Řím – město elektromobilní

Petr Soukup - 21 Prosinec 2011

Zatímco v se v souvislosti s spíše mluví, než že by se něco konkrétního realizovalo (čest výjimkám!), předvánoční návštěva italské metropole nás příjemně překvapila. Elektromobily v jsou totiž vidět a my přinášíme pět důkazů pořízených během pár hodin.Elektromobily Řím

C-Zero v policejních barvách poprvé.
foto: Hybrid.cz

Přestože první setkání s elektromobilem proběhne nejspíš hned na letišti v podobě různých přibližovadel a servisních vozítek, opravdové nadšení fandy elektropohonu se dostaví až při cestě do centra.

Elektromobily Řím

V ulicích lze potkat mimo jiné .
foto: Hybrid.cz

Policejní Citroën C-Zero
Před dvěma měsíci převzal primátor Říma spolu s italským ministrem životního prostředí 14 kousků plně elektrických aut ze stáje . Čtyři z nich jezdí nenápadně ve službách tamního „ministerstva zeleně“, deset elektromobilů však mělo větší štěstí.

Elektromobily Řím

C-Zero "Polizia Roma Capitale" podruhé.
foto: Hybrid.cz

Dostaly barvy městské policie a brázdí nejužší centrum města, tedy místa, kde je další hluk a emise absolutně nežádoucí. Co je ovšem ještě důležitější – denně si je prohlédne obrovské množství turistů z celého světa. Ti prakticky nemají možnost se elektrickým policejním vozům vyhnout, protože kdo by v Římě vynechal návštěvu Kolosea, Pantheonu, Španělských schodů nebo Fontány di Trevi?

Elektrobusy jako standard
Příběh elektromobility v Římě ale sahá mnohem dál. Už v roce 1989 vyrazily do ulic malé hbité elektrické , které dnes k centru velkoměsta neodmyslitelně patří. Díky bezhlučnému a bezemisnímu provozu si našly ihned své příznivce, a tak se v roce 1996 jejich flotila zvětšila na 42 kusů.

Elektromobily Řím

Míst k sezení sice moc není, ale zato se protáhne i těmi nejužšími uličkami.
foto: Hybrid.cz

Elektromobily Řím

Flotila elektrických autobusů je početná.
foto: Hybrid.cz

Nyní ve městě operuje pět „elektrických“ autobusových linek v celkové délce přes 20 km pokrytých více než padesátkou elektrobusů. Linky vedou kolem těch nejexponovanějších památek, navíc se často jedná o jedinou možnost, jak se dopravit ke kýženému místu jinak než pěšky. Turista tedy opět elektromobilitě neunikne.

A to je přeci důležité. Ukázat, že elektromobily nejsou záležitostí sci-fi filmů, ale za určitých podmínek můžou sloužit stejně dobře nebo ještě lépe než tradiční vozy se spalovacími motory.

Zpět na HybridPřidat komentář

Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil