Praha končí s topením uhlím, staré kotle je nutné vyměnit do 2 let

Od října 2020 začne na území hlavního města Prahy platit zákaz topení uhlím, uhelnými briketami a koksem. Praha se tak stává prvním městem v ČR, které topení tímto palivem zakázalo.

Změnit technologii topení budou výhledově muset i stovky tisíc domácností po celé ČR.
foto: OnzeCreativitijd, licence Pixabay

Už za dva roky totiž nebude možné provozovat staré kotle na tuhá paliva. Pro domácnosti to často bude znamenat přechod na plyn nebo další ekologičtější zdroje tepla. Hodně lokalit však ještě vůbec plynofikováno není, v některých regionech nemá plyn k dispozici více než 80 % obcí.

Provozujete doma kotel vyrobený před rokem 2000? S velkou pravděpodobností ho budete muset do dvou let vyměnit za moderní zdroj tepla. Zákon o ochraně ovzduší totiž přesně za dva roky zakáže provoz kotlů na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou nebo jen první či druhou emisní třídu.

A to se týká zejména kotlů vyrobených před dvaceti a více lety. V praxi bude proto pro řadu českých domácností, které dosud topily uhlím, nutné přejít na čistší zdroj tepla – například plyn, dřevo nebo dřevní pelety.

„Odhaduje se, že v Česku je navzdory státní podpoře výměny zdrojů tepla pomocí Kotlíkových dotací ještě více než 300 000 domácností, které budou muset do dvou let kotel vyměnit. A to je opravdu vysoké číslo,“ uvádí Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn i .

Uhlí není perspektivní palivo

Přestože mnoho moderních nízkoemisních kotlů na tuhá paliva spalovat uhlí umožňuje, zdá se, že toto fosilní palivo už v domácnostech velká budoucnost nečeká. Uvažuje se dokonce o postupném legislativním omezování hnědého uhlí jako paliva do kotlů, případně o jeho vyšším zdanění.

Jako první město v ČR zakázala topení uhelnými palivy Praha, na jejímž území od letošního října nebude možné topit uhlím, uhelnými briketami ani koksem. Vhodnou náhradou za starý kotel na uhlí proto může být moderní plynový zdroj tepla.

Plynová distribuční síť není všude

Výhodou plynu je hlavně dobrá dostupnost, široký výběr úsporných kondenzačních kotlů a minimální emise. Ne všude je ale dostupná plynová distribuční síť. „Překvapivě mnoho českých obcí stále není plynofikováno. A netýká se to jen odlehlých horských nebo příhraničních oblastí, ale třeba i bezprostředního okolí Prahy,“ popisuje stav plynofikace v ČR Jiří Karlík ze společnosti Primagas.

Například v okrese Příbram není podle údajů Českého statistického úřadu plynofikováno více než 80 % obcí. Podobně jsou na tom například okresy Rakovník nebo Pelhřimov a třeba v okrese Praha-západ dosud nemá plynovou distribuční síť třetina obcí.

Kde není přípojka, může nastoupit zásobník na LPG

Pokud v obci chybí plynofikace, mohou lidé využívat ekologičtější tuhá paliva, jako je dřevo nebo dřevní pelety, případně se spolehnout na dražší elektřinu. Vhodnou alternativou jsou ale také zásobníky na LPG, respektive propan, který má ve srovnání s klasickou směsí propan-butanu mnohém lepší vlastnosti, díky čemuž například při vaření nezanechává na nádobí mastné skvrny.

Propanové zásobníky umožňují využívat výhod plynového topení i tam, kde není k dispozici vhodná přípojka. Výhodou LPG je také široká dostupnost a ve srovnání třeba s tepelnými čerpadly i nízká cena potřebných technologií, jako jsou plynové kondenzační kotle.

„Celkové náklady na propan ze zásobníku jsou jen o málo vyšší než u zemního plynu z distribuční sítě. Zásobník si samozřejmě není nutné kupovat, to by se zákazníkovi ani nevyplatilo. Zákazníkovi jej dodavatel pronajímá za symbolickou cenu, přičemž zajišťuje pravidelné revize, servis i pojištění,“ popisuje Jiří Karlík. Zásobník je přitom vhodný nejen do obcí bez plynové sítě, ale také do lokalit, kde by vybudování přípojky bylo příliš nákladné a složité.

Podíl LPG jako paliva v domácnostech nejspíš poroste

Podle Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu se v Česku na vytápění domácností v současnosti ročně spotřebuje zhruba 80 000 tun LPG.

