Centrum dopravního výzkumu měří znečištění ovzduší v Tišnově

Znečištění ovzduší patří mezi oblasti, kterým je nutné věnovat patřičnou pozornost zejména z důvodu negativních dopadů na zdraví člověka. 

V Tišnově se proto odborníci z Centra dopravního výzkumu, v. v. i., v rámci nového projektu „Návrh a realizace sítě pro měření kvality ovzduší ve městě Tišnov“ podpořeného prostředky z Norských fondů na ovzduší zaměřili. Zajímá je koncentrace aerosolových částic frakcí PM10, PM2,5 a PM1. 

Jaký mohou mít vliv na zdraví člověka?

Jejich inhalace poškozuje hlavně kardiovaskulární a plicní systém. V důsledku absorpce organických látek a prvků včetně těch s mutagenními a karcinogenními účinky může expozice aerosolových částic způsobovat rakovinu plic. 

Jak a kde budou měření probíhat?

„Měření provádíme nízkonákladovými senzory. Zohledníme při něm i meteorologické parametry, jako jsou teplota, relativní vlhkost, atmosférický tlak, směr a rychlost větru. V Tišnově jsme nainstalovali naši techniku na celkem 8 lokalitách,“ uvádí Radek Vít, člen realizačního týmu Centra dopravního výzkumu (CDV). 

Práce odborníci zahájili práce v srpnu a pokračovat budou až do března následujícího roku. Výsledky zpracují formou závěrečné zprávy, kde mimo jiné okomentují zdroje znečištění ovzduší na jednotlivých místech. Poté výsledky předají zástupcům města. Budou je také prezentovat veřejnosti. Již nyní se může veřejnost o místech a termínech měření dozvědět více na stránkách www.ovzdusitisnov.cz.

„Je pro nás důležité, jak se Tišnovákům ve městě dýchá. Jsem velmi rád, že ve spolupráci s CDV můžeme projekt měření kvality ovzduší uskutečnit a jsem zvědav na jeho výsledky. Těší mě také, že díky dotaci z Norských fondů bude celý projekt v hodnotě dvou a půl milionů korun stát Tišnov pouze 30 000 Kč.“ uvedl místostarosta Karel Souček, garant oblasti životního prostředí a dopravy. 

V Tišnově probíhá měření dlouhodobě

Stavu ovzduší v Tišnově se Centrum dopravního výzkumu věnuje v posledních třech letech. „Ve dvou topných sezónách a jedné sezóně netopné jsme zde v rámci projektu PAUPZKO zjišťovali koncentrace polycyklických aromatických uhlovodíků včetně karcinogenního benzo[a]pyrenu. Na jeho konci v dubnu příštího roku předáme, ve spolupráci s firmou Bucek, s. r. o., Jihomoravskému kraji akční plán, ve kterém navrhneme obcím vhodná opatření vedoucí ke zlepšení kvality ovzduší,“ doplňuje Roman Ličbinský, ředitel Divize udržitelné dopravy a diagnostiky dopravních staveb z Centra dopravního výzkumu.

zdroj: tisková zpráva, foto: CDV

Napsat komentář