Věda není sci-fi? Den TA ČR 2023 bude posouvat hranice možného v aplikovaném výzkumu

Den TA ČR je na poli výzkumu tradiční událostí, prostřednictvím které Technologická agentura ČR (TA ČR) oceňuje nejlepší projekty aplikovaného výzkumu s vysokým přínosem pro společnost a hospodářství.

Ani letošní rok nebude výjimkou. Slavnostní galavečer s udílením cen proběhne už po jedenácté v prostorách Národního muzea a opět přinese bohatý doprovodný program – sérii regionálních debat o aktuálních tématech řešených v krajích a unikátní microsite nabitou zajímavými články a video rozhovory s inspirativními osobnostmi. Celým Dnem TA ČR bude provázet téma Věda není sci-fi? Posouváme hranice možného a uskuteční se 2. 11. 2023.

Den TA ČR má každý rok své specifické téma, které poukazuje na aktuální dění ve společnosti. V roce 2022 se tématem stala diverzita ve výzkumu a inovacích. Pro letošek se Technologická agentura ČR zaměřila na posouvání hranic (nejen) v oblasti aplikovaného výzkumu a inovací.

„V Technologické agentuře České republiky se už téměř 15 let snažíme poukazovat na to, jak důležitý je aplikovaný výzkum pro společnost. Výzkum a vývoj nás neustále ohromují tím, jak posouvají hranice možného. To, co se dříve jevilo jako sci-fi fantazie, je nyní realitou. Je to jeden z důležitých dopadů podpory aplikovaného výzkumu,” uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka. 

Odbornou část programu letos představuje unikátní microsite s obsahem vytvořeným k tématu Dne TA ČR poukazující, mimo jiné, na dopady výsledků vybraných projektů na společnost.

Návštěvníci si budou moci přečíst rozhovory s inspirativními osobnostmi, podívat se na videa s předními českými experty a expertkami nejen z výzkumné sféry a sami se přesvědčit o tom, že věda posouvá a mnohdy i stírá hranice mezi nemožným a možným. Smyslem webu je poukázat na důležitost role aplikovaného výzkumu pro společnost.

„Aplikovaný výzkum a vývoj jsou pilíře, na kterých stojí naše naděje na lepší zítřky. Je důležité, abychom si uvědomili, že bez podpory těchto aktivit v akademické i podnikatelské sféře nebude docházet k pokroku a my ustrneme na místě. Věda, technologie a inovace obecně jsou, byly a budou hnacím motorem změny, kterou náš svět potřebuje,” dodává Petr Konvalinka. Web bude dostupný v průběhu října na adrese vedaneniscifi.tacr.cz.

Slavnostní galavečer s předáváním Cen TA ČR těm nejlepším projektům aplikovaného výzkumu za uplynulý rok započne 2. 11. v podvečerních hodinách v prostorách historické budovy Národního muzea.

Ocenění řešitelé vítězných projektů si domu odnesou originální skleněnou sošku od českého designéra Lukáše Jabůrka. O absolutním vítězi a držiteli Ceny „Český nápad” z dílny společnosti 3Dees rozhodne sama veřejnost prostřednictvím hlasování na webu TA ČR nebo přímo v sále v průběhu galavečera.

Čtvrtkem 2. 11. 2023 Den TA ČR ale nekončí! Následují Ozvěny Dne TA ČR, tedy série regionálních debat, které proběhnou každou středu od 8. do 22. 11. 2023. A jaké regiony a témata byla vybrána pro letošní rok?

  • 8. 11. 2023 Moravskoslezský kraj (Ostrava) – Výzkum a vzdělávání jako nové příležitosti pro mladé
  • 15. 11. 2023 Jihomoravský kraj (Brno) – AI: Naděje a výzvy v době dezinformací
  • 22. 11. 2023 Ústecký kraj (Ústí nad Labem) – Brownfieldy a dostupné bydlení: prostor pro nové možnosti transformace

Debaty se budou se vysílat online prostřednictvím YouTube kanálu TA ČR. Link pro připojení bude zveřejněn v den akce.

zdroj: tisková zpráva

5 Comments on “Věda není sci-fi? Den TA ČR 2023 bude posouvat hranice možného v aplikovaném výzkumu

    1. Opět jste mimo. Izrael má dlouhodobě dobré vztahy s Ruskem. Většinu obyvatel Izraele tvoří židé, kteří do Izraele přišly právě z Ruska. Ruské a Izraelské rodiny se běžně navštěvují a mají dobré vztahy. Proto také Izrael Ukrajině nedodal téměř žádné zbraně. Pro Rusko je přátelství s Izraelem přednější než přátelství s Iránem. V Sýrii rusové nechali Izrael dělat nálety na íránce.
      Ono taky kdyby Izrael Ukrajině dodal zbraně, tak by na nich hned byly nacistické symboly jako na houfnici Dana dodané ČR. To by Izrael nerad viděl.

        1. Irán nemá moc spojenců. Jeho úhlavní nepřítel je USA a Izrael. Samozřejmě vztahy Írán – Rusko nejsou ideální, ale Írán si nemůže moc vybírat, takže kladný vztah mezi Ruskem a Izraelem musí skousnout.
          Židé se do Izraele stěhovali už ke konci 19. století. a celém v průběhu 20. století. Po roce 1990 asi milion židů odešel ze zemí Sovětského svazu do Izraele z ekonomických důvodů.

Napsat komentář