Vzhledem k nutnosti výměny starých kotlů a přechodu na čistší zdroj tepla lze očekávat, že jeho spotřeba v dalších letech poroste. Dokládají to také zkušenosti z dalších evropských zemí, zejména ze Španělska, Francie, Itálie a Spojeného království.

tisková zpráva

56 Comments on “Praha končí s topením uhlím, staré kotle je nutné vyměnit do 2 let”

      1. Jestli Pražané preferují zákazy, tak mají co chtějí.
        Jestli Pražané preferují zákazy, tak mají co chtějí. Pokud preferují čistý vzduch, nikdo jim nebrání topit jinak než uhlím.

        A to si opravdu myslíte, že někdo topí uhlím protože chce znečišťovat ovzduší. A není to náhodou tak, že na plyn či elektřinu prostě nemá. A jak mu pomůžeme, zakážeme to. Ať chcípnou socky.

          1. To co říkáte je nesmysl, už jen proto, že topení
            To co říkáte je nesmysl, už jen proto, že topení pevnými palivy vyžaduje poměrně velké množství práce na rozdíl od elektřiny a plynu. A s těmi továrníky, to je jednak dávná historie a jednak to s tím nemá nic společného.

  1. Je jen dobře, že se přiklonili k tak razantnímu řešení.
    Je jen dobře, že se přiklonili k tak razantnímu řešení. Lidi budou plkat tak jako tak i kdyby to bylo třeba až za pět let, vždycky si najdou něco, aby to mohli zkritizovat. Taky mám doma v baráku elektrokotel a nevychází to tak děsivě jak si mnozí myslí, když jim řeknu že doma topím elektřinou. Tím že beru elektřinu u bezdodavatele přes spotovku to vychází mnohem líp, než mít někde fix. Do budoucna budu možná uvažovat i o vlastní FVE, ale myslím si, že ještě úplně nepřišla ta doba, abych se pustil do jejího řešení.

    1. Máte pocit, že u nás stojí pouze pasivní nebo skoro
      Máte pocit, že u nás stojí pouze pasivní nebo skoro pasivní novostavby kde se plyn opravdu nevyplatí ? Topení tepelným čerpadlem opravdu neuděláte všude, zvláště ve městě ne.

      Jak by jste třeba vytápěl pražské cca 100 let řadové činžáky vysoké několik pater ? Např. takový Karlín, Žizkov, atd. .

      1. U nás ve firmě, kde se jedná o více než sto let starou
        U nás ve firmě, kde se jedná o více než sto let starou stavbu s velkými tepelnými ztrátami se také nevyplatil. Přešli jsme na přímotopy. Ve spojení s levnější elektřinou, dokonalejší regulací a absencí ztrát na rozvodech vody je celková úspora za energie skoro 30% To že se nemusí dělat pravidelné revize komínu, přívodu a kotle je jen bonus navíc. U pasivních a skoro pasivních staveb s nízkou ztrátou tepla se už nevyplatí ani tepelné čerpadlo vzhledem k pořizovacím a servisním nákladům.

        1. Tak ten výpočet výhodnosti bych chtěl vidět. Když se
          Tak ten výpočet výhodnosti bych chtěl vidět. Když se podívám na vyúčtování plynu, kterým topím, tak „silový plyn“ mě stojí 1,07 Kč/kWh. Když sečtu všechny potřebné poplatky, tak mě vyjde cena 1,54 Kč/kWh.

          „Pro sazby využívané při vytápění elektřinou, nejčastěji D57d nebo D26d, cena osciluje mezi vysokým a nízkým tarifem kolem 2,5–3,5 Kč/kWh.“
          https://www.elektrina.cz/topeni-plynem-vs-elektrinou.

          Opravdu jsou fixní náklady tak vysoké, že překonají cca dvojnásobnou cenu za elektřinu?

          Mimochodem kdybych chtěl osobně přejít na topení elektřinou, tak asi neuspěji. Hlavní jističe ČEZu v domě jsou 3x40A, což dává výkon 27,7 kW na všechno. Topení má ale výkon cca 2×20 kW. Ještě závažnější je, že pojistky pro celý blok domů jsou 3x160A a už jsem je viděl vyhozené běžným provozem bytů a domů v ulici, takže zatížit to např. 10kW na každý byt je scifi. To by tu celá ulice za velké mrazu zmrzla.

