Udržitelný rozvoj a zmírnění klimatické změny se bez jaderné energetiky neobejdou

redakce - 23 Září 2019

Pokud mají být splněny současné klimatické závazky jednotlivých zemí a jejich plány hospodářského rozvoje, vzroste do roku 2050 globální výkon jaderných elektráren o 80 %. Vyplývá to z nejnovější prognózy vídeňské Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). jaderná elektrárna Dukovany v noci

Jaderná elektrárna Dukovany společnosti ČEZ v noci
foto: Jan Planička

Jestliže ale naopak současné plány některých zemí na rozvoj jaderné energetiky nebudou realizovány a v jiných zemích bude pokračovat současný vývoj trhu, technologií a politických i zákonných opatření regulujících energetiku, očekává MAAE do roku pokles kapacit jaderných elektráren o 8 %.

I přes tento pokles výrobních kapacit v tak zvaném „nízkém“ scénáři ale podle odhadů stoupne podíl výroby z jaderných elektráren do poloviny století o 16 %, ve „vysokém“ scénáři pak dokonce o 50 %.

Podle prognózy bude v některých regionech a v krátkodobém horizontu v důsledku nízké ceny zemního plynu a rozvoje dotovaných obnovitelných zdrojů energie význam jaderné energetiky klesat.

Zájem o její rozvoj je ale stále silný zejména v rozvojovém světě a růstový potenciál představují i závazky k boji proti změnám klimatu dohodnuté na základě Pařížské dohody a dalších iniciativ.

V roce 2018 vzrostla celosvětová výroba elektřiny v jaderných elektrárnách o 2,4 % a dosáhla asi desetiprocentního podílu na celkové světové produkci, což zároveň představuje jednu třetinu veškeré elektřiny vyrobené v nízkouhlíkových zdrojích.

K nim se kromě jaderných počítají ještě vodní, solární a větrné elektrárny. Elektřina v současnosti tvoří necelou pětinu (19 %) světové energetické spotřeby, její význam by však v důsledku tlaku na ekologii měl do budoucna stoupat. Nahrazovat by měla zejména fosilní zdroje využívané v dopravě, vytápění, průmyslové výrobě apod.

K dnešnímu dni má 450 provozovaných jaderných reaktorů na světě celkový čistý výkon 399,7 GW. Ve výstavbě je 55 reaktorů s celkovým výkonem 57 GW. Celková loňská světová výroba elektřiny v jaderných elektrárnách překročila 2 563 TWh, což by pokrylo celkovou roční spotřebu elektřiny Ruska, Japonska a Německa.

V Česku se v roce 2018 vyrobilo přes 88 TWh elektřiny. Více než čtvrtinu vyprodukovaly jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, které zároveň měly největší podíl na pokrytí loňského meziročního růstu výroby i spotřeby elektřiny v ČR.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele runner42

Patří pod příspěvek nicku Saman

A nejsou náhodou i největšími dovozci? Tedy že regulují svoji síť na úkor jiných zemí?
Není to náhodou tak, že když Němec dováží, tak platí, když vyváží, platí také?
Nemají proto Němci nejdražší elektřinu v Evropě?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Ahoj běhno, kde jsou ty tvoje výpočty ekonomičnosti a ekologičnosti?
Jinak o Němcích:
- Němci v roce 2018 měli kladnou exportní bilanci, +51 TWh. Jejich export vrcholil, když byly mrazy a přimotopy (protože prý mají levnou elektřinu z jádra, ale ta neumí během mrazů zařadit na vyšší výkon) jely ve Francii naplno, to dělali i 10 GW export.
- Neregulují sít na úkor jiných zemí, všichni ti chudáčci postižení kruhovými toky (ČR, PL) už mají díky tomu konečně na hranicích "pojistky" ve formě transformátorů s posunem fáze, jak se na civilizované země sluší.
- V průměru Němci prodávají dráže než kupují. Na exportu jsou v plusu okolo 1.5-2 miliard EUR/rok.
- Nemají nejdražší elektřinu v Evropě.

Obrázek uživatele runner42

Tak zaprvé že Německo BYLO exportérem nikdo nezpochybňuje. Jen exportuje nikým nechtěnou energií v nevhodnou dobu.
Německo je zcela závislé na francouzských jaderkách. Pokud by Francie omezila export, je Německo okamžitě v prdeli.
A ohledně celkové bilance máš zastaralé informace.

Germany turns into electricity importer for first time in five years in June
https://www.cleanenergywire.org/news/germany-turns-electricity-importer-first-time-five-years-june

Německo má podle Eurostatu nejdražší elektřinu a bude ještě mnohem hůř
https://1-stromvergleich.com/electricity-prices-europe/

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/nemecko-ma-nejdrazsi-elektrinu-v-evrope-muze-za-to-vyrazovani-uhelne-energie-1350269

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Německo má zatím v roce 2019 exportní bilanci +22 TWh, +978 milionů EUR. zdroj.
A je zajímavé, že ve vašem odkazu je na prvním místě v ceně Dánsko.
A běhavko, kde jsou ty výpočty ekologičnosti a ekonomičnosti větrných elektráren? Pořád na ně čekám.

Obrázek uživatele runner42

Mám dovolenou a opravdu ti nehodlám jak v první pomocný vysvětlovat, proč lze mít pozitivní exportní bilanci a současně být největším importérem. Tak nějak implicitně předpokládám, že ostatní nejsou blbci.

A na co čekáš opravdu netuším, nevybavuji si, že bych komukoliv slíbil jakoukoliv kalkulaci.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Jsem blbec. Me ekonomicke znalosti jsou nevalne, takze se na vse divam pouze sleskym (a to doslova) rozumem. Takze pokud uz bych tak nejak chapal, ze i kdyz mam pozitivni obchodni bilanci, tak nakupuji ze vsech nejvic (a to ten klad jeste vic prodavam), tak vubec netusim, co to o mne rika, v cem je to horsi nez nekdo s negativni ci rovnovaznou bilanci nebo nizsi urovni pozitivni bilance.
Mimochodem, opravdu Nemci prodavaji (ve vice jak polovine pripadu, dobre, tretine, desetine) za zaporne ceny, ze jste to zminil jakoby to bylo pravidlem (pouze a jen tak)? Opravdu maji Nemci nejdrazsi elektickou energii? 2 minuty jsem googlil, je spousta clanku a nejnoveji uverejneny psal o Danech. Navic je fer rici A a nerici B? Nekde jsem se docetl, ze tim podporuji stare OZE - dorovnavaji vykupni cenu (cim vyssi trzni cena, tim mensi doplatek a obracene, takze neco, co chce dle meho selskeho rozumu CEZ ohledne novych JE). Podporuji proto, ze si Nemci uvedomili, ze byli dostatecne bohati a musi neco udelat pro planetu a tudiz financovali vyvoj a masovost?

