VIDEO: BMW E-Scooter - elektroskútr z Bavorska

Jan Horčík - 07 Červenec 2011

Bavorská automobilka představila koncept E-Scooter s dojezdem 100 km. je vyvíjen jako vozidlo budoucnosti určené pro přesun mezi městským centrem a předměstím.   
elektroskútr BMW E-Scooter
foto: BMW

Označuje jej jako "maxi-skútr". Jde totiž o od základu vyvíjený jako přímá náhrada za větší benzinové skútry vyšších kubatur. Nový elektroskútr BMW tedy umožňuje pohodlné cestování až dvěma lidem, kdy se řidič nemusí bát ani předjíždět. Zároveň se s klidem v srdci může pustit i na .

Praktický slibuje BMW právě alespoň 100 km. Dobíjení kompletně vybité baterky trvá z 230V evropské zásuvky tři hodiny. Málokdy se ale baterie vybije úplně, takže to může být i méně.

Zajímavé na elektroskútru BMW E-Scooter je to, že funkci rámu zde přebírá hliníkový obal baterie. Vysokovýkonný elektromotor je umístěn za tímto obalem a hnací síla se přenáší řemenem a následně řetězem.

Při brždění využívá elektrický skútr regeneraci, takže vrací část energie zpět do baterií. V závislosti na profilu cesty se tak může dojezd zvýšit až o 20 %.

Zajímavě je řešeno také chlazení. Výkonová elektronika a elektromotor jsou kapalinou chlazené. Samotné baterie jsou však chlazené vzduchem, což výrazně snižuje hmotnost a prostorovou náročnost.

Zda, kdy a za jakou cenu bude elektrický skútr BMW k dispozici zatím nebylo oznámeno.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jako technologické demo nebo frajeřinka před kamarády dobré, ale po započtení:
- vyšší cena než u běžného skůtru
- omezena životnost a cena baterií
- snižující se kapacita baterií (např po 3 létech jen 50km dojezd)
si to koupí jen určitý druh lidí ... škoda, kdyby vyřešili ty tři body, měl bych zájem

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1- vyšši cena je zatim zakonitě ovlivněna rentabilitou prodeje.Nezapominejme,že el.proud a benzin jsou cenově nesrovnatelne.
2- Životnost baterii-neni to zase tak hrozne,jestliže si uvědomime,že zdroj el.energie baterie je vlasně nadrži klasickeho vozidla.A my starši pamatujeme dobu kdy i při pečlive peči baterka vydržela dva roky,a to pracovala jen častečně po celou dobu provozu,kdežto u elektrovozidel stale.
3- Nic netrva věčně,a starnuti a opotřebeni je všeobecnym procesem.Lak vozidla po třech letech i při standartni peči nevypada jako ze salonu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to jsou jen takové obecné pravdy, chtělo by to doplnit o čísla. Jinak se najdou idealisté, kteří si něco podobného koupí na letní dojíždění do 40km vzdálené práce a zjistí že:
- už po 2 sezónách se kapacita baterie snížila ze 100km na 60km a skůtr musí poslední kilometry tlačit. Přitom je s ohledem na počasí v ČR skůtr jako nový, min. ježděný.
- nová baterie stojí 50.000Kč (jen odhad podle cen baterií u hybridů), takže při koupi skůtru na dobu 5-ti let a ročním nájezdu 5000km mně vychází náklady 2Kč/km. Bez započtení ceny elektriky a za naivního předpokladu 5-ti leté životnosti té baterie.
Prostě argumenty jako stárnutí a rentabilita jsou podružné, tohle řešení ještě není zralé a koupí si to jen lidé, které je snadné zmasírovat reklamou. Smysl to bude mít až se objeví úplně nové generace baterií (nanotechnologie, ultrakondenzátory apod.) a to ještě za rozumné ceny.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V závislosti na profilu cesty se tak může dojezd zvýšit až o 20 %.= kdyz chcete nabijet rekuperaci, potrebujete jet z kopce, ale aby ste mohli jet z kopce, musite na nej nekdy vyjet, a tim spotrebujete mnohem vic energie, nez kolik narekuperujete jizdou z kopce... takze prakticky kdyz mate kopce, tak vam rekuperace dojezd nezvysi ze 100km na 120 jen vam pomuze priblizit se udavanemu dojezdu 100km.

Samotné baterie jsou však chlazené vzduchem, což výrazně snižuje hmotnost a prostorovou náročnost.= presne naopak, kdyz chladite vzduchem tak mate vetsi plochu na vyzarovani tepla do okolniho vzduchu, a hmotnostni rozdil mezi vodou nebo vzduchem chlazenyma baterkama nebo motorama je taky minimalni, v okruhu je tak jeden az dva litry chladici kapaliny...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to jsou jen takové obecné pravdy, chtělo by to doplnit v závislost na profilu: komentářů zde?
Nechápu proč cena motocyklu,cena baterek,a pochybnost o dojezdu, a vlastně skeptická dedukce měla odsoudit tento stroj?
Opravdu si myslíte že v BMW pracují jako tzv. hloupí čeští diskutéři s podnikatelskými ryze českými pohnutky?
Pochybuji,že BMW vám prodá, to co vidíte...
tak si počkejte.Na ten zázrak za pár korun z nekonečnou životností baterek a asi i z holubama do pusy!


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station