          1. Žádné výpočty ale praxe. Prostě nás to méně stálo.
            Žádné výpočty ale praxe. Prostě nás to méně stálo. Samozřejmě, cena za jednotku je ve prospěch plynu. Ale něco se ztratí už cestou do radiátorů v rozvodech. Jednotlivé místnosti nejdou tak dobře nezávisle regulovat. Není potřeba zapínat topení o tolik dříve a po odchodu zase nechladne voda bez užitku. Když přijdu třeba v neděli do práce a zapnu přímotopy + infra, mám teplo do pár minut. S teplovodním topením by trvalo 15 min jen ohřátí vody. A hlavně pokud netopím elektřinou, mám elektřinu pro ostatní potřebu za dvojnásobek. Celkově ušetřím. Neplatím, ale hlavně neřeším žádné revize. Máme přívod 3x32A. Jednu sezónu trvalo, než se to odregulovalo, ale teď cajk. Jistič využíváme fakt naplno, nebudu platit za něco co není potřeba.

      1. Kogenerační jednotka je jiná kapitola. Tam oceňuji vysokou
        Kogenerační jednotka je jiná kapitola. Tam oceňuji vysokou kombinovanou účinnost. Máme ji i u nás v kotelně na sídlišti. I když je pravda že od souseda ze sedmého patra, tedy ve výšce komínu jsem moc nadšení neslyšel. A to je cca 150m od něho.

                1. Všechno, co tu, Pavle, píšeš, celostně s tebou sdílím!
                  Všechno, co tu, Pavle, píšeš, celostně s tebou sdílím! Např. na Střední škole v Letovicích je zkušenost, že za stejné teplo v kogeneraci mají o 10% větší spotřebu ZP oproti výrobě stejného tepla v kondenzačních kotlích! Když už něco spaluji, tak smysl dává kogenerace. Pokud nechci spalovat, tak jedině TČ.

                2. Co mi vadí je, že když to kuci pustěj, tak máme vysoké
                  Co mi vadí je, že když to kuci pustěj, tak máme vysoké napětí v síti. Třeba teď 254V a mezi fázemi 440V.

                3. To je 10% odchylka. Podle norem je +-10% pripustna odchylka.
                  To je 10% odchylka. Podle norem je +-10% pripustna odchylka.

                4. Ano vím, nicméně 254 už je mimo. Prozatím dnešní
                  Ano vím, nicméně 254 už je mimo. Prozatím dnešní maximum je 255,3V
                  Že je to v normě jsme se pokoušeli vysvětlit žárovkám na chodbě, ale furt páchají hromadné sebevraždy…

                5. To tak zvedá ta kogenerační jednotka? Jaký má výkon?
                  To tak zvedá ta kogenerační jednotka? Jaký má výkon?

                6. Co jsem rychle nasel tak cca 300 kWe a 400kWt.
                  Co jsem rychle nasel tak cca 300 kWe a 400kWt.

                7. To je docela hodně. Mě to zaujalo, že to máte na
                  To je docela hodně. Mě to zaujalo, že to máte na sídlišti. To máte jako společenství vlastníků? Jak si účtujete elektřinu? Nebo to patří někomu jinému a jde to mimo vás přímo do sítě? Ale nechci vyzvídat, nemusíš odpovídat.

                8. Asi bude nejaka chyba v regulaci. Chtelo by to naprogramovat
                  Asi bude nejaka chyba v regulaci. Chtelo by to naprogramovat nizsi limit nez udava norma. Vlitnete na ne. Treba to ani nevedi co delaji za problemy. Lina pusa, ….

                9. Již jsem řešil v podobě ofiko reklamace na čez
                  Již jsem řešil v podobě ofiko reklamace na čez distribuce. Nasadily na týden měření na patě domu. Kupodivu nejen po dobu měření, ale ještě týden poté byla hladina napětí nižší. A poté se to vrátilo do starých kolejí. Kogeneraci provozuje čez energo. Takže asi tak.

                10. CEZ jsou hajzlove. Kdyz nam vyhorela nejaka elektronika, tak
                  CEZ jsou hajzlove. Kdyz nam vyhorela nejaka elektronika, tak jsem podal stiznost. Nejdrive se omlouvali, ze byl problem na VVN a to zpusobylo kmity napeti v NN siti. Pozdeji ze mam dolozit certifikovanym merenim, ze doslo k odchylce a ze mam predlozit vselijake certifikaty, ktere obcan ani nema. No jak jinak, jeste vyhrozovali.

                11. Na tu indukci musíte mít také vhodné nádobí, takže
                  Na tu indukci musíte mít také vhodné nádobí, takže další investice, a to, že profi kuchaři vaří hodně na plynu má určitě své důvody, pochybuji o tom, že je to z nostalgie, víc bych to nerozebíral.

