V Londýně vyjede první elektrický doubledecker

auto Londýn autobus doubledecker Olympijské hry 2012

Londýnský starosta Boris Johnson oznámil, že městský dopravní podnik brzy začne zkoušet plně elektrické doubledeckery. V Londýně už jezdí stovky hybridních autobusů a osm jednopodlažních elektrobusů.

Legendární červené londýnské autobusy doubledecker byly ozdobou Olympijských her 2012. Postupně by je mohla nahradit nová generace s plně elektrickým pohonem.
foto: (c) Transport for London

Plně elektrický autobus doubledecker bude světovou raritou a konečně posune jednu z ikon Londýna do 21. století. Na vývoji autobusu překvapivě pracuje čínská společnost .

První testovací doubledecker elektrobus začne jezdit na lince číslo 16 mezi zastávkami Cricklewood a Victoria Station už od letošního října. Je pravděpodobné, že jestli se osvědčí, budou postupně elektrické doubledeckery nasazeny i na dalších trasách.

Londýn se tak jednoznačně stává jednou z vedoucích světových metropolí co se týká snižování emisí hromadné veřejné dopravy. Spolu s 23 dalšími světovými městy se zavázal do roku 2020 nakoupit 40 000 autobusů s velmi nízkými emisemi.

Starosta Boris Johnson potvrdil, že všechny nové autobusy pro centrální část Londýna nyní splňují limity ultra-nízkých emisí. Díky tomu je centrum města výrazně tišší a vzduch čistší.

tisková zpráva

Čtyři komentáře u “V Londýně vyjede první elektrický doubledecker”

  1. Jsme holt dosti pozadu. Byť
    Jsme holt dosti pozadu. Byť alespoň něco – Přijedeme dýchat pro Ostravu = Autobusy na CNG v Dopravním podniku Ostrava
    http://www.dpo.cz/aktuality/o-projektech/1402-prijedeme-dychat-pro-ostravu. V rámci projektu bude pořízeno 105 autobusů s pohonem na CNG (z toho 90 vozů s karoserií 12m a 15 vozů s karoserií 18m), které plně nahradí stejný počet dieselových autobusů, z nichž 63 autobusů splňuje emisní normu EURO 2 a 42 autobusů normu EURO 3.
    Legrace je, že velbloudích autobusů (těch s hrby na střeše pro plynové bomby) jezdí v sousedním Havířově už roky přehršle.

Napsat komentář