Evropská unie navrhuje skoncovat s ruskou ropou

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhla dnes členským zemím EU zákaz dovoz ruské ropy do Evropy. Podle Svazu moderní energetiky jde o důležité rozhodnutí, které zastaví odliv desítek miliard eur, které posílá Evropa Putinovy během jeho válečné agrese na Ukrajině. Dalším důležitým cílem Evropy musí být snížit spotřebu ruského zemního plynu. 

“Zákaz dovozu ruské ropy by Evropa měla podpořit také rozvojem pohodlné a dostupné veřejné dopravy a nástupem moderní čisté mobility. Elektromobily nepotřebují ani kapku ruské ropy. Podíl mohou snížit také udržitelná biopaliva nových generací – synteticky vyráběná nafta či s využitím odpadních materiálů,” vypočítává možná řešení nezávislosti na ruské ropě Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. 

“Důležitou částí úspor ropy je také chování řidičů. Dodržování rychlostních limitů, plynulá jízda, správný tlak v pneumatikách a pravidelná údržba. To vše jsou jednoduché kroky, které sníží spotřebu, a tedy ve výsledku přispějí i k nezávislosti na fosilních palivech,” dodává Martin Sedlák.

Neméně důležitou částí nezávislosti na dodávkách fosilních zdrojů z Ruska je také snížení spotřeby zemního plynu. I zde hrají významnou roli opatření, která lze provést tak, aby se snížila spotřeba nebo se zemní plyn mohl nahradit zelenou energií. Renovací budov se ušetří 1,8 miliard kubíků zemního plynu, a to především díky zateplování budov, výměně oken, instalaci rekuperace a optimalizaci zdrojů tepla.

Produkcí biometanu lze vyrobit do pěti let 1,3 miliardy kubíků zeleného plynu ročně. Vybudováním nových solárních elektráren, které mohou vyrobit 9-12 terawatthodin čisté elektřiny a nových větrných elektráren, které mohou dodat dalších 5 terawatthodin čisté elektřiny. Jejich roční produkce pak odpovídá ekvivalentu až 1,6 miliard kubíků zemního plynu.

Téma energetické svobody Svaz moderní energetiky ve spolupráci s dalšími asociacemi zpracoval do podoby společné výzvy EnergetickaSvoboda.cz. Iniciativa navrhuje 12 impulsů, kterými lze urychlit renovaci budov, výrobu domácího zeleného plynu, osazení střech solárními panely či usnadnit rozvoj větších projektů obnovitelných zdrojů energie, mezi nimi i agrivoltaiky. Druhá část výzvy pak míří přímo k domácnostem, firmám a obcím. Již se současnými možnostmi se může každý zamyslet, co lze udělat pro zlepšení jeho energetické bezpečnosti.

zdroj: tisková zpráva

80 Comments on “Evropská unie navrhuje skoncovat s ruskou ropou”

  1. Podle aktulální zprávy Bloomvergu bude Indie navrhovat Rusku dlouhodobý kontrakt na odběr ropy fixující cenu 70$ za barel, tedy o 38$ levněji, než je aktuální tržní cena. (dlouhodobé kontrakty jsou ale zafixovány někde na úrovni právě 70-90$).

    Odběr Indie od začátku invaze vzrostl o 720% na 20 milionů barelů měsíčně.

    V případě dohody si tím Indie zajístí dodávky v objemu 240-300 milionů barelů ročně a příznivou fixovanou cenu, Rusko si tímto jediným kontraktem zajistí náhradní odbyt 40% ropy dodávané aktuálně do Evropy.

    Už nevím kdo mi tady na Hybridu psal, že pro Indii bude problém zajistit si import ruské ropy ve větších objemech. Tímto ho tedy zdravím.

    1. Nesmíš číst „Bloomverg“, ale Bloomberg. 😀

      hxxps://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-04/india-wants-russia-to-discount-its-oil-to-less-than-70-a-barrel?utm_source=google&utm_medium=bd&cmpId=google

      Takže 15 a ne 20 milionů měsíčně.

      „India’s state refiners can take about 15 million barrels a month — around 10% of overall imports — if Russia agrees to the price demands and delivers the oil to India, the people said.“

      Pro blbečky zdůrazním „if Russia agrees to the price demands AND DELIVERS THE OIL TO INDIA“.

      Takže pokud jako velkopodnikatel nemáš někde schovaných cca 20-30 tankerů, tak to je zatím na úrovni „Indie a Rusko by si přáli“.

      Ale dobře. Připustíme že někde Rusko sežene(přeplatí nebo uplatí) tolik tankerů a dokáže přesměrovat 30 % dodávek z Evropy do Indie za výprodejovou cenu. No a ještě vybudovat 2x tolik terminálů a sehnat 2x tolik tankerů a 2 Indie a můžou svou výprodejovou ropu místo Evropy ládovat do světa komplet. 🙂

      1. Tento číslo zahrnuje pouze objednávky státu, bez samostatných kontraktů dvou hlavních indických petrochemických kolosů.
        Indická spotřeba ropy je 5 milionů barelů DENNĚ.

        Průměrná cena ropy za posledních 5 let je 61 USD za barel.
        Kolega z jiné diskuze mě opravil – dlouhodobé kontrakty jsou prý nyní zafixovány v cenové hladině 50-70 USD za barel. Indií nabízená cena je na horní hranici stávajících dlouhodobých kontraktů.

        Předstírání našich médií, že Indie tlačí na Rusko a chce slevu, je propaganda.
        Indie vyjednává se VŠEMI svými dodavateli ve snaze zafixovat si dlouhodobé státní kontrakty na hodnotě 70 USD.

        hxxps://www.thehindubusinessline.com/economy/india-interested-in-sourcing-crude-oil-from-brazil-under-special-long-term-contracts/article65342053.ece

        1. Tobě furt unikají ty hlavní 2 problémy a točíš se v nějakých dlouhodobých kontraktech a údajích o spotřebě daného státu.

          Problém 1: Rusko NEMÁ kapacity na přesměrování celého toku ropovodů do Evropy do přístavů a NEMÁ kapacitu terminálů na přečerpání na tankery. Celá družba má kapacitu více jak 2 mil barelů denně.

          Problém 2: Rusko a Indie (jejich spřízněné společnosti) NEMÁJÍ dost vlastních tankerů a zvlášť, když místo cca 2-3 denní cesty z Petrohradu do Nizozemska (do nedávna největší odběratel Ruské ropy a produktů v Evropě) musí urazit cca 15 denní cestu do Indie.

          Na dlouhodobých kontraktech jede minimum ropných společností, respektive jedou minimum své produkce. Ropné společnosti provádí hlavně nějakou formu hedgingu. Proto také Indové chtějí větší slevu, protože 70 USD za dlouhodobý kontrakt není nic super levného.

          1. Aktuální dodávky do Indie vyrostly ze skoro nuly v prosinci na stávajících 3,5 milionu barelů týdně, tedy 0,5 milionu denně a evidentně s tím žádný zásadní logistický problém ani jedna strana nemá, protože takto to funguje už druhý měsíc.

            Ropovody do Evropy netečou dodávky pouze zemím, které chtějí nebo mohou odběr ukončit.

            1. Ropa a plyn přes Ukrajinu na západ stále proudí včetně poplatků za tranzit, a obě válčící strany se hodně snaží, aby to nezasáhla nějaká „zbloudilá střela“.Zajímavá je, také minimální kritika ze strany USA na Indii, která na nějaká embarga kašle v porovnání s kritikou Číny.Prostě:„Amerika nemá trvalé přátele nebo nepřátele, jen zájmy“(H.K.)

              1. To je asi spíše pocit z Českého mediálního prostoru.

                hxxps://atalayar.com/en/content/us-pressuring-india-reduce-russian-oil-sales-avoids-criticising-its-neutrality

                hxxps://thewire.in/diplomacy/us-to-continue-consultations-with-india-on-destabilising-effects-of-ukraine-war-biden

                Samozřejmě ta kritika na Čínu bude větší, protože má větší potenciál odebírat z Ruska.

