Výroba elektromobilu Jaguar I-Pace přerušena: není dostatek baterií

Jan Horčík - 11 Únor 2020

Elektromobil Jaguar I-Pace se vyrábí ve Štýrském Hradci v Rakousku. Od pondělí bude výroba na týden přerušena z důvodu problémů s dodávkami baterií.auto elektromobil Jaguar I-Pace

Elektromobilů Jaguar I-Pace se minulý rok prodalo globálně asi 18 000 kusů, z toho 12 000 jen v Evropě. Vypadá to jako málo, ale celá značka Jaguar prodala v Evropě asi 76 000 aut, takže elektromobil I-Pace tvořil 16 % prodejů.
foto: Jaguar

Továrna Magna Steyr ve Štýrském Hradci, která pro Jaguar elektromobily I-Pace vyrábí, má problémy s dodávkami bateriových článků z polské továrny LG Chem.

Podobné zprávy o přerušení/snížení výroby se objevily už také k elektromobilům Audi e-tron a Mercedes-Benz EQC. Daimler ale přesto údajně plánuje letos vyrobit a dodat původně plánovaných 50 000 kusů elektromobilu EQC.

Bateriové články do baterií obou elektromobilů dodává taktéž LG Chem. Problémy v dodavatelském řetězci nejsou při výrobě nic nového, potýkala se s nimi například už i Tesla.

Otázkou ale je, zda za snižováním výroby není ve skutečnosti spíše nižší než očekávaná poptávka po třech výše zmíněných elektromobilech Jaguar I-Pace, Audi e-tron a Mercedes-Benz EQC.

Německý deník Handelsblatt zase přinesl zprávu, že za problémy s dodávkami by mohla být i nedostatečná kvalita vyráběných bateriových článků od LG Chem. A problémy jsou údajně i v podniku Daimler Accumotive, kde si automobilka sestavuje baterie z jednotlivých článků.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

Zaímo jaguár skučí tak si Tesla buduje pilotní linku na bateriový články ve Fremontu a ještě víc si utuží vertikální intergraci.
https://electrek.co/2020/02/11/tesla-building-pilot-battery-cell-manufacturing-line-fremont/?fbclid=IwAR0KaNcKnhprcTEqRDm6OCBh74HhTVI_79ZR75Jm7QDNIV2Qhyq4zAX6McY

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ked sa tak na to pozeram tak Tesla asi velmi klesat na akciach nebude. Ako jedina automobilka si vyraba vlastne baterie.

Já si dovolím trochu konspirace. Podle mého názoru se těch případů sešlo až moc najednou na to, aby to byl problém způsobený jedním dodavatelem baterií, který rozhodně nemá na trhu monopol a nenabízí nic tak úžasného, co by nemohli dodat jiní. Samozřejmě LG Chem si tento stav asi za rámeček v budoucnu nedá. Nicméně nejvíc podezřelý jen ten servilní přístup zavedených automobilek ve stylu: "To nic kluci, to se stává, nedělejte si s tím moc hlavu, my klidně snížíme a když bude potřeba tak i stopneme na pár týdnů výrobu.." Stát se toto jakémukoliv dodavateli komponent pro spalovací vozy, tak si může jít rovnou hodit mašli. Stejně tak diverzifikovaný dodavatelský řetězec komponent (rozuměj sdírání z kůže dodavatelů) byl vždy devizou zavedených automobilek a teď jako najednou minimálně tři automobilky vše vsadí pouze na jednoho koně bez dopředu zajištěné náhrady?

Čím dál tím víc se přikláním k tomu, že velký význam hraje kalkulace, kdy právě letošní rok se bude brát jako základna pro výpočet nadcházejícího procentního snižování emisí. Tedy pokuty zaplacené letos se násobně vrátí v příštích letech právě těm automobilkám, které si chtějí udržet co nejdéle výrobu/prodeje fosilů. Nepřekvapilo by mě tak, že v roce 2021 najedou zmizí jako mávnutím kouzelného proutku všechny problémy s dodavateli baterií či nefungujícím firmware.

žádná konspirace, konspiraci odsuzují jen málo vzdělaní či inteligentní a hlavně snadno manipulovatelní jako je např. Klus, Pavel K. apod. banda naprosto technicky nevzdělaných pseudo umělců, kteří jsou jsou velmi snadným cílem manipulace :) toto jsou jasná fakta:

"GERMAN CARMAKERS FINED FOR FORMING CARTEL TO FIX STEEL PRICES
Daimler, BMW, Volkswagen accused by competition watchdog"

Jak Rockefeller zlikvidoval elektroauta a veřejnou dopravu:

"One hundred years ago General Motors, John Rockefeller, and a few close friends, using very large sums of money and every form of deception, coercion and intimidation short of murder, singlehandedly killed the US electric auto and train industry, buying up and destroying the rolling stock of almost 1,000 US railroads and tramways so it could sell them gasoline-engined vehicles instead, and virtually killing off mass public transit at the same time."

is.gd/IZcyoH

je třeba konečně otevřít oči :)

Ono to vypada na mizernou kvalitu z polske fabriky. Mozna ze nektere automobilky budou mit brzkou svolavacku prave kvuli baterkam.

kezby jste mel pravdu... To by totiz znamenalo, ze se nevyrabi, ale je to pod kontrolou. Z toho mala co vim, tak to urcite neni jenom umyslne zdrzovani.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

jak může být dnes někdo ještě tak naivní :)

"GERMAN CARMAKERS FINED FOR FORMING CARTEL TO FIX STEEL PRICES
Daimler, BMW, Volkswagen accused by competition watchdog"

Jak Rockefeller zlikvidoval elektroauta a veřejnou dopravu už před 100 lety:
is.gd/IZcyoH

problem konspiracniku je ten, ze sice vsichni svorne vidi dabla, ale kazdy nekde jinde. Nemuzou se teda domnluvit, kde je a navzajem se vylucuji, ale jinak jsou stasni, ze vidi dabla :D

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

co to meleš? tady jsou fakta jasná, nebo chceš říct, že je tento konkrétní způsob likvidace EV lež a automobilky nebyly pokutovány za podvod? Takže přijaly pokutu jen tak pro srandu "konspirátorů"?

Spíš bych řekl, že konspirace je to, když si někdo méně duševně nadaný myslí, že dnešní kapitalismus je férový boj firem mezi sebou a bansteři neovládají dnešní trhy, kde korporacím dnes NELZE konkurovat :-D

Ty jsi nic z těch zdrojů nečetl, že? Když nebudeš číst, budeš vždy jen hloupý Klus, co naletí všemu na čt :-)

Neni mi jasne jak se neco co se odehralo mezi lety 2003-2013 tyka soucasne (ne)produkce elektromobilu VW.

Jakoze si VW postavilo fabriku jenom na oko, aby mohli na BEV generovat ztratu, nebo jak?

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Ty si stále naivně myslíš, že jen Tesla má know how, takže nikdo jiný (zvláště velké automobilky se spoustou peněz) to nedokáže? Přečetl jsi vůbec aspoň jednu klasickou knihu za život?

Neco jsem precetl nebojte.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

tak zapojme logiku: oni tedy mají peníze, mají know how samozřejmě také, viz Jaguar i pace, ale nechtějí a nechtít si mohou dovolit POUZE, pokud všichni spolupracují, viz příklad podvodu německých automobilek, aby snížili cenu oceli

tak už to to všechno jasné?

Takže nyní už spolupracovat MUSÍ, taky budou a společně vytvoří továrnu na baterky, protože jinak je Tesla zlikviduje a už moc času nemají, protože Tesla továrny stále rostou.

Oni ve strategickém managementu už dávno spolupracují, teď se to už dokázalo v německu a ukáže se to ještě více, jinak nebudou mít baterky ... tedy samo pokud ekonomika nepadne

V tom pripade jsem v klidu, vsechno maji pod kontorlou ;)

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

tak pod kontrolou, aby EV masově přišly co nejpozději.... to tedy chceš, nebo jsi to zase nepochopil? :-)

To byla ironie ;)

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

tak to se bez ironie omlouvám, nepochopil jsem já :)

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice

REDAKCE : PROČ NA HYBRIDU CENZURA v TICHOSTI potají MAŽE CELÉ ÚČTY ??
*JE TO PROTI DEMOGRÁCIJI
*porušení novinářské přísahy ;)

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Franta Koudelka/Kuk/Šaman/Švarc

No jestli mazali ty vase tak se vubec nedivim.

Franto není jednodušší přejít z hotentotštiny do češtiny?
I když mě je jasný, dokud hybrid nezavede registraci přes telefonické ověření, tak tě jako zkušeného hackera stejně neporazi....
Mě jen přijde ta energie na obou stranách jako zbytečně promrhana...
I já sám mám občas velké problémy té hotentotštině porozumět...
Přitom jinak tvoje komenty čtu velice rád, i když jsou psané hotentotstinou tak jsou velice trefné...
Ale hlavně pravdivé, čiší z nich životní moudrost....

Obrázek uživatele Jan Horčík

Nejde o cenzuru, ale administraci diskuse. Nemaže, nýbrž blokuje. Několikrát jsme vás osobně emailem upozornili jak by příspěvky měly (či spíše neměly) vypadat. Bohužel, nepomohlo to.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Horčíku, Ty si zas nevidíš do huby, Ty skoroskopčácká sfině.
------
Jsem rád, že toto je v pořádku a takto krásně můžeme všichni psát až do aleluja. Jde mimochodem o zkopírovanou větu jednoho náhodného nedávného příspěvku dlazdice, jehož příspěvky vám zřejmě nevadí a také spousta dalších, třeba ten jeden jediný za celých 5 let, který jsem vás poprosil smazat, což jste odmítl, protože přeci nechcete cenzurovat, žádná pravidla příspěvek neporušil a nadávky jsou naprosto v pořádku, že?
Tak ať si taky naposledy poruším vaše nejpřísnější pravidla a ve stylu Koudelky:
soudluzi loučim se s vámi fšemi a tímto žádám o kompletní smazání mého účtu podle džídýpíár a mějte se fšici fpohodě.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Explicitní příspěvky uživatele "dlazdic" jsme promazali, tam jsme, pravda, byli trochu pozadu. Příspěvků v našich diskusích přibude za den mnoho a ne každý stihneme zkontrolovat. Co se týká vašeho upozornění, jak jsme vám sdělili emailem, ač byl příspěvěk urážlivý, nešlo o nechutnou/obscénní/vulgární záležitost a rozhodli jsme se proto tehdy příspěvěk ponechat.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

No tak to asi máme odlišné názory na to, co je vulgární.
Nicméně můj požadavek byl myšlený vážně, psal jsem vám i e-mail a prosím o respektování mého rozhodnutí.

To Pana Horčíka asi blbě vychovali, když mu skoroskopčácka sfině přijde jako výraz v normě. Taky jsem napsal email o vymazání účtu. Nemám zájem figurovat v téhle žumpě.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brot

tak to je lež jako věž
*na email ste mě neupozornoval, nic jsem nečetl
*administrace tomu říkáte vy, jinak je to anonymní podlá blokace
*porušujete medijální zákon a svobody, tomu ste se zaprodal
*Bohužel? tohle slovo vás není hodno, to jen tak mimochodem. Jinak NIKDE nemáte definovány PRAVIDLA DISKUZE, prostě ste si dle nálady usmyslel
*Navíc cenzuru neprovádíte poprvé že ;) joo bijte do vlastních! třeba nakonec ropáci vyhrajou ;)

PS: bezos prodal 2 mega amazonu za 4B soudluzi ;)

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Franta Koudelka/Kuk/Šaman/Švarc

Obrázek uživatele Michelin

Nikdy jsem proti vam nic nemel, a obcas se i obohatil vasimi prispevky ci odkazy. Ovsem ta hatlamatlastina je fakt zejmena v posledni dobe uz hrozna.
Frekvence vasich prispevku, kterou to tu zaplavujete je uz take fakt prehnana.
Exoti jako bezec42 a dalsi me presvedcili, ze sem nema cenu prispivat (a nejakou dobu i cist) a vy me v posledni dobe presvedcujete, ze vubec sem nechodit a ani tedy necist byl vlastne dobry napad.

Kde jsou ty casy kdy jsem si ze zdejsich diskuzi odnasel vice cennych informaci nez ze samotneho clanku.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Ahoj kamaráde. Vítej zpět. Hlavně ať se to u tebe zase nezvrtne. Jsi chytrej chlap a tady tě to prostě ničí.

hele, zas tak špatný to tu není, prostě to tolik nepřeháněj, jsou důležitější věci v životě :)

Tak hybrid.cz je soukrome medium a muze si mazat co chce a jak chce. Asi tak. Kdyz se vam to nelibi, nenavstevujte ho.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Pravidla diskuse jsou jednoduchá, většina uživatelů si jich tu je vědoma jaksi přirozeně, ale pro vás je sem i napíšu: Je to asi jako když se bavíte s přáteli: bavit se jasně, srozumitelným jazykem, v celých větách k tématu a pokud možno nechat mluvit i ostatní (tedy nezaplňovat diskuse pod články svými příspěvky jeden po druhém). Jde o běžnou internetovou etiketu.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Omlouvám se, ale uplatňovat uvedené desatero, tak byste měl smazat přes polovinu diskuze. A pokud jde o vkus, tak me teda taky daleko vic vadi vulgarismy a urazky, nez infantilni Koudelka mimo tema. Jsou jine profily, ktere by se daly mazat.

Pokud vám tak vadí Off-topic prispevky, tak se to da udelat kultivovane tak, ze se tento oznaci a sbali, tak ze je videt pouze radek s varovanim ze jde o prispevek porusujici pravidla fora. Pokud o nej nekdo stoji, tak si jej muze rozkliknou. Dle meho daleko lepsi reseni a nesmrdi to cenzurou.

No ale rozhodnuti je koneckoncu na redaktorech... Jsou to oni, kdo rozhoduji, kdo sem bude chodit, tim jake nastavi prostredi.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Samozřejmě nečekáme, že každý uživatel bude netiketu dodržovat do posledního bodu. Určitě bude stačit se alespoň v hrubých obrysech držet kultivované diskuse. Ani off-topic nám nijak zvlášť nevadí (viz. tato diskuse) a popravdě nám Koudelkovy příspěvky často také přijdou poměrně zajímavé. Jde však o jejich styl, formu a frekvenci, tedy onu "hotentotštinu", na kterou výše upozorňuje Lightworker. Blokace byla první v historii našeho magazínu (14 let), dočasná a snad pomůže diskuse na tomto serveru alespoň trochu usměrnit.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Byt vama, tak tady aktivnim uzivatelum (Koudelkum a jinym) vyhradim nejaky blog nekde na okraji hlavni stranky, kde by mel zverejneno cele jmeno, fotku a email. Tam by si mohli publikovat svoje aktuality a komentare pod svym jmenem a verte tomu, ze kvalita prispevku by se razem promenila.
V diskuzi by bylo mene balastu a sledovanost stranek by urcite neklesla

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Díky za zajímavý tip :).

---

šéfredaktor Hybrid.cz

A co váš osobní nick Kuk? Ten budete taky mazat?

Obrázek uživatele Kharl.ANTIDIESEL

nj vyKuk vo tom věděl ještě dřív než to psali nautocézet ;))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Franta Koudelka Č.J.P./Kuk/Šaman/Švarc 5.kolon ...

And the winner is Tesla. Ostatni dopadnou jako Nokia, Kodak a podobni tragedove.

Obrázek uživatele Kharl.ANTIDIESEL

táák zatim to je jen postobamovský akcijový gembl a nisan fkrachu žejo, kolik že je roční poměr výroby aut??

100 mega fosilů ku 0,5 mega tezla že ;) viz zdroj si díky cenzůře nejděte ;)

nebýt akcijovýho gemblu tak se tezla už 3x položila :))))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Franta Koudelka Č.J.P./Kuk/Šaman/Švarc 5.kolon ...

Pres tu obrovskou masaz lidi jak je spalovak nepostradatelny nejak moc uvada. Prodeje spalovaku padaji na hubu a elektrina stoupa. Spalovak to ma spocitane, at to bude za 5, 10 nebo 20 let je fuk. Spalovak zahyne. Kdo to nechce akceptovat dopadne jako zapomenuty vojak v nepratelskem uzemi.

Ty seš fakt blázen Leo. :-) Je to definitivní.
Myslim že by z tebe byl velmi dobrej a poslušnej nacista. Protože míra tvého fanatismu prostě není normální.

Lightworker to dělá proto, že je hloupej. Ale ty hloupej nejsi, mohl by si dělat kápa.

1***
Leo to je jasný jak facka, že spalovací motor to má už spočitaný...
Já bych to doplnil o to že volant v autě to má už taky spočítaný...
Jen si netroufám ani odhadnout jestli to bude za 50,100 nebo 1000let....

BEV jde po umetene legislativni cesticce tlacene ze zhora, presto prezevsechno ma obecne nizke jednotky procent prodeju. Nejvetsi producent BEV je prakticky stale ve ztrate a nad vodu ho tahnou jenom odpustky za evropske spalovaky a akciovy gembl. A to i presto, ze soucasne studie rikaji, ze uhlikova navratnost BEV je nad 150 tis. km. coz je moralni zivotnost prumerneho vozu.

Infrastruktura konkretne v teto republice neni pripravena ani na to, aby zde jezdilo pouhe 1% BEV. Nabidka vozu by se prakticky dala spocitat na prstech na rukou a nektere kategorie vozu prakticky neexistuji (MPV, kombi, levne rodinne vozy)... Technologie je v soucasnosti stale predrazena a stale nenabizi univerzalitu ICE.

Ale ano... z urciteho uhlu pohledu se nekomu muze zdat, ze spalovaky padaji na hubu :D

Ano, kdyz date jednomu plavci na krk zavazi a druhemu plavaci kruh, vyhodite je na sire more a tomu s tim zavazim jeste pudete postupne pridavat vahu, tak nemusite byt genius, abyste tusil, ze se casem utopi.
Ale az budete potrebovat plavcika, tak nebrecte, ze vam zbyl jenom chlapik, co je rad, ze se udrzi nad vodou s plavacim kruhem.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Koukam ze pouzivate spatne informace. BEV je mnohem drive CO2 vyhodnejsi nez pisete. A zapominate asi nahodou, ze spalovak vypousti mnohem horsi jedovate zplodiny nez CO2. Jak znamo, ten jed je vypousten primo ve mestech kde ziji lide. To neokecate zadnou vymyslenou bachorkou o nepouzitelnosti BEV. Souhlasim, ze neni dostatek vhodnych modelu. Cim to asi je? Ze by je nikdo nechtel, o tom nemusime polemizovat. Dinosauri je jednoduse blokuji. Proto je nutne jim nandat tolik olova az zacnou nabirat vodu. Chovaji se jako vyrobci cigaret, zdravi lidi jim je u zadnice a jeste podporuji aby se lide vic otravovali. V takovych pripadech je silna regulace nutna. Automobilky chapu proc BEV nechteji. Nechapu ale lidi, kteri se elektromobilite brani. Nemusite si hned EV koupit, ale nemate pravo proti EV aktivne agitovat. Pomahate akorat ropne mafii ktera si mne ruce z lidske hlouposti.

Podle mne zaslepena fanaticka podpora OZE a BEV jakou tady predvadite vy a vam podobni veci skodi daleko vice. Ikdyz asi ne tolik, jako dotacni a politicka agitka kolem toho.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Verim, z eme taky zaradite meiz ty fanaticke podporovatele. Ale pujdu na to obracene, v cem je horsi podpora OZE a BEV vuci podpore fosilnich paliv? Co je pro nas tak vyhodne na tech fosilnich palivech?

Reseilo se to tu mockrat. Vyroba OZE ma v mixu sve nezastupitelne misto, ale dokud nebudeme mit zpusob , jak tuto energii ekonomicky efektivne skladovat opravdu ve velkem, tak jeji nadmira bude ohrozovat stabilitu site. Na druhou stranu uz dnes by mohla (a mela) mit daleko vetsi podil, nez ma. Bohužel si s sebou tahne stigma nezvladnutych dotaci, ktere ji podle mne poskodilo daleko vic, nez ji pomohlo.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Jasně OZE způsobují Blackouty.... :-)
Ve skutečnosti jsou OZE lehce regulovatelné, dají se během pár minut v případě potřeby odstavit bez problému od sítě..nespotřebovávaji palivo
A i ty nenavidene FVE se dají upravit aby elektřina do sítě nelezla ze stridace ale z točivého stroje...

Vzhledem k tomu, ze mame zakon na to, ze elektrina z OZE musi byt povine vykupovana, tak to s tim odstavovanim nebude tak horke.

To je typicky priklad toho, ze zakon ktery mel podporit OZE, tak ho ve skutecnosti zadira, protoze spravce soustavy se kvuli tomu logicky brani problemum.

U nas je to jeste relativni pohoda, ale v Jizni Australii (jak uz jsem tady nekolikrat odkazoval) zacali mit krute problemy s dodavkami EE kdyz produkce z OZE prekrocila 50% a nasledne povypinali veskere uhli a jadro, cimz prisli o base load.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Čezko bych vůbec neřešil...
Ale pro inspiraci se stačí podívat vedle k sousedům... A dá se tam najít i to vypínání OZE...
Každá výrobna nad 100kW lze na dálku vypnout nebo regulovat výkon 25,50,75% rozvodnymi závody... Bez vědomí provozovatele...
A funguje to....

V Australii buduji baterkove uloziste aby ty vypadky odstranili. A jsou mnohem lepsi nez zastarale elektrarny.

