V Písku testují autobusy na zemní plyn

Jan Horčík - 12 Září 2011

Dopravní společnost ČSAD Autobusy České Budějovice testuje na píseckých linkách městské provoz na (). Zvolila pro něj vůz Fiat Ducato v provedení Panorama vhodný pro převoz osob. I když šlo pouze o zkušební jízdy na vozidle, které například z hlediska nastupování není pro cestující ideální, potvrdilo se, že dochází k reálnému snížení nákladů na pohonné hmoty, výraznému poklesu emisí vozidla a také hluku, neboť motory na plyn jsou tišší.

Minibusy Fiat Ducato na CNG šetří v Písku ovzduší i náklady na pohonné hmoty
foto: Asociace NGV/ČSAD Autobusy České Budějovice

„Obecně nás zajímají všechny způsoby, jak snížit emisní zátěž z dopravy a současně uspořit prostředky na pohonné hmoty. Právě provoz na CNG splňuje obě tato kritéria. Díky pozitivním zkušenostem uvažujeme o pořízení minibusů, případně i , na CNG,“ uvedl Vladimír Homola, generální ředitel ČSAD Autobusy. Ty stlačený do vozidla čerpaly pomocí plničky od další jihočeské společnosti Motor Jikov Strojírenská.

Podle Zdeňka Prokopce, předsedy představenstva Asociace NGV, za jejíž podpory testování probíhalo, provoz na může přinést snížení emisí škodlivých látek až o 90 procent a úsporu 30 až 50 procent nákladů na pohonné hmoty.

„Využití vozů na CNG je obrovské – od osobních přes autobusy až třeba po rozvážkové ,“ říká Prokopec.

ČSAD Autobusy provozují veřejnou autobusovou dopravu v Písku, Milevsku, Prachaticích a Českém Krumlově. K tomu jim slouží 200 autobusů a minibusů.

Asociace NGV je neziskovou odbornou platformou na podporu širokého využití zemního plynu (CNG) a biomethanu v dopravě. Jejími členy jsou například ČVUT, VŠCHT, Motor Jikov Strojírenská, Aquacentrum nebo Sdružení automobilového průmyslu ČR.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

aj ja mam fiat ducato kolko bi ma to stalo namontovat cng


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?