                1. Z Vašich odkazů::Navzdory neshodám ohledně války je vztah s Indií „pro Spojené státy životně důležitý“ ,tisková tajemnice Bílého domu Jen Psaki.::Důvod je Vám snad jasný, a do „trojčlenky“ bych doplnil Pakistán.Realita je, že většina světa na sankce kašle.::::Nákupy indické ruské ropy od začátku konfliktu prudce vzrostly, z ničeho v prosinci a lednu vzrostly přibližně 300 000 barelů denně v březnu a 700 000 barelů denně v dubnu. Ropa nyní představuje téměř 17 procent indického dovozu, oproti méně než 1 procentu před invazí. Indie loni dovážela z Ruska v průměru asi 33 000 barelů denně.

                2. Jen jsem reagoval na vaše „minimální kritika ze strany USA na Indii“.

                  Indie není vyloženě spojenec západu, ale má mnohem lepší vztahy s USA než Čína. Proto je logicky kritika Indie mírnější.

                  „Realita je, že většina světa na sankce kašle“
                  Jak jsem psal Runnerovi, kdyby na to všichni tak kašlali, tak Rusko není nuceno snížit těžbu ropy. (Tiché) Stažení Čínských technologických firem do toho také moc nezapadá. Fakt by mě zajímalo jakými zařízeními budou Ruští operátoři pokrývat mobilní spojení v zemi, když služby omezuje i Huawei.

                3. Venca:USA potřebuje globálního spojence proti Číně, proto ta minimální kritika.Pokud bude Indie dále navyšovat odběr ropy jako letos, tak nemám strach, že by Rusové nevěděli co s ní, je snad pochopitelné, že ty změny vyžadují čas, a většina světa to bude dělat podobně.Jak budou Rusové nahrazovat technická zařízeni, stejně jako v minulosti Američané „kupovali“ od Rusů pro voj,průmysl např. titan, to bylo „zubních náhrad“ co?Neberte to osobně, ale žijete na tomto světě, nebo někde v pohádce?

                4. Doplnění:Podle údajů pojišťovny Lloyd’s v průběhu dubna vyplulo z ruských ropných přístavů Primorsk, Novorossijsk, Usť-Luga a Petrohrad 190 tankerů s ropou, a 76 z nich plulo pod řeckou vlajkou. Řecko má se 716 loděmi největší flotilu tankerů na světě. Od začátku války na Ukrajině Rusko vyvezlo v průměru 4,5 milionu barelů ropy denně v hodnotě 509 milionů dolarů, uvádí zpráva Lloyd’s. To se blíží úrovni před ruskou invazí na Ukrajinu.

                5. @kkk
                  Jestli vám kritika USA na Indii přijde minimální, tak to je už jen váš pocit. Ta kritika tu je, je na nejvyšší úrovni a zaznívá i při osobních oficiálních jednáních. Nebo jak by měla vypadat „dostatečná“ kritika podle vás?

                  „Pokud bude Indie dále navyšovat odběr ropy jako letos“
                  Vy vidíte nějaký ukazatel, který tomu nasvědčuje s ohledem na konkrétní budování infrastruktury nebo to je jen teoretické protažení trendu (čti zbožné přání)?

                  Jasně, že časem to půjde. Rusko musí vybudovat kapacity v přístavech pro dalších 1-2 miliony barelů denně + přívod do přístavů a nakoupit/vyrobit flotilu tankerů. Když to zvládnou za 5 let, tak jim zatleskám. Pak bude spíše problém v tom, že bez moderních technologií nebudou schopni udržet stávající tempo těžby, takže jim začne klesat produkce jako Iráncům nebo Venezuelcům.

                6. Zkuste rozlišovat, politické slogany pro media, a reálnou politiku, nebo jste někde zaznamenal něco o nějakých sankcích na Indii za obchod s Ruskem?A četl jste ten dodatek?::: Od začátku války na Ukrajině Rusko vyvezlo v průměru 4,5 milionu barelů ropy denně v hodnotě 509 milionů dolarů, uvádí zpráva Lloyd’s. To se blíží úrovni před ruskou invazí na Ukrajinu.::::Už jsem Vám to napsal na začátku války, ohledně Vašeho tvrzení o jednotném embargu, tak ještě jednou, jsou to pouze Vaše vlhké sny.

                7. @kkk
                  To je jak u blbejch na dvorečku. 😀
                  Rusko těží o 1 milion barelů denně méně takže každý den má příjmy o 100 milionů USD menší a to ještě ani většina Evropy nepřestala odebírat, ale všechno je v pohodě.

                  Já tu nemluvím o jednotném embargu, ale fyzické nemožnosti přesměrovat kompletní export Ruska na lodě a mimo Evropu. Ale asi mě nikdo neposlouchá.

                  Jasně souhlasím mohli bychom ještě více tlačit na neutrální Indii a třeba to nastane. Dejme tomu čas. Jak ale píšou, tak Indii je výhodný spojenec proti Číně, takže musíme být obratní a chytří.

                  Ohledně těch lodí, oni to nejsou Řecké lodě (jakože státní nebo Řeckých firem), ale lodě registrované v Řecku. Určitě by stálo za to zahrnout toto do dalších sankcí.

                  Jinak ty čísla sedí, potřebují ještě cca 30 tankerů měsíčně na úroveň před válkou a dalších cca 50 na vykrytí propadů v ropovodech. Na květen se očekává propad Ruského exportu o 1,5-3 miliony barelů produktů denně. Jsem zvědavý kolik to bude.

                  hxxps://www.spglobal.com/commodityinsights/en/market-insights/latest-news/oil/042122-russian-oil-exports-resilient-to-sanctions-boycotts-for-now-as-trade-routes-adjust

                8. @Venca. Musite to videt politicky. Kazdy indicky barrel vyda za 3 a mozna i za 5 evropskych barrelu. Vzdy zalezi na zduvodneni putina, ze sankce russko posiluji. Mozna ze se dostanem i na 1:10. A kkk vam to potvrdi.

                9. @Leodendula
                  Chápu. 😀

                  Tohle je ale taky aspekt, na který se zapomíná.
                  Když Rusko prodá do Indie za 70, tak má čistou marži dejme tomu 40. Když by prodali do Evropy za 110 tak by měli minimálně 80. Jinými slovy, i kdyby prodali vše do Indie, tak to znamená v dnešní době poloviční zisk. To je taky ten cíl aby když už něco vyvezou, tak aby dostali co nejméně.

                10. @Venca. Naklady na dopravu lodi do Indie budou mnohem vyssi nez ropovodem do EU. russak bude rad kdyz mu z nouzovych dodavek do Indie neco zbyde.

                11. Venca:Ano máte pravdu je to jak u blbejch na dvorečku.Tvrdit, že::každý den má příjmy o 100 milionů USD menší:::je naprostá spekulace, nebo Vy víte za kolik tu ropu prodávají, kolik stojí doprava, kdo ji platí atd., počítáte propady ropovodů, opět naprostá spekulace, jenom čr má odklad na roky.Dále zapomínáte na desítky dalších surovin a komodit, za kolik např. prodají hnojiva, pšenici atd.Podtrženo, sečteno, pouze „vaříte z vody“.A trocha historie::Venca napsal:1. 3. 2022 (16:14)Ukrajina rozhodně neprohrála, když se takřka celý svět spojil na její obranu. ::::Venca napsal:15. 3. 2022 (8:13)Nejdříve bychom si měli říct, že je to jen nepotvrzený návrh, o kterém opatrně uvažují. Pak si musíme zamyslet kolik toho asi můžou(budou chtít) nakoupit? No a poslední otázka směřuje na to, kdo jim to bude vozit, protože to s těmi bandaskami byl samozřejmě vtip a světoví přepravci se s k tomu moc nemají.:::::Realitu už znáte. Závěrem, zdrojů na planetě začíná být nedostatek, Rusko jich má hodně, takže se kupec vždy najde, bojkot „západní miliardy“ na tom nic nezmění, a bohužel to nejvíc odnese evropa, včetně nás.

                12. kkk@
                  Dostáváte se argumentačně do úzkých a vytahujete jeden nesmyslnější argument za druhým a uskakujete jinam.
                  Doprava dělá většinou do 10 USD na barel a u ropovodů jsme v malých jednotkách USD. Takže to není spekulace, ale aby měla dušička pokoj, tak 80-100 mil USD denně.

                  Nepočítám propady ropovodů, ale to co Rusko prostě nevyvezlo a co nevytěžilo. To jsou veřejná čísla tak si je zjistěte nebo aspoň přečtěte co vám posílám.

                  Nezapomínám na ostatní, ale teď prostě řešíme ropu a ropné produkty, což je hlavní Ruský export.

                  Ukrajina snad prohrála? Nehlasovala snad drtivá většina OSN na podporu Ukrajiny? Dokonce i Čína poslala humanitární pomoc Ukrajině.

                  Ano realitu už známe. Indie nekoupila všechnu ropu co Rusko nabízelo nebo nesehnali dost přepravců nebo obojí.

                  To je jen váš pocit neodpovídající číslům. Na závěr bez moderních technologií začne i produkce ostatních surovin v Rusku klesat, ale to je na jinou diskuzi.

                13. Venca:Opět spekulace, těch Vašich „100mega“ srovnáváte s jakým obdobím, před měsícem, rokem nebo průměrem za 10let? A důležitý je celkový příjem, to je Vám snad jasné, a házet od boku miliony, jak ožralej českej miliardář je úsměvné, většina analitiků je hodně zdrženlivá, protože je tam hodně proměnných, hlavně jak ta válka bude dlouhá.Váš výrok:::takřka celý svět se spojil na její obranu.::::je mimo realitu, většina světa na Ukrajinu kašle, a zajímavé je hodnocení např. papeže.A jestli Rusové dokáží nahradit „západní technologie“, podle mě stejně, jako v minulosti např. Japonsko, Čína atd.A tady máte další realitu na seznamu:::Západ s Ruskem bojuje o alžírský plyn.

            2. Já mluvím o 2 milionech barelů denně ropovody a dalších víc jak 2 milionů barelů denně po moři a ty říkáš, že přesměrování 0,5 milionů barelů denně do Indie nebyl problém, takže žádné logistické limity a problémy asi neexistují. 😀

              A mezitím Rusko snížilo produkci v Dubnu o 7-9 % cca. 0,8-1 milion barelů denně. Měl jsi jim napsat, že neměli snižovat těžbu a měli to ti blbci dovést do Indie, když to podle tebe není žádný problém.

              1. Zcela jistě nebudou schopni dopravit vše do Indie.
                A určitě k poklesu v případě embarga dojde.

                Ale celá problematika tohoto trhu není tak jednoduchá, jak se zdá. Tady se pořád točíte kolem ropy, protože to je nejvíc ve zprávách.

                Ale co třeba ropné produkty? Uvědomujete si třeba, že polovinu těžby Rusko rovnou zpracovává? Bude embargo i na minerální oleje? Asfalt? Chcete pneumatiky?

                Tady se mává nějakými 2 miliony barelů denně, jako že Rusko o to přijde jako o čistý příjem. Ale tak to není ani omylem. Určitě polovinu té produkce dokáže přesměrovat a to i v krátkodobém časovém horiznotu. Další část nasměruje do zpracovatelského průmyslu, ať již vlastního, nebo zahraničního. Část uplatní na vnitřním trhu, a klidně stáhne cenu PHM a energií na nulu a tím bude stimulovat vlastní zemědělství a průmysl.

                Takže ano, embargo, ke kterému nikdy nedojde, by mělo nějaký efekt. Ale mnohem menší, než si představujete.

                1. Ano uvědomuji si, že Rusko vyváží cca 4,5 mil barelů ropy a dalších cca 2,2 mil barelů produktů (údaje za duben).

                  Samozřejmě můžou více ropy přesměrovat do produktů, ale ty stejně pak musí vyvést tankery a nemění to nic na potřebě přesměrovat ropu do přístavů na což není infrastruktura.

                  No zatím se jim podařilo přesměrovat cca 1 mil barelů denně a cca 1 mil barelů museli snížit těžbu.

                  Ano můj odhad je, že Rusko bude koncem roku těžit cca 9 mil barelů denně tedy propad o cca 2 mil barely.

                  To určitě můžou dát PHM skoro zadarmo, ale není to nic výhodného co by někdo chtěl dělat dobrovolně.

                  O „embargu“ (omezování) dovozu ropných produktů se také diskutuje a přijde na řadu hned po ropě.

                2. Tak mate samozrejme pravdu, jak jinak. Vsichni ostatni tady jsou banda lharu.

    2. Spíše bychom měli začít řešit další 0 u dovozu Ruské ropy do USA. Asi bychom měli napsat Greenpeace, protože ty tankery se musejí někde mezi Ruskem a USA potápět a bude z toho ohromná ekologická katastrofa.

      hxxps://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=PET&s=W_EPC0_IM0_NUS-NRS_MBBLD&f=W

      Nebo si lhal? Tomu nemůžu uvěřit. 😀

        1. Napadlo tě, že můžou vozit třeba ropu či jiné produkty z Aljašky do Asie? Ono je to totiž nejkratší cesta. Zahoď 2D mapu a podívej se na globus.

          Nebo jako tvrdíš, že USA nakupuje na černo Ruskou ropu a ty si jediný kdo to zjistil ze sledování polohy tankerů nebo jak se z té lži teď snažíš vykecat? 😀

            1. A kdo to zná? Když jsem se díval na online polohy lodí, prakticky veškerá doprava v tomhle směru šla přes Cugarský průliv mezi Hokkaidó a Honšú a dále podél západního pobřeží Japonska. V Anivském zálivu a v La Pérousově průlivu, lidově řečeno, akorát chcípnul pes.

            2. Já fakt nevím čemu se tak tlemíš. 😀

              Jižní Korea je poměrně významný dovozce ropy a ropných produktů z USA a Anivský záliv je naprosto regulérní používaná cesta lodí plujících více ze severu.

              Tady máš globus a zkus najít lepší cestu, protože nejen že věříš informacím z kdejakých pofidérních webů, ale asi věříš i zkresleným 2D mapám světa a pak máš pokřivené vnímání světa.

              hxxps://earth.google.com/web/@46.59701629,158.68710023,-4278.37561813a,8018293.42074394d,35y,0h,0t,0r

              A ten eia report teda lže nebo jak?

  2. „Elektromobily nepotřebují ani kapku ruské ropy.“Nechci brát „Uršule“ a ostatním „svazákům“ (Sedlák) iluze, ale co plasty, pneumatiky, maziva atd, a to nemluvím o hliníku(Tesla) a dalších surovinách.Já jsem dlouhodobý zastánce EU, a hlavní důvod je menší riziko vzájemných konfliktů, ale to co posledních „pár“ let Brusel plodí je vážný důvod na změnu-návrat do původní podoby EHS.

    1. Ale od momentu, kdy je BEV vyrobene nepotrebuje uz zadnou ropu. No dobra, par litru na vymenu pneumatik, steracu a nemrznouci smesi do ostrikovacu. Ale oproti spalovakum, do kterych se leje kazdy tyden desitky litru, do BEV se uz nic neleje. Kdyz vezmeme prumerny najezd auta behem zivotnosti 300.000 km a spotreby 5 l/100km, tak to dela 15.000 litru PHM, coz muze byt klidne 25.000 az 30.000 litru ropy. Nechapete, nebo nechcete chapat ten rozdil?

      1. Leo:Tak to zkusíme ještě jednou „Elektromobily nepotřebují ani kapku ruské ropy“ to je LEŽ, a odrazuje to reálně uvažující jedince, což mě štve protože já elektromobilitě fandím.Jo a nezapoměl jste např, na dopravu, někdy přes půl světa.Kdyby tam napsal, že za 20-30 let nebude potřeba ani kapka ropy tak proč ne.

            1. Myslíte to ekonomického „experta“, který si nezná základní ekonomickou poučku, že cena zboží není určena výrobními náklady, ale tím, kolik jsou za ní zákazníci ochotni zaplatit?
              Toho bych moc vážně nebral. Je to dědula myšlenkově zaseknutý v době, kdy energetiku dělaly státní monopoly.

              1. J.V:Tak jasně každý čech je expert na všechno(J.V.) tomu rozumí líp.Plyn s tím BASF to sjednával mám dojem předloni, a slovákům loni.Je to tak 2-3 roky co tady jeden expert předpovídal jak bude LNG za „hubičku“Nechápu, že si Vás nezvou do televize, jo a tržní hospodářství a EU, to jako fakt?

                1. Hele, pokud má někdo být považován za ekonomického experta, měl by aspoň znát základní ekonomická fakta. Tohle zná kdokoliv, kdo něco prodává, a děti se to učí na střední škole.

                2. J.V.Znáte rozdíl mezi teorií a praxí, ale jasně školní poučky jsou důležité.A jestli můžu osobní dotaz, Vy jste expert na co?

                3. Ing. Vladimír Štěpán je absolventem VŠE v Praze. Má vice než třicetileté zkušenosti v energetice. Zejména v oblasti plynárenství, teplárenství, mimo energetiku v oblasti ŽP a makroekonomiky. Specializuje se na ceny, komerční a právní podmínky kontraktů, privatizaci, regulaci, vztah mezi makroekonomikou a energetikou, dopady využívání energetických zdrojů na ŽP, včetně výroby z obnovitelných zdrojů. Jako obchodní ředitel ČPP byl odpovědný za kontrakty na dodávky plynu do ČR, uzavřel smlouvy pro tranzit plynu přes ČR za stovky miliard korun. Stejně jako mezinárodní smlouvy na uskladňování plynu. Vedl kontraktační jednání a zabýval se problematikou diverzifikace zdrojů. Připravil projekty ocenění za stovky miliard korun při privatizaci energetických společností. Spolupracoval na projektech Pravidla pro trh s plynem v ČR a SR jako základu pro liberalizaci trhu s plynem v obou zemích. Byl poradcem nadnárodních evropských energetických společností v mezinárodních projektech v Chorvatsku, Řecku, Izraeli, Mongolsku a Číně. K těmto tématům pravidelně publikuje včetně prezentací na mezinárodních konferencích v řadě měst Evropy. Vystupoval jako expert v arbitrážních řízeních v Rakousku a Norsku. Spolupracoval rovněž s vládní komisí pro přípravu nové energetické politiky ČR. Posuzuje technicky, obchodně a ekonomicky projekty na dodávku tepla pro odběratele tepla. Je poradcem ERÚ ČR v oblasti plynárenství a teplárenství. V roce 1992 spoluzakládal poradenskou společnost ENA s.r.o., po rozdělení ENA od roku 2015 zakladatel společnosti Enas s.r.o.

                4. Absolvent „největší střední školy v Praze“ v časech, kdy se tam vyučovalo akorát centrální plánování. Mě jeho „credentials“ nechávají chladným, co mě ovšem vytáčí do vývrtky je to, že kecá očividné ekonomické nesmysly a toho centrálního plánovače ze sebe ještě pořád nedostal.
                  P.S.: Mě živí datové analýzy. To mě taky neučilo mít čuch na tyhle rádoby-experty, kterým ani stařecké šediny nepomohly k tomu, aby pochopili základní principy fungování světa.

                5. No jasne, BASF necha nejakeho trumpetu vyzrazovat jejich obchodni smlouvy. Takoveho zvanila by podruhe uz nepustili ani na jejich firemni parkoviste. Takovym lidem se rika hochstapler.

                6. J.V.:Takže Vaše reálné zkušenosti s obchodováním plynu, kromě pár školních pouček jsou nula, ale o to větší máte ego, takové „skromné jedince obdivuju“.Leo: jasně, na mezinárodních arbitráží je samej hochstapler, že by vlastní zkušenost?Pro oba, až budete mít za sebou alespoň desetinu kontraktů,co má V.Štěpán, tak můžete někoho kritizovat, do té doby jste jenom plácalové báboviček na pískovišti.

      1. Hmm a proč mi to píšeš, když jsem podle Tebe nějaký trololko? Válku začalo Rusko a stále válčí a páchá zvěrstva=nechce mír. To je jak z manuálu nějakého ruského trolla, který říká: nesouhlasím s válkou, ALE…_těch lidí je mi líto, ALE…_musíme uprchlíkům pomáhat, ALE…

        1. Aby si si uvedomil co pises a propagujes. Vojna sa nikdy nezacina utokom vojakov. Vojna sa zacina davno pred vojenskym utokom. Je to iba pokracovanie politiky inym sposobom.

          Sorry, ze som pre teba troll a to dokonca prorusky, ked si nezelam utrpenie beznych ludi. Keby sa Ukrajina davno vzdala, tak by vojna davno skoncila a casom by odstranili nastrcenu vladu. Miesto toho tam teraz bude konflikt bez konca. Vojna totiz hlavne plodi nenavist a ta sa prejavi aj o 100 rokov po jej vzniku. Cim bude vojna dlhsia tym bude horsia a drsnejsia. Aj ked vojna skonci akokolvek, pokoj tam uz nebude a vojna moze naozaj skoncit akokolvek.

            1. Hmm povazovat niekoho za zleho cloveka je zvlastne ked ho nepoznaste. Ja vas zelene mozocky nepovazujem, za zlych ale za hlupych. To sa da lahko odpozorovat od vasich hlupuckych reciciek, vylepovaniu vlajociek a smajlickov a pravidelnom osocovani a urazani ludi s inym nazorom ala deti zo skolky na ihrisku. Tym padom je mi vlastne jedno za koho ma povazujete, lebo hlupych ludi si nevazim. Vase urazky by mali vahu vtedy ,keby som si vas vazil a nehral ste tu male dieta, ktore chce silou mocou patrit do nejakej particky a teraz je sexy urazat rusov a Putina (co sa vlastne deje uz dlhodobo). Vas vobec netrapia nejake dosledky, lebo ziadnu zodpovednost nenesiete ale ju skor presuvate na inych.

              Celkovo su vase prispevky uplne bezobsazne a iba maju za ciel vyvolat negativne emocie na nejaky narod ci ves, ktora sa vam nepaci a chcete aby sa vsetci spravali tak ako vy chcete. To je definicia trolizmu. Jeho jedinym cielom nie je diskusia ale osocovanie. Mozno sa vam nepaci co pisem ale s tym vam nepomozem. Mozno je na case zacat pouzivat rozum namiesto emocii ale to nie je v mode. Kazdy sa vsak moze zmenit takze dufam, ze niekedy ludia ako vy rozum dostanu a zacnu ho pouzivat. Neboli by vojny, nebol by hlad, nebol by ani nedostatok v tom nasom malom mravenisku.

                1. Ja nerozumiet jazyku tvojho kmena a uz vobec nerozumela prinosu tvojej myslienky.

                2. Pro XMen… Kterému slovu konkrétně nerozumíš?? Jsou dost ,,československá“….A jestli nechápeš přímočaré sdělení, tak s tím ti už asi nepomůžu 😢

                3. No co je to „kosi bratri“ a dalej tej rovnici „jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet“. Nepripadaju mi ako ceskoslovenske slova. Ja sa nehanbim povedat ked niecomu nerozumiem a priamociare „zdeleni“ by bolo mozno fajn. Je to taky efektivny sposob komunikacie a je lepsi nez cez nejake metafory.

        2. Pro …2050… Ty jsi ALE vážně ještě elfí potěr 😃 To už chcete zakazovat i mluvnické spojky??
          Mimochodem: když jsem tě onehdá obvinil z placeného diskutérství, napsal si, že jsi obyč člověk a že,,,,máš okna na hnoji““… NIKDY jsem tu frázi neslyšel… Není to náhodou otrocký překlad z nějakého románu od Čárlího Dikense??😁

Napsat komentář