Čína vede v investicích do energetiky v Africe, kontinent má přitom obrovský potenciál

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) bude mít v příštích dvou desetiletích stále významnější vliv na formování globálních energetických trendů Afrika.

Afrika prochází největším procesem urbanizace, jaký kdy svět zažil. S tím jsou spojené stále rostoucí nároky na energetiku. Kontinent má přitom obrovský potenciál zejména v oblasti obnovitelných zdrojů.
foto: Myriams-Fotos, licence Pixabay

Afrika má podle IEA obrovský potenciál v oblasti sluneční, větrné a vodní energetiky a také velké zásoby zemního plynu. Představuje tak v současnosti globálně nejvýznamnější oblast nejen pro energetické investice.

Studie, kterou si začátkem letošního roku objednalo francouzské ministerstvo obrany u mezinárodní poradenské společnosti Enerdata a francouzského Institutu pro mezinárodní a strategické záležitosti, konstatuje, že zatím nejvýrazněji si tuto příležitost uvědomují čínské firmy.

Aktivně si zatím vedou především Čínská národní ropná společnost (CNPC), Čínská ropná a chemická společnost (SINOPEC) a Čínská národní mořská ropná společnost (CNOOC). SINOPEC nyní dokončuje transakci v hodnotě $900 mil. na nákup 75 % jihoafrické divize společnosti Chevron.

Jedná se o rafinérii s produkcí 100 000 barelů denně, závod na maziva v Durbanu, 820 čerpacích stanic, sklady ropy a 220 obchodů v Jižní Africe a Botswaně. CNOOC na konci roku 2019 podepsal dohodu o spolupráci v Gabonu.

V únoru 2020 Čína schválila půjčku ve výši $214 mil. na výstavbu hydroelektrárny Nyabarongo II ve Rwandě. Jde o zdroj o výkonu 43,5 MW, rozvodnou stanici a přenosové vedení 110 kV. Pokračuje tak čínská investiční ofenzíva, která jen mezi lety 2010 až 2015 přinesla do energetické infrastruktury Afriky celkem $13 mld..

Čína je od roku 2008 největším spotřebitelem primární energie na světě. Její podíl mezi lety 1980 a 2018 vyskočil z 8 na 22 %. Dominuje uhlí, které představuje necelých 60 % spotřeby a kde je Čína téměř soběstačná.

Ropa (téměř 20 %) a zemní plyn (7,3 %) do značné míry závisí na dovozu. Při omezování uhlí kvůli snižování emisí je zajištění dodávek ropy a plynu jednou z hlavních geopolitických priorit Číny. S tímto problémem ale Afrika Číně moc nepomůže.

V současné době je Afrika na světovém trhu s ropou a plynem jen malým hráčem a její produkce k pokrytí čínských potřeb nestačí. Na dopravu surovin po moři, kontrolovaném USA, navíc Čína nechce sázet.

tisková zpráva

5 Comments on “Čína vede v investicích do energetiky v Africe, kontinent má přitom obrovský potenciál”

  1. Bavíme se o té Africe, která si není schopna sama
    Bavíme se o té Africe, která si není schopna sama vládnout a kde jediným argumentem je mačeta a AK47? Ta potencionál samozřejmě má, když bílý muž zavede znovu kolonialismus. Zatím ji drancuje žlutý muž a dělá to velmi sofistikovaně. Vše co dodává, vyrábí on. A pokud investuje, tak jen do věcí, aby mohl vyvážet suroviny. Silnice, železnice, přístavy. Aktuálně mají po 5 letech stavby svoji první letadlovou loď, takže uvidíme, jak se zachovají, až začne černý muž někde zlobit a kazit jim investiční záměry https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cina-letadlova-lod-vlastni-vyroby-prvni.A191217_144620_zahranicni_zaz Možná přijde americký model trvalé přítomnosti v zemi formou základen nebo nedaleko se pohybující letadlové lodě. Možná bude k eliminaci stačit jen zavlečený virus.

  2. Správné slovo by bylo spíš drancování než investice. Ta
    Správné slovo by bylo spíš drancování než investice. Ta infrastruktura je v drtivé většině případů udělaná pouze za účelem efektivního (vy)těžení místních zdrojů a přepravu do Číny, přičemž místní z toho nemají skoro nic. A jako vedlejší produkt gigantické půjčky chudým státům, které nebudou schopné nikdy zaplatit.

Napsat komentář