Co nechápeš? Když fouká a svítí, tak němcoi vyvážení, ale v době kdy není spotřeba, tedy se utlumuje výroba jinde. Dalo by se říci, že sousední státy na vé náklady provvozují záložní zdoroje, ale ty náklady platí ousední státy... :(

Další věci je, že když už spotřebovávejí dole v Bavorsku, tak protože nestaví svoji přenosku, tak to jede přes sousedy, přes polsko, nás, potažmo rakousko, francii atd. Tedy ničí stabilitu naší sítě, aby sami měli stabilní sít. Jinak řečeno, když máme rezervy v síti na průser=náhodný problém, tak ho díky němclm nemáme, protože mi jim stabilizujeme jejich sít, ALE platíme to MY NA NAŠÍ FAKTUŘE, ZADARMO. :(

Dalším v timpným momentem je, když se napustí přečerpávačka v rakousku z elektriky vyrobené v naší jaderce a němcům je to prodáno jako vyrovnávací "ekologická" elektřina :D

Němci od rozhodnutí o nové energetice vysávají sousední státy a sousední státy jim paltí to, že ještě jejich sít nepadla na hubu=blackout a navíc, díky sousedům svítí, když zrovna nefouká vítr... :D :(

Psal jsem to v predchozim vysledku. Nechapu, jakou vypovidajici hodnotu ma to, ze Nemci jsou nejvetsim importerem a zaroven mit kladnou obchodni bilanci. Nikdo totiz nezminil porovnani s jinym pripadem a to ani ekonomicke.
Jestli mi selsky rozum napovida, nejvetsi spotreba je pres den a to jeste ne nejaka konstantni. Nekde jsme dokonce videl, ze je rano, kdyz se lide chystaji do prace a pak v podvecer, kdyz usednou k televizi vari vecere. Nejak mi k tomu jeste chybi komercni spotreba (prumysl, sluzby) s tim, jak je rolzozena pres den. Jiste se tu najde nekdo hodny, kdo da link. Kazdopadne nyni nedokazi tvrdit, ze kdyz sviti a fouka, tak je elektrina lacina a kdyz nesviti a nefouka, tak je draha a kdyz sviti a nefouka, nebo fouka a nesviti, tak ma zase jinou cenu. Jen dokaiz rici, ze i stabilni zdroje typu JE, nejsou idealni, kdyz nemame stabilni spotrebu. Takze pokud chceme byt efektivni a nedrzet teple zalohy, stejne akumulaci potrebujeme tak i tak. Takze stale mi ze vseho nejlepe vychazi OZE + akumulace a ne JE.
Co se tyce prenosove soustavy, je to dle meho jen docasny stav. A to "zadarmo" je dusledek, ze jsme v EU. Jsem rpesvedcen, ze pozitiva silne prevladaji.
Nemci predevsim vysavaji sve obcany, ale maji vidinu,z e s ejim to v budoucnu vrati. Priznam se, ze toto je presne moje krevni skupina, taky radeji na zacatku zaplatim vice (porizeni tepelneho cerpadla, BEV, spotrebicu A+++) s tim, ze s emi to v budoucnu vic nez vrati. Takze jednou budeme Nemcum vdecni, kdyz nam prodaji lacino jejich prebytky.

Obrázek uživatele runner42

Děkuji, nenapsal bych to lépe.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Děkuji za pěkné info o Němcích,
Jinak prosím moc nepřekrmovat trolla runnera

Jenomže Runner má pravdu, kdyb neměli němci ousedy co jim dovolí na své náklady využívat své přenopsové sítě=nijak nekompenzují, platíš ty ve své faktuře, tak dávno mají blackout.

Ty máš asi radost, že němci se chlubí "zváldnutím zeleneé energie", ale paltíš jim to ty ve faktuře a tím, že my, francouzi a poláci jim dodávají neekologickou elektřinu, zrovna když nefouká :D

Co "flákači", bydlel bys v německu, když by se tam svídtilo a pracovalo pouze když fouká vítr, teda pokud by dostáli svojemu slovu a přestaůli by odebírat energiu z jaderek, tedy od nás, francouzů, nebo uhelek v polsku :D Myslímj, že byses nevzdal svého mobilu, počítače a televize :D

A on nekdo tvrdil,z ebude fungovat OZE bez adekvatni aumulace?
Na Vasem tvrzeni mi nesedi jedna drobnost. Nejsem znaly, tak je to treba hloupost. Ale nemusi byt v rozvodne siti rovnovazny stav, tj. dodana elektrina = spotrebovana elektrina? Jak to tedy Polai a Francouzi delaji, ze kdyz nefouka, tak maji (jak dle Vas velky vykon - kolik procent OZE) nekde v teple zaloze nebo precerpavackach (co kdyz nefouka a nesviti vetsi pocet dni?), ze hrave zvladaji vypadek (jak velky?) v Nemecku?
Tento argment je docela obvykly a ja jej beru, ale ne plne mu rozumim a tak bych poprosil Vas (nebo nekoho jineo, kdo jej pouziva), at si vybere jakekoliv obdobi v minulosti, kde nefoukalo / nesvitilo, jaky to byl vypadek, jak to bylo nahrazeno, co to zpusobilo (zvyseni vykonu, spotreby precerpavacky), co by se muselo stat, aby byl blackout, atd. Netvrdim, ze to neni problem, jen neustale nechapu, proc ten blackout neni, jak to funguje a jak to extrapolovat na vetsi rozsah. Budu vdecny, kdyz mi to na cislech osvetlite.

