Bezplatné elektrobusy v Praze najely 10 000 km

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR, které přes dva měsíce jezdí na trase pravidelných linek BB1 a BB2 v Praze, ujely už více než 10 tisíc kilometrů.

Baterie elektrobusu se 180 lithium-iontovými články mají celkovou kapacitu 172 kWh, což odpovídá průměrné denní spotřebě 25 českých domácností?
foto: ČEZ

Služeb elektrobusů využilo zhruba 150 tisíc cestujících. Jedná se o první elektrobusy nasazené do ostrého provozu v pražské hromadné dopravě, které mohou cestující využívat bezplatně.

Projekt je společnou iniciativou developerské a investiční společnosti PASSERINVEST GROUP, Skupiny a dopravní společnosti ARRIVA s cílem snížit zatížení životního prostředí zejména ve městech.

Celkem 10 008 ujetých kilometrů má aktuálně na svém kontě dvojice českých elektrobusů SOR EBN 9,5 bezplatně sloužících veřejnosti na pravidelných linkách BB1 a BB2 mezi stanicí metra Budějovická a multifunkčním areálem BB Centrum na Praze 4.

Každé z vozidel najezdí denně v průměru 100 km, a zvládne tak zhruba 50 jízd. Elektrobus pojme až 73 pasažérů a obě vozidla přepraví za den přibližně 3 600 osob.

Elektrobusy směřující k BB Centru jsou přiděleny dvěma stálým řidičům, další dva jsou proškolení na jejich řízení pro případ nemocí, dovolených atd. Jedním z „kmenových“ řidičů elektrobusů společnosti ARRIVA, kteří si každý den sedají za volant elektrobusu, je Stanislav Kovářík.

Víte že…

• energii pro nabití plné kapacity baterií jednoho elektrobusu dokázala loni Jaderná elektrárna Temelín vyrobit za necelou půlvteřinu?
• po celodenním provozu má elektrobus z trasy Budějovická – BB Centrum (při nabíjení 3× 400 V/32 A) opět 100% plné baterie za 6 hodin?
• při plném využití kapacity 73 pasažérů je jeden elektrobus schopen denně přepravit více než 3600 osob?
• pasažéři díky wifi připojení v elektrobusech dosud stáhli celkem 2,5 GB dat?

Kdyby to záleželo jen na něm, k naftovému autobusu už by se nevracel: „Je to obrovský rozdíl pro řidiče i cestující. Uvnitř neslyšíte nic a necítíte ani typické vibrace od motoru, chvíli jsem si musel zvykat. Cestující občas reagují slovy, vždyť my ani neslyšeli, že jste přijel,“ směje se.

„Linky směřující do BB Centra jsou pro elektrobus ideální, kapacita baterií vychází akorát na jeden pracovní den. Ráno si beru z garáže autobus nabitý na 100 %, večer ho vracím cca s 30 %, takže je tam ještě rezerva.“

Důležitá je zejména šetrnost elektrobusů k životnímu prostředí a velmi nízká hlučnost. V praxi jsou dokonce tišší než trolejbusy, protože v nich není slyšet zvuk trolejí. Při brždění nebo jízdě z kopce elektrobus o výkonu 120 kW rekuperuje a dobíjí touto energií vlastní baterie.

Nedávno skončená zima potvrdila dobré jízdní vlastnosti elektrobusu na sněhu nebo náledí, pomáhá mu přitom zatížení zadní nápravy těžkými bateriemi. V zimě také není potřeba chladit bateriový prostor, který se při vyšších teplotách zahřívá.

tisková zpráva

23 Comments on “Bezplatné elektrobusy v Praze najely 10 000 km”

  1. Je moc dobře, že to tam
    Je moc dobře, že to tam jezdí (2ks), ale je to jako když plivne. Jezdí tam i další dva pendly, které jsou naftové a dalších X MHD linek. Přitom je tam tah na D1 a Vyskočilova je zapráskaná. 10 000 Km je fajn, ale na úvahy jestli je ten autobus použitelný dloudobě je ještě brzy. Chtělo by to be závad ujet mnohem víc. Další věc je, že SOR trochu šetřil na vnitřním vybavení, a že to tam smrdí. Hlavně, když se zapne topení. Na druhou stranu v tom nafťákovém pendl to smrdí mnohem víc nejen po naftě…

    1. Ono se také chce podívat
      Ono se také chce podívat na situaci trhu s elektrobusy s nadhledem, respektive srovnat jej vůči trhu s osobními BEV.

      Potom SOR technologicky představuje analogii k levnému vozidlu, předělanému na elektropohon. Typicky jako přestavěná Fabia od EVC. (mimochodem mám pocit že přestavbu SOR také provádělo EVC)

      Elektrobusy Škoda už jsou stavěny jako plnohodnotně elektrické, ale technologicky pouze na úrovni Leafu či e-Golfu.

      Tj. v branži elektrobusů se zatím neobjevila žádná Tesla, která by vyrobila elektrobus s technologií odpovídající současnému poznání. Kde se bavíme o 500kWh+ baterii v 12m voze a tím i dojezdu 300km v plném obsazení a vytápěním. A až 400km v běžném provozu.

        1. BYD má svůj ekvivalent i v
          BYD má svůj ekvivalent i v osobních BEV a to konkrétně vůz e6, který se může prodávat u USA i EU, takže to není žádná popelnice ale je na tom vidět čínský projev. V každém případě to auto má až 80kWh baterii na bázi LFP!!! a dojezd 240mil. Tj. i z LFP se dá udělat slušná baterie, jen se holt musí někdo alespoň trochu zamyslet nad baterií a tedy nepoužit ten největší odpad co je zrovna na trhu.

          Ekova je typický příklad konstrukčního cvičení, tedy nic není úplně špatně, ale na druhou stranu vůbec v ničem oproti konkurenci nevyniká. Navíc proti Škoda electric nemá světově známou značku, takže ikdyž v technickém ohledu za ní nijak nezaostává tak praktická prosaditelnost na trhu bez dotací a místní podpory je rovna 0.

          Nejvtipnější na tom je, že kdyby Škoda electric teď vzala ty nové články od LG, tak může jen prostou výměnou článků (také používá NMC pouch provedení) získat kapacitu cca 440kWh a problém nedostatečného elektrického busu pro MHD je jednou provždy vyřešen. Jenže to oni už z principu neudělají (protože by se tím ukázalo že to do teď – stejně jako všichni ostatní – dělali úplně blbě) a tak budeme ještě min. příští 2-3 roky snášet žvásty o tom jak to nejde. Respektive co hůř budou dál otravovat s tím projektem Trihibus, který měl od počátku zůstat pouze jako technologický demostrátor pro děcka se zájmem o techniku a nedělat si tím ostudu ve snaze uvést to do praktického provozu.

  2. Jenže dopad na
    Jenže dopad na zdraví
    Vložil/a Anonym (bez ověření), Čt, 2016-04-14 13:32
    Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!
    Jenže dopad na zdraví lidí je nevyčíslitelný. Nelze počítat jen haléře a kašlat na sebe – na člověka….

    Tento pohled jednoho z komentujících mne zatím zaujal nejvíce. Kdybychom uměli -spíše chtěli , spočítat co nás ropa stála na přírodě a zdraví , ani doprava skrze ní by nebyla ekonomická.Je hloupostí a smůlou lidstva , že myslí logikou rychlých peněz.
    Při tom všechno se na peníze počítá , ale zdraví si za ně nekoupíte.
    A zdraví a budoucnost našich dětí je VŠECHNO.

    Proto fandím elektromobilitě , mající právě za současné technické úrovně onu byťsi nedokonalost , ale okolnost nutně uvažovat o tom , že dojedu podle toho a tam , kolik mi umožní akumulátor a jeho doba nabíjení , zejména z obnovitelných zdrojů.A využívání obnovitelných zdrojů vede k logické hospodárnosti a to je přímá ochrana zdraví našeho a našich dětí.Spočítat to přímo nejde , ale funguje to jednoduše z logiky rozumu.
    Ropa jen využila chyby (více, dále , rychleji) v čipu lidského mozku a takhle jsme si zavařili. Elektromobilita to nevyřeší, ale zpomalí. A proto za to stojí.

  3. mne ten clanok pripada ako
    mne ten clanok pripada ako keby pred tym ziadne trolejbusy neboli, a nikto nimi nikdy nejazdil. alebo je to iba specialita bratislavy ?

    trolejbus rozhodne pocut je, jazdi agresivnejsie, horsie sa v nom udrzite ak stojite, lietate zo strany na stranu, rozhodne to nie je lacnejsie.

    preco do toho motaju WiFi ? Ahá, to je PR, tak potom nic.

    PS: vodici trojebusov su viac podrazdeny, ako keby v sebe nevedeli najst klud. pocut je aj elektricka, metro, …elektricke rusne.

    Zaver: Clanok je silne nedoverihodny, orientovany na mladu neskusenu generaciu narodenu po revolucii.

  4. A co tak zkusit vyzjistit
    A co tak zkusit vyzjistit jak provoz takovych busu vychazi financne? Na provonani ceny porizeni a udrzby a provozu takoveho EV s klasivckym dieselem nebo CNG? Zjistit jake jsou denni najezdu busu ve mestech a zkusit tak nacrtnout na kolik linek by se dal EV bus pouzit? To by byly mozna zajimavejsi informace nez tohle na pul promo…

    1. Dle článku spotřeba 120
      Dle článku spotřeba 120 kWh/100 km, běžný městský autobus prý okolo 50 l/100 km, čili náklady na jízdu (počítáno 2,5 Kč/kWh a 21 Kč/l nafty) jsou 300 Kč vs. 1050 Kč za den. Počítám, že je vytížen i víkendy, takže mínus nějaký ten čas na údržbu 340 dní v roce a jsme na 102 tisíc vs. 357 tisíc, tedy úspora 255 tisíc za rok.
      Cena baterie v současných cenách ($150/kWh?) je 645 tisíc. Teď jen zjistit nákupní cenu autobusu :).
      Jen mimochodem i kdyby pořizovací cena i náklady byly 2x větší, tak bych byl pro elektrobusy a klidně i pro okamžitý zákaz prodeje nových dieslových autobusů a provozu starších řekněme 8 let.

      1. No tak jasne ze ciste EV
        No tak jasne ze ciste EV busy ve meste by byly fajn, ale kdo by to zaplatil ze? Mne prijde soucasny vyvoj celkem OK – dost mest preslo na CNG coz eliminuje ten hlavni bordel z dieselu, a na sposte mist maji uz v pilotnim provozu EV a zkomaji, kde to dava ekonomicky smysl…
        Jinak ja pisete – uspora 250 tisic rocne u tehcto (realne by to mohlo odpovidat, spotreba maleho busu je mensi nez 50l, ale zas udzba asi bude drazsi) znamena, ze pri napriklad 10 lete zivotnosti (busy se casto meni uz po 7-8 letech) by ten EV mohl stat jen 2,5 mega vice, pokud stoji 5 mega vice, tak je to problem. To je prave to co mi vlanku nejvice chybi – sotji diesel 4 mega a EV 10 mega? nebo diesel 5 mega a EV 6 mega? to je docela zasadni rozdil….

Napsat komentář