Rusko a NASA chtějí postavit novou vesmírnou stanici

Jan Horčík - 31 Březen 2015

Mezinárodní vesmírná stanice ISS má dosloužit v roce 2024. Rusko oznámilo, že hodlá společně s postavit novou stanici.auto Mezinárodní vesmírná stanice ISS pohled na zemi

Kosmonauti ve volném prostoru provádějí práce na Mezinárodní vesmírné stanici ISS
foto: NASA

Kvůli válce na Ukrajině jsou vztahy mezi a Ruskem takřka na bodu mrazu, ne-li pod ním. Mnozí varují před možností globální, dokonce i jaderné války. To má samozřejmě vliv i na dosud probíhající spolupráci obou národů.

Mimo jiné i ve vesmíru. Konec programu letu raketoplánů znamenal pro americkou kosmonautiku také konec možnosti vynášet do vesmíru lidskou posádku.

Z tohoto hlediska je dnes plně závislá právě na Rusku, resp. agentuře Roskosmos. Alespoň dokud nebudou hotovy projekty vesmírných lodí Dragon 2 společnosti SpaceX a CST-100 společnosti Boeing.

Rusko mezitím nepřestává oslňovat fantasmagorickými projekty jako je dálnice spojující Británii a USA. Zda je i stavba nové vesmírné stanice, která nahradí ISS, jedním takovým, je zatím brzy rozhodovat. Rozhodně ale podobně nepůjde o nijak levný projekt.

S oznámením nové spolupráce přišel podle agentury Interfax šéf Roskosmosu Igor Komarov. Údajně jej učinil na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu po boku šéfa NASA Charlese Boldena.

Otevřenou možností je nicméně stále také prodloužení životnosti ISS (velmi pravděpodobné) a především zapojení dalších zemí, které předtím v projektu Mezinárodní vesmírné stanice zapojeny nebyly.

Rusko přitom ještě začátkem letošního roku vyhrožovalo, že některé stanice z ISS odpojí a utvoří z nich po roce 2024 svou vlastní stanici. Prohlášení Komarova nakonec ještě poněkud "zvláčnil" ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, který řekl, že "výsledky dohody NASA a Roskosmos bude vláda zkoumat".

Zpět na HybridPřidat komentář

Tomu nějak nerozumím, ještě nedávno si chtělo rusko vybudovat svoji vlastní kosmickou stanici. Vypadá to že Čína aIndie se na ně vyprdli.

http://technet.idnes.cz/ruska-orbitalni-stanice-oka-t-djh-/tec_vesmir.aspx?c=A150105_111421_tec_vesmir_vse

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Rusom v poslednej dobe nerozumiet viac ako inokedy. Zmatocne prehlasenia a odporujuce si skutky s tvrdeniami, podozrenie z komplexnej medialnej manipulacie, dezinformovanie.

Cas ukaze v com a preco im tak strasne preskocilo.

Pripada mi ako keby prava ruka nevedela co robi lava a tie pozitivne prehlasenia su od ludi co nevidia alebo nechcu vidiet skutky vlady.
Su ako hlupe naivne deti ktore nechapu dosah toho co robia.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station