Továrna Tesla Motors: před a po renovaci

Jan Horčík - 18 Listopad 2014

Továrna automobilky Tesla Motors v kalifornském Fremontu aktuálně prošla rozsáhlou renovací. Automobilka navýšila výrobní kapacitu a hlavně se připravila na příchod nového modelu, o pár měsíců odloženého elektrického SUV Model X.auto továrna Tesla Motors Fremont Kalifornie předtím potom

Dvoutýdenní odstávka výroby a renovace továrny znamenala 65 000 člověkohodin, 342 kontraktorů, instalaci 10 největších robotů na světě, 115 km nových ethernetových kabelů, 45 000 litrů barvy a 50 tun recyklovaného materiálu
foto: Tesla Motors

V roce 2013 vyrobila automobilka Tesla Motors něco přes 22 000 aut, resp. elektromobilů Tesla Model S. Letos jich chce vyrobit asi 35 000. Příští rok to bude ještě víc a navíc se k tomu přidá i nový .

Rozšíření fremontské továrny s sebou přineslo novou výrobní linku plnou pokročilých robotů. Ti budou schopni mimo jiné nově instalovat do aut také baterie, čímž se doba instalace zkrátí ze čtyř na dvě minuty.

Více automatizace, kvalitnější pracovní prostředí pro lidi, to jsou hlavní přínosy vylepšení továrny. Není bez zajímavosti, že roboti na výrobní lince ve Fremontu jsou pojmenováni podle postaviček z komiksů a filmů Marvel.

Xavier zvedá celá auta z elektrifikované kolejnice. Iceman, Wolverine a Best se starají o další zvedání těžkých břemen, zatímco Storm a Colossus jsou na konci linky pro šasi. Vulcan a Havok nakládají kompletnější auta zpět na kolejnici.

Výrobní linka dnes chrlí zhruba 1000 aut za týden. S dalšími malými úpravami má údajně potenciál k dalšímu výraznému zvýšení. Na dalším videu se můžete podívat jak se vyrábí vysoce efektivní elektromotor pro modely Tesla Model S 85D a P85D.

Nová výdejní místa na hlavní budově zajišťují, že auta mohou z továrny proudit do zámoří ještě větší rychlostí. V oddělení pro výrobu baterií se zvýšila kapacita z 800 000 zpracovaných článků za den na rovný milion za den. Tesla tak dokáže vyrobit více svých baterií.

Celá továrna je také šetrnější. Více využívá denního světla, místo fluorescentních zářivek tam teď svítí žárovky, stěny jsou krásně bílé a snáz odrážejí světlo. Dokonce tam jsou i popínavé květiny a najatí komiksoví kreslíři polepili svými výtvory skleněné stěny kolem některých robotů.

Tesla Motors
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ahoj, i já jsem velký fanoušek Tesly. Když ji srovnáváte s velkými automobilkami a jejich schopnostmi: jak dlouho jim ale trvalo, než se staly velkými? A jak dlouho, než naučily - za pomocí spousty subdodavatelů - tak vysoké počty aut vyrábět? A jak dlouho bude trvat ještě nám spotřebitelům, než ty velké autovýrobce pošleme do háje i s jejich benzíňáky a nafťáky, smrdícími, hlučnými a uvolňujícími škodlivé mikročíástice z motorů a skleníkový CO2 do ovzduší. A hlasitě řekneme, že chceme elektromobilitu - hlavně do našich měst, kvůli našim dětem a vnukům. Že mají šanci na přežití jedině, pokud budou aspoň polovinu své produkce dělat jako elektromobily? A vydělané peníze vloží hlavně do urychlení vývoje lepších baterií...

som fanúšik Tesly, ale toto je čistý marketing. Existujú fabriky, ktoré vyrábajú denne rádovo viac ako Tesla. Podľa ich prezentácie ich fabrika je najmodernejšia na svete. Aj keď si Tesla vyrába oveľa viac vecí sama ako iné automobilky, ich schopnosť efektívne vyrábať veľké množstvo áut ešte zďaleka nedosahuje schopnosti veľkých automobiliek.

Jistěže jiné automobilky vyrábí řádově víc aut než Tesla. Taky ale mají řádově víc továren a výrobních linek. To přece nijak nesouvisí s tím, kdo má modernější továrnu. To je jako když nějaký "expert" v diskusích poukazuje na to, že Čína ekonomicky předbíká USA, protože její HDP mírně překročil HDP USA a "zapomene" na takovou drobnost, že Čína má víc než 4x tolik obyvatel, takže ve skutečnosti je 4x méně výkonná.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nebo jako ty zapomene říci, že 75procent HDP USA je ve službách, kdežto u číny naopak 75 ve skutečné výrobě :D

Souhlasím s tím, že Tesla se musí teprve naučit jak vyrábět velká množství, ale jinak co jsi napsal je...

Obrázek uživatele Hyperloop

Krom toho, že není pravda, že v Číně je 75 % ve výrobě (ve skutečnosti je to asi 44 % a podíl sice pomalu, ale neustále klesá ve prospěch služeb, které už v tuto chvíli mají cca 45 %), tak vám dám takovou otázku k zamyšlení:
Kdo si myslíte, že víc vydělá na jednom iPhonu - čínský Foxconn, který je fyzicky vyrábí, nebo spíš Apple, který je prodává koncovému zákazníkovi samozřejmě i s hromadou návazných služeb? ;)

Aha, vy se zřejmě domníváte, že ta "skutečná výroba" je něco ekonomicky vznešenějšího a "reálnějšího". No nic, myslete si to dál.

je úplne bežné, že sa vyrába 300-400k áut v jednej továrni ako Freemont. Len pre porovnanie, keď BMW zistilo, že o I3 je 2x väčší záujem ako plánovali, tak to do pár mesiacov poriešili a to museli dobudovať kapacitu na výrobu uhlíkových vlákien.
Nie je to len o peniazoch - Tesla ich má na účte dosť. Ide asi o celý systém ako to celé zorganizovať a naplánovať pri už bežiacej výrobe.
Tesla má veľa neštandardných prvkov vo svojej výrobe - celohliníková karoséria, neštandartne uložené batérie a iné.
Keď automobilky navrhujú autá už od začiatku rozmýšľajú nad tým ako a s čím ich budú vyrábať v masovom merítku. Podľa posledných vyjadrení Muska o náročnosti nadizajnovania stroja, ktorý vyrobí stroj - v tomto prípade stroje ktoré vyrobia Model S. To môže byť aj jeden z dôvodov odloženia X, že ho musia prerobiť tak, aby sa dal ľahšie vyrábať.
Podľa niektorých videí je Musk do detailov zaangažovaný do designu áut, ale ak má každá zmena v aute prejsť cez Muska v tomto štádiu a jeho vyťažení inde, môže to začínať byť prekážka.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Píšeš:
Tesla má veľa neštandardných prvkov vo svojej výrobe - celohliníková karoséria, neštandartne uložené batérie a iné.

Pro mě hloupého co dělal ve výrobě než ho přeřadili na kancelářskou krysu, kde toto planujeme. Co je na tom "něštandartné"?
Je standart motor v zadu či věpředu? Je standart umístění nádrže v určité části vozu nebo když ji posunu o 30cm stává se nestadartem?
Nebo je standart, když většina aut je s "železa" a ostatní je nestandart?

Já bych řekl, že standart je co je v Normě ostatní je jenom technické řešení konkrétního vozu a jiný pohled je pouze aplikace zvyku někoho na práci jiného...

Obrázek uživatele Hyperloop

Dotyčný měl asi na mysli, že hliníkových aut se tolik nevyrábí a elektromobilů taky ne, takže Tesla nemá takový výběr subdodavatelů, navíc v odpovídající kvalitě a musí si toho víc vyrábět sama. Ale jinak samozřejmě žádný standard v umístění baterií neexistuje.

presne ste to napísali. Vyrábať niečo masovo, čo sa vôbec masovo nikde nevyrábalo je ťažké. Nedá sa urobiť jednoduchý tender za 2 mesiace, treba s tými dodávateľmi spolupracovať a vymýšľať ako to čo najefektívnejšie vyrobiť.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil