Elon Musk chtěl spojit automobilku Tesla s OpenAI

OpenAI, firmě vyvíjející umělou inteligenci ChatGTP a další, pomohl ke vzniku mimo jiné Elon Musk. Jenže s vedením se později rozhádal a teď se s ní soudí. I díky tomu vyplouvají na povrch zajímavé plány.

Elon Musk původně v roce 2015 spoluzaložil OpenAI jako neziskovou firmu. Společně s takovými jmény jako Ilya Sutskever, Vicki Cheung, Andrej Karpathy či Sam Altman. Během roku 2019 se ale firma proměnila na for-profit, tedy ziskovou firmu, a získala $1 mld. investici od Microsoftu (o 4 roky později pak dalších $10 mld.).

Musk se už v roce 2018 s OpenAI nerozešel v dobrém. V roce 2020 představilo OpenAI přelomový velký jazykový model GPT-3, o rok později generátor DALL-E a postupně se z firmy stal světový AI premiant. Musk se nedávno rozhodl, že OpenAI zažaluje – za to, že upřednostňuje zisk před veřejným blahem a jde proti svému původnímu poslání.

OpenAI se rozhodla bránit. Při té příležitosti zveřejnila emaily, ze kterých plyne, že sám Musk byl pro to, aby se z firmy stala zisková společnost. A že zároveň chtěl mít kontrolní podíl a být CEO. Se zbytkem firmy se nedokázal na podmínkách dohodnout. Ostatní zástupci OpenAI měli pocit, že jeden člověk by neměl mít nad firmou absolutní kontrolu.

Elon Musk proto navrhnul, aby se OpenAI sloučilo s firmou Tesla a doslova řekl, že Tesla by se mohla pro OpenAI stát „dojnou krávou“ (cash cow). Správně totiž věděl, že OpenAI bude potřebovat obrovské investice, které později zajistil právě Microsoft. Spojení OpenAI a Tesla se nakonec neuskutečnilo. A Muskovi to zjevně dodnes leží v žaludku.

zdroj: Electrek.co

One Comment on “Elon Musk chtěl spojit automobilku Tesla s OpenAI”

Napsat komentář