Obrázek uživatele Anonym123

https://www.electricitymap.org/?page=country&solar=false&remote=true&wind=false&countryCode=CZ

Off: https://www.teslafan.cz/clanky/tesla-pick-up-truck-jiz-v-lete-a-model-y-za-rok?list=nejnovejsi

Tesla jéédée!

tak ať už přestanou furt kecat a konečně něco postaví !! místo toho se může utlumovat uhlí a konečně budeme mít taky lepší mix a zbyde i šťáva pro EV

---

BMW i3 60Ah - 43.000 eKM
sekačka Powerworks 60V 2Ah
pila Powerworks 60V 4Ah

Mne by bohate stacilo, kdyz by prestali kecat a zrusili nesmyslne regule, rozvazali byrokracii a halvne at nic nestavi a nechaji to na soukromem sektoru.
Proc muze byt akumulace jen u tocivych stroju? Proc na baraku muzu mit s nizsi byrokracii jen 10 kWp? Proc nemuzu natahnout draty k sousedum? Proc na zdroje a akumulaci musim podstoupit silenou byrokracii? Proc nestaci jen nejaky standard na vzdalene rizeni a bezpecnost, ktere musim splnit a muzi si postavit, co uznam za vhodne?
Z meho pohledu staci tak malo a nemusi pak nikdo resit stavbu JE. Jenze komu se to (ne)vyplati?

Kecáš, pokud se nepřipojíš na distribuci, ale budeš oddělený ostrovní systém, tak tě nikdo neomezuje, když nepočítám elektroměr, abys OTE zaplatil z každé vyrobené kWh fve baronům, které ekologové podporují :D

Pavel K. Nekecá, kdybychom ročně investovali 75mld Kč do chytrých sítí a vytvoření podmínek pro samovýrobu každému, kdo má zájem, posuneme se za 20 let dopředu (decentralizace sítě, uvědomění lidí se zásobit sami a ulehčit přírodě neplýtváním či nestavěním megalomanských projektů). Naopak výstavbou JE zakonzervujeme stávající stav (centralní zdroje, okrádání lidí snažících se o samovýrobu, zbytečné plýtvání a neúcta k přírodě). A mimochodem, ostrovní systém jednoho domu je podstatně investičně náročnější než několik propojených domů, komunitní výroba energií čí fungující knteligentní síť v velém státě. Tam mám podstatně větší šanci, že můj momentální přebytek někdo využije nebo mi jindy dodá energii on. A solární baroni jsou zloději jako každý jiný, co zneužili dobré myšlenky a s lidmi usilujícími o ochranu přírody nemají nic společného. Ale to ví i informovaný školák, Vám to bohužel nějak asi uniklo.

Zakonzervujeme? Nahradit muzes neco necim, kdyz to neco nameas, v tomto propade, FVE a vitr bez uloznich prostredku, tpak nemas cim neco nahradit, tedy nekonzervujes system, ale rozvijis neco co mas...
Tim nerikam, ze v budoucnu nekdo neprijde z necim prevratnym co bude ekonomicke a ekologicke, ale dosud je to poze jako termojaderna fuze, "kecy, ze za 20let bude"...

Takze me neunikla jedna vec co Vy zase nechcete prispusti, nahradit muzes neco necim a to neco nemas ;)

Akumulaci u OZE beru jako samozřejmost. A za nastavených nediskriminačních podmínek by si každý, kdo investuje do OZE za ni rád připlatil. Inteligentní síť by mu ji dle nastavených smluvních podmínek řídila sama a on by jen kasíroval za to, že ji poskytuje síti pro stabilizaci.

No, s meho textu jasne vypliva "jsou to prvni kroky ne CIL", takze to co jsi napsal je o necem jinym nez jsem psal...

Ale krasne ukazuje rozdil, ja pisu, ze zacit se ma z necim co je realne, ne fantasie, dá to základnu co je financne dostupne vetsine domacnosti, da ji to moznost v lete ohrivat vodu do "bojleru", prebytek pak pustit do site, na konci roku si dat ma/dati dal.
V budoucnu, kdy by byli akumulatory co jsou levne a HLAVNE hodne dlouho vydrzi, staci uz jenom dokoupit dalsi cast systemu.

Nerikam, te je to ideal, rikam, ze je to neco co lze zaciot budovat ted a tady, je na to technologie, neni to cil, jak mi podsouvas a pak dedukujes, ze je to otroctvi...

Karol, na tom okrádání (Vy říkáte otroctví) trvám. Co jiného než zlodějina je, když si koupím 6 FVE panelů s jednofázovým měničem (bude levnější než třífázový) a za plného slunce si v jiné fázi postavím vodu na kafe (měnič za FVE cca 1,5kW výkon, konvice mírně vyšší příkon) skutečnost, že v tu chvíli platím cca 2,50Kč (cca 4,50 Kč cena VT, cca do 1Kč výkup) za každou kWh, místo ohřevu zdarma? Moderní elektroměry co tohle ohlídají už jsme v ceně energie zaplatili a ještě v tu chvíli zbytečně zatěžuji vedení k nejbližší trafostanici a zpět! Opravdu by stačilo nastavit ROZUMNĚ zákonné podmínky a viděl byste ten boom domácích instalací. Za pár let tyhle technologie budou jistě (jak říkáte) dál, ale současný stav (u nás) naprosto neodpovídá tomu, co tyhle technologie umí už dnes. Což je také výsledek bludů o OZE, šířených mezi lidmy médii, za tichého přihlížení státu. Místo osvěty a jejich podpory. Jestli se nemýlím, tak energetická soběstačnost (a omezení závislosti na dovážené ropě, plynu, atd.) státu, začíná u nezávislosti jednotlivce. A mnoho z nich na ni již dnes má. Jen nejsou ochotni se při tom nechat okrádat o své peníze.

Přitom opravdu stačí tak málo... Stačí aby se v Obi, Unihobby a dalších baumarktech prodávala za rozumný peníz sestava 1panel +mikroinvertor ukončený normální zastrckou a hlavně aby to bylo zcela legální to zastrcit do zásuvky aniž by někdo strašil pokutou nebo blackoutem

Přesně tak, jak říká Lightworker. Ty supermarkety za to samozřejmě nemůžou. Až to bude legální a tedy bude moci vzniknout poptávka, s radostí zboží nabídnou...

Ja zatim nahrazovat nechci, zatim zvladame hrave pokryt vlastni spotrebu. Ja chci zatim v ramci jednoho roku, rozvazat byrokracii.
Reknete mi, prosim, proc nemuzu nakoupit baterku, pripojit k distribucni soustave a vydelavt na vykyvu ceny? V cem je ta baterka hrozbou pro nasi distribucni sit, ze mi to nikdo snadno neumozni?

Ta baterka nikoho neohrožuje, ale kdyby se více rozmohly, mohlo by se ukázat, že žádné nové zdroje nepotřebujeme, natož tak jaderné. U většiny by určitě bylo i pár solárů či vrtule a tihle lidé-výrobci energie by se pak mohli hlásit o svá práva a férové podmínky vůči ČEZu. A to u nás přeci nechceme, inteligentní lidi, decentrální energetiku, ...

Dle legislativy to vypada, ze jde snad o jaderny reaktor. :-)

Ale o to mi prece nejde. Jde mi o nahrazeni potreby stavby novych bloku JE (astavajici at slouzi, dokud to bude ekonomicky bezpecnostne unosne) a to ostrovnimi systemy, dle meho nazoru, nezvladneme. Spatne jsem popsal, kdyz to nebylo pochopitelne, ze maji politici rozvazat byrokraticke okovy misto stavby novych bloku.

Jasne , nezvladneme, ale je to cesta, kde muze ted za soucasne legislativy udelat jedinec.

Za me by ideálem bylo ne to co se predvello z FVE u nas, kdy se udelali hektary panelu, to bych z fleku zakonem zrusil, onupotporu, je to cista zlodejina.

Ale co chtelo zavest slovensko/neshcvalili to, se nedivim, vydalal by malej clovek ne kamardi/, kdy male zdroje=rodinny dum, ted strilim 9kW? By mohl kazdej mit na strese, vyroba by sla do distrtibucni site a ty bys na elektromeru platil "ma dati dal", proste jenom rozdil, stím, že když by přetok byl vyšší než spotřeba nedostal bys ani korunu od distributora (aby ten s tím neměl peněžní zatěž, když už musí trpět přetoky bez regulace).

To je cesta, ne ty zhovadilosti co navrhuji politici, kterym radi "miliardari co chteji dalsi miliardy"=dane lidem co jdou bezpracne primo jim, jako z te FVE...

Dle kolegy tohle co popisujete, s tím měřením jak chtělo zavést SK, mají dodnes v Kalifornii. Klasický točivý elměr, připojím FVE a točí se pomajeji nebo opačně. Hotovo, ne jak u nás od roku 2010, na jedné fázi za 0,5Kč/ kWh dodám a ve druhé za 4Kč/kWh ve stejný okamžik odeberu... Náklady na výměnu za nové elektroměry samozřejmě ČEZ promítnul do cen, tedy si ten bič Na sebe sami platíme.

Ten princip, co jste popsal, ze schvalovali na Slovensku, bych taky neschvalil. Podle me to je prekonana vec. Pokud toto, tak jedine v pripade, ze ten dum bude mit i adekvatni (procentualni pomer vuci vykonu elektrickeho zdroje) uloziste a distributor bude ridit ty pretoky (bud z FVE nebo z baterie) do distribucni soustavy a i pripadne ukladani do baterie. A samozrejme pak by clovek dostal adekvatne zaplaceno. Vas zpusob by dle meho nazoru mohl silne destabilizovat sit, pokud by se rozsiril.

Obrázek uživatele runner42

Souhlas. A stanovit kvóty pro maximum elektrického exportu a importu.

Do té doby veškerá diskuze o elektromobilitě končí na devastaci našeho životního prostředí elektrickými pokrytci.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

Di si smrdět s těma křápama jinam.

Porad nechapu ty Nemce ze budou zavirat uz jednou postavene atomky. Dobry silenstvi. V zemi kde nejsou zemetreseni ani tsunami.

To fakt ještě někdo nechápe?? Takže kroky:
1) zaplavit zemi nevzdělanými a agresivními kmeny
2) zničit naprostou nezávislost energetiky (to může dnes zajistit jen pravidelný zdroj energií, což v Německu může být jen jádro, bo hydroelektráren moc mít nemůžou jako např. Norsko)
3) pomalu likvidovat ekonomiku eko-teroristickými lžemi

= snížení kvality života a ráj nevzdělanýcn kriminálníků, kterým mohou úchylné elity snadno vládnout. To vše se už děje, takže proč stále takové otázky??? :)

Chceš další důkaz? Dožití se na západě téměř všude snižuje, vzdělanost taky, chudoba se zvyšuje, bezdomovectví se zvyšuje, nezaměstnanost mladých se zvyšuje a jsou více a více bezdomovci, 1 % úchylných "elit" ovládá více a více % planety (59 % příští rok, včetně nyní skoupení černozemě na Ukrajině, tedy plán západu (asi Monsanto) na Ukrajině vychází :) ) ... . Ještě něco nechápeš? :)

No nevím, ale v dnešní době pro energetickou nezávislost nepotřebuji jaderný rektor (a nechtěl bych jej ani zadarmo do baráku). Stačí kus vlastního pozemku a při vhodné lokalitě instaluji FVE plus baterie, VE , no s něčím na přitopení třeba dřevem mohu s vlastní studnou a kořenovou čistírnou bydlet v menším domečku dost nezávisle. Myslím bez placení výpalného dodavatelům elektřiny, plynu, vody atd. Až tohle udělá víc lidí, tak i ti dodavatelé se začnou chovat jinak.

jasně, ale bavím se o normálních lidech, co na to nemají, což je 90 % obyvatel, tedy bavím se o národě jako takovém.... jinak to vidím stejně jako ty

Obrázek uživatele Kuk

Říká zoufalej naivka co bydlí vedle Fukušimi co v životě neslyšel o Černobylu.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

No tak zaprvé teda nebydlím vedle Fukušimy a o Černobylu toho vím taky dost no ale pokud si myslíte že ne tak jako přesvědčit vás nedokážu.

