Soukromé firmy míří na Měsíc

Americká firma Astrobotic Technology úspěšně otestovala měsíční raketový přistávací modul Autolanding System. Astrobotic tak sebevědomě jde za svým snem – stát se první soukromou firmou, která pošle na Měsíc robotické vozítko.

Měsíční vozítko podle představy grafika
foto: Google

V roce 2007 firma Google vyhlásila soutěž Google Lunar XPRIZE (GLXP) pro soukromé firmy. Pravidla soutěže? Přistát s robotickým vozítkem na Měsící, ujet minimálně 500 metrů a poslat na Zemi snímky měsičního povrchu. Vítěz se může těšit na prestiž, náklonost bankovních domů a finanční odměnu ve výši 20 milionů dolarů.

GLXP je následovníkem závodu Ansari X Prize odstartovaného v roce 1997. V rámci Ansari X Prize měla soukromá firma během 14 dní dvakrát do vesmíru (>100 km) vyslat pilotovanou loď. Závod vyhrála v roce 2004 Virgin Galactic s lodí SpaceShipOne.

Nyní je na řadě Měsíc. Firmy jako SpaceX a Virgin Galactic se soustředí na pilotované mise na nízkou oběžnou dráhu Země.

O úspěch v měsiční soutěži tak bojují malé technologické firmy z celého světa, jako je např. americká Astrobotic Technology. Připomeňme, že svého robota na Měsíc chtějí poslat také týmy z Německa, Španělska, Izraele nebo Maďarska.

Test přistávacího modulu Autolanding System
video: YouTube

Právě Astrobotic Technology provedla o víkendu úspěšný test svého robotického přistávacího modulu Autolanding System. Raketa Xombie vynesla robotický modul do výšky 250 metrů po trajketorii simulující přistání na Měsíci.

Autolanding System poté pomocí raketových motorů provedl kontrolované přistání. Palubní kamery navíc skenovaly povrch a chytrý řídící software našel nejlepší místo pro přístání bez nerovností a překážek.

„Koncepčně se to podobá misi Apollo, kde astronauti navigovali bezpečné přistání skrze okna LEM (Přistávací modul – pozn. redakce),“ říká John Thornton, generální ředitel Astrobotic Technology.

“V tomto případě máme na palubě místo astronautů počítač, kamery, IMU (Inerciální měřící jednotka – pozn. redakce) a software, které jsou natolik přesné, že dokáží posadit loď s přesností do několika metrů.”

Měsiční rover při testech na Zemi
video: YouTube

Dlužno dodat, že přistání proběhlo bez údajů z pozemského navigačního systému GPS. „Když poletíme na Měsíc, nebude tam žádný GPS,“ říká Thornton. „Náš systém je dálkově ovládán a v tomto smyslu je robotický.“

Schopnost vyhnout se překážkám je pro úspěch mise zásadní. Dálkově (např. pomocí umělé družice) lze na Měsíci vidět předměty s rozměry většími než metr dva. Nebezpečné „balvany“, skalní výčnělky nebo mini-krátery na povrchu však neuvidíte.

Jaký je vlastně “bussiness plan” firmy Astrobotic Technology? „Naším snem je vytvořit robotickou službu, která bude dopravovat náklady na Měsíc.“ říká Thornton. Máte zájem si něco poslat na Měsíc? Připravte si 1,2 milionů dolarů za každý 1 kg nákladu.

Případní zájemci? Kromě bohatých univerzit a vědeckých týmů, může být měsíční dopravní služba zajímavá i pro firmy ze zábavního průmyslu. Uvažuje se o vyslání robotického vozítka na měsíc, ovládaného platícími zájemci přes internet.

Astrobotic Technology

Napsat komentář