BMW SIMPLE – jednoduše tříkolka

S jedno- či dvoumístnými vozítky se nám poslední dobou roztrhl pytel. Nejdřív to byl koncept Volkswagen L1 se spotřebou něco málo přes 1 l/100 km, pak Nissan Land Glider. Teď s něčím podobným přichází i BMW. Jmenuje se „to“ SIMPLE, což je zkratka pro „Sustainable and Innovative Mobility Product for Low Energy consumption“. Jde o tříkolku se spotřebou kolem 2 l na 100 km.  

BMW SIMPLE a CLEVER BMW SIMPLE a CLEVER BMW SIMPLE a CLEVER

Podobně jako Nissan Land Glider, ani SIMPLE nemá volant, nýbrž knipl, a řidič si v zatáčkách pomáhá nakláněním. Aerodynamický koefecient 0,18 a váha kolem 450 kg při využití kombinace malého spalovacího motoru (36 kW) a elektromotoru dávají dohromady zrychlení z 0 na 100 km/h pod deset sekund, max. rychlost 200 km/h a spotřebu necelé dva litry na 100 km. Neříkejte, že byste to nechtěli mít doma!

SIMPLE vychází ze staršího konceptu CLEVER (Compact Low Emission Vehicle for Urban Transport), což byla také tříkolka vyvíjená na univerzitě v Bathu už od roku 2002. Ta už byla vyloženě podobná např. vozítku VentureOne. Co je zajímavé, motor o objemu 230 ccm a výkonu 12,5 koně spaloval zemní plyn ze dvou nádrží. Každá z nich obsahovala 1,7 kg CNG, čímž dávala jezdítku dojezd asi 200 km.

Výroba některé z tříkolek BMW zatím nevypadá nijak zvlášť nadějně, ale je dobré vědět, že se automobilka o tyto alternativy osobní dopravy zajímá.

Napsat komentář