Obrázek uživatele Kuk

Ty si fak nevidíš do huby. Bydlíš 1000x blíž Fukušimy než my všichni dohromady tak nevodmlouvej. A kdybys vůbec měl nějakou představu o Černobylu tak bys tu nepsal takový naivní bláboly.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

ASle kuku, co víš o jaderné energii a vlastně elektrice, že zde plácáš takové pohádky, čteníé dětských knížek je super, ale jak seš dospělej, tak než začneš fušovat do elektřiny, chtělo by to víc znalostí než dětské pořady v ČT :D

Obrázek uživatele Kuk

Ty ses zase přešleh hérem, že z jedný věty vyčteš celou pohádku. Už si pak absťák. :)))))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Hovne.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Vyvarujte se prosím v místních diskusích osobních urážek a invektiv. V opačném případě bude váš účet zablokován.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Ale ale. Kuka s Koudelkou si tu hýčkáš a mě budeš vyhrožovat?

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

čerstvý přivandrovalec značně voprásklý si uotvírá hubu samejma houxama, nic kloudnýho nevymyslel, žádný pozitiva nepřinesl a jen tu prudí, tak co bys jako víc chtěl mladej? :))))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Souhlasim. Jsme si podobný jak vejce vejci Koudelko. Nebo ti mám radši říkat Horčíku?

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

chlapče máš se ještě toho hodně co učit :)))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Slabý Horčíku. Přidej!

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

ani nápad, to ty! ještěs toho tady moc nepředvedl, umíš vůbec něco kloudnýho krom toho hákování fautodebilce na lince :)))))))))))

hele palchant to uhádal na necelou milijardu no není to pech čéče :)))

https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/229211-automobilka-daimler-dostala-pokutu-ve-vysi-870-mil-eur

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

ty toho nechápeš koukám dost, takový základy že konči germánskejm atomovkám životnost nevíš?? řikal sem ti DI SE ÚČIT co tady ještě děláš no žádnej učenej z nebe nespadl chlapečku :)

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Ty seš ale zaostalá filcka.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

a to sis vycucal zkerýho prstu negramote :) hele máš zas průser :)

https://www.fxstreet.cz/nemecka-prokuratura-vini-sefa-vw-z-manipulace-s-akciovym-trhem.html

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

ty co zatim uzavrely tak ze jiz nepujdou pouzit meli zivotnost celkem malou a stejne by je do 5 let zavirali tak jak tak, u tech kde se da prodlouzit zivotnost, tedy u dvou majiz atim konzervaci a melo by jit dal je pouzivat, a ty ktery jeste nevypli tak se jiz jedna aby se nechali doslouzit podle planu

navic co se malo pise, Nemci elektrinu nepotrebujou, sak jsou nejvetsi vyvozci elektriny v EU, rocne vyvezou 40-45TWh, Ceska media si nesmyslne berou Cesky reexpost jako nejakou bernou minci a pdole toho pak silej ze Nemeci jsou zavisli na dovozu elektriny a nekde jsou schopny i napsat dalsi nesmysl ze na te Ceske z jaderek, ikdys to ve skutecnosti neni vubec pravda

Tak jestli to tak opravdu je tak pak se omlouvám. Uznat chybu s tím nemám problém.

Obrázek uživatele Kuk

off

Michal Varga
When can we expect Tesla in Slovakia?

Elon Musk
@elonmusk
Hoping to open in Slovakia, Croatia, Serbia & most of Eastern Europe early next year. Finally, we will do Nikola Tesla proud by having his cars in his countries of origin!
7:44 odp. · 23. 9. 2019·Twitter for iPhone

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Taky se mohl zeptat na Česko :) Snad jsme započítání v té východní Evropě.

Obrázek uživatele Anonym123

oficiálny bod predsa už máte. z sk stále je nutné chodiť ...

Jo oficiální zastoupení tu je, servis tu taky je, ale Model 3 se tu neprodává.

OT: Porsche Taycan - rychlost nabíjení 1-100 %
do 10 %: 197 kW
10-30 %: 250-260 kW
30-37 %: 200 kW
37-73 %: 150-160 kW
74-79 %: 118 kW
79-80 %: 85 kW
pak to klesá až ke 30 kW, okolo 90 % se to zase vyšplhá zpět až k 60 kW a pak je finální pokles přes 40 kW při 95 % až 19 kW na poslední 2 %.
Doba nabíjení:
10 %: 2 min.
43 %: 10 min.
70 %: 20 min.
85 %: 30 min.
100 %: 51 min.

Tak to je docela dobrý výkon to by se mi taky líbilo ještě mít ty peníze na to.

Prý ten maximální avizovaný výkon dobíjení snížili, aby neupekli baterky. Já se tomu nedivím. 350kW je fakt hodně na 100kWh baterku.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

smlt všem zkorumpovaným politickým šaškům tomu úchylnýmu čezkýmu póvlu co nám LEVNĚ PRODÁVÁ NAŠI ELETRIKU CIZÁKŮM !! :))))

Greta Thunberg Rips World Leaders at the U.N. Over Climate Change

https://www.youtube.com/watch?v=bW3IQ-ke43w

https://video.info.cz/strunc/atapana-greta-ma-pravdu-ale-nezachrani-nas-sibri-uz-si-rozdavaji-karty-belosi-jsou-zkazou-zeme-43057.html

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Kuk

"Udržitelný rozvoj a zmírnění klimatické změny se bez jaderné energetiky neobejdou"

Blábol a zbožné přání atomářů a jejich lobby.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Tak máš reálné fungující řešení nebo tu německou pohádku a pak se nakupuje z francie jaderná, s polska uhelná, ale v hospodě nebo na ulici křičíš "FVE forever" :D

No jaderkáři, alepson mají elektrinu, kdyz nesvítí a negfouká, ty se zmuzes pouze na to řvát, že jsme blbci, ale doma bez naší jaderné nesívtíš, takovej farizej, venku řvát o ekologii, ale doma v klidu využívat její pohodlnost :D

Obrázek uživatele Kuk

Málo fetuješ, málo. Dej si ještě dávku ať ti to líp myslí. :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

No nevim. Ja si myslim ze jaderky smysl maji. Aspon by se mely nechat doslouzit ty co jsou v provozu. Jen muj nazor.