                12. Samozřejmě, hliníkové pánve od vietnamce člověk může
                  Samozřejmě, hliníkové pánve od vietnamce člověk může vyhodit.
                  Já bych si klidně vsadil, že je to nostalgie a setrvačnost z doby kdy indukce nebyla, případně nebyl příkon na uživení všech těch sporáků v restauraci. Klasická plotýnka měla jistě nevýhodu v tom, že nešla rychle změnit teplota. Indukce má dost velkou výhodu, že se i lépe udržuje, protože tím, jak se ohřívá jen od hrnce je deska méně teplá a nepřipálí se to tolik. Naopak plynový sporák bych mejt po vaření fakt nechtěl díky členitosti. Možná jste si všiml, že ti vaši profi kuchaři si tam dávají alobal, který pak vyhodí.

                13. Vareni na plynu me pripomina kempovani pod stanem a vecer
                  Vareni na plynu me pripomina kempovani pod stanem a vecer hucici horak na propan-butan a specificka vune. Venku to bylo fajn, ale doma bych to take nechtel.

                14. a preto napríklad v kuchyni nemáme radiátor, podobne v
                  a preto napríklad v kuchyni nemáme radiátor, podobne v kúpeľni. 🙂

              1. Manželka vaří jak na plynu, elektrice, i indukci…
                A

                Manželka vaří jak na plynu, elektrice, i indukci…
                A jednoznačně upřednostňuje indukci kvůli okamžité regulaci a rovněž kvůli plynulé regulaci..
                Plyn se ani omylem nedá regulovat takovým způsobem jako indukce..
                A profi kuchaři… Ti jsou schopní 10minut aranzovat na poloprazdnem talíři 1 kolečko cibule…

                1. 1*
                  🙂
                  Budu tlumočit manželce, doufám že nedostanu ránu

                  1*
                  🙂
                  Budu tlumočit manželce, doufám že nedostanu ránu do palice nějakým kyjem..

      1. Jsou s tím starosti. Musíte mít ročně revize kotle,
        Jsou s tím starosti. Musíte mít ročně revize kotle, revize komínu, únik plynu je riziko. Navíc přípojka nemusí být u domu.

        Mám elektrokotel, ale barák má celkem malou spotřebu. Nemám s tím vůbec žádné starosti. Nový kus je asi za 13.000Kč.

        Plynový kotel je docela drahý, podle mne vyjde lépe návratnost u TČ, ale chce to udělat individuální výpočet. Určitě je třeba zohlednit přítomnost přípojky. Jen stavení povolení už není za hubičku, co bývalo.

          1. Platím cca 52Kč/m2 a rok. Čím větší spotřeba tím
            Platím cca 52Kč/m2 a rok. Čím větší spotřeba tím levnější kWh (to je asi jasné). Tam mne vychází asi na 2,4Kč/kWh (platba / spotřeba NT+VT). Hodil by se elektromobil ten by kWh ještě zlevnil, ale to zatím nehrozí protože návratnost je zatím příliš dlouhá.

            S infrapanely nemám žádné zkušenosti.

          2. chtěli jsme infrapanely v části baráku použít v
            chtěli jsme infrapanely v části baráku použít v kombinaci s podlahovkou, součástí byla i podmínka rychlosti ohřevu a nakonec jsme to realizovali jinak – už při výpočtu byl největší problém, že termostat podlahovky se nedal dát tak, aby nebyl panely ovlivněn a pak pro požadovanou rychlost ohřevu už byly problémy cena a zástavbové rozměry. Takže pokud by je někdo chtěl dávat doporučuji vše tohle zvážit a řádně propočítat – dodavatelé se tvářili, jak je to ok… jinak se mi ty panely moc líbí..

                1. Já si to nějak neumím představit. Zdí máme celkem málo
                  Já si to nějak neumím představit. Zdí máme celkem málo a kam bych pak dal nábytek nebo obrazy či fotky?

                2. A u stropních panelů je výhoda, že můžete vytápět
                  A u stropních panelů je výhoda, že můžete vytápět pouze určitou část místnosti, kde např. sedíte, u nástěnných je to více omezené.

        1. Je to tak. U nízkoenergetických domů se ani plyn
          Je to tak. U nízkoenergetických domů se ani plyn nevyplatí. Tím, že je vše na elektřinu (ohřev vody+topení) tak člověk získá lepší tarif a ve výsledku je to levnější než plyn a méně starostí s revizemi, přípojkou, atd…

Napsat komentář