Protoze musi... prepocteno na MW resp na MWH je to samozrejme nejdrazsi reseni.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Jaky bezemisni zdroj je lacinejsi?

Pokud se bavime o baterkach, tak to neni v tomto pripade akumulacni/zdroj, ale stabilizator.

Znovu... Energetika neni o jednotlivych typech zdroju, ale o jejich vyvazenem mixu. IMHO baseload na pokryti letni nocni spotreby v podobe jadra by se hodil (20%) k tomu solar na denni letni spotrebu (40%), k tomu nejaky vitr a kogenerace na zimu a prechodove casti sezony. Voda na vyrovnavani spicek. Je to priklad, ale prostor je tady pro vsechno.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Australie je obrovska zeme a malo zalidnena. Pro velkou cast uzemi jsou centralni zdroje uplne nanic. Perth-Sydney je skoro 4000km. To je jako elektrarna v severnim Norsku a spotrebitel na Sicilii. Takze lokalni zdroje maji tam vetsi vyznam. A JE asi nebude to prave. Pak by to byl dominantni zdroj a v pripade odstavky by byli bez elektriny.

Za prve ten priklad mixu byl myslen zde ve stredni evrope. (omlouvam se za mateni)

Za druhe bavime-li se o Jizni Australii, coz je jeden z australskych statu (cca 1.5mil. obyvatel). Me to tedy prijde jako dostatecne odstrasujici priklad.

https://oenergetice.cz/nazory/jizni-australie-kraj-bez-baseloadu-serii-blackoutu

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

V rozsahle australske rozvodne siti nejsou vypadky nic noveho. Byly i pred preferovanim OZE. Sitove vypadky mame i u nas a jinde ve svete. V castech USA docela zavazne i bez OZE. Proti prirodnim zivlum nelze 100% zabezpecit. Viz radeni Sabine v Evrope i Cezku. Navic v Australii vybudovali bateriove stabilizacni centra. Presto je australska sit zranitelna diky velke rozloze a malo obyvatelum. Pri black outu byl podil OZE 50%, takze nic extremniho.

Uz pri 50% OZE jsou takove problemy. Vy jste nekde nedavno navrhoval kryt 75% spotreby z FVE.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Ale vypadek nebyl kolapsem zdroju, pricina byly pretrhane site. V tom pripade nepomuze ani 0% OZE. A nekolikadenni vypadek svedci o velkem stupni pretrhanych dratu. Zdroje byly dal provozuschopne. Samozrejme ze se pokousite vinu dat OZE, to se tahne vsemi vasemi prispevky.

Pise se to v tom clanku. OZE sice vypadek primarne nezpusobi, ale v pripade problemu nepomuze. K tomu je treba regulovatelne zdroje. Nasledkem toho se nejen kupuji baterkove stabilizace, ale taky rozsahle buduji plynove elektrarny.

To mame 5 velkych vypadku v rozsahu 60- 850 tis. Domacnosti v zemi s 6x mensim poctem obyvatel nez CR. Vypadky byly v trvani 1-4dny a to behem jednoho roku.

Ja teda za poslednich 30let nepamatuju v CR ani jeden vypadek takoveho rozsahu.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Nebyl to vypadek zdroju, ale preruseni prenosove site. V clanku se pise, ze velka cast byla importovana a tak to vypada, ze slo vse pres jednu trasu. Kdyz ta byla prerusena, tak byl amen se vsim. V CR mame tak hustou sit, ze par pretrhanych dratu nema takove nasledky. Nejsme kontinent, ale jen maly flek na mape. Jinak ja bydlet v Australii, tak mam vlastni FVE a maly agregat a zadnou sit nepotrebuji. KOuknete jak v nekterych statech ve svete vypadaji elektricke rozvody, clovek se musi divit, ze jim to vubec funguje. O trifazove siti s presnou frekvenci jako v Evrope se jim muze jenom zdat. V takove situaci by jim ani Temelin nepomohl, ten by se sam odpojil, kdyby se pretrhaly draty.

Mel byste si ten clanek precist.

Vy byste si dobrovolne poridil rakovinomet? Ted jste me bazne prekvapil

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Na prekonani nekolika hodin v roce jako proc ne. S velkou pravdepodobnosti by to nebylo ani treba. Vite ze bych take nekdy mohl nasednout do naftoveho autobusu.

neverim ;)

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Raději podpora OZE než drancovani přírody...
Ale komu není rady tomu není pomoci....
Navíc před cca 100lety lidé úplně běžně žili zcela kompletně bez elektřiny...
A fungovalo to...

A ty lány solárních panelů jsou co když ne drancování přírody?

:-)
I ty trolle, ty lány FVE je ochrana přírody...
Vem si krumpáč a lopatu a běž si udělat kontrolní výkop na tu vydrancovanou půdu pod solárními panely...zjistíš sám jak je strašně vydrancovana...

Já jsem nic nepsal o vydrancované půdě. Ten krumpáč máš zaseklej ve svý makovici.

A prozradite, o cem jste psal? :-)

Asi to bude nějaký troll z Bulharska...
Tam taky kyvaji hlavou nahoru a dolů a myslí Ne.. :-)

Jak lany solarnich panelu drancuji prirodu?

Obrázek uživatele ozana

Pole průmyslového zemědělství nejsou příroda!

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;-)

Firmy jiz nakoupily 6,42% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

O co teda jsou když ne příroda?

Obrázek uživatele ozana

Místa, kde nežije jediný živočich nemají s přírodou nic společného. Stejná "příroda" je vybetonovaná plocha.

Pod těmi panely snad nějaká příroda vznikne.

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;-)

Firmy jiz nakoupily 6,42% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Ty panely ale snad neleží na zemi nebo ano ?
Je žížala živočich ?
Tráva tam neroste aby se tam nemohlo něco pást ?

A dalo by se pokračovat...

p.s. i pod ležící panel zaleze "chlebíček"

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Obrázek uživatele ozana

Na zemědělském poli prosypaném chemií žížaly nejsou, pod panely časem budou (i ta tráva).

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;-)

Firmy jiz nakoupily 6,42% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Aha špatně jsem vás pochopil, kritizoval jste že obyčejné pole není příroda.
S tím se nedá než souhlasit :(

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

BEV jde po umetene legislativni cesticce tlacene ze zhora, presto prezevsechno ma obecne nizke jednotky procent prodeju. Nejvetsi producent BEV je prakticky stale ve ztrate a nad vodu ho tahnou jenom odpustky za evropske spalovaky a akciovy gembl. A to i presto, ze soucasne studie rikaji, ze uhlikova navratnost BEV je nad 150 tis. km. coz je moralni zivotnost prumerneho vozu.

Infrastruktura konkretne v teto republice neni pripravena ani na to, aby zde jezdilo pouhe 1% BEV. Nabidka vozu by se prakticky dala spocitat na prstech na rukou a nektere kategorie vozu prakticky neexistuji (MPV, kombi, levne rodinne vozy)... Technologie je v soucasnosti stale predrazena a stale nenabizi univerzalitu ICE.

Ale ano... z urciteho uhlu pohledu se nekomu muze zdat, ze spalovaky padaji na hubu :D

Ano, kdyz date jednomu plavci na krk zavazi a druhemu plavaci kruh, vyhodite je na sire more a tomu s tim zavazim jeste pudete postupne pridavat vahu, tak nemusite byt genius, abyste tusil, ze se casem utopi.
Ale az budete potrebovat plavcika, tak nebrecte, ze vam zbyl jenom chlapik, co je rad, ze se udrzi nad vodou s plavacim kruhem.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Na co chcipne Tesla, to teprv uvidime ;)

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Kodak byl na trhu 120 let, nepřijde mi jako to tragická firma..... uvidíme jak na tom bude Tesla za 50 let.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Kharl.ANTIDIESEL

Kodak byl fpohodě, nahrabal si, 100 let žil jako prasefžitě a odešel do důchodu na havaj přeci, to bylo naprosto fpohodě ;)))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Franta Koudelka Č.J.P./Kuk/Šaman/Švarc 5.kolon ...

No a Mercedes to same. Tak fpohode muze odkracet do zapomenuti.

Kodak ignoroval tak dlouho digitalni fotografii az krachnul. Mercedes ma ca. podobnou historii a ceka ho podobny osud.

Od té doby co máte Teslu jste sfanfrněl a všichni ostatní jsou povl.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Nikomu nerostou stromy do nebe, ani Tesle ne. Porsche Taycan napriklad uz ted nabiji rychleji a chci videt co budou rikat nekriticti zastanci Tesly az spusti to 350kW nabijeni. 800V architekturu Tesla zatim nema a myslim ze to je chyba.

Vzpomene si nekdo na velkousty tweet pana Muska kde prirovnal 350kW nabijecku k detske hracce? No a vida, dinosauri Ionity je ma, Tesla ne.

Mimochodem v Japonsku chteji zacit letos stavet snad 150kW nabijecky. To je k placi.

Podle mně tudy cesta nevede, to neustálé zvyšování napětí v autě a stejně tak výkonu nabíječek...
To za chvíli bude mít na sobě každé EV auto povinně velký blesk a nápis pozor vysoké napětí,
A kdo nebude mít vyhlášku 50 tak bude mít zákaz řídit EV...
V trafostanicich se taky nevrta kdejaký Pepík s vadaskou...

A kudy povede? Lidi nebudou chtit auto ktery se nabiji desitky minut a v zime na dalnici ujede sotva 300 km. Ja takovy taky nechci. Tady jsme vsichni nadsenci do elektromobilu ale vetsina lidi chce auto aby bylo pohodlnejsi nez to soucasny. Jak byste teda zkratril nabijeci casy? Jinak nez vetsim vykonem to nejde, fyzika. A nasel jsem rok stare video na preplnenem superchargeru v USA. Fakt maso. Pri predstave ze Tesel jezdi jen 3x vic by to bylo na mrtvici.
https://www.youtube.com/watch?v=R6Nl_cGLp2Y&t=156s
A mrknete se na tu "rychlost nabijeni", to je jak kdyz rapidgatuje Leaf.

Výkonnější baterie..
Výměnné baterie..
Průběžné dobíjení... (90%času auto stojí.. Parkuje)
Tekutý výměnný elektrolyt...
Čas ukáže co se nakonec prosadí....
Osobně doufám, že ne varianta 1000V v autě a megawatové nabíječky (nejpohodlnější varianta pro výrobce a servisy)
V autě kde bude 1000V se nebude vrtat kdejaký garažnik...
Ostatně už nyní je dost smrtáků v autorizovaných servisech... Aspoň mi to tvrdil člověk z české Kia, že v jižní Korei už 5 mrtvých automechaniku po zásahu elektřinou.... A to bylo před rokem... Ale je to informace jedna paní povídala...

