno na toto téma byl zajímavý článek na osel.cz

          Pokud se budeme bavit o tom, co může způsobit rostoucí hladina moří, je myslím všem jasné že jsou v ohrožení celé státy, nebo přinejmenším metropole. Zamezit zatopení středomoří a černomoří lze stavbou dvou velkých přehrad u Gibraltaru a v Rudém moři, přesto to není ideální, spíše by bylo myslím vhodné najít místa kam můžeme vodu bez problémů „odpustit,“ jedním z nich by mohla být třeba katarská proláklina v Egyptě, nebo převedení některých vod do Volhy a stabilizace hladiny Kaspického moře na hodnotách z doby carského Ruska, to by mohlo mít pozitivní dopad na srážky v oblasti. Na škodu by ani nebylo dostat vodu, její část, ze Sibiřských toků na jih, K tomu aby se voda dostala do potřebných oblastí by mohlo být možné použít OZE, vzhledem k účelu – přečerpávání vody, by nemusela nestabilita představovat problém.

          Vzhledem k tomu že by stále probíhal výpar z moří, pak by takovéto odedení vody znamenalo to že ročně bude z moří jistá část vody odebrána a hádám, že vzhledem k převodu do vnitrozemských oblastí by mohla nemalá část této vody zůstat opět mimo oceán, tady by navíc byla i lidem užitečná. Možná by se podařilo napravit co se spáchalo v minulosti.

Napsat komentář