Elektromobil jako mobil – Model S nabídne stahování vlastních aplikací

V aktuálně proběhla konference Cleantech Forum zaměřená na čisté technologie. Vystoupil tam také , zakladatel automobilky . Odhalil, že rodinný nabídne stahování aplikací třetích stran, podobně jako si můžete stáhnout aplikace do svého .   

je elektrický sedan až pro sedm lidí, který chce automobilka Tesla Motors uvést na trh během příštího roku. bude výjimečné mimo jiné 17″ dotykovým .

Právě ten bude pomyslným informačním a zábavním centrem . V souvislosti se stále rostoucí oblibou dotykových jako je a aplikací pro ně proto na konferenci vyvstala logická otázka: bude možné stahovat aplikace také do Modelu S?

Na to Elon Musk jednoznačně odpověděl, že ano. Že dokonce chce, aby lidé vyvíjeli pro jeho auto nové aplikace.

Pro společnost Apple prodávající svůj (a také tablet ) jsou programátoři po celém světě, kteří vyvíjejí stále nové a nové aplikace, zdrojem nejen peněz, ale obrovské reklamy. Bez nich by dnes a zdaleka nebyly tím čím jsou.

Podobně je může využít také Tesla Motors. Samozřejmě, že aplikace pro elektromobil budou velmi specifické. Především nesmějí odvádět pozornost řidiče (ale naopak mohou využívat pozornosti spolupasažérů). K tomu bude sloužit např. pokročilá technologie převodu textu na hlasovou komunikaci.

6 Comments on “Elektromobil jako mobil – Model S nabídne stahování vlastních aplikací”

  1. Také mě napadl autovirus,
   Také mě napadl autovirus, což je záležitost více než reálná. Nicméně doufám, že i plně zavirovaný kompjůter na palubě vozidla nebude mít vliv na řídící a telematické systémy ve vozidle. Jednoduše řečeno, bylo by více než hloupé mít řídící počítač napojený ke zdroji SW třetích stran.

    1. Pokud bude virus přímo pro
     Pokud bude virus přímo pro auto, tak Unix/Linux nejistí nic, protože má díry stejně jako Windows, akorát pro desktopy viry nikdy nevyrábí kvůli malému počtu instalací.

     Bude zapeklitá otázka, jak „hluboko“ dovolit aplikacím přístup. Pokud jim nedovolí přístup k informacím z řídícího počítače auta vůbec, nemá smysl takové aplikace pro auto vyvíjet, protože jste na tom stejně, jako když si zapnete v autě svůj iPhone – nic navíc vám to nenabídne. A pokud jim dovolí přístup k informacím z auta, aby mohly vznikat zajímavé aplikace využívající polohu, rychlost, stav auta a já nevím co ještě, tak je to zase riziko, že tam někde při vývoji systému udělají chybu a otevřou nějaká nevohdná dvířka pro zlé a záludné aplikace, které jich využijí a pak vás budou strašlivě terorizovat, řídit auto za vás, vypínat vám klimatizaci a budou vás mít plně ve své zlovolné moci.

     1. Určitě si dovedu
      Určitě si dovedu představit nějaké API v automobilu přístupné z počítače schopné tahat a analyzovat data přímo o vozidle.

      Prostě nevěřím žádnému systému, který pod jedním rozhraním přistupuje jednak k vozidlu, jednak k internetu.

      Co se týče UNIXových systémů, jsou fajn, ale neřeší to mou premisu o bezpečnosti. Protože auto neni MP3 přehrávač. Když mi hudbostroj zahlásí error, reset a jede se dál. Když mi auto zahlásí ve 130kmh-1 error a seknou se šystémy, bojim bojim bojim 😀

Napsat komentář