O to nemam strach... garaznici projdou prirozenym vyberem, takze na spatneho garaznika nenarazite :)

Stejne jako sikovnost truhlare se pozna podle prstu na ruce.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Skoro kazda domaci FVE ma napeti kolem 750-900VDC. Uplne nejlepsi by byla moznost nabijet EV primo z domaci FVE bez premeny DC-AC-DC. Uz jsem to zde psal, ale radeji to zopakuji, pro domacnost s FVE by bylo nejlepsi mit kompletni domaci rozvod a spotrebice na DC. Vcetne tepelneho cerpadla jako je v BEV. Dnesni elektronika funguje efektivneji s DC nez s AC. Transformatory na 50Hz jsou drahe a neefektivni.

Trochu roblem je standardizace pocinaje jistenim, znaceni, vedeni konce konektory. Musela by vzniknout nejaka aliance, ktera by vytvorila otevrany standard a nasledne vzdelat odbornou verejnost. Tomu fandim, pro urcite aplikace je to super!!! ale je to beh na dlouhe roky.

S tim transformatorem je to ale opet strasna hloupost. Staci trochu zvysit vykon, nebo rozdil v napeti pri transformaci z nizsiho napeti na vyssi a elektronicke menice si proti modernim transformatorum neskrtnou ani v cene ani v ucinnosti.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Pouzivani 800VDC je nebezpecne, o tom nemusime diskutovat. Chtelo by to uplne jiny pristup k elektrice. Co se tyka prenosu na velke vzdalenosti, tam je DC vyhodnejsi. At se jedna o prenosove ztraty, tak problemy s kapacitou. V kabelovych prenosech je limit pro AC nejakych 75km. V Cine existuje nekolik DC prenosovych tras pres 3000km. Tam si s AC ani neskrtnete.

Upřesnil bych to, na zemi je výhodnější DC od cca 600 km pod vodou 50km (hlavně proto, že ponořené vodiče se střídavým proudem mají mnohem větší ztráty).

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/nejsilnejsi-a-nejdelsi-vedeni-sveta-tesla-edison-stejnosmerny-stridavy-proud.A190118_121921_tec_technika_mla

Porad jeste jezdim i Ionem a Leafem a nezanevrel jsem na pionyry elektromobility. Zaroven smekam klobouk pred Teslou a uznavam jeji naskok. A kdyz jedu Ionem a nejaky pitomec me musi svym spalovakem dat najevo ze jeho kara jede rychleji, tak si to samozrejme zapamatuji.

Evidentně přechod na elektromobilitu nebyl a není tak snadný, jak si zaběhlí matadoři mysleli a představovali.
To je rozčarování co? Ve své samolibosti jste ignorovali vývoj, tak teď sklízíte co jste si zaseli.
Byly jste varováni, několikrát.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Lidstvo je taky opakováně varováno, že ekohysterie a dotacemi řízený přechod na elektromobilitu v dopravě je cesta do pekla...poučí se?

---

Co rikate na pocasi za poslednich 20 let? To neni zadne varovani? Co rikate na letosni zimu? Jo a nezapomente, ze slunce je v nejvetsim utlumu za posledni desitky let. Co je podobnejsi peklu? Vyssi teplota nebo vyssi ceny - uskromneni se?

To chce klid, my jsme moc vystresovaný z každého malého výkyvu, Země počítá své dny jako my 100 let. Aktivita Slunce jde silně dolů a za čas budeme rádi, že nám to tu CO2 to alespoň trochu zmírní.

https://ekonom.ihned.cz/c1-66716810-slunce-se-zacina-chovat-divne-vysledkem-muze-byt-i-ochlazeni-zeme

https://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/20190028769.pdf

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Ja jsem vystresovany z nahle zmeny, ktera muze vyvolat obrovky diskomfort, migraci narodu a nakonec nedostatek i zakladnich potravin, natoz vyrobku a sluzeb - proste kolaps civilizace.
Mc bych si pral, abyst mel pravdu a nastavalo ochlazeni. Ochlazeni o stupen by zase vratilo klima do "normalu". Co to ochlazeni naznacuje?

On ten kolaps nastane a je nevyhnutelný pro rozvoj civilizace a nic to neodvrátí, s tím se budete muset smířit. Vždy to v našich světových dějinách tak bylo a velmi často to bylo i ku prospěchu. Ničíme přírodu, nemáme děti, hodnoty většiny společnosti jsou postavené jen na penězích, to je vždy začátek konce.

Sluneční aktivita je základní zdroj tepla pro Zemi, to víme všichni, jakmile ten zdroj začne snižovat produkci a aktivitu, dostaví se nejprve řada klimatických výkyvů a nynější klimatické změny naznačují, že jsme svědky průdkého růstu teplot (tedy v rámci destin až jednotek stupňů) a pak nastane velký pád, možná větší než v 16 století a budeme taky mít problém vůbec něco pěstovat. To, že Slunce prochází jedním z největších minim (útlumů aktivity) je nepopiratelný fakt a co to přinese jsme už viděli v minulosti.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Nemuzete dnesni stav porovnavat s 16tym stoletim. Jaka byly tehdy koncetrace CO2? Mate ted uplne jina data na vstupu klimatu.
Proc se dle Vas od konce 80tych leta zvysuje teplota, i kdyz klesa slunecni aktivita?

Murry Salby, vedoucí katedry klimatologie na Macquaire přednesl přednášku v Sydney Institute. Upozorňoval, že podle měření a pozorování, výkyvy CO2 jsou důsledkem kolísání teplot, ne naopak. Video ze Salbyho přednášky (56 minut).

http://youtu.be/YrI03ts--9I

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

A jak mi vysvetlite, ze tedy vzrostla teplota (coz byla tedy dle Vas pricina pro rust CO2), i kdyz klesala aktivita Slunce? Jak vysvetlite ta tvrda data?

Tyhle procesy mají obrovskou setrvačnost. Doporučuji napsat autorce článku do NASA, ona vám podá lepší informace.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

V clanku, ktery jsem popsal je odpoved dana. Teplota se zvysuje kvuli zvysujici se koncentrace CO2.

Jeden z tisice. To vam ale nezabrani v tom abyste tvrdil, ze on ma pravdu a 999 se pletou, ba dokonce lzou a jsou podplaceni. Ze by pan vedouci byl podplaceny? Uhelny sektor v Australii je hodne silne odvetvi ekonomiky a divil bych se, kdyby si nechali jen tak sebrat maslo z krajice.

Ja teda pozoruji markantni rozdil oproti jinym zimam. Drive i na jare klesla teplota v noci pri jasne obloze pod bod mrazu. Letos se to nekdy nestava ani v zime. Pritom drive v takove situaci teplota byla hluboko pod nulou. To vypada na omezeni vyzarovani energie do vesmiru. Pricinou bude asi vyssi podil CO2 a jinych sklenikovych plynu. Loni na jare bylo podstatne mene jarnich mraziku, asi ze stejnych duvodu. Uvidime letos.

Historie? Pravda je to, že měříme "pár let"...a už z toho děláme závěry, což je obvyklá chyba..máme malý úsek měření a z něj paušalizujeme..přitom víme, že planeta musela být v minulosti výrazně teplejší

---

Ano, planeta byla teplejsi a mela take vic CO2 v atmosfere. To koreluje se zavery klimatologu. Az vytvareni uhelnych a ropnych lozisek odstranilo obrovske mnozstvi karbonu z atmosfery a tim jsme dostali teplotu, kterou zname z nasi historie. A kdyz uhli a ropu palime, vracime se do doby, kdy byly ty vami popsane teploty a podil CO2 v atmosfere. Na tom neni nic zahadneho, vse do sebe zapada. teploty ktere drive panovaly, nejsou tak prospesne nasi civilizaci. Zajiste muzou posilit vegetaci i tam, kde je dnes led a snih. Ale to nam moc nepomuze, protoze velka cast obydlenych oblastni bude pod vodou a extremni pocasi narusi nase byti na zemekouli.

Jak sjem psal, vadi mi nahla zmena. Nase civilizace je zvykla na urcite klima, na urcitou hladinu oceanu. Na urcity pocet a silu hurikanu, orkanu, stoletych povodni. Pokud dojde k nahle zmene, prinese to ohromne naklady. Mame splnene klimaticke modely z minuleho stoleti, mame bezprecedentni vypousteni sklenikovych plynu a jinych skodlivin a mame cekat? To reknete lidem, co jim unika CO z karmy, ze za hodina mereni je malo, at pockaji par dni a tydnu, zda k necemu nedojde. Proc se zakazaly freony (taky slusny sklenikovy plyn), kdyz bylo jen malo mereni, proc DDT? Ja jsem pro predbeznou opatrnost, prece jen mam rad sve deti vic nez sve penize.

Takže když teď bude pět let tepleji a sušeji a pak bude pět let sníh od listopadu do února a sněhové bouře, taky se lekne skleníkových plynů?
Pardon, ale srovnávat CO, freony a DDT s CO2 je fakt ujetý a ještě se odkázat na zdraví dětí...předpokládám pak, že vaše děti neznají rafinovaný cukr (sladíte výhradně třtinovým nerafinovaným cukrem čí stévií, která nikdy nepoznala plastový obal), nepijí z petek ani jiných plastových lahví, nemáte doma plastový poklop na mikrovlnce, nemáte nikde plasty s retardací hoření, natož plasty měkčené, že nemáte doma žádné umělé tkaniny s impregnanty (funkční oblečení), nepoužíváte žádné ztužené tuky, nemáte doma průmyslově mletou pšeničnou mouku (ono totiž ještě před sto lety byla hladká mouka zhruba to, co je dneska hrubá možná polohrubá), nekupujete uzeniny ani polotovary, nepooužíváte hliníkové obaly na jídlo ani nápoje....
protože tohle všechno do sebe cpeme napřímo a je to fakt sajrajt... ovšem o tom pšt...modla záchrany planety je CO2
A ještě speciálně pro ČR - pořiďte si radonový detektor

---

Ono je tepleji a suseji daleko dele jak 5 let. Takze vedci zkoumaji priciny, delaji klimaticke modely a prisli na nejpravdepodobnejsi pricinu.
Moc bych si pral, aby za rok (a dalsi 4 roky) byl u nas snih od listopadu do unora. Pokud tomu tak bude, omluvims e verejne za sve milne nazory a budu mnohem klidnejsi, co se zivota mych deti tyce.
Ja ale nesrovnaval CO, DDT, freony, CO2, ja srovnaval vedecky vyzkum jejich vlivu na zdravi a planetu a pak tlak na jejich omezeni. Proste je to normalni. Normlni uz neni prehlizet vedecke studie a shodu drtive vetsiny vedcu, z eje neco spatne a melo by se s tim neco delat.
Par veci z Vaseho vystu doma nemame, vetsinu ano. Souhlasim, ze to vse je v nejake mire skodlive. Ale jeden nezanedbatelny rozdil tam vidim a udam na jinem prikladu. Vadi mi kurak, nevadi mi alkoholik. Kurak totiz nici zdravi nejen sobe ale i svemu blizkemu okoli, alkoholik jen sobe. Vypousteni COx, NOx (SOx uz se snad tolik nevypousti), polyaromatickych uhlovodiku, mikrocastic skodime nejen sobe ale i svemu okoli. Takze je jiste spravne omezovat to, co jste zminil kvuli sobe samotnemu (ci svym detem), ale je treba omezovat i to, co jsme popsal i kvuli druhym.
Ano, o radonu neco malinko vim. Dokonce je ve vedlejsi vesnici ulice, kde je v kazdem baraku rakovina (a t i opakovana). Ale na urcite radiacni pozadi je (nejen nase ale i zvireci) nase telo za desetitisice let uzpusobene. Na nahlou zmenu klimatu moc druhu uzpusobeno neni. Takze pokud uz chceme nekomu nicit zdravi, cinme to sobe nikoliv druhym (nejen lidem).

