Američané chtějí vypouštět vesmírné rakety ze stíhaček

Firmy i státy se snaží o maximální snížení ceny dopravy nákladů do vesmíru. podnikatele na to jde přes znovuvyužitelné rakety. Výzkumná agentura má jiný nápad.

DARPA chce s pomocí malých vesmírných raket připevněných na stíhačkách vypouštět do vesmíru malé satelity, např. ty špionážní
foto: DARPA

DARPA je armádní výzkumný ústav pokročilých projektů. Jinými slovy, zkouší se tam ty nejbláznivější, ale potenciálně zlomové výzkumné projekty. Jedním z těch nejnovějších je ALASA neboli „Airborne Launch Assist Space Access“.

Spočívá v tom, že na „běžnou“ armádní stíhačku se připevní malá vesmírná raketa. Stíhačka s ní pak vystoupá do maximální výšky, kde rakety shodí podobně jako bombu. Raketa chvíli padá volným pádem, načež zažehne motory a odstartuje směrem na nízkou oběžnou dráhu.

Na projektu těchto malých raket schopných dopravovat na nízkou oběžnou dráhu náklady až o hmotnosti 45 kg pracuje DARPA od roku 2011. Tento způsob má několik klíčových výhod: především má snížit cenu vynesení sondy asi na $1 mil.

Navíc je možné startovat během 24 hodin od dokončení výroby rakety a není potřeba dopravovat ji složitě na startovací rampu. Stačí armádní letiště.

9 Comments on “Američané chtějí vypouštět vesmírné rakety ze stíhaček”

  1. No to je novinka jak stehno.
    No to je novinka jak stehno. Kravaťáci zase 50 let zaspaly a teď se dvacetiletí hoši probudily. V polovině šedesátých let to již američané prakticky vyzkoušely. Ty kravaťáky fakt vystřelit na Měsíc a bude pokoj.
    Ten hybrid opravdu přináší „aktuální“ informace.

Napsat komentář