Desatero pro instalaci tepelných čerpadel a fotovoltaiky

Nové spotřebitelské rady ve formě dvou Desater právě představili zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie, Ministerstva průmyslu a obchodu a Státního fondu životního prostředí ČR.

Aktuálně vydaná Desatera přináší spotřebitelům praktické rady, jak krok za krokem postupovat při výběru kvalitního tepelného čerpadla a fotovoltaiky a jak poznat spolehlivou instalační firmu. Spotřebitelská Desatera připravili zástupci Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT). Reagují tak na obrovský nárůst zájmu domácností i podnikatelů o obnovitelné zdroje.

Desatera pomohou zákazníkům zorientovat se na trhu s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou. Dozvědí se, jak si počínat při výběru typu technologie, velikosti instalace a na co se zaměřit při výběru instalační firmy. Spotřebitelé dostávají návod, jak poptat dodavatele či jak postupovat při samotné realizaci. Kdy například platit zálohy a v jakých lhůtách mohou očekávat návštěvu montážní firmy, kdy jim bude proplacena dotace a podobně. Obě desatera jsou k dispozici na webech Ministerstva průmyslu a obchodu a Nové zelené úsporám (zde).

„Jsme patrně na počátku dalšího rekordního roku. Letos si novou fotovoltaiku a tepelné čerpadlo pořídí 100 až 200 tisíc nových zákazníků. Aby si domácnosti, firmy a obce dokázaly správně vybrat a byly spokojeny, připravili jsme pro ně tyto, jak věřím, velmi praktické návody. Desatera a manuály pro přípravu dalších obnovitelných zdrojů už chystáme,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

V roce 2022 přibylo přes 50 tisíc kusů tepelných čerpadel, což je více než o polovinu víc než předchozí rok, který byl ovšem rovněž rekordní. Výkon nových fotovoltaik narostl meziročně dokonce na víc než čtyřnásobek. Zájem v obou sektorech táhnou především rodinné domy. V roce 2023 očekává Komora OZE velký nárůst zájmu o tepelná čerpadla i fotovoltaiku ze strany bytových domů i komerčních budov.

V případě fotovoltaiky budou hlavním hybatelem výrazně jednodušší legislativní podmínky, které připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad. V případě tepelných čerpadel budou hlavním faktorem skokové nárůsty cen u dodavatelů zemního plynu a tepláren. Vývoj zájmu o tepelná čerpadla a fotovoltaiku ukazuje tabulka níže.


Tepelná čerpadlaFotovoltaika

počet ks [A]nový instalovaný výkon připojený do sítě (kWp)
201923 04725 000
202024 12451 000
202130 16562 000
2022víc než 50 000*)289 000

*) předběžný výsledek

zdroj: tisková zpráva

10 Comments on “Desatero pro instalaci tepelných čerpadel a fotovoltaiky”

    1. Obavam sa, ze to nebude take jednoduche. Ak sa ropy z hladiska paliva zbavime tak to bude tak o 30 rokov. Nastane vsak dalsi problem a to je ten, ze ropa je zaroven velmi dolezity materialovy zdroj a to nahradit bude zlozite. Tu sa mi vzdy pacila Gretka, ako kricala ze obmedzovat alebo nepouzivat fosilne paliva a samozrejme bola oblecena a obuta vo vyrokoch z ropy (bunda, topanky,…). Mala sa pri kricani vyzliect alebo si obliect aspon pravy kozuch a topanky z pravej koze 😉

        1. No len si netreba zas predstavovat to ze 100% z ropy ide na material. Ropa ma svoj e frakcie a obavam sa, ze len male % z ropy je pouzivanych ma materialove ucely. Cize ak by sme chceli ropy iba na material, tak tam bude velke mnozstvo odpadu. Tam je dolezite nahradit sposob vyroby polymerov iny sposobom (napr. biologickou cestou) co sa uz ciastocne deje a to je vec do ktorej sa mali investovat peniaze na vyskum a nie na vyskum OZE, z ktorych dostaneme o percento viac len aby sa tu mohli zelenaci robit. Nahradit materialy bude vacsi rebus. Tiez si treba uvedomit, ze ropa nie je jediny fosil, z ktoreho su materialy.

      1. Bylo by lepší zabývat se podstatou věci namísto toho z čeho má Gretka gumáky.
        Současným tempem se závislosti na ropě opravdu za 30 let těžko zbavíme. Každopádně náhradní řešení se musí najít dříve, než ropa opravdu dojde… I kdybychom přistoupili na víru v bezednou neškodnou ropu, tak zůstává otázka, je dobré ji mařit maximálně neefektivně ve spalovací dopravě?…
        https://www.hybrid.cz/nemecko-kazde-pate-nove-prodane-auto-v-prosinci-byl-elektromobil/#comment-289765

Napsat komentář