Obrázek uživatele Jan Veselý

MAAE je organizace, která má ve své chartě propagaci jaderné energie a tak jí propaguje.
Já s jejich tvrzeními, hlavně s nadpisovým "Udržitelný rozvoj a zmírnění klimatické změny se bez jaderné energetiky neobejdou", nesouhlasím. V tomto směru jsem ovlivněn argumentací Amory Lovinse, že výstavba jaderných zdrojů (trochu neintuitivně) problém klimatické změny zhoršuje.
Česko je pro jeho argumentaci typický příklad. V roce 2008 se rozhodlo, že nutně potřebujeme nové jaderné reaktory, dnes je rok 2019 a už se ví, že stát budou nejdříve po roce 2030. To znamená, že každý reaktor dostane do vínku minimálně 22 let času, kdy místo něj vyráběly uhelné elektrárny, což odpovídá tomu, že kvůli každému v ČR postavenému jadernému reaktoru o výkonu 1 GW se během čekání než bude vyrábět spálí bratru 150 milionů tun uhlí a do vzduchu (mimo jiné) pustí cca 150 milionů tun CO2, což je více než roční produkce CO2 v ČR. Oproti tomu máte technologie na výrobu nebo uspoření elektřiny, které můžete aplikovat okamžitě (úspory, zákaz exportu,...), do roka (FVE) nebo dvou (VtE).
Navíc čím více umrtvíte kapitálu ve výstavbě JE (dlouhé roky nabíhají jen úroky a až potom se to začne pomalu splácet), tím méně ho máte na věci, které postavíte rychle a okamžitě vám generují příjmy.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Ještě příklad:
JE - má investiční náklady 5 (v Číně) - 10 (USA, EU) USD/W, elektrárna vyrábí s koeficientem využití ~90%.
Moderní onshore VtE vyrábí na nic moc lokalitě s koeficientem využití ~30%, takže pro stejnou výrobu elektřiny jako má JE jich potřebujete asi 3x více. Investiční náklady jsou v současnosti okolo 1.2 USD/W a dále klesají. 1.2 * 3 = 3.6.
VtE tak vyjdou levněji na výstavbu, mají levnější provoz (žádné palivo, žádné hejno jaderných inženýrů, žádná nutnost drahých bezpečnostních opatření, žádná přehřátá pára) a postavíte je do 2 let. A to nemluvím o tom, že se staví po 3 MW jednotkách, ne po 1 GW jednotkách, takže když budu potřebovat 657 MW, tak jich postavím 219 kusů.

A když nebude foukat vítr (což v létě nebo zimě bývá dost často), tak místo 219 větrníků zaměstnáte 6 570 000 cyklistů na trenažerech (člověk dokáže hlouhodobě generovat asi 100 W).

Srovnávat jadernou elektrárnu, která vyrábí přesně tolik a kdy chce majitel s hejnem větrných elektráren, které vyrábí zcela nahodile jak chce příroda může porovnávat jen zelený mozek.

Stávající jaderné bloky nám pojedou do roku 2040, třetinu výroby exportujeme, dle mého ideální stav na investice do OZE s krátkou dobou realizace, jak srovnává pan Hořčík. Kdychom proinvestovali polovinu z balíku na jádro a po řekněme šesti letech zjistili, že tudy cesta nevede, zbyde druhá půlka peněz a 14 let času stavbu půlky plánované kapacity jaderek. Ty nefunkční OZE totiž lehce sešrotuji a zrecykluji, narozdíl od úspěšné likvidace a revitalizace JE, kterou ještě nikdo na světě nepředvedl.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Když nebude foukat vítr, budou se dělat stejné věci, které se dělají když má JE 2 měsíce odstávku nebo když se jí po odstávce obsluha měsíc snaží nahodit. Nebo se budou dělat ty věci, které se dělají, když je třeba uspokojit spotřebu, která kolísá mezi 3 a 11 GW, což 4 GW českých jaderek, které prakticky jedou v režimu 0% nebo 100% výkonu a cokoliv mezi tím se technický problém.

"které prakticky jedou v režimu 0% nebo 100% výkonu a cokoliv mezi tím se technický problém."

to je samozrejme nesmysl, reguluje se uplne stejne jako u jakekoliv jine tepelne elektrarny, kdy samotny zdroj tepla jede na plno, ale na turbine se proste reguluje tok pary a tim se reguluje i vystupni vykon ;) je nesmysl i v uhelene elektrarne regulovat vykon tim ze se pritopi nebo necha trosku vyhoret, i v nich se jeden proste na maximlani tepelnej vykon kterej je potreba a reguluje se vykon az na turbine

Obrázek uživatele Jan Veselý

Je rozdíl mezi tím, že to jde a mezi tím, že jsou to ochotni dělat. Reaktory jsou schopny tlumit výkon, ale provozovatelé to neradi dělají, protože to snižuje životnost paliva i jeho komponent. A stejně to nejde pod nějakých 70% nominálního výkonu. Stejně tak je to s tím upouštěním páry. To by asi byl dobrý hukot, kdyby chladící věže pouštěly ven 2 GW tepelného výkonu ve formě páry, kdyby JETE takhle tlumili o 50%. Chtěl by někdo spočítat na jak dlouho by jim takhle stačila chladící voda ve v.n. Hněvkovice?

velka cast tepelneho tepla se horkovodem rozvadi do okolnich obci, zakladni horkovody jednou vesmes i v lete, Temelin vytapi velkou cas Tyna pokud je me znamo

chladici veze jsou dimenzovane aby zvladli v pripade potreby ochlazovat 100% portrebu elektrarny

Obrázek uživatele Jan Veselý

Pro srovnání, teplárna v Olomouci, která je pro 30 tisíc odběratelů, má 50 MWe a 200 MWth. Z toho mi vychází, že zas tak velká část tepla z Temelína se na CZT nepoužívá.

puvodni plany na vyuziti tepla byli v Temeline daleko rozsahlejsi, ale mam dojem ze to z duvodu velkych nakladu zrusilo, a vyuziva se tak teplo jen v nejblizsich obcich jako je Tyn

Teď vylezla zpráva, že se začal dělat horkovod do Budějic. Takže na ty plány nakonec došlo :D

Takovýto "hukot" a ještě větší je např v Temelíně každý den provozu. Pokud má reaktor 3120 MW tepelný výkon a 1055 MW elektrický výkon, tak ten rozdíl jde ve formě tepla převážně do vzduchu. A to je jeden reaktor, takže celkem krát 2. Tedy pro zjednodušení v temelíně se ohřívá vzduch výkonem cca 4 GW za provozu trvale. A zjevně s tím není problém, ty "chladiče" jsou na to navržené.

Obrázek uživatele Kuk

Takže jaderky nonstop topí pánu bohu do oken, non stop oteplijí atmosféru a nonstop odpařují půlku řeky nazdařbůh zatímco my máme zákaz zalít si zahrádku.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

V principu ano, stejně jako jakékoliv jiné tepelné elektrárny.

Mimochodem Temelín za plného provozu spotřebovává přibližně 2–3 m3/s. Normální průtok Vltavy v daném místě je cca 10-20m3/s, takže do odpařené poloviny řeky má ten odběr zatraceně daleko.

Odpařovat 2kubiky za sekundu po celý rok je teda kurevsky hodně vody....

Obrázek uživatele Kuk

1/5 - 1/9 objemu průtoku není zatraceně daleko, ale zatraceně blízko. Zatraceně daleko bych považoval spíš třeba 1/1000 objemu.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Když máte odstávku jaderné elektrárny, tak jí máte naplánovanou na měsíce a roky dopředu a když nejte debil, tak jí nenaplánujete na měsíce s největší spotřebou (zima), takže není problém si s předstihem zajiste jinou běžící náhradu.

Výpadek větru víte s jistou pravděpodobností maximálně pár dnů dopředu a často nastane zrovna když to vadí nejvíc (zima).

A je značný rozdíl řídit síť, když vám s jistou pravděpodobností kolísá spotřeba a když vám k tomu ještě navíc nepředvídatelně kolísá výroba.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Je jedno jestli je odstávka naplánovaná nebo ne, JE v té době prostě nevyrábí, vyrábět musí něco jiného.
U VtE máte velmi přesnou informaci o výrobě 1-3 dny dopředu, říká se tomu předpověď počasí. A navíc nemusíte kvůli nim držet drahou horkou zálohu, tisíc vrtulí se najednou bez varování nepokazí jako je toho schopen jeden reaktor.

Obrázek uživatele Anonym123

ešte by som pripomenul, že tie veterníky netreba stavať "tuná", ale stovky kilometrov ďaleko ... tak, ako to urobili nemci (prenos z nemecka do nemecka cez česko)

Jooo? A proc nepostavili prenosovku, kdyz jsou tak chytrí a musí využívat sousedy ?

A když nefouká, proč musí nakupovat ve francii, když jsou tak chytří a ví, že to bez jádra klidně jde nebo proč kupují v polsku uhelnou, když sami zavírají uhelky, že prej nejsou potřeba :D

Hele, jedna věc je mít nadšení, ale když němci vše dělají pouze na oko a musí využívat sousedy, ale lidem jako tobě pak vykládaj, že to prej jde, tak myslím, že s tebe dělají blbce, ted je otázka jeslti to beres jako ze jsou k tobe slusni, ze jim paltis ze sveho prenossovku nebo te maji za otroka a blbce...

Obrázek uživatele Anonym123

prečo sa nespýtač ich? načo zasieraš vlákno blbými kecami?
ps - pozri sa, kde stoja ich veterníky a kde je prechod do česka. aj to postavil niekto iný ako nemčúri?

Idealni na to, abychom zavreli vsechny nevhodne elektrarny, postavili akumulace (kratkodobe, strednedobe dlouhodobe) a cerpali elektrinuz Nemecka. Proc ztracet zdroje a kapacity na vyrobu neceho tak levneho a bez pridane hodnoty, jako je elektrina?

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

A když zrovna nebude foukat vítr což v létě nebo zimě bývá dost často, tak budeme místo práce a školy prostě jen POUŠTĚT DRONY !!! :))))))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Jasně, ty drony si bez elektřiny přeci můžete nabít i při svíčkách,ne ? ;-)

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

nj to je fakt to mě nenapadlo voni sou na eletriku ale to nevaaaaa přeci když nefouká budem pouštět když fouká tak nabíjet ;))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

O elektrickou en. je i u nas zajem, poptavka na burze je vysoka a proto budu svemu dodavateli platit za silovou el.en. o padesat (50) procent vice.
Zcela jiste ke mne el.en. putuje z JE ci VeE bo k obema to mam nesrovnatelne blize nez k fosilE a zvyseni podilu z JE dostavbou ci novostavbou je pro mne prijatelne.

---

Elektronům Zdar!
Nyní Leaf40 dojezd dostačující při rychlosti 25tkm/rok (již pětkrát jsem nabil do plna během 40+tkm).

Obrázek uživatele Kuk

"V Česku se v roce 2018 vyrobilo přes 88 TWh elektřiny. Více než čtvrtinu vyprodukovaly jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, které zároveň měly největší podíl na pokrytí loňského meziročního růstu výroby i spotřeby elektřiny v ČR."

1/4 z 88 TWh je 22 TWh

a v roce 2018 činil náš čistý export elektrické energie 13,9 TWh = roční produkce Temelína

"O necelou terawatthodinu (z 13 na 13,9 TWh, tedy o 7 %) vzrostl čistý export elektřiny z ČR (tedy přebytek vývozu nad dovozem elektřiny). Ukazuje to čerstvá zpráva o provozu elektrizační soustavy ČR, kterou vydává Energetický regulační úřad [1]. ... Za přebytkem stojí hlavně vyšší výroba v jaderných elektrárnách."
http://www.enviweb.cz/113224

A jelikož posledních 20 let vyvážíme v průměru těch 13,7 TWh tak z toho plyne, že vůbec žádnej jadernej Temelín nepotřebujeme. :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Jenže Dukovany a Temelín mají určitou životnost. Bude se omezovat těžba hnědého uhlí a snad ve velkém nastoupí elektromobily. V Německu budou zelení blbnout a z OZE budou mít výpadky.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

a nebudou mít výpadky, nordstým 2 je skoro hotový, 2x více zemáku nahradí jak zavíraný atomovky tak uhelky, pojede se na plnej kotel až do konce světa ;))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

NordStream II nyní úspěšně blokují Dánové, takže se opozdí. Nicméně se dostaví. Nicméně aktivisti se po uhlí zaměří na zemní plyn, který také vypouští CO2.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

aktivisté jsou najatí pošahanci ty vůbec nebrat vážně, to je jen politická komedije CO2. Pokud by se sibiřský zemák nespálil v germánských elektrárnách tak by stejnak samovolně utíkal do atmosféry páč sibiř bude tát čím dál víc a byl by 3x víc skleníkovější než CO2. Tzn CO2 je jen politická šaškárna a konec světa je neodvratitelný, soudný den se pouze oddálí viz Terminátor 3 ;)))

PS: chlapy nevím jak vy teda, ale já zase povyměnoval všechny praskající pomalu nabíhající úsporky za klasický levný žárovky tedy moderně evropsky : TEPELNÉ ZÁŘIČE = a svítěj skvěle soudluzi ;)) Za jednu přepálenou úsporku s jedovatým čínským sajrajtem uvnitř mám 20 ks klasika teplý wolframky čaau svítěj vo dost dýl :))DD

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

S těmi žárovkami jsem na tom stejně. Ledky mají negativní vliv na spánek.
Já kupuji žárovky, na kterých je napsáno, že jsou jen pro průmyslové použití:
https://www.ame.cz/Elektronika/Halogenky-LED-zarovky-zarivky-lampy/Halogenove-zarovky/E27/Zarovka-E27-100W-230V-prumyslove-pouziti-klasicka-zarovka-tak-jak-ji-leta-zname-_d22727250_10699.aspx

Doma topím elektřinou - přímotopy. Je celkem jedno, jestli mi byt vyhřívá přímotop nebo mu i pomáhají žárovky a plazma televize.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

ano přesně tak Ledky nejsou budoucnost, jejich blikavé světlo má negativní vliv na spánek a nervovku. Na silnice těch 6500K denního svícení cpou snad ti největší debilové konzervnu. A topení zásadně interijérovým krbek, 1dno poleno a přirozenýho tepla habakůk ;)

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

No nevím jak vy chlapi, ale já když spím, všechna světla v baráku mám vypnuta. Takže “blikání” LEDek mi nějak nevadí. A pokud vím, tak na 50Hz bliká i vlákno žárovky, i když tak od 60W už má znatelně větší setrvačnost. Když začínaly lineární zářivky, taky se tvrdilo, že pod nimi vypadávají vlasy. Úsporky se rtutí už nemám několik let a u LEDek mi vadí pouze, že za rozumnou cenu jsou v krámě do 12W, větší jsou pořád předražené. A v obytných místnostech mám samozřejmě převážně s teple bílým světlem.

Tak u žárovky kecáš, protože jsi se málo učil :D Proč myslíš, že u soustruhů a jiných točivých strojů, nesmí být zářivky nebo ledky, ale můžou být žárovky?
Protože žárovka svítí žhavením vlákna, a díky tomu, že nažhavit to stihne 50x, ale chladnutí je pomalejší, tak nebliká ;)

A ledky, jenom dodám se daj vyrobit z jiným spektrem, stačí aby je někdo byrobil místo těch kde je hodně modrého světla, prodávají se takové...

Nejsem zarovek znaly, tak se zeptam, chapu, ze blika 50x kvuli frekvenci AC, ale kdyz dame LEDkam DC, tak tam uz je staly prisun proudu, nebo se pletu?
Mimochodem, telefony, displeje, televize nikomu nevadi? Nebo je pouzivame mene casto jak zarovky?

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

dioda něco emituje, nevim přesně ale něco ftom je. Jasně že led tívo akceptujeme, ze žárovek ho neuděláš a potřebuješ čumět takže enní navýběr leda amazonije co nic nepotřebuje ;) ale co led udělá se zdravím se teprve uvidí, lidi sou pokusný králíci a pokus teprve jede ;))

https://video.info.cz/strunc/atapana-greta-ma-pravdu-ale-nezachrani-nas-sibri-uz-si-rozdavaji-karty-belosi-jsou-zkazou-zeme-43057.html

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele ozana

A s jakou periodou blikají?

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;)

Firmy jiz nakoupily 5,58% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

no každá přeci dle barvy světla a hodně rychle ;)

https://cs.wikipedia.org/wiki/LED

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Tak můžeme vypnout všechny elektrárny nad 100MW a ještě zůstane na prodej a bude se nám krásně dýchat. :-) https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Seznam_tepeln%C3%BDch_elektr%C3%A1ren_v_%C4%8Cesku

---

Elektromobilista teoretik, který v EV nikdy nejel, ale je velký fanda. Pasivní dům s přípravou na wallbox s vyhrazným 7-11kW.

Nevím proč prodávat elektriku do ciziny. Nebylo by lepší zavřít nějakou uhelku? Ať si rakušáci a němci čoudí u sebe.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Obrázek uživatele Jan Veselý

A nejsmutnější je, že tohle se mělo udělat už někdy před 15 lety. Po dostavbě JETE totiž neklesla výroba českých uhelných elektráren, takže od té doby se zbytečně plundruje SZ Čech, znečišťuje ovzduší, produkují nebezpečné odpady a mrší klima, aby se prodávalo do ciziny zboží s minimální přidanou hodnotou a malým ziskem.

Přesně tak, plundrujeme Severní Čechy, ničíme ovzduší i přírodu a kasírují uhlobaroni. Spoléhání na řešení problému stavbou nových bloků JE je pro vládu velmi pohodlné: až to spustíme někdo to vymyslí, postaví a hotovo. Na rozdíl od budování moderní koncepce s využitím OZE, podpory chytrých sítí a osvěty mezi lidmi. Za ty roky mohly být soláry (vodní i FV) samozřejmostí na každé střeše a prodávat se za rozumný peníz jak housky na krámě. Nechápu výsměch a pohrdání lidí (i těch co jsou technicky v obraze) čímkoli co jim může ušetřit, pokud by to zároveň šetřilo přírodu. Ta je přece zdarma a nekonečná. To raději šup do Kauflandu, nacpat břicho sračkama a fandit vození zadku v osvědčeném rakovinometu, i kdyby nás dým z výfuku měl zadusit. A jako národní sport přát sousedovi (Něnecko) ať mu už konečně zdechne ta koza (Energieende). Až to oni ustojí, tak nám za 10 či 20 roků vypadnou oči z důlků.

To vypadnou i dřív a pak budou mít Němci elektřinu nejlevnější v Evropě a my nejdražší.

Jinak čez nabízí elektřinu "pro soláry" a ta je pro zákazníka dražší jak jejich nejdražší produkt bez solárů.
Tak to mě hlava nebere.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 15 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Kuk

Přesně tak.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil