BMW Lovos – koncept, který se umí naježit

Anne Forschner je čtyřiadvacetiletá studentka dopravního designu na univerzitě v Pforzheimu v Německu. Během svých studií už spolupracovala s automobilkami jako Mercedes, Mazda nebo BMW. A právě pro poslední jmenovanou vytvořila unikátní koncept nazvaný Lovos.   

Lovos je zkratka pro „Lifestyle of Voluntary Simplicity“, tedy „životní styl dobrovolné skromnosti“. Toto hnutí, na západě čím dál tím populárnější (na východě a na jihu jaksi „povinné“), si klade za cíl návrat k přírodě – resp. omezení nadměrné spotřeby, přiměřené přizpůsobení vlastních nároků především materiálních, ale i duchovních a intelektuálních.

Ačkoliv k tomuto hnutí lze mít výhrady, samo o sobě je zajímavé a užitečné. Anne Forschner v jeho duchu navrhla svůj koncept dopravního prostředku BMW Lovos. Přistoupila k designu kriticky – říká, že svět, ve kterém žijeme, je stále komplikovanější a my se zapomínáme ve všem tom chaosu alespoň na chvíli zastavit, rozhlédnout se a přemýšlet o tom jaký vliv na nás mají různé produkty a služby a jak nás a náš vnitřní svět utlačují. Málokdy se podle ní stavíme i jen do role tazatelů současného systému a stále hlouběji zabředáme do života ve stereotypním návyku.

Lovos je pravým opakem takového přístupu. Staví se do opozice proti konformismu, nabádá k otázkám. Automobil se skládá z 260 identických součástí, které jsou zavěšené na konstrukci. Mohou být „zavřené“ jako rybí šupiny, nebo otevřené. Jsou pokryty solárními články, a tak získávají solární energii. Vlastně není jasné, zda se jedná o hybrid nebo , v každém případě jde však o odvážný a vizuálně povedený koncept.

galerie: BMW Lovos
BMW Lovos BMW Lovos BMW Lovos
cardesign.ru via bmwblog

6 Comments on “BMW Lovos – koncept, který se umí naježit”

  1. moje rec,asi je ta holkap
    moje rec,asi je ta holkap roste jen krave z hnuti za zelenou duhou…keci otom jak lidi zijou trapny monotoni zivoty je k smichu,pac kdyby tak nezili tak tu pochcipame vsichni hlady vcetne tech vrchnich par bohatejch vrstev naktery tu vsichni drem jak kokoti a ktery bysi vubec takovi auto mohli dovolit,ale je fakt,ze tomu nedava system 260 tejnejch soucastek naprosto smysl,ktom toho ze muzu udelat WoooW najezene na kocku kery sem zastavil u prechodu,jinak k hovnu,slozite,naprosto neekonomicky,chtel bych videt jaka by byla vyrobni cena a kdo z monotone pracujicich by si takovouhle nadheru na ekologickou energii vyrobenou naprosto antiekologickou technikou moch poridit…?!? (s ohledem na slozitost,neekonomičnost a neekologičnost vyroby takovych solarnich panelu,kery by meli rozpohybovat tuhle aerodinamickou brzdu,bych typce vrazil facku)… sory,ale fakt meto rozladilo… navic semito ale vubec nelibi! xD

Napsat komentář