To neni uplne pravda. Z mereni ledu na antarktide, na ledovcich a vrstvach v permafrostu vime, jak cyklovalo klima behem stovek let.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

dinosauři 65 mil let a permafrost kdyby 10 000 let =0,15 procenta času od konce druhohor..co bylo předtím ani neuvažuju

---

Takže se mi na tu zkázu bude líp koukat přes sklo elektromobilu? Asi bude lepší obraz...

---

Pane, my se te zkazy nedozijeme, my ji jen zpusobujeme. Jde o to prestat produkovat vic sklenikovych plynu, nez Zeme dokaze vstrebat, coz se zaim nedari.

Jenže opakuju pořád - tím, že bezhlavě přeskáčeme do elektromobilů to nevyřešíme - trošku nadneseně, je to jak tunning škodovek v 90. letech minulého století, kdy každý druhý tunner se chlubil tím, že na auto přidal tažné zařízení..
Elektromobily mají jasně své opodstatnění - rozvážková auta, taxíky...prostě velké nájezdy na malé vzdálenosti, koupit si elektromobil pro nájezd 10 000 km ročně, zvlášť pokud předchozí auto bylo výrazně mmladší než je průměr věku vozového parku, či bylo technologicky na výši a ve vynikajícím stavu, je buď fandovství, imagehuntering, nebo tak trochu luxus i z pohledu reálné ochrany životního prostředí, částečně odůvodnitelný pouze tím, že předchozí auto bylo provozováno výhradně na krátké vzdálenosti, tedy jezdilo stále se studeným motorem

---

Jak uz tu nekdo napsal, BEV je jen jednim puclikem ve slozitejsi skladacce. I Vy jste tu napsal daleko vice opatreni, ktera jsou potreba. Bud zamezite individualni dorpave, preprave vyrobku, nebo nakazete, aby oboje bylo bez lokalnich emisi a zaroven budete rozvijet nastroje, aby ty emise nebyly i vzdalene.
Mate priklad pouziti auta, ktere najde do 10.000 km rocne a vetsinou nejezdi se studenym motorem? Pokud ano (to chapu jako docela malo ale za to dlouhych jizd), nedalo by se to resit sdilenim aut (tim se zvysi jejich najezd a uz plati podminka vhodnosti BEV).
Mimochodem, dnesi technologicky na vysi ICE potrebuji porad nejakou vymenu (oleju, filtru, svicek ...) a halvne tu (emisni) neustalou prepravu paliva na dluhe vzdalenosti. Ta elektrika se tak nejak prepravuje nizkoemisne.

Já nechci zamezit přepravě výrobků, ale když je i jogurt v situaci, že na jeho výrobě a zabalení se podílí několik států - je někde chyba a vtom je ta zbytečná přeprava.
Stejně jako individuální přeprava - vždyť se brečí, že lidi nejsou ochotni dojíždět za prací, co se tedy chce?
Teplý motor z pohledu oleje je dneska cca 7 km plus u benzínového auta (naftu z hlavy nevím), což je řada jízd. Do 10 000 km najezdí spousta lidí, co se přepravuje do práce MHD, spolujízdou atd. a o víkendu někam jede a pokud do 10 000 km, tak najedou lehce nad deset určitě pod 15 tis km - myšleno soukromých cest.
Jak často jste měnil svíčky? Běžně vydrží 50 - 60 tis km - což jsou min čtyři roky, olej jednou ročně (automobily běžně předepisují dva roky a 30 tis km - ale to ničí motor), filtry jaké? kabinovej je stejnej jako EV, vzduchovej je opět těch 60 tis a víc km v normálním provozu. Brzdová kapalina se mění taky u každého auta stejně (ať si píše, kdo chce, co chce jednou za dva tři roky měnit dle bodu varu). Emisní přeprava paliva? Do toho bych se nepouštěl...je emisně dražší přepravit ropovodem ropu, nebo plyn pro plynovou elektrárnu, nebo je emisně dražší přepravit uhlí do elektrárny? ... prostě tohle je gro mixu výroby elektřiny.. pokud nechceme skoro žádné emise tak šup na kolo a žádný baštění masa... pokud chceme omezit emise lokálně, tak jak jsem tu dneska psal - tepelná čerpadla a FVE na ohřev vody udělají ve většině obcí víc než kdyby tam všichni koupili BEV a je to i levnější řešení

---

No a v cem je chyba, ze se podili tolik statu na produkci a prodeji jogurtu? Jak se to muze vyplatit? A jak to omezite?
Ja spis zaznamenal breceni, ze lide se nejsou ochotni stehovat za praci (patrim mezi ne, mam silne emocionalni a socialni (pritom jsem asocial - prilis uprimny s kontroverznimi nazory), takze se mi velcie tezko buduji) vazby na misto, kde bydlim).
S tim benzinovym autem si vzpominam na Skodu 105, ktera topila za 2 km. Me Mondeo v zime netopi ani za 50 km, zahreje se az na dalnici (mam to do prace 90 km). A termostatem to neni, to uz jsem zistoval. Takze kdyz lide po meste dojizdi 10 km, tak > pulku z toho jedou se studenym motorem? To nezni moc optimisticky. Od nas je to do mesta 14 km.
Prvni auo jsme si poridil az ve 33ti (do te doby HD), nemel jsme nikdy benzinove, takze jsem svicky nemenil nikdy. Ale mi rodice meli vzdy benzinaky a tam si pamatuji, z ek vymene svicek dochazelo. Interval si necham poradit. Osobne jsme na auto vetsi pes, kabinovej nemenim, mam stejne porad otevrene okno, na brzdovku jsem slendrian (coz me ukamenujete kvuli bezpecnosti, olej tak 1,5 roku (i tak neudelam 10.000 km, vim, ze cim mene se najede s teplym motorem, tim drive s ema olej menit, jen mi to prijde divny z lidskeho hlediska).

Vite, ze jsme proti spalovani cehokoliv, takze prepravu ropy a uhli beru na stejno. Uhlim netopim, ropu pouzivam uz minimalne a energeticky mix si upravim, az na to nasetrim (druhou praci si kvuli tomu shanet nebudu, protoze jste me naucil, ze vydelavani penez ma taky uhlikovou stopu (za tento poznatek jsme Vam vdecny, stejne za pouceni, ze i BEV maji sva slaba mista v elektronice). Plyn beru za docasne reseni vypadku OZE. Za soucasne technologie (lusknutim prstu) dat OZE na 100 - 130 % spotreby a plyn na nejakych 40 - 60 % s moznosti utlumu spotreby. Jelikoz to nepudje lusknutim prstu, verim, ze se do doby 100 % OZE najdou reseni na strednedobou akumulaci energie (dlouhodoba je z meho pohledu zatim zbytecna (ta az nebudeme chtit vubec vyuzivat plyn, coz je muj cilovy stav ne nutne dosazitelny za meho zivota (cca dalsich 40 let) ), nebo se stava, ze 14 dni v kuse nesviti a nefouka?)
Jen mi prosim neberte maso. 2 x tydne veprove proste potrebuji :-) Nemam problem si jej vykrmit a zabit :-)
Pokud jsme u vsi, tak vidim, kolik zelenho odpadu se v takove vesnici a okoli vyprodukuje. Takze bych jeste podporil v "kazde" obci malou bioplynku ale ne na trvaly provoz, jen na obdobi kdy nesviti a nefouka, takze tvorba metanu a stavajici plynovou infrastrukturou posilani do zasobniku.

Jenže auto topí a motor je ohřátý jsou dvě věci. Samozřejmě auto topí jakmile hřeje voda a ta hřeje dříve než je teplý olej, motor je teplý až je teplý olej.
Máte zjevně v autě něco špatně - termostat je taková prvopříčina ze škodovek (byl tam myslím s voskovou patronou), dneska bývá často posledním v řadě
Ano dřív se měnily svíčky častěji - důvod, ulejvání auta - nejčastěji dlouhá jízda na sytič a bohatá směs na karburátoru.

Já maso nikomu neberu - taky ho mám rád, jen říkám jsou to emise...

Ad jogurt (zářný to příklad) - jak blízko máte nejbližší mlékárnu? ..konkrétně Vy si tu jahodovou marmeládu můžete udělat doma - vlastně může to každý samosběr jahod je hrozně rozšířený - za odpoledne je hotová zásoba marmelády na rok , jogurt by mlékař uměl i stočit (dá se vlastně udělat i doma) no a přesto si většina lidí jde koupit německej jogurt z českého mléka s polskýma jahodama v maďarským plastovým kelímku a rakouským víčkem (ilustratvně, abychom to měli kolem čr- realita umí být fakt horší - třeba ovoce ze Španělska) - není to absurdní? Nebo, že si koupíte v krámu med ze střední ameriky, když určitě každý ví o nějakém lokálním včelaři? Nejsou to naprosto zbytečné emise? Nemůžeme se v tomhle chovat naprosto racionálněji?

---

Ano, to mam na mysli, ze olej se zahreje pozdeji jak voda, proto jsem si myslel, ze se ICE zahreje pozdeji, ale nemam duvod neverit Vasim 7mi km.
Ono to auto pri 0°C venku dokaze foukat mirne teplej vzduch uz za 3 km, ale rucika teploty vody 50 km nejde pres 60°C. Hodne je totiz znat, ze autu neslapu, do kopcu jsem brzda a z kopce zase brzdim motorem, z dediny se z 50 na 90 rozjizdim 1 km.
Aha, uz chapu, proc to nechapu. Ja si ty produkty doma fakt delam(jahodovou, merunkovou, kadlatkovou, stavu z cerneho bezu, ruzne zavareniny).
Ano, je to absurdni, proc se tedy vyplati vozit mleko z CR do Nemecka? V Nemecku umi mleko zpracovat lacineji jak my? Vzdyt maji drazsi elektrinu a lidi. Divim se, ze je v jogurtech jeste ovoce :-) Otazka je, zda je ekologicky prinosnejsi zpracovat a rok skladovat sezonni ovoce nebo je neustale dovazet. Med kupuji od souseda a shanim jej komukoliv, kdo si pozada. A ten med ze Stredni Ameriky je lacinejsi jak mistni, ze jej lide kupuji? Jakto?
Takze racionalneji mi z toho vychazi to, ze se hlt musi zdrazit neekologicka doprava. Nebo jak jinak to zaridit? Jenze kdyz se zdrazi neekologicka doprava, snizi se tim i obchod mezi zememi a tim se snizi prosperita. Takze toto neberu za idealni zpusob. Mozny ano, idealni ne.

Nefunguje vám auto - voda musí do deseti km naběhnout na devadesát..a není to o šlapání na plyn, voda naběhne i na volnoběh...

řada těch věcí se dělá jen proto, aby to bylo made in... takhle jsem viděl, že se vozil přes hranice prakticky celý produkt, aby se načančal, zabalil v zahraničí a získal nálepku made in...

A proč zdražit dopravu? ta to nevyřeší - pro firmy je cíl mít zisk..i za cenu snížení kvality produktu, překvapivě v čr takřka paušálně lidem nevadí nižší kvalita tolik, jako vyšší cena... bohužel v tomhle pomáhá jediné a to je ochrana vnitřního trhu a řekněme svým způsobem zvýhodnění lokálních výrobců - dřív to bylo clo... na západě a severu se s tím běžně setkávám, že i v hyper super jsou velmi reklamou protěžováni lehce dražší, ale místní producenti a lidé to kupují - berou to jako podporu regionu...
naše zdegenerovaná společnost má bohužel jediný ukazatel jak ve firmách, tak už i mezi lidmy - nízké náklady...
opravdu kvalitní a dobrou zahraniční krajovou specialitu při dovozu do čr nezaplatíte, maximálně si ji jako gurmán koupíte ve specializovaném obchodu samozřejmě za úplně jiné peníze... a pokud se ukáže na pochybnou kvalitu dováženého produktu, tak nějaká tisková mluvčí musí blekotat něco o chutích lidí..

---

Mě v mateřské školce učili, že lhát se nemá...
Ale jinak souhlas, lidstvo je dnes a denně přírodou varováno, že se žene do pekla...
Ale bude muset ještě asi roztát hodně ledovců, zaplavit hodně přímořských oblastí, vykácet pár desítek milionů stromů, vyhubit pár tisíc živočišných druhů než skutečně doputuje do toho skutečného pekla na Zemi...
A kdo je nedočkavý může zatím navštívit peklo na Venuši, Marsu....

Ano varuje a co děláme místo řešení? Za nepřítele jsme si určili CO2 a rozhodli, že to zachrání osobní elektromobilita.
Že se blbě hospodaří s půdou - nevadí, že se kácí lesy - nevadí, že se pořád dělají mega betonové plochy - nevadí, že se převáží spousta zboží zbytečně na kamionech nevadí, že se odvodňuje (zbytečně) krajina - nevadí.. Že je naprostý nadkonzum všeho - nevadí.... Že je půl Evropy prohnojený chemickými hnojivy - nevadí.
Když se na to budeme dívat ze skla elektromobilu, tak to nevadí, máme super alibi.. problém je - jak už to tak bývá, že ten elektromobil pro toho jednotlivce - co ročně najede pár tisíc km -je v tom soukolí až ta třešnička na dortu..

Nedávno jsem četl závěry nějakého klima meetingu (určitě se tam všichni slétli letadly - to když máte elektromobil taky nevadí, to pak můžete létat i na večeře, stačí dojet na letiště elektromobilem) a tam bylo, že je třeba donutit, aby se lidi nakonec styděli za používání fosilních paliv.. to je přece úplně zvrhlé - nehledat řešení systémem, technicky, ale hledat ho hysterií, aby si někdo ukazoval prstem, že tamten to dělá ještě jinak..

Opět opakuji - chceme počasí rychle do normálnu a nemít problémy z vodou v ČR?:

rozsekat lány, zrušit drenování polí a obnovit meze a remízky
zrušit meliorace vodních toků
nepěstovat monokulturu na polích
obnovovat lesy, ale ne tím rychlo dřevem na štěpku
omezit tranzitní kamionovou dopravu a přepravu zbytečností
přestat dělat obr betonové plochy překladišť a dalších zbytečných hyper super marketů

rozumě decentralizovat výrobu elektrické energie pro domácnosti - FVE na střechách s rozumnými bateriemi pro baráky
práce se šedou a dešťovou vodu
nahrazení kotlů na tuhá paliva - nebo z nich vytvoření bivalentních zdrojů
odklon průmyslu od montoven - náhrada za činnosti s vysokou přidanou hodnotou
preference lokálních sezonních potravin

---

Zrušit meliorace ?

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Jistě je třeba, aby potoky a řeky opět meandrovaly krajinou

---

Je videt, ze jste mladsi nez: premier, ministr zemedelstvi a mozna i dvojministr. Pokud budete kandidovat, mate muj hlas. Jen byste mi udelal orbovskou radost, kdyz byste k A rekl jeste B - jak byste docilil toho, co jste naznacil (na par zpusobu stale nedokazi najit zpusoby, tak bych se rad inspiroval)

Jak sam uvadite, jde o komplexni zmenu. No a jak ja vidim, tak ono k ni dochazi (rekl bych vsak, ze na popud EU nez nasich elit). Proto v nejblizsich letech dojde k zakazu vytapeni kotli nejhorsich emisnich skupin, na zapade je normalni nemit velke lany (bohuzel to jde presne proti zajmum naseho premiera a ministra zemedelstvi), je normalni nepodporovat biopaliva 1. kategorie (zase je u nas strest zajmu). Kamionovou dopravu lze omezit zvysenim cen pohonnych hmot, ale na to asi nikdo nema koule stejne jako na narizeni BEV u statni spravy, samosprav a jimi vlastnenych dopravnich podniku. Podpora OZE je taky daleo vyssi v EU jak v CR, jen v EU neni dostatecna podpora vystavby paternich VHDC, aby mohly byt OZE vyuzitelne i tam, kde pro ne nejsou podminky a vic se tyto zeme (elektrarenske firmy, investicni spolecnosti, .. z techto zemi) zapojily s vystavbou tam, kde podminky jsou. Ano, jde to castecne proti decentralizaci ale urcite to neni nic proti FVE na strechach, parkovistich, protihlukovych stenach. EU dava dotace na obnovu lesa, dava dotace na obnoveni a tvorbu rybniku. Jsou dotace a podminky pro nove kolaudace na zachazeni s destovou vodou. Nevim, zda jsou pobidky pro hospodareni s odpadni vodou, ale to vesmes zajistuji obce. Mimochodem, naprosto uzasne pracuji s vodou tepelne elektrarny a JE (tam jsem pro pouzivani stavajicich a nestavet nove).
Takze v cem se akorta neshodnem je, ze nevidim dostatecnou vuli k omezeni silnicni prepravy a staveni hal, takze tam vidim aspon za spravnejsi, ze se tlaci na bezemisni prepravu a melo by se tlacit i na pasivni ci dokonce aktivni standard pri stavbe budov. Nejen rodinych domu, jak je tomu dnes.
Touto sahodlouhou reakci chci naznacit, ze ac to moc lidi nevidim, ono se neco deje a spousta veci spravnym smerem, jen je ta zmena hodne pozvolna a casto ji jsou hazene klacky pod nohy nasimi elitami. O to bude muste byt razantnejsi (= bolestivejsi), az si zvolime lepsi zastupce. Hodne veci se dela formou (euro)dotaci, jak byste to delal jinak? Jak s emajitelovi pozemku vyplati je nepronajmout a radeji na nich za nekolik milionu postavit rybnik ci vysazet les? Jak se majiteli stavajicich objektu vyplati nepoustet destovou vodu do kanalizace a radeji zakopat obrovske nadrze a poridit a udrzovat cerpadla? Jak se vyplati poridit a provozovat vlastni cisticky? Vsichni pisi, jake jsou dotace zlo, narizovani druhe zlo, at napisi, jak Vase kroky zvladneme bez nich.

Ubezpečuji vás, že kandidovat nebudu - nejsem politik, jsem zvyklý problémy řešit a ne si o nich povídat a pak se plácat po ramenou jaká to byla přínosná diskuse.

Biopaliva jsou pro mě případ přesně věci kontraproduktivní. Kdysi jsem to řešil a EROEI byl pro biopaliva záporný - tedy víc nás to stálo v ropě, než jsme z toho dostali toho blebajzu - že to ještě ničí motory a tím je to ještě horší poměr už je jen třešnička na dortu.

V energetice se jak známo neshodneme. Já jsem přesvědčen, že JE potřebujeme a ještě dlouho potřebovat budeme, otázka je jestli bude třeba obnovit stávající bloky, nebo bude třeba od jeden nebo dva méně, či se budou muset přistavět, aby jich bylo více - tato otázka se odvíjí od: toho kdo a kolik bude mít FVE, kolik energie budeme chtít dovážet /vyvážet a jak moc bude PHEV a BEV vozidel. Ano tato výroba elektrické energie je pro nás z pohledu vody energeticky vysoce náročná, ale zase nás může těšit to, že tam není třeba obětovávat čistě pitnou vodu...

Dešťová voda - co podporovat? Celý dětství si pamatuju, že každý měl pod okapem sud a do sudu sbíral vodu na zalejvání, dole v sudu byl kohoutek pod ním podstavec, pod sud strčil kropáč a zalejval? To je takový problém se k tomu vrátit? U rodinných domů je to přece jen věc selského rozumu a náklady? - kdo je na hřadu má dneska kubík vody za stovku nebo tak něco - to se ten sud i za rok zaplatí sám.
Problém jsou města a velká sídliště, kdy dopadlá voda stéká do kanalizace místo vsakování a tou je pak odvedena do řeky - tam je jediná a nedokonalá možnost, vytvořit vsakovací nádrže a tuto vodu nechávat vsakovat - je to řešení nedokonalé a komplikované a je otázka jak a kde půjde.

Šedá voda z baráků - a vlastně i odpadní se dá často řešit lokálně a to třeba kořenovýma čističkama, samozřejmě je nutné, aby nové (rodinné) domy vznikaly s patřičným interním hospodářstvím - tzn filtrace - a využití šedé vody, osazení FVE a sběr dešťové vody, vytápění tepelnými čerpadly. Opět dotace? Proč? Když udělám nový dům dobře, tak mi ty energie náklady vrátí - takže místo dotace vidím cestu pomocí na technologie vázané půjčky, třeba i s nějak ošetřeným (nižším) úrokem. Ono když budu z běžné hypotéky řešit vytápění domu kondenzačním kotlem s nějakým úrokem a vedle toho bude tepelné čerpadlo s půjčkou na technologie s polovičním úrokem, co si vyberu? Když úrok navážu na kombinaci technologií, je to dostatečná motivace ...navíc bonus bude pak levnější provoz... a bude určitě větší efektivita než dotace - protože to neodůvodní předraženost...bude tlak na reálnou a tedy nižší cenu technologií - zatímco dotace vysokou cenu ospravedlňují.
Že technologie zvednou cenu staveb? Kolik stojí průměrný bazén s tepelným čerpadlem, strojovnou, zastřešením, protiproudem...?
Vezmu li i hotový barák, tak určitě by si za to každý druhý dokázal pořídit tepelná čerpadla (i kdyby jen vzduch vzduch, sud pod okap a malou FVE s baterkou a/nebo ohřevem vody na střechu) - a představte si ten rozdíl - i u dnešní stavby, kdyby se z kotle na tuhá paliva (pokud to není úplný šrot i bez výměny) stal jen záložní zdroj tepla a teplé vody a 70 procent topení za rok by zvládla čerpadla a teplou vodu z 80 procent ročně FVE... zbytek by třeba dotopil boiler.. lokálně na vsích, kdyby si všichni koupili elektromobily, tak by to bylo dražší a tohohle by nedosáhli..

---

To jste tak mimoděk trefil hřebíček na hlavičku... v tom že dnes (no ono to není jen dnes) nikdo neplánuje investice dopředu.

Jistě, jsou lidi co nad tím přemýšlejí (a zároveň mají dost kapitálu aby měli na nadstandartní investice) ale majorita si staví v momentě kdy má jaks taks na základní projekt a vše ostatní se odsouvá "na potom".
Stejné jako s auty, nebo s EV kde se vyplatí nájezdem - stále máte skupinu která na ně nedosáhne protože pořizovací cena je na začátku vysoká.

Působí to jako neskutečné plýtvání a hloupost pro někoho kdo má na to se zamyslet a spočítat si výhodnost vyšší investice. Ale děje se to dnes a denně a ne v malé míře.

Jak tedy uskutečnit tuto změnu?
Osvětou a zavedením výhodnějších půjček? Tím oslovíte tu menší část, řekl bych...

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Jak uskutečnit změnu?
Vidím fakt velký potenciál v těch půjčkách - dotace jsou zprovafanované a navíc v půjčce mají lidi vlastní prachy (úleva by byla v úročení), takže vznikne tlak na cenu, který díky dotacím v dost věcech zmizel. Samozřejmě první to budou mít lidé s vyššími příjmy, řekněme střední třída.
A další motivace - třeba u vody - pokud odebereš za den xy litrů je to za tolik pokud to plus něco ty litry navíc jsou za tolik a něco navíc...rozsazbovat na to, že třeba denně kubík vody na barák za 100 Kč, pokud odebereš kubík a půl tak kubík za 100 Kč a dalších půl kubíku za dalších 100 Kč, pokud odebereš dva kubíky, tak první 100 Kč a druhý 200 Kč... a samozřejmě ne, že to bude inkasovat poskytovatel, ten bude mít stále to samé - ten přeplatek půjde do státního vodního fondu a ten bude investován do vodohospodářství...
to samé další energie.. a hned je motivace jako blázen se chovat racionálně a využívat šedou vodu atd..

u BEV - když někdo na to auto cenově nedosáhne - najede vůbec tolik, aby to bylo efektivní? nebylo by v jeho případě lepší investovat do jiné a levnější technologie - např aby zlepšil energetickou efektivitu svého bydlení?

Základ všeho je samozřejmě schopnost mít za něco zodpovědnost..a nečekat, že se stane zázrak - nestane se

---

No a to je druhý zásah.

Zodpovědnost není, a politická už vůbec ne.
Politici by nejraději všechny podplatil a financoval ze zdanění. Vy to berete z druhé strany - zdaníte nad-spotřebitele, jen tam nevidím tu politickou vůli to prosadit (a zdravý rozum to nezachrání).

Ad BEV - když si někdo vydělává jízdou, znamená to automaticky že vydělává víc než ostatní aby na BEV dosáhl ?

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Ne, ale má pro něj BEV mnohem větší logiku. Člověk, který se živí jezděním má obvykle takový nájezd, že to pro něj smysl má už dnes, nebo brzo mít bude...kdo naopak jede párkrát týdně, případě cmrnd ráno a cmrd večer, tomu se to těžko finančně vyplatí...je to analogická logika jako kdysi byla u naftového auta - že naftové auto mělo smysl, když dotyčný najel nějakých 20 000 a víc km ročně, než se tenkrát špatně stal z naftových aut kult..a všichni vidíme, jak takový kult dopadl...takže nechť to samé neopakujeme s BEV.

Ohledně zdanění - myslím, že to už je u nás dost velké a neefektivní - ano můžeme tomu říkat, že bych danil nadspotřebu - já bych to nazval jako daň z luxusu, ale ne do žumpy, nýbrž na cílené věci. Tedy, co se vybere na vodě, do vodohospodářství, co na silniční dani do silnic, co na elektřině to do energetiky.
Nutno ještě poznamenat, že vnímám jako velkou chybu že stát jako takový nepodniká - energetická a dopravní infrastruktura by dle mě měla být ve vlastnictví státu a na ní by měly podnikat jednotlivé subjekty -tedy přenosová síť, koleje, silnice a letiště by měly být státu

Obecně jsem pro to, aby byl nastaven v řadě věcí jasný standard, který umožní důstojný život. Chceš něco navíc? Ok, tak si připlať..to je už komerčnní záležitost. Např - problém zdravotnictví a co která pojišťovna proplácí, to je špatně - nechť je státní pojišťovna a ta řeší základní zdravotní pojištění, povinná ručení vozidel a další povinné pojistky - to je jeden balík. Komerční pojišťovny nechť bojují o havarijní pojištění, vlastně i zdravotní připojištění atd...to už je komerční věc.. nepovažuji za akceptovatelné, že má někdo nějakou těžkou nemoc a musí korzovat mezi pojišťovnami, že ho nechtějí, nebo nehradí adekvátní léčbu..a na druhou stranu je smutné, že taková pojišťovna se třeba chlubí tím, že přispívá na dětské tábory..

---

Tim ujistenim jste me bohuzel nepotesil. Ac to tak nevypada, jsem presvedcen, ze se ve spouste nazoru shodneme a kde se neshodneme, tam se sam necitim moc v kramflecich, zda muj pristup je resitelny a Vas je prece jen mene pokrokovy (nechci napsat zpatecnicky, to urcite ne), konzervativnejsi a dle meho je potreba zastavat oba nazory (ne nutne v jednom cloveku) prave pro to, kdy technologie nedrzi krok s potrebou a pokrokovym myslenim. Takze pokud bych mohl poprosit, vstupte do politiky a rad Vas posporim (nejen hlasem). Chapu Vasi skepsi z chvaleni a placani, jenze lide bohuzel chteji videt vysledky na zlatem podnose, takze kecalisti kvuli nim jsou potreba. Resim to i na obci, kdy lide nadavaji na nefunkcni (neuvolnenou) starostku, protoze si sami nezjisti, ze opravdu snazi a maka.

Biopaliva - naprosty souhlas. Uplne stejne to vidim u dnesnich bioplynek (az na zarne vyjimky, kde se nenchava hnit umele pestovane produkty ale vyhradne odpad (ci trava z mezi a kolem cest, slama, apod), ale kolik jich je? V mem okoli zadna.)

Ano, ty 2 desitky let, co jeste JEDU pobezi, je budeme jiste potrebovat a JETE o dalsi 2 desitky let dele taky. Verim (snad vic nez doufam), ze pak uz potreba nebudou.

My jsme odjakziva meli svedene okapy do kanalizace (korenova cisticka pred rybnikem) a vodu na zalevani jsme pumpoval ze studny na zahrade. Obavam se, ze dnes nikdo nevidi (zdravotni) prinos v zalevani konvi oproti hadici ci dokonce automaticke zavlaze. Taky se obavam, ze 200 litru (ci vetsi) sud by byl v dnesni dobe k nicemu. Velice dobre si pamatuji, ze driv v lete prselo casteji, takze stacila mensi zasoba, dnes jsme spise svedky bud privalovych srazek a hlavne razantniho ubytku v dobe vegetace. No a co i vidim, zahradky se meni v anglicky travnik - i v tak male deine, kde ziji, cim dal tim mene lidi si pestuje zeleninu. Nepotrebuji, zvedla s ejim uroven, radeji si ji koupi.

Co cerpat tu vodu z rek (klidne pomoci trkacu) a nechat ji vsakovat do okoli (klidne i vzdalenejsiho > 1 km)? Hmm, nemame zadne trativody pod silnicema, parkovistema, parkama, apod. Takze dalsi kopani a zahusteni inzenyrskych siti... Ale jak jsme psal, u nove stavenych budov je uz vsakovani destovky podminkou, takze v tomto pripade se i neco dela.

Zajimave reseni te dotovane pujcky vazane na technologie. To by jiste fungovalo u Vas, jste nadprumerne inteligentni clovek, obavam se, ze masa na tom bude daleko hure. Ja mam tepelne cerpadlo 10 let, me okli vidi, ze to funguje a je tam i navratnost, ale nikdo by si jej neporidil, to radeji automaticky kotel na uhli, nebo kdyz uz moderne tak si radeji zaplati pripojku plynu a kondenzacni kotel. A to muzu vzdelavat, jak chci (urcite to neumim). Navic v dnesnim pasivnim standardu se mozna ani to TC nezaplati, protoze spotreba energie na vytapeni je miziva (ja osobne bych sel u noveho domu do rekuperace s tepelnym cerpadlem. Jsem presvedcen, ze vetsina pri porizeni zkouma kazdou investicni korunu a tolik uz nehledi na provozni naklady. Pokud clovek ziska penize na takovou technologii ne z dotace ale vyhodnejsi pujcky, opravdu nebude tendence takovy produkt zdrazovat, jak je prave u dotaci? Ma logika rika neco jineho.

Kdyz se podivam do okoli, nevim o nikom (kecam, majitel stavebni firmy, kde pracuje kamarad), kdo ma bazen s TC a protiproudem. No a nedokazi si predstavit cloveka, ktery ma bazen s TC a protiproudem, ze ma zaroven zahradku a chodi s konvi. Je pravda, ze ja s konvi chodim (sudy napoustim ze studne) a vnitrni bazen bych bral, ale jestli bych pak radeji neplaval misto tahani konvi, uz slibit nemohu...

Jestli spravne chapu posledni odstavec (posledni veta mi jej mirne neguje), tak s emi Vase myslenka moc libi. Jenze lide, kteri topi uhlim na TCE nemaji a pokud maji, radeji ty penize daji do plynu. A to jimmohu TCE ukazovat, ukazovat excel s naklady a nazor nezmeni. Tady by snad pomohlo (krom dotaci ci zakazu) jen to, co funguje ve velkych objektech. Prijde firma, zjisti naklady na energie, tyto nakaldy bude garantovat dalsich 20 let s tim, z epak se snizi a za tu garanci nakladu Vam vybuduji zatepleni, kotelnu. Takze objekt prestane skodit a majitele to nebude stat ani korunu. Na vesnici predevsim elektrobusy (u nas je mizrerna dostupnost HD) a vetsi sdileni individualni dopravy a i dopravnich prostredku. Pak by bylo i na drazsi BEV.

Jen doplnění - proč by nestačil sud 200l? Řešení se jmenuje kapková závlaha a folie přes záhonky...nám tak jede celá naše rodinná minizahrádka, co bylo deset konví, to je dneska ekvivalentně dvě konve s kapkovou závlahou, anglický trávník je zhůvěřilost sekám na max, co sekačka dovolí

Ad bazén - průměrná cena zapuštěného bazénu v okolí je nějakých 250 tisíc (zapuštěný bazén, krytí, strojovna, čerpadlo na ohřev).. čerpadla vzduch vzduch na barák se dají vyřešit za 150 tisíc fotovoltaika s ohřevem vody se za 150 tisíc taky dá sehnat... ok bude to lehce nad bazénem (totální zbytečností, co je využitelná 4 měsíce v roce a z toho je většina lidí v létě v průměru stejně tři týdny pryč)

Elektrobus na vesnici? K čemu? - kolikrát tam za den projede pětkrát pět minut? Jak dlouho stojí na zastávce? Smysl má řešit lokální emise toho, co je tam pořád...tedy MHD ve městě, ta se tam točí, taxíky, rozvážková auta..topení, kotle, průmyslové exhalace...to že ráno přijede a a odpoledne odjede auto, to je až za b jasně stoupnout si s měřákem emisí na křižovatku v dopravní špičce je nejsnazší, ale ta špička část dne...to ostatní je pořád

---

No protoze treba mesic nexzaprsi, takze 200 litru sud mate na 10 dni. Ja osobne zalevam tak kubik na jedno zalevani. Ale nedelam to denne. Nevytrhal bych si pak traktorem tu kapkovou zavlahu? Jak ji mate hluboko? To Vase seceni s emi libi, bohuzel to nevysvetlim sve drahe polovicce, hot nerada stira rosu (na kolejich ne ale na travniku).
Pekne, osobne uznavam jen vnitrni bazen a pak venkovska koupaliste. Bohuzel jsme byl uz taky dotlacen k bazenu z hobymarketu, k tomu piskovou filtraci, pixlu tablet a ohrev jsme si udelal vlastni (300 m 20tky polyse (par 40tek, 32tek tecek, nejake redukce, kousek 40tky polyse, 2 DG, ventil), 2 x 3 metry polykarbonatu, par desek plystyrenu a par prken. Bohuzel to fungovalo tak dobre, z ebehem dovolene (me prvni v zivote, bohzuel ne posledni) se mi to roztavilo, takze po oprave uz to neni tak funkcni (polystyren se mi zkroutil, takze tamneni dostatecny sklenikovy efekt).

Elektrobus na vesnici proto, ze splnuje Vasi podminku - najezd > 15 tis km rocne (hrube jsem spocital ze neco pres 50.000). :-) Takze pokud uz elektrobusy, ktere zvladnou ujet 25 km na jedno nabiti existuji, proc je nevyuzit?

Vy jste k tomu bazénu stavěl přístřešek nebo co vám fungovalo tak skvěle že se to roztavilo ?

Za pár měsíců mě čeká co jsem nestihl vloni - zakopat bazén.
Nemáte nějaké rady a porady ohledně podkladu a "bednění" ?

Zatím mám v merku tyto technologie:
* zámkový štěrk s drenáží
* obložení polystyrenem a oblití suchým betonem

Je to hodně jílovitá půda a záměr je mít možnost zvětšovat.
Původně jsem chtěl drenáž odvést dál a i nějaké vsakování ale kopat v tom jílu je vážně peklo takže jímka bude hned vedle.
A suchý beton lít ve vrstvách takže + kari.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Delal jsme solarni ohrev, jak jsme popisoval. Natahal cenrej 20tku polys do dreven krabice 2 x 3 metry, zakryl polykarbonatem a jak jsme byli na dovolene, tak se na par mistech polys roztavil. Tlak tam nebyl, je to spojene s bazenem pres filtraci.

Ten bazen na zakopani je ten plechovy nebo klasika plastovy? Jsem zednik amater, takze me berte s rezervou. Pokud s ejedna o plastovy, tam je postup mam dojem dany vyrobcem (kdysi mi tatka popisoval, jak pomahal usafit bazen) - postpne napoustite bazen a do te same vysky betonujete (ne vsak suchym betonem). Poud mate samonosny plechovy, tak pokud je ten jil tvrdy, vubec bych to neresil, dal byh kolem bazenu polystyren a obsypal hlinou. Pokud je jil ale tekuty, tak bych rozhodne nepouzil suchy beton, je dle me porovity a zbytecne krehky. Bud bych zasaloval a vylil betonem a sem tam dal roxoru (ci karisit na stojaka), nebo zainvestoval do ztraceneho bedneni (a taky dal sem tam roxor). Nestabilni Dno bych udelal tak, z ebych vysypal kamenim (aspon 50 cm) a na to udelal 20 cm betonovou desku se dvema vrstvami site (aspon 8cka 10 na 10).
Pokud se tamspatne kope, pujcte si na vikend bagrik a musete tim udelat i tu drenaz. Ale jimka asi bude lepsi kvuli moznosti vyuzit vodu na zalivku.

Super díky za odpověď.
Bazén plechový, oblévání s napouštěním neuškodí ani u plecháče řekl bych.
Co se týče jílu, tak jsme se dostali na něj, ne do něj (to nemá význam do toho dál hloubit), takže je to ten tvrdý a problém vnímám dvojí:
* s "houbovitostí" kdy to bude cestovat nahoru a dolu
* s boky, kde jíl není vůbec => proto úvahy o betonu

Ten beton ale uvažuji jen proto že se to všude píše, pro mě je základ aby mezi betonem/hlínou byla vrstva polystyrenu a dalo se s tím po pár letech rozumně znovu manipulovat.

Podkladový beton jsem vyloučil právě pro ten tvrdý jíl. Podle mě by desku po čase rozlámal jako nic a zadruhé se už odtamtud beztak špatně odvádí voda (asi hlavně ta vycákaná) kvůli jílu. Aby se dalo vysypat kamení 0,5m tak to bych musel jít do toho jílu a to ani bagřík nedával (už tam jednou byl).

Každopádně díky za konzultaci :)

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

No nemate vubec zac.
Pokud je ten jil na dne tvrdy, tak bych udelal jen 10 cm beton se siti, na to hydroizolaci (nekam naspadovanou, kde by pak byla jimka) a na to extrudak polystyren, na ktery uz muzete postavit bazen. Vlastne by mohl stacit EPS150, ten snese 3 tuny na m2 (vypocet uz necham na Vas). Pokud mate strach, ze se jil pdo bazenem bude hybat, tak byh zvolil tlustsi beton s dvemi siti. Nebo bych mozna zkusil druhou variantu a to ten podklad jen srovnat (treba jemnou drti) a na to dat rovnou ten plystyren. Bazenu moc vadit nebude, kdyz se mu mirne pohne podlozi.
Pokud to nezvlada bagrik, chtelo by to pumu z druhe svetove :-)

Opět 1***

PS:já o EV nenapsal ani jednu čárku

EV je jen malý dílek z té celkové skládačky, kterou jste velice hezky popsal v odstavci výše...
Ale jo možná si EV nezaslouží tolik povyku pro jejich celkový přínos do té skládačky,
Určitě by si ten povyk více zasloužilo např sázení stromů, keřů
Ale dokud to nezačnou už učit v mateřské školce.. Tak je jen otázka času kdy to peklo na Zemi jako lidé zažijeme na vlastní kůži, a v některých částech Země předpeklí zažívají už dnes..

Souhlasím s tím, že likvidujeme krajinu a zemědělství a je třeba hledat řešení, jak zachránit úbytek vody. Elektromobil nic nezachrání, s tím rovněž souhlasím, výrobci měli dávno pracovat na jiných technologiích paliva pro motory a když už se zabýváme snižováním CO2 (což není úplně to, co nás zachrání), tak existují technologie, které přeměňují CO2 naopak na palivo ať stylem NET Power nebo přeměnou CO2 na etanol, či jinou technologií separace CO2 v autech. Možná se stane, že sice snížíme produkci CO2, ale nebudeme mít co jíst a pít.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Jak by se mohlo stat, ze snizenim umele produkce (v mych ocich nadprodukce) CO2 dojde k tomu, z enebudeme mit co jist a pit?

Bude málo vody a bude příliš chladno na pěstování plodin, to je naše budoucnost.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Muj selsky (spise sedlacky) rozum rika: cim vyssi teplota, tim vetsi odpar a tim mene vody v hornu=ich vrstvach pudy. Mam kamarada ve Svedsku (300 km jizne od polarniho kruhu), jeho tchan byl zemedelec, takze i v mistech, kde bylo (uz neni) normalni mit -30°C a vyjimecne i - 40°C, dokazali pestovat.Zato na takove Sahare ci v Atakame se pestuje daleko hure a pritom je tam o trochu tepleji.
Z ceho predikujete, ze prijde to chlazeni? Jsou nejake naznaky?

Všude se dá žít a pěstovat, ale ne s naší rozcapeností a plýtváním jídlem. Odkaz na vědeckou studii sem již dával, s velkou pravděpodobností se do 5 let začne pomalu ochlazovat a za 20 let už to bude sakra znát.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Kez byste mel pravdu. Prece jen lidstvo umi lepe zahrovat nez chladit.
A co studie, ktere rikaji, ze se bude otepovat cim dal tim vice a rychleji? Ty jste nezaznamenal? Ze do konce stoleti stoupne hldina mori az o 3/4 metru a prumerna teplota > 2°C?

Ty studie jsem zaznamenal, ale vycházejí z předpokladů, že Slunce je neměnný zdroj tepla a spíše to jsou matematické modely.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Uz jsme zde uvadel odkaz, kde byla udelana statistika, ze 11ti lety cyklus se projevoval i v prumerne teplote. Posledni jedenactilety cyklus (pokles slunecniho zareni) uz se neprojevil, i pres pokles se teplota zvysila. uz me urguji v praci, tak zkusim dohledat pzodeji.
Jak jsem jeste psal, letios ma mit Slunce nejnizsi aktivitu za nekolik dekad zpet. Moc bych si pral, aby prumerna teplota za letosek a pristi rok klesla. Opravdu moc bych si pral, aby me obavy byly liche. Na konci roku si napiseme, jak to dopadlo.

Určitě to varování přišlo z Velká vesmírné flotily pod vedením Aštara Šerana ne?

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol